Zlaté a stříbrné mince

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
gadžo
Příspěvky: 152
Registrován: 05.02.2021 15:48
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od gadžo »

gadžo
Příspěvky: 152
Registrován: 05.02.2021 15:48
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od gadžo »

Prednaska Pavla Rybu o investicnej strategii do buducej dekady.
Najvacsi potencial ma podla neho striebro a nasledne zlato.

https://www.youtube.com/watch?v=ZnOSLArXHp0
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

Tak BASEL III se nám blíží :

https://www.zerohedge.com/markets/macleod-end-lbma-nigh

Co to znamená?

Hlavně pro burzy (manipulovaných) komodit

- potřeba 85% fyzického podložení daného futures kontraktu (takže pápá poměru papír/fyzický kov 300:1 například u stříbra)
- Alokovana (fyzická) komodita bude mít v účetních knihách banky hodnotu 1:1 tedy 100% (Tier I asset)
- Nealokovaná (neexistující, papírová) komodita bude mít účetní hodnotu 0% - tedy banky musí své účetní knihy vyrovnat něčím jiným. Což znamená že do doby platnosti BASEL III se těch pozic (hlavně shortů na drahých kovech) musí zbavit, tedy jakmile to udělají zmizí umělý tlak na manipulování cen kovů směrem dolů.

A kolik mají času?

Pro evropské banky začne BASEL III platit už od 1.6.2020.
Pro britské banky od 1.1.2022 (hlavně to postihne londýnskou burzu drahých kovů LBMA, jednu ze dvou žab na prameni).
Pro US banky a ostatní - nezjistil jsem data, ale měly by se připojit, co jsem tak pochopil zatím jsou "na cestě" k připojení

No a vzhledem k nedávné "účetní chybě" LBMA. kdy v únoru ohlásila příbytek 3300 tun fyzického stříbra do svých trezorů (a díky tomu spadla cena stříbra o 10% z tehdejších skoro maxim vyhnaných hype okolo wallstreetsilver)
aby následně pár týdnů zpátky oznámila že se "spletla" a žádných 3300 tun stříbra nemá - to vypadá že kovy by konečně mohly stoupat tam, kam patří.

Zde, ono "pochybeníčko" od LBMA

https://www.kitco.com/news/2021-05-11/A ... ueeze.html
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

Konec papírového zlata/stříbra :

https://www.zerohedge.com/commodities/e ... er-markets

Víceméně jenom pospojovaní nitek, hlavní otázka která se nabízí je Proč? Proč by banky jiným bankám dělaly pakárnu a kazily utuženými pravidly pěkně jedoucí business model?

No možná proto že smyslem "papírové hry" bylo odradit běžné investory a lidi od nákupu fyzických kovů.

Centrální banky nasyslí fyzické kovy, ocení je na Tier I (tj. 1:1) no a zrušením papírové hry je skokově revaluují 10x/100x/1000x (těch variant je víc, blbě se dohledává jaká páka na kovech celkem vlastně je, ale malé číslo to nebude) - no a protože najednou budou mít v rozvaze majlant, tak najednou mají dostatek kolaterálu proti současným nesplatitelným dluhům. A že to naruší důvěru v papírové peníze? No to asi jo. Ale co s tím potom lidé co nemají kovy teď, nadělají? Budou si kupovat zlato při ceně 100 táců za gram ve velkém? Asi ne. Takže centrální banky, hodí přes palubu obchodní banky aby mohly jet dál.

Takhle mi to tedy dává smysl.

Něco jako když se v USA po krizi uvažovalo že využijí ústavy (mají v ústavě že US vláda může vydávat jen dolar krytý zlatem/stříbrem, FED - nemá nic společného s vládou, je de facto soukromý a tak se na něj ústava v tomhle nevztahuje, US vláda dodržuje ústavu tím že pod ní spadá US Mint a ta razí mince) a zaúkolují US Mint, vyrobí platinové mince, vyrazí na ní že tohle je 1 Bilion USD a mají splaceno :mrgreen:
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od CombatMedic »

Dnes dorazilo další stříbro z celticgold.eu. Dokonce jsem zaujal kolegu v práci a ten začal taky nakupovat. Jeho první nákup - 15mincí taktéž na celticgold. Zatím čeká na dodání. Bohužel asi týden váhal a cena šla trochu nahoru, takže zaplatil na 1 minci o necelé 1euro navíc... Moje mince přišly do týdne od zaplacení. Dovezlo UPS jako vždy. Nyní jsem k mincím dostal i plastovou krabičku :yes
Skilled And Resolute
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mart0 »

Kolik z Vás zkusilo kromě nákupu ty mince i prodat zpět? Udělal jsem před pár lety pokus a napsal jsem email na pár prodejců, že chci prodat stříbrné a zlaté mince. Zlaté byli dle odpovědí ochotni někteří vykoupit (zakoupené u nich za výkupní ceny, zakoupené jinde mínus 5% z výkupních cen), stříbrné nechtěl vykupovat nikdo. Takže možnosti následného prodeje jsou u stříbra asi dost omezené.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

1.) Těžko budu mince prodávat zpět, když ještě nesplnily svůj účel

2.) Pokud prodejce garantuje výkup, tak je taky vykoupí, samozřejmě že za +/- čistý spot, mimo marži a daň

3.) Jaké to byly mince a jací prodejci? Minimálně zlataky.cz mají i kamennou prodejnu a ti vykoupili (pravda zlaté
aby bylo na 3ho glocka :mrgreen: )

4.) No a pak tu máme ještě aukro a ebay 8-)
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mart0 »

Šlo jen o test, zjistit jak to funguje. Stačí tam zavolat, nebo napsat email. Odpovědi byly, že u zlata standardní mince (Philharmoniker, Maple, Kangaroo, R-U) vykoupí. U zlatých slitků jen pár značek, vybrané emisní řady, hmotnosti. Stříbro žádné (ani běžné mince Maple, Kookaburra, Lunar). Takže vyloženě nelžou, protože asi nikdo z nich u stříbra výkup negarantuje. Ale úplně pravdu také neříkají, protože se tváří, že na dotaz je výkup možný, ale spíše mám dojem, že tomu tak není. Nepochybuji o tom, že to prodat půjde na Aukru, starožitnictví apod. Můžeš zkusit do zlataky.cz napsat, že jim prodáš 20 stříbrných Philharmoniků a uvidíš, předpokládám, že neuspěješ.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

Tak pokud např. zlataky.cz na stránkách nyní avizují výkup philharmonika za 560kč tak by bylo podivné aby je nevykupovali. V jakém roce jsi to zkoušel? Já jim kvůli tomu volat pravda nebudu, ale když jsou i jiné kanály na prodej a navíc zcela jiná situace na trhu, tak to ještě neznamená že to nikdo nekoupí. Navíc se můžeme bavit o tom že např. mince na sobě mají rovnou hodnotu vyraženou a třeba US mint má přestávku a zavádí nové mince, asi s hologramem, tak možná půjdou prodávat rovnou - bude papírový dolar, digitální dolar a třeba stříbrný dolar :mrgreen:
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od CombatMedic »

Můj TOP favorit na prodej je Aukro. Stačí se podívat. 1oz mince se tam prodávají za vetší cenu než je kupuju. Teoreticky je můžu okamžitě protáčet se ziskem....
Ale jak píše Guntroll. Já je rpozhodně nemám jako spekulaci, ale jako hodnotu na největší průser.... ideálně je nikdy neprodám.
Skilled And Resolute
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od dr78 »

U zlataky.cz jsem zkousel nabidnout stribrneho Philharmonika a berou bez potizi. Neco jsem kupoval u nich neco pres celticgold. Dokonce mi nabidli ze mi daji i plnou cenu i kdyz konkrétní kus byl koupen jinde. Ale musela by to overit . V nejhorsim pripade by to byla cena na jejich webu minus 5% Takze normalne vykupuji. Uz jsem to tu i jednou psal, nechaval jsem si u zlataky.cz i overit pravost minci z celticgold a byly prave. ;-) resp. Zlataci neměli problem s jejich vykupem. Pisi o stavu co byl pres 3 mesicema.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mart0 »

Ok, tak je to snad dnes již lepší než před lety.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

Další článek ohledně BASEL III. V podstatě je to v zájmu ECB aby zlato (a s ním stříbro) vystřelilo nahoru.

Jednoduše proto že je v háji, v rozvaze mají jen dluhopisy států eurozóny a to je jaksi větší a větší "junk". Nemůžou tisknout eura přímo, jen právě přes ty dluhopisy. Zato ale pod ECB spadá zlato eurozóny a toho je okolo 10,000 tun. Takže když cena vyletí, pomůže to ECB nekrachnout hned.

No a pokud to navíc poškodí londýn a New York (skrze obchodní banky s jejich naked shorts). Tím lépe. Takže ještě jednou - není to náhoda, není to dar z nebes a je to asi brzy realita. Můžeme využít benefitu co to přinese, byť to není souboj "dobra a zla", ale prohnilí proti prohnilým :mrgreen:

https://www.zerohedge.com/commodities/b ... -role-gold
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Joe Azbest »

Jestli jsem počítal správně tak 10000 tun je asi 600 miliard eur. I kdyby se cena zdvojnásobila, tak to EU nevytrhne, a když, tak jenom na chvíli...
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mart0 »

Tak nějak. Kolik jsou veřejné dluhy eurozóny, 12 bilionů EUR? To by cena musela vyskočit na dvacetinásobek a otázkou je kolik by v tom případě zmizelo kupců fyzických kovů, asi by si už kdejaký Ind nekupoval zlaté šperky. ECB sama má asi jen 500 tun (v Londýně, Paříži, Lisabonu, New Yorku a Římě), zbytek mají jednotlivé státy. Nevěřím tomu, že do roka jsme na několikanásobku ceny.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od dr78 »

Taktéž dramatickému růstu nevěřím. Kdyby ta možnost byla, na trhu jsou mnohem schopnější,
kteří by už ve velkém skupovali, co by to jen šlo. Také banky by kupovali maximální objemy.
Ani jedno se neděje a na trhu není nijak extra velká poptávka. Tedy ano, cena může růst,
a asi v dlouhodobém měřítku poroste, ale rozhodně ne více jak x2. Zlato nikdy nebylo a pravděpodobně
nebude prostředek investice. Vždy bylo jen jako nástroj udržení hodnoty.
Cena by mohla růst jen v reakci na růst inflace, ale to porostou stejným tempem i jiné assety.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od cipis »

Podle vyprodaných prodejen ten zájem je. V Brně jsem u auportal potkal týpka ze Zlína ... Přitom třeba Numismatika Zlín měla celkem dlouho dost stříbrných mincí. Teď nemají ani jednu z těch moderních ...
Auportal dělal nějaké akce a taky to vymetli.
Na celtic jsem se koukal, ale v tom množství, co to občas nakoupím, tak to nemá cenu, kvůli dopravě.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

Já vím že to zní až moc krásně, ale na druhou stranu - pokud máte v rozvaze na straně jedné hromadu junk bonds a ekonomiku jdoucí do háje, na straně druhé kopu zlata a zároveň moc rozbít tu papírovou hru, která vám to co máte v trezorech znásobí (na zlatě se to bere 1:100 fyzické vs. papír, u stříbra snad až 1:500). navíc můžete zatopit obchodním bankám, londýnu a new yorku a ještě k tomu splnit zadání pana Klause Schwaba na reset - proč by jste té moci nevyužili. My něco máme, ale nemůžeme se rovnat centrálním bankám, kdyby to ty obchodní banky na které to dopadne neštvalo, neprosili by v dopisech o výjimku a odklad BASEL III. 8-)

Samozřejmě že to není kvůli nám plebejcům, ale proč se nesvézt :mrgreen:
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od dr78 »

Ano, bylo by to krásné (moc moc krásné :clap ), ale buďme realisté. Kdyby tomu tak mělo být, tak by obchodní banky začali skupovat PM v co největším množství ne dnes, ale už během posledních x měsíců. Cena by rostla raketově už teď. Ale tomu tak není. Proto jsem přesvědčen, že k žádnému velkému posunu nedojde. Alespoň ne v řádu příštích měsíců či let. Jo, jako průměrný růst o 10%/rok, tomu bych věřil. Možná i nějaký větší výkyv (nevím, o 20-30%, dejme tomu), ale růst o 10.000% či 50.000%, tak to vážně myslím nehrozí.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

No jenomze ty obchodni banky maji hromady zlata - bohuzel v naked short pozicich a tak maji jen dve/tri moznosti :

1) prodat je se ztratou a prodelat/krachnout podle toho jak jsou zapakovane a na jakou cenu nastavene

2) nechat BASEL/realnou poptavku udelat to za ne

3) nakoupit dostatek fyzickeho kovu (jestli maji za co) a doufat ze to pokryje ztratu nekrytych shortu

No a nakonec je otazka - jak realne jde (nejde) na trhu rychle nakoupit velke mnozstvi fyzickeho kovu. Je fakt ze zlato nesleduju tak jak stribro, ale i kdyz mate velke penize a vse potrebne musite cekat na delivery day/month no a tolik casu asi nemaji.
Odpovědět