Voskování oblečení

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
hharo
Příspěvky: 289
Registrován: 30.12.2012 11:37
Bydliště: Pardubický kraj

Voskování oblečení

Příspěvek od hharo »

Na internetu jsem koukal, že se voskuje oblečení z materiálu g1000 od společnosti Fjällräven..
http://www.fjallraven.cz/prozkoumejte-f ... oskovat-od

Zajímalo by mě, zda má někdo zkušenost s voskováním obyčejného parafínu či jiného vosku běžného k sehnání na standartní věci(kalhoty, bundy) ať už ze 100% bavlny či kombinací bavlna/ polyester atp..
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Baca »

JA som si voskoval kongo Vz.61 horucou zmesou vcelieho vosku a lanoveho oleja s malym mnozstvom terpentinu :-) Bohuzial uz som nemal moznost to aj vylisovat, tak mi to dost stvrdlo. Mozem vsalk prehlasit ze dves sezony je to uplne nepremokave. V tretej sa uz ukazuje potreba to znova navoskovat :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od goral »

procti si topic jake masakce.
je tam vse na co se ptas
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Lumberjack »

Prodejny Bushman mají voskované kovbojské kabáty a prodávají i vosk v takový plechový piksle. Houbičkou se to natře na látku, fénem zahřeje, ono se to vsákne a je hotovo. Navoskováno jsem měl za půl hodinky a stačí tak jednou za tři roky.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od K4cer »

Voskovanej kabát Bushman mám, ale moc ho nenosím, je to těžký monstrum a vypadám v něm jak nebezpečnej šílenec (teda, né že by to bylo jen vinou kabátu).

Ale shrnutí poznatků v samostatném vlákně by bylo fajn, hledat něco v padesáti či kolik stránkovém vláknu který je primárně vo něčem jiným je pakárna. Já sem teda nic nevoskoval (kromě kůže) a taky by mě to zajímalo.

Zkoušel někdo voskovat klasický maskáče (český, slovenský) a s jakým výsledkem? Nepromokavost vs. pocení? Barva? Váha, pohodlí, ... ? Nepromokavější kongo by mi docela bodlo
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Baca »

Bushman predava OLEJOVANE nie voskovane veci. Aspon kedysi to tak bolo :-) Australske nepremokave namornicke odevy sa kedysi (a myslim aj dnes) robia tak, ze hotovy kabat napriklad sa ponori do lanoveho oleja a necha poriadne nasiaknut. Potom po par dnoch sa "vhodne" posklada a vysokym tlakom vylisuje :-) Nech sa par tyzdnov vyschnut :-) S tym olejom si nie som isty ci je cisty lanovy, alebo je to zmes.
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od des »

skúšal som voskovat klobúk helikon z materialu polycotton 60/40 (original fjallraven g1000 má podobne 65/35)
výsledok nicmoc, vodeodolnosti navoskovanej g1000 sa to neblížilo.
vosk bol fjallraven greenland
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Baca »

Pouzivajte bud horuci, alebo teply zmiesany z nejakym olejom ale len VCELI vosk :-) Vosk na bezky fungovat nebude :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od des »

vosk sa používa studený a až po nanesení sa zahrieva. olej tam neni, len včelí vosk a parafín.
viac ti povie gugl
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Baca »

UZ som si to pozrel. Teply vzduch nie je bohvieco, ked sa sice vosk prehreje, ale platno zostava studene a vosk vytvori iba povlak. Lepsia je uz ta zehlicka. Ked sa vosk nedostane medzi vlakna je to vododolne iba chvilu, kym nepopraska. Navyse na plaste vosk tiez velmi nedrzi. To olejovanie s eventualnym pridavkom vosku a na prirodnom vlakne je asi najucinnejsie :-)
Prežiť !!!
SHABY
Příspěvky: 69
Registrován: 29.06.2014 22:12
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od SHABY »

Kdysi jsem impregnoval garderobu kamencem, nic jiného nebylo. Má někdo zkušenost porovnat provoskování s kdysi používaným. Byl to tuším síran hlinitodraselný, v nějaké posloupnosti jádrové mýdlo, soda a vím já co. Nejspíše to už asi nenajdu. Akorát vím, že mně to máti namnožila cyklostylem a cosi jsem rozdal přátelům. Dnes si uvědomuji, že kdyby někoho vyhmátli tehdá s cyklostylovou kopií, že by to byl asi velký průser(pro máti).
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od des »

bača:
evidentne si to ešte nerobil ;)
btw, nahriat sa to dá aj nad ohňom, pre prípad že by si zrovna nemal pri sebe žehličku.
kúp si kocku za 7,- a skonfrontuj svoje teórie s realitou :mrgreen:
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Baca »

Des, naolejoval a navoskoval som v zivote viac veci nez o ktorych si v zivote pocul :-P Olejoval som plachty na VELKE stany, celty, ked sme nenafasovasli prsiplaste, lebo "sa nedodali" tak sme olejovali (s pridavkom vosku) aj vataky :-) a sezonu to drzalo :-) Potom sa to muselo obnovit. Pricuchol som aj k technike s kamencom aj s amydlovalo so sodou, ako pisal SHABY. Len to bolo zdlhave a vysledok sa musel najprv otestovat. Stacilo aj aby sa takto impregnopvana latka vystavila na dlhsi cas prudkmu slnku a impregnacia pomaly sla do kytek :-) Olejovanie sa lahko obnovuje ak treba tak sme to robili takto :-) Jedina nevyhoda olejovania je, ze je vsetrko minimalne o tretinu tazsie a dost to klze z ruk (ak je to napr. tazka celta na velky stan) :-) Ked nam nevykupili vlnu, lebo cernobyl a nakazali splait tak najprv sme ju vyprali v horucej vode a lanolin aj ked necisteny sme pozbierali a aj to sme pouzivali :-) SMRDELO to ako zhnita noha, ale proti vode super :-) Tych modernych kurvitok som tiez pouzil v nedavnej minulosti dost, ale nic nie je superpopicihustokrute hlavne tie vymyslenosti na topanky. Kamarat dal slusne prachy za nejaky spray, nastriekal topanky podla navodu a po hodine v dazdi mohol chovat pstruhy :-D. Vecer ususili, rano znova nahriali a natreli voskom v lanoline. Smrdelo, ale uz nikdy nepremoklo. STaci raz za mesiac uz len prekartacovat mastnym kartacom a vodu drzi mimo :-) Olejoval som mu tie army australaky klobuky, po dvoch dnoch mal vlasy mastne ako natrety chleba :-D ale NEPREMOKLO a po styroch dnoch uz ani klobuk v dazdi nemusel tak mal mastnu hlavu (nedodrzal pokyny a nenechal preschnut, dal na hlavu druhy den po olejovani). ATD ATD TAD >>>> :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Kapo »

Kedysi sme voskovali celty tak, že sme parafín rozpustili v tech. benzíne, a týmto sme to štetcom natreli na celtu. Benzín sa rýchlo odparil a nebolo ho vôbec cítiť. Celta vydržala nepremokavá niekolko rokov.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Baca »

Aj tak sa dalo, len sa parafin zle zhanal a svieckovy nebol bohvieco :-) A ak sa to zle urobilo odierali sa supiny parafinu a platno vyzeralo ako plesnaky rifle :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od des »

to je skutočne impozantný zoznam toho, čo všetko si už naolejoval. nenaolejoval li si i julii? ;)
furt platí to čo som napísal k debate o tom "modernom kurvítku" greenland wax ( je pravda že ten recept pod tým názvom nemá ešte ani 60 rokov)

evidentne si to ešte nerobil :mrgreen:
nemóže íst karta furt...
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Lumberjack »

Tak mi to nedalo a obrátil jsem se na kamarádku, která 10 let prodávala u Bushmana. Bushman nikdy neprodával kabáty, které by byly olejované, ale vždycky VOSKOVANÉ. A jelikož Bushman je česká firma, která ty kabáty nešije, ale nakupuje v Austrálii a jenom prodává, tak bych si dovolil předpokládat, že i Australáci voskují.
Což by dokládala i piksla, o které jsem psal dřív a kterou jsem nakonec našel ve sklepě a kteou mám před sebou.
REPROOFING WAX (nikoli oil) Scippis made in Australia. Složení tam bohužel není. Pouze anglický návod - zas jak jsem již psal. Nanést na suchý a čistý oblek, nahřát ( na slunci, fénem....) a nechat zaschnout.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od step »

Nějak se mi nedaří navoskovat fjallraven k plné spokojenosti. Z bundy se během půl roku při běžném užívání vosk asi zase vydrolil. Tak pokukuji po nějakém trvanlivějším řešení. S Britskou maskáčovou bundou je to stejné. Voskování nic moc, dřina to byla hrozná a nic. Když jsem na ni vypatlal dva impregnační spreje, tak během půl dne stejně protekla. Uvažují o zakoupení bundy Barbour, ale když jsem viděl jejich způsob vosko/olejování, tak jsem si říkal, tohle je ono. Pěkně rozetřít štětcem, rozhodně menší dřina než s voskováním a silnější vrstva při jedné šichtě. Až na tu cenu za plechovku. Tak jsem pátral dál, jak to spíchnout doma. Pěkný návod je na festovni-veci.cz , netají se ani s recepturou. Včelí vosk, lněný olej, terpentýn. Zhruba 2:1:1. Akorát v sobotu odpoledne jsem našel jen jednu svíčku z včelího vosku (myslel jsem, ze jich je víc) pěkně ji ve vodní lázni rozehřál, přidal olej a terpentýn a doteď větrám. Vzniklo toho asi 80g a stačilo to na zadní stranu bundy. Pěkně se to vsáklo a ani to není moc mastné. V pondělí jdu pro včelí vosk a budu pokračovat ve výrobě další směsi. Konečně něco, co vypadá, že funguje a nestojí hříšné peníze. Bunda k táboráku a na akce v lese bude konečně nepromokavá. Pěkné video k tomu má i Kraken.
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od tajfun »

ja jsem voskovani fjallravenu vzdal, beru to tak, ze to nejsou hadry do poradnyho deste… tim jejich voskem a zehlickou nebo fenem je to strasnej opruz a stejne to neni na poradnej dest… kdyz to navoskujes poradne tekutym voskem napr. z festovnich veci, tak pak z toho je zase plastenka… tak to nechavam radsi vetrat a kdyz prsi prehodim poncho… a odolnost jejich materialu mne taky zklamala, uz sem prosoupal nekolik kalhot… dobrej marketing, ale jsou asi lepsi veci za ty ceny
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Voskování oblečení

Příspěvek od Ulfhednar »

1.) Impregnace ve spreji na bavlnu nepatří. Je proti principu toho, jak látka funguje.
2.) Půl roku je tak běžná výdrž. Předpokládám, že za tepla.
3.) Výrobky od festovniveci mohu jedině doporučit. Na plátno i na kůži.
4.) Bavlněné hadry nebudou nikdy úplně nepromokavé. Je to jen voděodolné.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět