Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

Já se teda rozhodně nepasuju za odborníka, ale snad pár info pomůže:

Jde o to, jestli chceš vybírat masku podle filtrů, nebo filtry podle masky.

CM4ka není špatná, je levná a dostupná; závit 40x4.
CM3 je už poněkud stará a blbě se z ní kouká; závit 40x4.
Znalci doplní případné polské či jiné z Varšavské smlouvy, sehnatelnost nezjištěná.
Ke všem maskám VZ jde přišroubovat vrapová hadice ze starších masek, je to furt ten samej závit.

Filtry 40x4 levně sehnatelné ze zásob CO (prošlé) nebo draze sehnatelné nové průmyslové.

S10ka (britská, Avon) je velmi pohodlná, ksehnání né moc draze na ebay-i, má brčko na pití; závit 40x1/7.
Německou ani jinou NATO nemám, takže opět, doplní mě odborníci.

Filtry 40x1/7 sehnatelné relativně levně Bundeswehr (prošlé) nebo draze nové průmyslové.

Křeček (M10 a M10-M) jsou levné a dostupné, M10-M má brčko na pití. Výhodou je velmi malý nádechový odpor (díky lícnicovým filtrům), nevýhodou nekompatibilita se šroubovacími filtry a nemožnost je měnit v zamořeném prostředí, páč musíš celý ten krám rozdělat. S určitými komplikacemi jde předělat na šroubovací. Kvůli křečkovi na tlamě se s ní blbě lící ke zbrani. Dle mě je vhodná spíš jako úniková maska.

Problém všech filtrů v armyshopech je, že jsou to filtry s prošlou životností, a proto si nikdo neveme na triko, prodávat je jinak než na "sběratelské účely". Přesto je zjištěno, že jsou většinou funkční i dlouho po uplynutí deklarované životnosti - někde se tu povaloval link na survive-ability, tam to bylo rozepsáno.
Jako rozumný kompromis se mi jeví to, co již popsal Fabulous - mít jeden nebo dva nové průmyslové filtry pro případ akutní katastrofy, a pak krabici dvě levných prošlých, pro chroničtější rozpad. Obojí se stejným závitem pochopitelně.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od sigmark »

z těch testů filtrů vycházelo že nad 15 let se zvyšuje riziko selhání filtru. takže i když můžeš mít 30 let starej dobrej, jestli je dobrej zjistíš až ve chvíli, kdy ho potřebuješ, což je docela risk. takže za mě masky s NATO filtrem, protože varšavská smlouva se už nějaký pátek nedělá.

BW má filtr veprostřed, na míření naprd. trojúhelníkový zorníky, hůř se kouká.
zajímavá je izraelská, filtry ověřím, ale na mě má krátkou bradu, slejzala mi.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od the.marek »

Já mám doma pár uloženek CM-4 s jen pár filtry MOF.
Nicméně na mě ty masky působí nevím, takovým nic moc dojmem, prostě ne moc spolehlivě, i když bych si je teda na hlavu narval, když by nic jinýho nebylo no...

Chci právě pořídit něco lepšího, možná novějšího. Koukal jsem na ty CM-5ky z odprodejů ministerstva vnitra, jak sem někdo dával, ale je to víveméně CM-4ka akorát je černá a má jedno velké sklo...

Zajímalo-by mě, jestli třeba ty britské AVONy, nebo BW jsou v něčem lepší, nebo jestli je víceméně jen vzhledově jiná, hezčí CM-4ka. BW je podle mého víceméně stejná. AVON asi lepší, díky pítku a boční montáži filtrů, stejně se mi zamlouvá naše česká OM-90 (zřejmě silně inspirovaná AVONem), ale nejsem magor, abych dával 3,5 za novou, právě proto by mě zajímalo, kdy bude na pořadu dne nějaký výprodej army surplusů.

Můj koncept je:
cca 3 masky typu OM-90, AVON.... Prostě s oddělenými skly, pro lepší skladovatelnost pro případný přesun, zavazadla atd.
cca 2 masky typu CM-6 a jim podobné, s velkým průzorem, podle mě komfortnější, lepší viditelnost, za cenu menší skladnosti, prostě na takové to domácí žvýkání.
Všechny s kompatibilními filtry v podobě skladových prošlých zásob, plus pár nových od klimafilu, přesně jak psal Fabík.


Dále ten zbytek CM-4ek co mám s nějakými MOFy, jentak když už jsou doma tak proč se jich zbavovat, stojí i s filtry jak pár piv, zas tak k ničemu asi taky nebudou (i vzhledem k tomu, co vidím na UA a jinde za šprcky snad z 1. světové co nosí na hlavě a asi to fachá :-D), dají se použít pro "postradatelné" blízké a sousedy.

Jinak máte někdo nějaké zkušenosti a tipy na nějaké protichemické obleky? Pokud možno něco jiného než 100leté OPCH 70 "Atombordel", který doma taky mám, ale.... :-D.
Nevím, jak to s nima je co se nějakých tříd odolnosti a univerzálnosti týče.

EDIT:
P.S. Celkově beru tuhle sféru jako ne tak akutní a celou spíš tak pro strýčka příhodu někde ve skříni, ale když už do toho jednorázově těch pár kaček investovat, tak tam nechci mít nějaké 40let staré, spuchřelé, prošlé cosi s užitnou hodnotou nula, nula nic.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od sigmark »

tyvek dělá jednorázové ochranné obleky. třeba na klimafil.cz. vzhledem k absenci kvalitní dekontaminace je stejně asi zahodíš.
panoramatické sklo na maskách je super věc. to moje MCUčko se dá i slušně nosit, dokonce jsem v něm i spal abych to otestoval. jak prdel na hrnec. co bylo v tomhle případě prdel a co hrnec nechám na publiku :-D
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Rase »

the.marek:
OM-90 je britskému AVONu hodně podobná, hlavní rozdíl vidím v menším počtu popruhů, absenci lemu kolem masky (kapuce protichemického obleku je lépe fixovaná), má lépe řešený odfuk (pod bradu), lépe zpracovanou picí hadičku (navíc "konektor" je stejný jako u starých masek, funguje tedy na stará víčka nebo polní lahve*). Oční skla jsou plochá, jednoduchá a v rovině (kvůli použití optických zařízení). Velkou výhodou oproti Avonu je, že si můžete našroubovat filtr na levou nebo pravou stranu (avon má na pravé straně vydechovací otvor). Avon má trochu příjemější (voňavější) gumu :D
Obecně jsou masky ale velice podobné a nejde říct že jedna je nějak výrazně lepší než druhá. OM-90 vzhledově vychází spíš ze Švédské plynové masky (ta oklikou z Avonu). jde tedy spíš jen o to, co se vám podaří sehnat a za jaké peníze (stačí sledovat aukro, kde se dá sehnat i OM-90 ze něco kolem litru peněz, když máte štěstí)

*Pokud chcete masku od Avonu, tak si rovnou kupte i polní lahev (jinak je picí hadička k ničemu...)

Edit: koukám že co se týče Britských masek, tak se dají sehnat v dost různých variantách (jiné přesky, chybí lem kolem masky, možnost šroubovat filtr na obě strany masky atd.). Záleží tedy na tom k jaké variantě se dostanete.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Rase »

Ještě mě napadá že ekonomicky příjemná plynová maska je stará finská M61 od Nokie. Jedná se o kopii klasické americké masky M9A1 (v americe levná, tak ji najdete u většiny Prepperů). Myslím že se dají sehnat i Jugoslávské masky. Výhodou oproti Avonu a OM-90 je skladnost (!), tyhle moderní masky nejdou tak snadno složit a zabírají zbytečně moc místa (tahle jde pěkně zploštit). Další výhodou je měkká guma a popruhy jsou také bez problémové. Šikovný je taky zdvojený gomový lem na obvodu masky (pro lepší těsnost).
Nevýhodou je absence picí hadičky. Musíte si koupit redukci na normální závit (BW redukce nebo tak nějak), jelikož původní závit je ten kravsky široký. Dalším mínusem je nemožnost přešoubovat si filtr na pravou stranu. Zpracování je lehce horší oproti moderním maskám. Jo a nedělá se v IN černé :D
Je to taková obdoba naší masky CM-4 (jen mnohem vychytanější a příjemější). Cena vytrvale stoupá, tak už přestává byt tak super (nejnižší cena bez brašny od 250,- minimálně)
Finská maska
Finská maska
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od viktor »

v kostce
a ) slozeni filtru OM je prakticky vzzdy stejne a to ve smeru proudicich vzdusnin , protiprachova vrstva, aktivni uhli, lehka protipracova vlozka co drzi aktivni uhli na svem miste. Aktivni uhli se nekazi, pokud je filtr uzavren je stale schopen pouziti
b ) kapacita , tj ochrannna doba OM je dana jak koncentraci skodlivin ve vzduchu tak mnozstvim naplne ( aktivniho uhli ) tak fyzickou namahou jt, plicni ventilaci, v extremnim pripadech to neni zadny zazrak, fitry OM 10 ve velkyych koncentarich cca 10 - 15 min .. alespon co se tyka redidel
c ) slozeni vydechovaneho vzduchu je priblizne 15 % O2 a hlavne 5 - 6 % CO2. Vysoke CO2 ma stimulacni ucinek a nuti k dejchani. Dejchat se to sice da ale nic moc. Rozhodne bych dodavku vzduchu pro dite resil jinym zpusobem. Tvz detske vaky byly reseny jako prelakove , tj dite sse do neho vlozilo, na filtr masky se nasadil takovy mech ala harmonika a tim se rucne pumpoval vzduch do toho pytle, na nem byl pretlakovy ventil a ten udrzoval v pytli pretlak.
tak to by tak bylo
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Hohepa »

Neví někdo zda se dá sehnat u nás ?
skládací respirátor s očním štítem
a mají i dětskou velikost
readimask.jpg
readimask.jpg (175.2 KiB) Zobrazeno 17547 x
http://www.readimask.com/instructions.html
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od kregan »

Nevim, jak ta postovaná, ale těhle jsou plné skaldy CO. A určitě se jich rádi zbavěj. Při povodních sme je rozdávali dobrovolníkům a ty nás s nima poslali do :moon (jsou jen v dětských velikostech)
Přílohy
obr24.jpg
obr24.jpg (33.15 KiB) Zobrazeno 17546 x
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1483
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od DanBlack »

Readimask...Chtěj za to 9 dolarů a je to víceméně na jedno použití. (samolepící) :shake

Jinak jakýkoliv respirátor BEZ výdechového ventilu je nepříjemný ("mrtvý objem" vydýchaného vzduchu)
Skládací respirátor 3M s výdechovým ventilem (proti prachu a aerosolům) stojí cca 70Kč.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od the.marek »

Mě teda oba dva příjdou dobrý tak jako placebo efekt, ale když s tím bude mít někdo klidnější spaní, tak proč ne :-D
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Má dlouhodobé vložení filtrů v masce M-10 vliv na jejich funkci-filtrace slzotvorných prostředků
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

Teoreticky možná, prakticky ne.
Běžně mám v gasmasce našroubovanej filtr, po použití jen ucpu vstupní otvor.

Pokud je skladována v suchu, nic se jí nestane. Pro lepší pocit ji můžeš zabalit do igelitky.

Chystáš se na demonstraci? :mrgreen:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Ne, nechstám. To bych jinak neřešil, protože tu chvilku by ty filtry v masce musely vydržet bez problémů. Chci mít jednu pohotovostně připravenou, kdyby mě chtěl někdo "vykouřit" z baráku slzotvornými prostředky
kocour-odvedle
Příspěvky: 36
Registrován: 26.03.2015 16:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Kroměříž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od kocour-odvedle »

Dnes jsem do toho praštil a přivezl nové masky OM - 90 ze Zubří, láhve a nové filtry.
Přílohy
Snímek 005.jpg
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od the.marek »

Mají nějakou akci, výprodej, VIP cena? Nebo jsi ji pořídil za ty nekřesťanský prachy? :mrgreen:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
kocour-odvedle
Příspěvky: 36
Registrován: 26.03.2015 16:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Kroměříž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od kocour-odvedle »

Ač křesťan, za ty nekřesťanské prachy. Ale je na spousty let opět pokoj.
Makarov1977
Příspěvky: 27
Registrován: 07.07.2012 16:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Makarov1977 »

Zdravím, i já jsem zakoupil pro celou svou nejbližší rodinu plynové masky. Dlouho jsem uvažoval jaké. Nakonec jsem spolehl na prý osvědčenou kvalitu. Objednal jsem u Klimafil Praha ochrannou celoobličejovou masku CM-6M se systémem pití. Jako filtr jsem zvolil civilní filtr kombinovaný CleanAir "A2B2E2K2-P3" závit 40x1/7 + čutoru s ventilem. Měl by to být nejúčinější filtr jak do civilu, tak i na bojové plyny - Sarin. Konzultováno telefonicky s prodejcem. Dokonce mi vymlouval dražší vojenský z důvodu nižší skladovatelnosti filtru. Při dotazu jak skladovat masku s filtrem jsem byl ubezpečen, že je nejlepší masku s filtrem skladovat v suchu, temnu a pokojové teplotě a hlavně již sestavenou připravenou k použití. Při tomto skladování masku stačí po 10 letech zaslat k nim na výměnu ventilů a může se klidně skladovat dalších 10 let bez jakýchkoliv obav. Kupoval jsem celkem tři sady. Pořizovací cena byla zhruba 10500,- Kč. Počáteční investice se může zdát vysoká, ale při životnosti masek zhruba 20 let to vychází na necelých 50,- Kč měsíčně, což je jedna káva v kavárně.
Dnes již každý z rodiny - manželka, 14 letá dcera a já umíme masku nasadit, zprovoznit pitný režim a snad i v ní fungovat po dobu nezbytnou.
Jediné, co mě docela zarazilo byla absence dioptrických vložek. Jelikož nosím brýle o 3 dioptriích a dcera má tento problém také, museli jsme to oželet. Je zajímavé, že skla v masce trochu zvětšují a tak nám napomáhají náš hendikep odstranit. Zkoušel jsem i v masce řídit vozidlo - silnice III. třídy, jelikož jsem nechtěl vyvolávat paniku :lol: a bez brýlí jsem mohl se zvýšenou pozorností v pohodě řídit. Zkoušel jsem to i v noci a v nouzi nejvyšší s dobrým navigátorem po boku to v rámci možností šlo.
Doufám, že masky nebudeme muset nikdy použít, jakož i evakuační batohy. Zastávám názor, že je lepší být připraven, než zaskočen.

Zdraví Makarov 1977
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1162
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Alstratt »

To jeden z kolegu dotahl do budovy ke koupeni masky od Avon Protection verze FM 53 muzete si k tomu pripojit i camelbak a vysilacku + vymeny sklicka nebo jak to nazyvate na masku (cerne, oranzove ...). Staci si k tomu jen dosehnat filtery moc jich nemame ale par se jich tu najde jen cena neni zrovna nejmensi za to vsechno kolik za to kolega chtel. Este si chceme dosehnat lepsi obleky k tomu nejake vyhlidle mame dokonce nejaky mam ale koukam po jinem co bym i vic vyhovoval ten co mam ehm vazi trochu vic a nepadne mi zrovna nejlip. Mame k tomu ale jine filtery nez ukazuje dotycny ty nizkoprofilove ve videu. Mame filtery CBRNF12B ale mame jich malo.

https://www.youtube.com/watch?v=u7ULKVJ_-F0
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
mula
Příspěvky: 46
Registrován: 17.05.2015 15:16

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od mula »

Zkušenost s Auer 3S?
nordicarea.cz
Odpovědět