Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Hombre910 »

Dneska mi přišla plynová maska M-10M a rád bych se zeptal na pár drobností

1) Jak to tak bývá, hned sem si ji chtěl vyzkoušet. Tudíž jsem rozdělal a vložil filtry. Četl jsem tu (i jinde) že životnost org. zabalených filtrů je prakticky neomezená, ale chtěl bych se zeptat jak dlouho můžu mít filtry nasazené v "pohotovosti" a masku strčenou v šuplíku aniž bych se musel bát masku v případě potřeby nasadit a neudusit se v ni.

2) Jakou máte zkušenost s nasazováním lícnicových filtrů? Věřím, že postupem času se ta technika nasazování dá vychytat, ale když jsem to zkoušel dnes na poprvé přišlo mi to docela neohrabané a na sílu. Máte zkušenosti s tím, že po vícero měnění těchto filtrů docházelo k poškození masky (např. potrhání tenčích gumových části)?

3) Všechno co na mě vypadlo z "pytle" při rozdělávání sem dokázal identifikovat, až na tuto drobnost. Můžete mi prosím poradit co a k čemu to je? :)
m10m.jpg
m10m.jpg (29.61 KiB) Zobrazeno 15148 x
Díky za odpovědi
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Kapo »

Nie je to "mydielko" na natieraniu sklíčka z vnútra proti zahmlievaniu? :wasntme
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Hombre910 »

No to nevím, tváří se to jen jak kousek gumy...
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Kapo »

Asi to tam potom nemá byť, a gumovali tam niečo pri výrobe, či balení, prípadne niekto dodá dáku novoť.... :chuckle

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/37532/start/-1
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od SharKhan »

K maske M-10 by sa mala dať pripojiť US. ARMY poľná plastová fľaša s hadičkou.
Přílohy
us.army field bottle.jpg
us.army field bottle.jpg (11.25 KiB) Zobrazeno 15039 x
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Hombre910 »

U M-10 bych se tomu divil. Možnost pití ma M-10M to je její hlavní rozdíl oproti předchozí M-10. A i tam bych se divil kdyby to brčko pasovalo jinam než do toho speciálního uzávěru na láhve ČSLA. Otázka spíš bude kam všude se dá ten špunt z ČSLA narvat aby těsnil...
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1482
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od DanBlack »

Teoreticky to brčko u M-10m stačí potopit a pít, ale nesmíš si srknout zamořeného vzduchu. :mrgreen:
Navíc je to vhodné akorát na čistou vodu, max neslazený čaj...cokoliv sladkého/hustého ti zalepí tu hadičku a ventilek.

Obrázek: M-10 vs. M-10m
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Hombre910 »

Teoreticky jo :D, ale asi bych se bal v zamořeným prostoru pít jen tak z otevřené nádoby. To by mě taky zajímalo jestli pod hladinou zůstane ta voda jakž takž čistá, asi to taky záleží co je ve vzduchu jestli jsou částice toho hnusu lehčí nebo těžší než voda. Přes to víčko mám aspoň pocit, že se tam žádnej sajrajt nedostane :)
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 264
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od sroub »

Hombre910 píše:....Možnost pití ma M-10M to je její hlavní rozdíl oproti předchozí M-10. A i tam bych se divil kdyby to brčko pasovalo jinam než do toho speciálního uzávěru na láhve ČSLA....
Můžu potvrdit že koncovka hadičky z M10M pasuje i do americký feldflašky.
Ty přechody v zátce jsou skoro stejný jak u naší, tak u americký flašky, jedinej rozdíl v praktickym používání sem zasnnamenal akorát v zimě, kd mi zmrzla voda ve flašce, u naší hliníkový to vyrazilo špunt ven, u US to vymáčklo vnitřek toho přechodu :roll:
Petr Štrajt
Příspěvky: 9
Registrován: 12.10.2012 23:57

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Petr Štrajt »

Dobrý den,

mám takový dotaz, brácha pracuje v chemičce a před pár měsíci mu nějaká kyselina, údajně z potrubí pod tlakem, stříkla do obličeje a i když měl štít, byl nějaký čas ve špitále na očním.

Rád bych mu pořídil nějakou masku. Ale nevím co vybrat. Měla by chránit v podobných situacích jaká se mu už stala.

Vím, že je to dost nekonkrétní dotaz, ale opravdu tomu nerozumím. Jediné co vím, maska by měla chránit před agresivními látkami, ať ve formě tekutin nebo výparů, nezbytností je, aby maska umožnila pohodlné nošení brýlí.

Děkuji za jakoukoli radu.

Petr Štrajt
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od herman »

Oni nefasují gásmasky? Tak to je divný. My máme značku 3M.Jsou na to různé filtry, jak prachové, tak plynové. A brýle se pod to vlezou.
Podívej se třeba tady. (pokud je to považováno za reklamu, prosím vymazat)
http://www.korus-eshop.cz/ochrana-dycha ... anne-masky
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1482
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od DanBlack »

Petr Štrajt píše:...nezbytností je, aby maska umožnila pohodlné nošení brýlí.
Žádná celomaska neumožňuje nošení brýlí už z principu. (nožičky brýlí nedovolují řádné utěsnění)
Třeba masky do 3M lze použít dioptrickou vložku (vypadá to jak brýle bez nožiček), ale cena není zrovna lidová.

Sám patřím mezi "vokouny" a v práci jsem nosil prostě polomasku a štít, případně jsme měli kuklu s filtrační jednotkou na opasku...
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1482
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od DanBlack »

heh
Příspěvky: 33
Registrován: 27.11.2014 13:38

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od heh »

Zakopnul jsem teď o relativně slušné masky CM-5D (podle všeho mají NATO závit) za zajímavé peníze (499,-) byť s expirovaným filtrem a2b2e2k2nop3d (12/2012) z výprodeje Ministerstva vnitra - http://www.zsmv.cz/index.php?pid=88&autoid=2738 a neodolal jsem. Časem to plánuju doplnit o něco, co pobere CO. CFR32 A2B2E2K1 Hg NO CO20 P3 nebo A2K2COP3D. Filtry na CO jsem googlil všude možně a nemožně a cenově mi vyšel nejlíp AVEC A2K2COP3D. Podařilo se někomu sehnat něco za lepší peníze?
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od the.marek »

Mohl by tu někdo, kdo se v tom vyzná udělat nějaký ucelený přehled druhů filtrů (co se závitů a kompatibilitou s maskami týče)? Já měl za to, že jsou 2 druhy 40x4 a 40x1/7 (NATO), teď jsem ještě našel nějaký surplus filtry s průměrem 58mm údajně na nějaké Britské masky a 60mm na bůhví co. Filtry BW jsou jen na BW masky? nebo jaký mají závit, nikde jsem se to nedočetl.
Jsou spolu filtry 40x4 a 40x1/7 kompatibilní a zaměnitelné? Jednou jsem četl, že se masky CM-5D dělají ve dvou variantách, jinde zase, že na ně pasují oba tyto filtry. Jak je to vůbec s USA, UK maskami a jejich závity?
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

40x4 je varšavská smlouva
40x1/7 je NATO
40x4 a 40x1/7 kompatibilní nejsou, pokud vím - alespoň mě do CM4ky filtr s 40x1/7 nepasoval, šlo to tak nějak přes závit a nešel utáhnout tak aby těsnil; opačně jsem nezkoušel.
Centurion zmiňoval nějakou redukci z jednoho na druhý (nevím z čeho na co), ale já se s ní nesetkal.
Britská S10 má 40x1/7; Bundeswehr by měl mít to samý.
Ten velkej závit měly nějaké finské nebo dánské masky myslím, a byla k nim redukce na standardní NATO závit.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od sigmark »

BW i brit jsou co? NATO. filtry do BW masky by ti měly pasovat do jakékoli masky kteréhokoli státu nato. starší filtry varšavské smlouvy pasují do masek varsšavské smlouvy. Používám německý filtry v US masce
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od the.marek »

Děkuji za shrnutí. Věděl jsem, že 40x4 jsou ty naše staré masky a už se takové nedělají, byť se stále vyrábí i nové filtry na ně. Ty NATO jsem tak podvědomě tušil, že by měly pasovat na většinu masek, ale jak říkám, je plno armysurplusů, kde se dá sehnat nepřeberné množství masek, ale nějaké bližší info u nich 0. Nebo třeba jen průměr filtru 40mm a tím to hasne, o informacích u filtrů ani nemluvím, krom toho, že je všude napsáno: "Jen ke sběratelským účelům" se tam taky nic nedočtete...
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od sigmark »

pže kdybysme ti to prodali jako funkční a ty ses někde udusil tak máme průser. A většina lidí je od sebe ani nepozná, natož aby o nich něco věděla. Tyhle věci jsou celkem úzkoprofilový. Na seriózní použití bych ale bral radši novou ( i když občas se zadaří a ulovil jsem takhle několik US masek za super prachy). semtam se dá sehnat maska BW - uloženka kolem 500
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od the.marek »

To já samozřejmě vím, ale uvítal bych, kdyby to nebyla jediná informace :-D. Právě, že je to celkem úzkoprofilový, tak se nedá nikde žádné info sehnat, kromě těch starých českých.
Když už, tak jedině uloženku. Za novou se mě tisíce opravdu vypláznout nechtějí, když ji nebudu aktivně používat, přeci jenom u zásahovky nejsem :-D.
Zajímalo by mě, kdy se ze starých vojenských zásob začnou prodávat jako uloženky naše OM-90ky :-).
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Odpovědět