Sněžnice

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Sněžnice

Příspěvek od sigurd »

Treba trénovať,zakiaľ je málo snehu-keď sa dostaneš netrénovaný do prašanu nad 50cm,to je potom zábava :)
Dobré snežnice a mačky,to je úplná sloboda pohybu v zimnej divočine...So zimnou výbavou a ruksakom mám 110kg-to už je na snežnice trochu veľa,ale máme už 9 rokov Inook OX1 a dávame so ženou v pohode terény,kde to vzdávali aj skialpinisti.A hlavne nezabudnúť nasadiť veľké tanieriky na paličky a zaizolovať paličky tak 30cm pod rúčkou.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Sněžnice

Příspěvek od Nicotinick »

Co znamená "zaizolovať paličky 30 cm pod rúčkou", respektive jak to vypadá a jaký to má účel ?
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Sněžnice

Příspěvek od sigurd »

Pri traverzovaní svahu,alebo cikcak stúpaní potrebuješ mať hornú paličku "kratšiu",čiže robíš úchop paličky pod rúčkou.Paličky sú(väčšinou) kovové,a tak citeľne ochladzujú ruku(aj cez rukavicu).Preto sa predávajú "zimné" paličky s cca 20cm penovou izoláciou pod rúčkou.Ja mám izoláciu celého horného dielu paličiek robenú z rep šnúry-jedna 3mm(10m) a jedna 2mm(13m)-návin je zafixovaný pásikom obojstrannej lepiacej pásky a spodné ukončenie je zafixované návinom 5cm 3M pásky.Prípadné iné využitie šnúr a pásky je rozpadlíkovi jasné ;)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Sněžnice

Příspěvek od Nicotinick »

:yes OK díky, já na tom ještě netraverzoval. :oops:
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Sněžnice

Příspěvek od Ulfhednar »

Sigurt: dobrý tip, díky. Dnes jsem vyhnal celou rodinu do lesa na sněžnicích a dobrý, bavilo je to. Zatím bez hůlek. Ale s batohem na těžko jsou hole jistě výhoda.
Óðinn á yðr alla
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Sněžnice

Příspěvek od jameson363 »

U sneznic je potreba pocitat s tim, ze clovek v zime vlivem obleceni, batohu atd dost pribere na vaze, takze brat vzdy sneznice s vetsi nosnosti. Nektery modely se prodavaj i se zvetsovacim panelem.

Zalezi na technickym stavu, narocnostni terenu atd, ale ze zkusenosti doporucuju v pripade pouziti sneznic s sebou nosit nejakou opravnou sadu. Napriklad kus ductape, nejakej provazek, kus popruhu, treba nejakou vhodnou sponu atd. Meli jsme takovou zkusenost hlavne se sneznicema z pujcovny, ktery byly v horsim stavu, takze s osobnima se to uplne neda srovnavat, ale nikdy nevis. Kazdopadne zustat uprostred krajiny s vysokym snehem a nefunkcnima sneznicema dokaze minimalne zkazit den, nekdy dokaze bejt i zivotu nebezpecny. My kdyz jsem si pujcovali sneznice z pujcovny tak treba na osmiclennou grupu jsme brali jeden par nahradnich a nekolikrat se to vyplatilo.

Asi to vsichni znaji, ale kdyby ne.... dalsi zkusenost je, ze i kdyz sneznice hodne pomahaj, tak jak uz bylo psano, v prasanu se i tak borej. Pokud se jde v grupe, je dobry se stridat, kdo jde prvni a proslapava cestu. Byt to ze zacatku nemusi prijit, protoze ty snesnice fakt pomahaj, tak na delsi delsim pochodu, zejmena do kopce, se to pozna.

Nechci vysledek srovnavat s profi resenim, ani nepocitam, ze bych se s tim chtel vydavat do narocnejsiho terenu nebo nedejboze na hory, spis jen takovy courani za barakem. Me by spis zajimalo, zkousel nekdo vyrabet homemade sneznice? Svuj design nebo podle ruznejch navodu ze survival prirucek? My jsme uz skoro 20 let zpet zkouseli improvizovany sneznice z vika od kyblu od nejaky fasadni barvy. Vysledek nebyl uplne marnej, ale jakozto chudi studenti s malo zkusenostma jsme montaz resili provazkama a ani nekoupili zadny popruhy a levny spony, takze jako bylo to lepsi nez bez, ale muselo to casto utahovat a ladit atd. S lepsi vazanim jako improvizace to nebylo uplne marny. Neresme, ze tedka se daj sehnat rozumny sneznice za 1000-1500kc.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Sněžnice

Příspěvek od Piston »

Pokud bych si chtěl koupit sněžnice na hodně nenáročné použití (půldenní výlet třeba 5 x do roka), co mám hledat a určitě chtít, abych si je neznechutil navždy? Vystačí třeba tyhle ze známého sportovního řetězce na D? https://www.decathlon.cz/sneznice-sh-10 ... 92871.html
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Sněžnice

Příspěvek od PaF »

Z vlastní zkušenosti s použitím sněžnic odhaduju, že tyhle budou tak na 60kg. Jsou prostě malé... Od oka bych hledal sněžnice s dvojnásobnou plochou.

Mrkni na české výrobky s tradicí ze Znojma (kde sníh nikdo ležet neviděl tak 10 let ;) ). https://ceskesneznice.weebly.com/sn283382nice.html

Chodil jsem na nich už před cca 40 lety a za 15 let je nerozšlapal ani v terénech jako Fatra, Slovenský ráj a Maramureš (Rumunsko). Ještě jsem je pak prodal, když jsem přešel na cross country běžky s hranami a šupinami a začal se pohybovat v lehčích terénech (byť mimo stopy).
Na volný terén finské (pohodlnější a rychlejší), na těžký terén norské s hroty. Jen je třeba počítat, že sněžnice s pevnou patou nahazují sníh na zadek. Je tedy nutné mít kolem pasu nepromokavou zástěru uvázanou kolem pasu (ale přes zadek, ne přes břicho), případně i přichycenou cípy zezadu pod koleny gumičkami.
K finským hole nejsou nutné, k norským prakticky nezbytné, jsou potřeba nastavitelné trekovky s vekými talířky.

Byly to krásné akce, ty zimní přechody, spaní v záhrabech, jeskyních a stanech (nejstudenější varianta). Kdeže loňské sněhy jsou...
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Sněžnice

Příspěvek od Majkl Night »

To: PaF
Moc díky za tip, ty finské jsou něco co jsem hledal.
8-) :yes

Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Sněžnice

Příspěvek od Reccol »

Nekupuj, nevyplatí se to, pokud nejezdíš často. Normálně si je za tři kila na víkend půjč, alespoň ozkoušíš víc typů, stylů, vázání, kvality, tvaru, poměru hmotnosti a plochy. atd.
Neustrneš na místě.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Sněžnice

Příspěvek od jameson363 »

Vseobecne - cokoliv z Decathlonu s oznacenim NH100 je ta uplne nevic zakladni rada. Z moji zkusenosti za ty penize pouzitelne veci, ale necekal bych zazraky, je to proste financne dostupne reseni pro nenarocne a mene majetne uzivatele.

Konkretne ke sneznicim - jak uz bylo psano, vypadaj dost male. Pisou zatizeni 40-90kg, ale 90kg bude v idealnich podminkach a zmrzlejsim snehu. Realne spis pro dite a zenskou. Jako chlap bys mel hledat nosnost tak 130kg, abys mel rezervu na batoh, narocnejsi teren a poradnej prasan.

Jak uz nekdo zminil, doporucil bych do zacatku pujcit. Taky jsme pujcovali. Akorat stav sneznic z pujcovny nebejva idealni, takze nezapomen s sebou kus ductape, nejaky ziptie atd.
Odpovědět