Obleceni (nejen) do prirody - teorie

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od goral »

Uz drive jsem chtel napsat kratky clanek o materialech a obleceni pro zdejsi forum, ale zaboha jsem nemohl najit svy handouty k prednasce, kterou jsem na tohle tema kdysi mel (proto tam obcas budou i vylozene zacatecnicky veci - nechal jsem to ale tam schvalne).
Duvod proc - zjistil jsem ze hodne lidi v materialech a obecne oblikani tape, pripadne se drzi dogmat, ktera nejsou pravdiva (a vyrobci je neradi vyvraceji).

Nahled na obleceni a materialy je muj subjektivni, zalozeny na testovani a pouzivani techto veci - nechci se s nikym hadat co je lepsi nebo neni. Pokud me nekdo jiny nazor, je vitan - ale poprosil bych s oduvodnenim.

Jeste bych mel poznamku na okraj. Ac se pohybuju od mala v kruzich skautingu a mam blizko k bushcraftu (woodcraftu), tento clanek je muj pohled na problematiku, predevsim ve vojenskem prostredi, s presahy do prostredi civilniho. Proto to mejte na pameti. Ovsem to neznamena, ze tyto informace nejsou pouzitelne na bezne chozeni po prirode - ba naopak. Proste si myslim, ze tento zpusob pouzivani casto veci otestuje za hranici, o jejiz existenci civilni uzivatele nemaji ani tuseni.

V neposledni rade se omlouvam za preklepy, diakritiku a casto absenci interpunkce (hrubky snad ne). Jedna se o moje handouty pro osobni potrebu, mirne doplnene pro zdejsi forum - nebylo to urceno k tisku a nemam cas ani chut delat korekturu. Text jsem doplnil do srozumitelne formy - puvodne to byly jen poznamky od kterych jsem se odpichnul. Takze pokud je neco napsane opravdu nesrozumitelne, tak se omlouvam a ozvete se.

Prvni mala teorie o materialech samotnych:

Bavlna – Bavlna je podle me v teto dobe naprosto nedoceneny material o kterem se vsichni domnivaji ze je prekonany. Troufnu si tvrdit ze opak je pravdou. Jeji nevyhoda je, ze schne dlouho a kdyz je mokra, snizuje se jeji izolacni schopnost. Vyhoda je hlavne jeji odolnost, prijemnost na dotek, snadna opravitelnost a par dalsich
Bavlna je idealni jako svrchni vrstva obleceni - bud rychleschnouci lehci gramaz v kombinaci s ripstopovym upletem, nebo takzvany gabarden. Gabarden je jemny uplet z dlouhe bavlny. Gabarden ma pomerne zajimavou vlastnost - neprofoukne a pokud je mokry, jeho vlakna se stahnou k sobe a nepusti dalsi vlhkost dovnitr (je ale idelani mit dalsi vrstvu nesavou - napriklad vlna) Da se tedy rici, ze nepromokavy. Gabarden je treba obcas impregnovat. Aktualne je z gabardenu vyrabeno bohuzel uz maloco, i kdyz nektere firmy se k nemu zacinaji vracet v ramci ventile bavlny (nove tilak) - rozdil mezi gabardenem a ventile je minimalni - proste ventile je jeste z kvalitnejsi bavlny a jemneji tkany.
Gabarden by sel bezproblemu prirovnat ke kvalitnejsim softshel materialum (vydrzi nekolik hodin deste, neprofoukne a vetra mnohem lepe). Ventile je snaha srovnavat s goretexem, ale myslim si ze 100% nepromokavost nema - ovsem velmi se blizici ke 100% urcite.
Rozhodne je potreba podtrhnout to, ze bavlna, pokud je to jen trosku mozne, nepatri na hole telo a to ani v lete! Kdyz je mokra, velmi studi a napriklad pri zastavce behem nocniho pochodu hrozi riziko podchlazeni


Vlna – Rozhodne v mnoha ohledech nedocenitelna věc. Především hreje i mokra (samozrejem hreje
mene ale zrejme nejvic ze všech materialu). Moderne se zacalo delat merrino. Nevyhoda je
pomerne velky objem. Uvadi se ze nejrychleji cloveka zahreje vlna na hole telo. Oproti jinym
iziolacnim materialum, vlna netransportuje vlhkost ale nasaje ji a pomalu odparuje. Myslim si ze v kazdem satniku by mel mit misto tezky vlneny svetr. Merino vlna je hit poslednich let - bohuzel v nizssich gramazich (tricka) nema moc velkou mechanickou odolnost, ale obecne je to jeden z nejlepsich materialu na trhu. Ovsem pri aktivnejsi cinnosti u lidi co se vice poti (rekneme pri pohybu, kdy propotite uz i zada a hrud) bych ji uz nedoporucoval. Schne prakticky stejne dlouho jako bavlna. Pro tyto cinnosti je stale spickou na trhu termopradlo (synteticke).


Hedvabi – v zasade se moc nepouziva, drive se pouzivalo jako první vrstva, ma vlastnost ze transportuje teplotu a moc nesaje. (rika se o nem ze v lete chladi, v zime hreje)
Len - nemam o nem mnoho informaci ani zkusenosti, ale spolecne s hedvabim jsou to tradicni materialy, takze bych ho rad zminil. Len se pouzival spise v letnich mesicich jako zakladni vrstva na telo - ma podobne vlastnosti jako bavlna. Obdobne se pouzivalo konopi (mam v planu o techto dvou tradicnich materialech zjistit neco vic...)

Peri – Dosud neprokonany material v pomeru vyhrevnost/vaha. Problem je ze velmi rychle ztraci
izolacni vlastnosti když je mokre. Tento nedostatek byva resen jak impregnaci povrchu
bundy/spacaku. Rozhodne nedoporucuji na vojenske pouziti (kdekoliv kde jde snadno promoknout a nelze susit prostym rozlozenim na vzduchu s obcasnym protrepanim). Nenechte nachytat vetou ze neco je z kajciho peri - bunda z kajciho peri by vas stala to co nove auto. Vzdy se jedna o husu.

Kuze - Klasika. Dobre naimpregnovana kuze je neporomokava a pomerne dobre dycha. Snad bych si dovolil poznamku, ze ne vsechno co ma na sobe glejt "echt ledder" je z kuze. Napriklad prabos (a nejen oni) pouziva "kuzi". Vezmou se odrezky, nasekaji se najemno a pod velkym tlakem slisuji. Toto muze byt oznaceno jako kuze, protoze technicky to kuze je, ale ty vlastnosti... Tuhle "kuzi" poznate celkem snadno pochybnou cenou - vyprobek z prave kuze proste nemuze stat par korun

Goretex a další trilaminaty – Klasicka poucka je, ze odvadi vlhkost a nepropousti vodu. Pravda ovšem je ze není samospasitelny. Neizoluje, odvod par taky není zazracny. Kazdoapdne je to nejlepsi nepromokavy material na trhu.
U gorace jsou obecne tri typy – klasicky Performance (drive 3layer), pak Pro-shel (drive XCR) (pevnejsi, prodysnejsi, drazssi) a Paclite (pevny stejne, prodysnejsi, skaldnejis a levnejsi) - Nove jeste Active shell (nemam tuseni co umi je to letosni novinka). Vodni sloupec ma goretex 20m (ale to je diskutabilni). MVTR (vyparovani) ma goretex mezi 15-20 000 (pro srovnani - pri chuzi 10 000, beh 20 000, extrem 30 000.), ale podotykam ze tyhle informace mohou byt zastarale a jsou snadno zfalsovatelne.
Ve zkratce - gore vas udrzi v suchu a celkem dycha, ale pri vetsi zatezi se zapotite vzdycky.

Softshell - relativni novinka. Opet je nutne podotknout ze neni samospasitleny. Ma hodne velkou propustnost par, vydrzi tak hodinku dve deste. Mezi ruznymi vyrobci a gramazemi jsou obrovske rozdily na nez neni prakticky zadny porvnavaci mechanismus. Existuji softhelky ktere se daji nosit v lete (neprofouknou ale proprsi), nebo i takove ktere vas udrzi v zime v teple. Obecne je lepsi volit nejaky univerzal mezi - rozhodne zadne zatepleni a vzit zipy pod pazi.
Tak ci onak, softshel neni mym favoritem do lesa


„Termo“ - tricka/prvni vrstva - jsou ruzne materialy polypropylen, polyester. Polypropylen je napriklad Moira, Polyester coolmax a zrejme i polartec powerdry a dalsi. Zasadni rozdily v tom nejsou. Mirne lepsi je zrejme polypro, hlavne se lip chova ke kuzi (nemelo by delat klasicke sedrene bradavky), ale je to o zvolenem typu prize atd.
Termotrika funguji pouze jako transport potu od tela. Velmi rychle schnou (jdou ususit na sobe), neizoluji. Nejvetsi nevyhoda je rychle zapachani syntetiky a z dlouhodobejsiho hlediska ne prilis komfortni na noseni.
Rozdily mezi materialy/vyrobci jsou velike a obecne lze bohuzel rict ze cim drazssi tim lepsi. Je opravdu propastny rozdil mezi napriklad sensorem ci necim podobnym lowendovym a polartecem powerdry.


Polartec - proste fleecka. Polartec ma rozhodne nejlepsi pomer vyhrevnosti na vaze. Jsou velke rozdily v gramazich i typech polartecu. Klasicka fleecka miva gramaz 200, lehka fleecka 100 (aktualne se pouzivaji nove zpusoby hodnoceni gramaze, ale jeste jsem nenasel prevodni tabulku). Hreje slusne i mokra. Vlna ma zrejme za mokra lepsi vlastnosti. Polartec je firma vyrabi desitky ruznych typu materialu takze je potreba davat pozor pri vyberu.

Nylon, kevlar, nomex - a dalsi technicke tkaniny pouzivaji se jak primesove, tak i samostane.
Nylon vetsino v kombinaci s bavlnou na zvyseni pevnosti nebo samostane , kevlar to same. Nomex
kvuli nehrlavosti drive samostane, nyni uz i jako termotrika.


Vrstveni:
Takze k teorii vrstveni
V idelanim stavu ma na sobe clovek 3 vrstvy. Transportni (odvadi pot od tela), izolacni (hreje), ochrannou (chrani proti desti a vetru). Toto je krasny ideal, ale vetsinou je to o kombinovani.

Tak ci onak, jako prvni vrstva ve vetsine pripadu slouzi termotricko. Odvadi pot od tela, at je leto nebo zima. Muj nazor je takovy ze neni rozdil mezi letnim a zimnim termotrikem, jak se snazi vyrobci delat. Proste to ma jen nasat pot a pustit ho dal.

Kapitola sama pro sebe je merino. Zde neni nutne takto vrstvit - v chladnu staci kliden silnejsi vrstva (260), ktera je urcena puvodne jako izolace, primo na telo. Proste vlna stale hreje a vlhkost saje takze je to bez problemu - a merino neskrabe, takze na holem tele neni problem. Navic je velmi prijemne mit vlnu primo na tele, protoze neexistuje pocit studeneho tricka, jak obcas delaji termotrika, nez uschnou.

Izolace - vrstva ktera zahriva. Tato vrstva nemusi byt nutne jeden kus obleceni, spise naopak je lepsi mit tri tenci tricka nez jedno silne (da se tak lip regulovat teplota). Ja si osobne myslim ze jako druha vrstva je nejlepsi vlna a to jak v podobe merina, tak v podobe klasicke vlny. Ovsem polartec neni potreba zavrhovat - je taky vyborny a je lehci a mensi (pokud clovek pocita kazdy gram). Jako izolacni vrstva se da pri nizssich teplotach pouzit i dute vlakno, ci peri. Nebo naopak pri teplotach vyssich neni problem izolacni vrstvu vynechat uplne.

Svrchni vrstva chranici proti pocasi - Z modernich materialu je naprosty ideal softshel (a v batohu pro pripad male potopy/staticke cinnosti goretex). Z tech tradicnejsich jiz zmineny gabarden (goraci v baglu se ale nevyhnete) (proc porad preferuji gabarden? Nesusti, dycha, neprofoukne, vydrzi opravdu hodne, da se opravit, vydrzi dost deste, schne celkem v pohode). Pro milovniky uplne klasiky - kuze. Pro letni obdobi je jako svrchni material idelani bavlna v rychleschnouci gramazi.

Koncetiny, hlava atd:
Boty: - Na botach vsech zacina a konci. Opet je treba zopakovat ze goretex neni samospasitelny (vydrzi v botach 2-3 roky max). Zaklad je proste kvalitni, kvalitne naimpregnovana kuze (do celokozenych bot se daji poridit vyjimatelne existuji GTX boticky/ponozky). (o botach je tu uz neco malo napsano) Dalsi vec jsou kvalitni ponozky. Zalezi na vkusu kazdeho soudruha, nekdo preferuje do kanad jedny, nekdo dvoje atd. Jsem fanousek vlnenych (merino) ponozek. Cena neni mala, ale komfort neuveritelny
Rukavice: - Problem je kombinace citu a vyhrevnosti. Opet je dobra vlna, protoze klasicky rukavice moc nehreji kdyz se promoci a ze je promocite hned. Je dobre tahat rezervni rukavice. Rozhodne se nebat kuze.
Cepice: - pres hlavu odchazi az 40% lidskeho tepla. Je dobry mit vzdycky neco na hlave at kvuli
odvodu tepla nebo i uzehu v lete. I v lete je nepostradatelna cepice. pri zasatvkach a urcite na spani
so spacaku (hodi se i kukla).

Tipy a triky:
jsou to moje osobni poznatky:

-kazdy je jiny, je potreba si vsechno vyzkouset

-na pochod/pohyb se oblekat stridme. - na hranici bodu kdy je vam v klidu zima. Pokud neni hodne
pod nulou je blbost chodit v tezke fleece... akorat se clovek zbytecne zpoti

-naopak do batohu (pod viko) je vhodne nacpat snugpak/fleecku/vlneny svetr na zastavky a staticke operace, Kdyz se zastavite hodite si na sebe hned vrstvu na zahrati a udrzeni tela v provozni teplote

-u goracovky, smocku, tezke fleecky a softshelky je temer povinnost mit dlouhe zipy pod pazi. Ne
vzdy je cas sudnat si vrstvu, pripadne to neumoznuje klima (fouka, prsi, ale clovek se skrabe do
kopce a je mu vedro)

-zaklad je predejit poceni. Je nutnost mit tepelnou pohodu, ale ne za cenu poceni. na zastavce to pak
vsechno zacne mrznout a neni neobvykle vyklepavat pak led z prostoru mezi gore a fleeckou

- rozhodne je dulezite mit kalhoty s vysokym pasem pripadne je aspon nosit vysoko (ksandy) a
prvni a druhou vrstvu zastrcenou v kalhotach. Neni nic horsiho nez holy mokry zada v zime - velmi rychle se clovek restane hybat.

- spodky/trenky/slipy - pokud mozno rychleschnouci nebavlnene (vlnene se bohuzel strasne rychle trhaji a nedela se ta spravna delka). Pomerne dobra ficura sou elastaky - proti vlku

- zaklad je drzet v teple a suchu nohy (chodidla - stehna to vydrzi), trup a hlavu, pripadne prsty. Zbytek to vydrzi bez potizi.

- rada zkusenych horolezcu: pokud mate zbalene obleceni podle predovedi pocasi, vzdycky si vemte
navic jeden vlneny svetr a vlneny fusky. - je to objem navic ale hodnekrat me zachranil.

- Jiz zmineny svetr a vlna obecne - pokud clovek spadne do vody/je extreme podchlazeny a
promoceny, vzdy z nej vsechno sundat a na hole telo dat vlneny svetr a pak vrstvit dalsi veci

- v zime je casto nejvetsi nepritel vlhkost (mokry snih) a ne mraz - proto je dulezite a mnou tolikrat
opakovane mit materialy ktere hrejou i mokre (nehlede na tom ze clovek to muze proptit raz dva)

-naopak pri teplotach po 10 stupnu je zbytecne nosit goretexove veci, protoze vlhkost ve snehu jiz prakticky neni (staci se pobavit s horolezci - nad 4000m uz nikdo gore nepouziva)

- nohavice patri z bot. sice to nevypada tak drsne, ale pres nohavice se dostane do bot vlhkost z vrchu- Idealni jsou navleky, priapdne navleky pod kalhotama (fusky vedou vodu)

- o spacacich nekdy pozdeji

- pred nama to lide zvladali v horsich podminkach s mensim mnozstvim obleceni (a nase deti zase budou), sme sice slecinky ale nemusime to hnat do extremu oblecenim za desitky tisic. Bez gorace se da bez problemu vydrzet celou zimu

Zadne strachy z vysokych cen a uz vubec ne z tradicnich materialu!
Nekolikrat jsem vedl diskuzi na tema oblekani do prirody, radim kamaradum, kolegum atd. Vetsinou jsme narazily na vety typu - to je drahy! Pripadne to nemuze fungovat neco tak staryho!

Rad bych vyvratil par veci:
Neni pravda ze co je stary to je prekonany. Casto je to pouze snaha vyrobcu tahat z lidi penize. Staci se podivat na modni navrat vlny. Pred desti lety se mi kazdy smal kdyz sem nosil vlneny svetry a odmital polartec. Ted?. Stejne tak zaziva navrat hustetkana bavlna (ventile). Zaroven se jedna o tlak trhu. Vyroba syntetickeho materialu s vlastnostmi totoznymi s prirodnim je mnohonasobne nizssi.
Obleceni do lesa se da poridit za solidni penize. Jediny problem je ze to vetsinou jsou veci z armadnich vyprodeju, takze zeleny, potazmo maskovany, ale pokud se s timto smirite, oblecete se plnohodnotne (na urovni strednich outdoorovych znacek) do solidni zimy, za cenu jedne drazssi civilni goretexove bundy.
Pocitejte se mnou:
Kalhoty 500kc, bunda 800 (gabarden), gorebunda 1500, termotricko 100 (2kusy), svetr (vlna) 500, tezka fleecka 500 (pripadne bunda z dutych vlaken 500-1000, nebo druhy svetr 500-1000), trenky 300, cepice, rukavice, sala 700. Boty jsou trosku orisek, ale rekneme ze za 2000 se da uz poridit bez potizi (doporucuju ale investici kolem 4-5k), fusekle 500-1000 (zavisi na typu a mnozstvi - opet se zde nevyplati setrit). - vse je pocitano nove nebo velmi mirne pouzite
Vychazi mi 7500kc (v outdoorovem obchode by vas tohle stalo 20-40k) - a s timto setem mam vyzkousene fungovani v opravdu nizkych teplotach a v podminkach o kterych se turistum casto jen zda.

Co jsem timto chtel ukazat - ne ceny, ale to, ze pokud clovek u nakupovani premysli a zjisti si informace, muze nakoupit velmi kvalitni zbozi za zlomek jeho relane hodnoty. A zbozi vysoke uzitne hodnoty - zadny sunt.

Obleceni a oblikani je veda a zkusenosti v tomto "oboru" jsou k nezaplaceni.

Doufam, ze se toto kratke pojednani o obleceni (nejen) do prirody libilo
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Rudolf Steiner »

K té vlně bych si dovolil poznámku. Četl jsem o lodenu je to poměrně zajímavý materiál.http://www.austria.info/cz/tradicni-oby ... 22357.html
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od hanpari »

goral:
díky za informace. Kdyby tady byl Zlatý fond rozpadu, hned bych te tam navrhnul :)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Nobody »

Pěkný článek, díky za něj. Mohl bys hodit nějakej odkaz na obchody, kde nakupuješ?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od goral »

Ozivovani starych temat
aktualne bych mel nejake dalsi poznatky - za rok jsem zase o neco moudrejsi a mrznul jsem na zajimavych mistech, kde jsem si otestoval obleceni :)
zkusim si udelat cas a doplnit nejakou aktualizaci


Steiner:
Loden zni zajimave, ale asi to bude horsi se sehnatelnosti. Co jsem na to koukal, je to jemne tkana vlna, navic s velkou primesi kolagenu (nebo jak se ta mastnota na vlne jmenuje). Takze taky takovy archaicky softshell :)
Ted v zime jsem mel celkem dlouhy rozhovor s kamaradem, ktery dela living history 30.lete valky a hodne se zajima o material y a obleceni - zminoval ze z neceho podobneho se sily uniformy. Snazim se ho donutit k napsani nejakeho clanku o vyrobe atd - je to rozhodne zajimve

hanpari: dik ;)

nobody: tezka rada - rekni co shanis, zkusim ti poradit. U me je to kombinace outdoorovych obchodu (maa tam uzke vazby, takze fakticky nakupy za velmi priznive ceny), plus nakupy v armyshopech, na ebayi... nemam nic oblibeneho - proste si zjistim co by mi asi mohlo vyhovovat, projedu informace, poptam se znamych a koupim tam, kde je to pro me nejlevnejsi... obcas slapnu vedle a musim to prodat :)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Terminated Account »

Nechci si dělat reklamu, ale když bude někdo shánět cokoliv ohledně outdooru, horolezectví, vodáckého vybavení, kempingu atd.,tak napište SZ. Udělám vše pro to abych vám dal nejlepší cenu, nebo jinou výhodu. Rád i poradím, pohybuju se v oboru 15 let.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Venet »

Goral, Loden je valchovana alebo inak povedane plstena vlna (filc). Pouzivalo sa aj na nasom uzemi dostatocne dlho, sili sa z toho uniformy, kroje, kabaty, kabanice....
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Kdysi se z lodenu šili i tzv. Hubertusy. Tady jsem našel odkaz, kde by se asi mohl koupit: http://www.latka.cz/Latky/Odevni-latky/ ... =289&p=289
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Rase »

Delší dobu jsem přemýšlel nad nákupem pevných kalhot, které by šly použít i v případě VP. Našel jsem a nedávno mi přišly kožené kalhoty. Jejich předností je, že na první pohled kožené kalhoty ani nepřipomínají, střihem jsou jako rifle a vzhledem jako menžestráky. Materiál je ale bytelný, švy pevné a kvalitní. Pro větší pohodlí je na vnitřní straně lehká látková podšívka. Jako mínus vidím v lehce vyšší váze než je u běžných kalhot a samotném materiálu, jelikož se kůže špatně čistí. Tento problém ale hodlám vyřešit sprejem na údržbu kožené obuvi, který odpuzuje vodu (funguje bez potíží i na látce). Cena tehto konkrétních kalhot byla nižší než u goretexových hyperkalhot, ale i hypermonterek. Jaký je váš názor na kožené oblečení pro dobu Rozpadu ?

ps. kdybych hledal kvalitní kožené kalhoty jen na rozpad, tak bych hledal kalhoty na motorku - mají ochranu kolen a ještě bytelnější švy (já ale hledal kalhoty i na normální nošení - tak volil výše psané)
Tady jsou ty moje gaťata, fotka z aukra, můžu udělat nějaké konkrétní fotky:

Obrázek
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Fabulous »

Nevim, nikdy jsem kozene gate nemel, ale nebudes se v nich potit?
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Rase »

Právě že příjemně chladí, navíc mezi pokožkou a kůží je zmíněná tenká vložka, tak se kalhoty ani nemůžou přilepit a vzduch bez potíží proudí. Dá se říct že i samotná kůže celkem dýchá. Zatím jsou na nošení pohodlné :mrgreen: (uvidím jak to bude v zimě)
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od GOD »

Lanove tričká, dal som si ich par ušit z 100% lanu. je to trochu technicka tkanina.

Najvačšou nevyhodou lanu je, že je nepružný /zrejme ako aj konope/. To znamená, že ked chcete mat zakryté kríže pri práci, musí byt to tričko daleko dlhšie - asi až po rozkrok. Pretože ked sa ohnete alebo čupnete svojou nepružnostou /pevnostou/ vytiahne zo zastrčených galot. Dalej musí byt ušitá rezerva v oblasti lopatiek... Dalej priekrčnik je vdaka nepružnosti vačši - aby sa cez neho dala pretiahnut hlava - takže odokrytý krk. ... skratka ma to svoje špecifika.
čo sa hovorí, že v lete chladi, v zime hreje. To je blbost. Mna chladi skoro stale.

Hlavny dovod lanoveho trička bol, že sa mi rozpadli všetky zelene bavlnene vojenske - podla mna najkvalitnejšie tričko za 120kč, ktoré mi po všetkých strankach vyhovuje. /okrem farby/
Lan a ten typ látky som zvolil podla doporučenia: Zaklady junactvi, Svojsík a kol. Kde na hole telo doporučovali hrubo tkané látky, že telo viac dýcha. No podla mna viac prefukne a menej izoluje.

Dalšim detailom je pevnost šitých spojov - strašne rado sa to pára.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od GOD »

par veci, ktore som si dal ušit.
Najlepší pocit mam s toho bieleho trička, pevnostou to je na urovni rifloviny, ale jemnejšie. Všekty su dlhe pod zadok.
Tiež je vidno trhanie - oslabenie upletu na zelenom pasikovom tričku.
výborná vec je ten vačok na prsiach. Ked som si dal šit trenirky, tak tie boli podla vojenskeho vzoru tiež z vačkom - kapsou. Výborná vec to je. Trencle sa žial predrali v mieste slabín - nadrozmerný náklad nosím zo sebou :D

šite to bolo nasledovne:
biele - biely zimný maskáč
žlté - letný maskáč
zelene pasikové - jarno -jesenny maskač
Ale všetko je uplne inak, pretože praním sa lan obieluje a je janejši a jasnejši. Na začiatku čo je biele, bolo sive - šede.
Přílohy
lan.jpg
lan.jpg (47.7 KiB) Zobrazeno 19741 x
lan (2).jpg
lan (3).jpg
lan (3).jpg (50.15 KiB) Zobrazeno 19741 x
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od goral »

zajimave. Budu si snad muset lnene tricko ze zajmu poridit :)
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od GOD »

ešte by som chcel upozronit, že tie latky su technicke, tzn na zavesy....
materialovo a pohodlnostou mi najviac vyhovovalo biele platno. V originale bola farba ako okraje tohoto fora, taka siva - šeda
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od Frank »

Ta neprožnost je právě daná tím, že to šiješ z tkaniny a jinak se trička dělají z pleteniny. Takže to není lnem, ale jeho zpracováním.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od marish »

Proto taky plátěný košile měli vždycky nějaký to šněrování u výstřihu.
Uživatelský avatar
zumpar
Příspěvky: 150
Registrován: 17.10.2012 15:02
Pohlaví: muž
Bydliště: momentalne Bratislava

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od zumpar »

Nasiel som nahodou na bazosi.sk. Nejaky typek predava kabaty z lodenu:
http://sport.bazos.sk/inzerat/20326858/ ... kabaty.php
Uživatelský avatar
zumpar
Příspěvky: 150
Registrován: 17.10.2012 15:02
Pohlaví: muž
Bydliště: momentalne Bratislava

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od zumpar »

Pri inej prilezitosti som si odfotil na makro rezime tricko z bavlnenej pleteniny a maskace DPM z "gabardenu". Tu su vysledky:
Příloha klasicka pletenina.JPG je dlouhodobě nedostupná.
smock 1.JPG
smock 2.JPG
EDIT: vlozene spravne obrazky Windproof smock
Přílohy
klasicka pletenina.JPG
Naposledy upravil(a) zumpar dne 26.02.2013 17:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Obleceni (nejen) do prirody - teorie

Příspěvek od goral »

Ses si jisty ze jsou to windproofy?
Tohle mi vic pripadne jako latka na klasickych DPM. Mozna je to tim makrem a je to zkreslene
Odpovědět