Alkohol

...aneb co se jinam nevešlo.
sigurd
Příspěvky: 401
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Alkohol

Příspěvek od sigurd »

V technike výraz tuším,alebo podľa môjho názoru neplatí ;) -existuje anhydrit,sadry aj sadrovec,a sú to rozličné látky...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Mirino
Příspěvky: 60
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Alkohol

Příspěvek od Mirino »

https://www.youtube.com/watch?v=e_tN86YoESg
Tady je další video s použitím soli. Pro lepší oddělení tam nakonec přidá nějaké barvivo. Nevíte někdo jaké?
Ctesibius
Příspěvky: 43
Registrován: 01.11.2016 14:25
Pohlaví: muž
Bydliště: Zahorie

Re: Alkohol

Příspěvek od Ctesibius »

Tu farbu tam pridal len pre lepsie zobrazenie v kamere. Nie je to nutny krok k oddeleniu. Inak je to nejaka potravinarska farba. Rozdiel farieb je dany roznou rozpustnostou zloziek tej farby vo vode a v propylalkohole.
Mirino
Příspěvky: 60
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Alkohol

Příspěvek od Mirino »

Jo, to jsem pochopil, že na samotné oddělení stačí sůl a že to barvivo je jen na zvýraznění rozhraní.
Podle mého názoru by stačilo do horní vrstvy, tedy do už odděleného lihu na chvilku namočit např. starý centrofix. Ta barva by se v lihu rozpustila do vody by se jí asi nechtělo.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1589
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Alkohol

Příspěvek od Grunt »

Též se mi to nějak nezdá. Je fakt že sůl hraje v tomhle případě roli desikantu, ale určitě se nepodaří oddělit veškerou vodu (a pokud jo tak by mě zajímalo s jakými ztrátami) a ta co zbude v roztoku navázaná bude pěkně slaná. Takže že se solením dá dostat z nějaké vodky bezvodý ethanol moc nevěřím, no na druhou stranu se to tak nějak dělá. Voda formuje s ethanolem tzv. azeotrop a zbylá voda která se už nedá odstranit destilací se odstraňuje právě vysoušením. Používají se k tomu různé metody a nejspolehlivější a nejednoduší se mi zdá použití kuliček mikroporézního materiálu, video přikládám:

Má to výhodu v tom že kuličky se dají vysoušením zase regenerovat a znovu se dají použít.

A když jsme teda u té výroby ethanolu k chemickému využití tak přidám ještě i dvě videa výroby takového ethanolu a video výroby domácího destilačního aparátu ze stejného kanálu:

Odpovědět