Materiály

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Materiály

Příspěvek od Gall »

Goratex, Trilaminát, Bavlna, Nomex, Cordura, Kůže etc.
Zajímá mne názor ostatních,
používám materiály různého druhu, na motorce sem si liboval v Corduře do prvního pádu, v dešti taky k ničemu, ve verzi odolné vodě prozměnu propocenej.
Na vandry sem nikdy nejel jinak jak v US kapsáčích ale odolnost vodě mizivá, životnost při takříkajíc denním použití tři roky.
Trilaminát mi vydržel dvě sezony.
Nomexová kombinéza vydržela neskutečný věci, ale švy se páraly po roce.
Goratex v koženejch botách vydržel dva roky, boty mám 13 let před třemi lety praskla podrážka.
Dnes na motorce jedině v kůži, na splašenejch trubkách používám leteckou koženou helmu starou snad 100 let, pár pouzder na nože a sumky, kapsička na Zippák denně v permanenci a ta kůže ne a ne odejít, Pravda o kůži se starám.
Mně když se začne párat cokoliv z umělotiny je docela problém to opravit, třepí se to, praská to a po opravě to už pouští vodu.
Kůži co mám a že sem sní i fláknul v nemalé rychlosti mám pořád, jen jsem jí zaleštil promazal a funguje dál. Co se mi kdy kůže náhodou párala a to bylo snad jen dvakrát, tak jsem opravil klasickým sedlářským stehem a nejen že to drží ale i nadále nepropouští vodu.
Ještě uvažuji zkusit voskované plátno, ale nedávám mu tolik šancí co kůži, láká mně že je to lehčí a na kabát a kalhoty by mne rozdíl váhy zajímal.
Kůži sem se naučil šít, tvarovat a dělám zní všecko, dokonce uvažuju ušít si koženej batoh. Pravda je že kůže je drahá a zpracování pracné, ale za ta léta už nevěřím ničemu modernímu a vracím se ke starému, nehledě na to že kůže bude vždy a mazaní na kůži také. Jo a jezdecký boty co občas na jízdárně použiji si nechal šít pradědeček když jezdil za Císaře pána v jednom jeho pluku.
Tak se ptám jak jste na tom se životností jednotlivých materiálů, jak je opravujete, kolik vám co vydrží, jaké máte zkušenosti, také jaké materiály nití používáte, čím a jak šijete.
A pokud se tu najde někdo kdo dělá do kůže, hodně by mně nadchlo získat doporučení kam na levnější kůži než co je nyní na trhu.
Jinak hledal jsem zda tu někde téma o materiálech je, ale co sem našel jsou kusé zmíňky v jednotlivých tématech. tak doufám že tu něco neduplikuji.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Materiály

Příspěvek od kregan »

Kůži beru tady
http://kutil-florenc.cz/kuze-kuze-kuze-c1846
nebo si ji vozim z Asie, ale ta neni tak kvalitní
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Materiály

Příspěvek od Gall »

Tam jí beru taky ;)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Materiály

Příspěvek od Hohepa »

Na knife.cz někde popisovali, že kůži berou rovnou z koželužny - od výrobce.
Zkus to pohledat.
Sice to je ve větším, ale pokud by se našlo dost zájemců na hromadný nákup,
tak bych se přidal ...
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Materiály

Příspěvek od Gall »

Tak jsem oslovil jednu koželužnu která je na Knifecz zmíněná a čekám na ceníky, dám vědět hned jak to pošlou.
Ještě prubnu švagra, maj jednu koželužnu kus za městem, mohl by tam někoho znát.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Materiály

Příspěvek od Alstratt »

Me tak napadlo co treba zevnitr ty svy u toho nomexu maznout lepidlem na svy McNett Seam Grip jestli to pomuze na nomexu nevim. Jinak Goretex se da zaplatovat prodavaji GORE-TEX Fabric Repair Kit na goracove oblecnei a podrazka na bote se da prilepit aspon ta moje ano. Goracove boty pouzivam do akce jinak boty na preziti spis volit nejake kozene a goracove mit v zaloze kdyby neco. Nevim jak moc to dycha a jaka vodeodolnost ale pry Cordura 1000 z 60tky nylonu nebo jake to bylo cislo netusim toho nylonu tak je pri velkym padu odolnejsi nez kuze ale otestovane nemam na motorku mam kozene. Vsechno ma sve + a - ani kuze neni dokonala. To same neni goretex jako goretex nekdo o tom nekde psal jestli tady na forum nebo jinde nevim ale muj gorac drzi stale dlouho a dobre tak nevim jak poznat kvalitni gorac rozhodne vim ze kvalitni mam na botech. Pripadne ten nomex presit ty svy a pak maznout tim lepidlem na svy jeslti to pomuze nevim.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Materiály

Příspěvek od Gall »

[
Vložku v botách nezapatláš je tam všitá na pevno. Kordura se odře a začne třepit, kůže se zaleští namaže, probroušená kordura nelze opravit, většinou se speče.
U těch bot, prasklá podrážka není myšlená gumová ale vnitřní kožená, s tím se už nic neudělá, jen sem řešil že vydržely deset let na rozdíl od bot co mám nyní dva roky a už uvažuju o výhozu.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od jameson363 »

Moderni materialy jako cordura se pouzivaj kvuli nizke vaze i cene, s zivotnosti uz se dneska kalkuluje jinak. V civilu se meni moda, v military odvetvi zase zbranove systemy a doktrina, takze nikdo nepotrebuje, aby ty veci vydrzeli 10 let, je to pak jen zbytecna hmotnost navic, se kterou je uplne zbytecny se tahat.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Materiály

Příspěvek od Alstratt »

Uz nekolik let vim o Aerogelu, nenapadlo nekoho udelat si z te tluste latky karimatku? Vim ze by to asi nebylo pohodlne z latky ale izolacni vlastnosti spickove. Uz nejake ty roky se z toho dela i obleceni co zvladne zimu, u nas uz z toho prodavaji i maskace. Je to extra lehke, nehori to vubec nejde to lehce propalit zapalovacem atd, spickove to izoluje v zimnich podminkach, izoluje to i od primeho ohne pri prilozeni ruky z druhe strany necitite nic. Z toho materialu kdyz by si nekdo nechal udelat dobrou gramaz cordury mohlo by to byt skvele. Je to odolne i proti ruznym chemikaliim, odpuzujici vodu atd. Odolnost nebude si myslim nejak zla kdyz z toho delaji u nas nekteri uz i maskace. Material neni zadna novinka je to celkem stary material pouzival se a asi este pouziva na obleky pro kosmonauty do vesmiru. Mam hromady napadu promaknutych do detaiilu jak resit problemy okolo veci na sebe jak z nich neco vyrobit, jen to neni levne a jedna se spis o metody a jiz uz zavedene materialy. Toto je ale neco co moc zabehnute neni zatim.

https://www.youtube.com/watch?v=kz95RnIG0NY&t=110s test ohnem

https://www.youtube.com/watch?v=SURua7zjOEA test ohnem

https://www.youtube.com/watch?v=5sw1tNeJ0Rw&t=85s test ohnem

https://www.youtube.com/watch?v=9zocS3sxi0Q&t=101s test chladem

https://www.youtube.com/watch?v=pvppTY_Vdm4 test chladem

https://www.youtube.com/watch?v=12QJKET1Dq8 hydrofobni

Tech videi je spoustu tak stejne i dokumentu o tom materialu. Koupit se to da v ruznych gramazich, u nas to prodavaji.

Napadlo me z toho mit i spacak/karimatku, nebo co z toho prodavaji i vlozky do bot atd. Lide si chvalily vyrobky z toho.

Uz nekolik let si nechavam veci upravovat a nektere drobnosti delat na zakazku s tim ze jim povim me napady do detailu jak co udelat a vychazi to tak me napadlo co zkusit uz novy material jak to bude fungovat v realu. Pro ty co by to nechtely moc drahe tak staci nechtit plno zbytecnosti na tom a vyjde vas to celkem v pohode cenove. Mate to presne podle sebe nez ztracet cas placanim se po obchodech/hledani toho dobreho zbozi. Jestli to sem nepatri tak se nezlobte.

Sincerely,
Alstratt :beer
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
karel88l
Příspěvky: 35
Registrován: 19.09.2017 9:23
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od karel88l »

Je normalni ze Cordura 1000D je na dotek jak "smirglpapir" ? A taky je latka dost tuha.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Materiály

Příspěvek od Serža »

imho normální
nosil jsem z toho jako EDC malej batůžek, bundy a trička to žralo před očima, tak jsem batůžku přiřadil jiný účel a jako EDC jsem pořídil něco více soft....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
karel88l
Příspěvky: 35
Registrován: 19.09.2017 9:23
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od karel88l »

Z ty 1000D Cordury mam jeden batoh a dva mam myslim z 500D,rozdil na dotek i v ohebnosti materialu,to jsem necekal :) Je nejaka sance ze ten materiál zmekne nebo zjemni při delsim pouzivani ?
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od jameson363 »

karel88l píše:Z ty 1000D Cordury mam jeden batoh a dva mam myslim z 500D,rozdil na dotek i v ohebnosti materialu,to jsem necekal :) Je nejaka sance ze ten materiál zmekne nebo zjemni při delsim pouzivani ?
Pri delsim pouzivanim radove roky to trochu povoli, ale ze by to byl nakej zazrak, to ne. Nosil jsem jeden camelbak do prace, kazdej den asi rok. Obcas o vikendu na airsoft, nekolikrat pranej. Malicko to bylo znat, ale furt je to proste cordura. Mam tu tedka jeden Eagle 3 Day Pack z roku 1993 a 1000D cordura je furt 1000D Cordura :D

Ne nedarmo maj 1000D batohy rameni/zadovou cast ze sitoviny nebo jemnejsiho sustaku. Popripade dnes uz se vetsina beznejch veci dela z 500D. 1000D je na vetsinu aplikaci zbytecna. Dobra jen jen na fakt namahany veci.
karel88l
Příspěvky: 35
Registrován: 19.09.2017 9:23
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od karel88l »

Haha mam taky Eagle AIII pack v 1000D Cordura,a pak ještě LBT 1476A a Camelbak HAWG taky 500D.A psal jsem vyrobci LBT z ceho to vyrabi prej 1000D,ten muj ale vypada ze je z 500D.Kdybych vedel jakej bude ten Eagle z 1000D tak jsem ho ani nekupoval :lol: Rozhodne preferuju 500D daleko pohodlnejsi na noseni,nevim jak při extremnim pouziti,ale nejspis se asi dřív zacnou parat svy nebo se poserou zipy nebo prezky.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od jameson363 »

karel88l píše:nevim jak při extremnim pouziti,ale nejspis se asi dřív zacnou parat svy nebo se poserou zipy nebo prezky.
Ano, vetsinou se drive zacnou parat ramenni popruhy nebo odejde zip. To prvni se da vetsinou v pohode opravit, u druheho je to nahovno. Jezdec se da jeste s primerenym usilim vymenit, ale menit celej zip, to je lepsi batoh zahodit. U zipu je dulezity se k tomu nechovat jako kokot. I kdyz je to military batoh a je na nem kvalitni #10 YKK zip, tak to proste nevydrzi vsechno. Spony odchazej jen ty mene kvalitni. Spony ITW Nexus, obzvlast mil-spec americke odejdou jen, kdyz na ni stoupnes a tak podobne, jinak je to neznicitelny. A i nakrupnuta drzi, mel jsem na batohu dlouhy leta krupnuty Nexus trojzubce, nez jsem to presil :D
karel88l
Příspěvky: 35
Registrován: 19.09.2017 9:23
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od karel88l »

Jo ještě co me trochu nemile prekvapilo na tom Eagle batohu je kvalita siti,kdyz mi prisel (novej) všude z toho trcely konce niti to jsem musel všechno zastrihat to snad to jsem nevidel ani na levnech batohach u nas.Kdyz srovnam Eagle s LBT,tak sice Eagle ma na nekterejch mistech zesileni,ale u LBT jsou cistsi a rovnejsi a nikde necouhaji konce niti proste to vypada lip.Eagle by prej koupenej firmou Blackawk tak jestli sla kvalita dolu nevim nebo byla starsi produkce kvalitnejsi ?
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od jameson363 »

karel88l píše:Jo ještě co me trochu nemile prekvapilo na tom Eagle batohu je kvalita siti,kdyz mi prisel (novej) všude z toho trcely konce niti to jsem musel všechno zastrihat to snad to jsem nevidel ani na levnech batohach u nas.Kdyz srovnam Eagle s LBT,tak sice Eagle ma na nekterejch mistech zesileni,ale u LBT jsou cistsi a rovnejsi a nikde necouhaji konce niti proste to vypada lip.Eagle by prej koupenej firmou Blackawk tak jestli sla kvalita dolu nevim nebo byla starsi produkce kvalitnejsi ?
To slysim prvne, ze by melo LBT rovnejsi svy nez Eagle. To mas asi nejakej patecni kus :D LBT co se tyce uhlednosti siti nebyla nikdy zadna slava.
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Materiály

Příspěvek od fransilice »

Borci,kde seženu ripstop látku v metráži? Chci si ušít kalhoty dle vlastních potřeb. Sic mnoho vojenských kalhot by vyhovovalo,ale nechci maskáčový vzor.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Materiály

Příspěvek od jameson363 »

Tak nejlip asi na tactical trimu v nemecku, maj emerickej nyco ripstop, ale neni to nejlevnejsi. U nas neco vygooglis, ale vseobecne smes bavlna/polyester je hroznej spotrebak.
Odpovědět