Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od proforma »

Procetla jsem cele vlakno, v necem uz mam jasneji. Tedy v tom, co asi NE, uz ne tolik v tom, co ANO. Shrnu sve laicke pocity:
- ruske: Rusove maji s valcenim, chemii a biozbranemi velke zkusenosti, ale porad pristup "nas mnogo". Nevim, jestli se jejich maskam da verit na 100 %?
- USA: vecne na vysi s technologickym pokrokem. Maji kde zkouset :-) Ze se hodne vychazi z jejich vzoru, asi ma svuj duvod (i kdyz hodne hraje roli "vzdyt je to USA!")
- Izrael: nejenze jsou chytri od prirody, ale valci neustale. Co je jejich, je vymakane. Ale dostupnost prislusenstvti, nahradnich dilu a otazka mozne kompatibility me trochu odrazuje. I kdyz ted stejne asi uz maji neco z americke provenience: http://www.armyweb.cz/clanek/izraelska- ... rth-vadera
- Finove: neblahe zkusenosti s vychodnim sousedem jim take davaji duvod mit vychytane vojenske veci. Takovy maly, nenapadny cerny kun. Asi dostupnejsi nez izraelske.
- Svedove: co mam od nich, je super. Nedaji ani tolik na high-tech, jako spis na jednoducha, funkcni reseni (a kdyz to jde, tak prirodni materialy) a takove blbuvzdorne :-)
- Nemci: co si budeme povidat - precizni, promakane, jednoduche az na dren a pritom kvalitni, nejaky sunt si do armady nepusti...
- GB: maly bratr USA, jejich veci maji takovou nenapadnou promyslenou funkcni eleganci :-) Dobra sehnatelnost vseho, obcas trochu drazsi.
- CR: ale jo, proc ne. Asi takovy zdravy prumer. Trochu se toho bojim, kdyz vidim kvalitu bot pro nasi policii, vystroje pro armadu apod. Proste mam pocit, ze pro nase vyrobce je dulezitejsi zisk nez spolehlivost.

Muj favorit jsou Nemci, Finove a GB. Co vy na to?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od kregan »

Hlavně záleží, aby dobře seděla na obličeji a neležela zpuchřelá 50 let ve skladu. Pak je jedno, kdo ji vyrobil. Pohlídal bych si, aby měla závit 40x1/7. Na ten jsou filtry nejdostupnější.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

Mám britskou (Avon) a můžu doporučit, je dobrá a pohodlná, pokud se teda u gasmasky na ksichtě dá mluvit vo pohodlnosti.
Ještě mám někde CM4 pro případ nutnosti použít východní filtry, a pár OM10, ale ty mám jen jako evakuační, té děsnej křeček.

Závity sou prakticky jen dva, západní (40x1/7) a východní (40x4) a nejsou kompatibilní. Některé země maj svůj úchylnej závit (finsko typicky, nějakej šílenej 6cm), ale téměř vždy jde sehnat redukce na normální filtr.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od JOBU »

Nemáš to trošku popletené? cm4 má závit 40x1/7 ...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

Vrrr
Nemám!

CM4 se dělala s voběma závity ;)

OZ 40x4 je východní norma a používala jej celá VS
RD 40x1/7 je západní norma a používá jej NATO, s nějakejma výjimkama
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od JOBU »

To som nevedel.Napríklad potom ako je možné že bez akehokoľvek problému dokážem nasadiť filter OF-99 (40x1/7) do staručkej masky BSS-MO-4 ? Zistili sme to nahodou..
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

Nominálny priemer závitu je rovnaký, ale má o niečo iné stúpanie - OZ má 4mm na závit, RD má 1/7" čiže cca 3,6mm.

Našrófovať to pri tak krátkej dĺžke závitu nejak ide vzhľadom na vôle, ale po určitom počte závitov sa závity nutne začnú krížiť a nebude to dobre držať.
To že nie sú kompatibilné znamená že nejde zaručiť že to bude fungovať bezchybne.

Podobným spôsobom som maturoval, keď som skladal fitinky v BSP a UNF (v BSP je 1/4" s 19 závitmi na palec, v UNF je tá istá štvrťka s 20timi - a voľným okom to nie je vôbec vidieť).
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Argonaut »

Hombre910 píše:Dneska mi přišla plynová maska M-10M a rád bych se zeptal na pár drobností

1) Jak to tak bývá, hned sem si ji chtěl vyzkoušet. Tudíž jsem rozdělal a vložil filtry. Četl jsem tu (i jinde) že životnost org. zabalených filtrů je prakticky neomezená, ale chtěl bych se zeptat jak dlouho můžu mít filtry nasazené v "pohotovosti" a masku strčenou v šuplíku aniž bych se musel bát masku v případě potřeby nasadit a neudusit se v ni.

2) Jakou máte zkušenost s nasazováním lícnicových filtrů? Věřím, že postupem času se ta technika nasazování dá vychytat, ale když jsem to zkoušel dnes na poprvé přišlo mi to docela neohrabané a na sílu. Máte zkušenosti s tím, že po vícero měnění těchto filtrů docházelo k poškození masky (např. potrhání tenčích gumových části)?

3) Všechno co na mě vypadlo z "pytle" při rozdělávání sem dokázal identifikovat, až na tuto drobnost. Můžete mi prosím poradit co a k čemu to je? :)
m10m.jpg
Díky za odpovědi
To X-ko na mé masce odtlačuje hadičku od masky a je vzepřené mezi trubičkou a maskou. Počítám, že to bylo pro skladování.
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od neilz »

Zdravim, premyslim o porizeni plynove masky ale to nad cim premyslim jeste vic je jakej filtr koupit, pocitam ze na kazdej plyn atd bude specialni filtr, je ale nejakej univerzal kterej funguje na vetsinu nebo nejlepe na vsechno co by nas mohlo zasahnout ? protoze pokud univerzal neni tak maska pomerne ztraci smysl, nez zjistim co mam vzit za filtr tak budu tuhej :-D
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

A2B2E2K2P3, případně A2B2E2K2HgP3.

Závit podle masky, ale spíš seženeš filtry v NATO normě (40x1/7) než východní - takže pokud nemáš masku, tak sháněj takovou co má NATO závit.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od neilz »

dik, takze tyhledva by meli zvladnout vsechno co by mohlo prijit jo ? jak dlouho zhruba vydrzi nezje potreba dat novej ?
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

Zhruba ano. Konkrétní specifikace vojenských filtrů se mi nepovedlo nikde zjistit, ale nemyslím že sou lepší. Kombinovanej výšeuvedenej filtr je asi nejlepší co můžeš koupit, počítej ofšem s tím že cena tomu votpovídá.

Někteří rozpadlíci to řeší tak, že maj několik těchle, a pak krabici prošlejch (a proto levnejch) vojenskejch filtrů, vycházeje z toho že prošlej filtr je lepší než žádnej. Prošlý vojenský s NATO závitem sou zejména z Německa. U nás sou ještě pořád k dostání filtry z dob VS, který ale logicky maj východní závit, takže na ně potřebuješ jinou masku.
neilz píše:takze tyhledva by meli zvladnout vsechno co by mohlo prijit jo ?
Mno, měli, a jestli ne, tak se ti vomluvím a koupím ti karafiáty :mrgreen:

Jak dlouho vydrží je otázka za milion.
Proti prachu (té to P3 v označení) (včetně radioaktivního) vydrží furt, jen to nevydržíš ty, protože se přes něj nepůjde nadechnout, prostě se postupně bude ucpávat a zvyšovat odpor.
Proti běžnejm chemikáliím v nesmrtící koncentraci bude fungovat dokud nepřestane fungovat, což se v praxi pozná tak, že i v masce začneš pmalu cejtit smrad toho co nechceš cejtit. Doba výdrže je přímo závislá na koncentraci svinstva ve vzduchu a jsou na to nějaký tabulky, ale v praxi stejně nevíš jaká je koncentrace a čeho, takže je ani nebudu hledat.
Do smrtící koncentrace žádné metodické pokyny nejsou, protože si to nikdo neveme na odpovědnost - do smrtící koncentrace se dle platných bezpečnostních předpisů smí jen s kyslíkovým přístrojem.
U chemickejch zbraní to nejspíš poznáš tak, že umřeš, což je teda dost nepřehlédnutelný. Chemický vojsko určitě bude mít lepší metodiku, vycházeje právě z průsečníku koncentrace/čas pro příslušnou látku. Pro záklaďáky ČSLA se počítalo s tím že voják bude mít filtr dokud ho nezastřelí, nebo dokud bude filtrovat, neb dokud si někdo nevzpomene a nedoveze jim nový - takže se to neřešilo nijak.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od herman »

V práci to řešíme takto, po vybalení z obalu a nasazení na masku (dělá se zároveň, ne že vybalím a nasadím někdy potom) tak 6 měsíců bez ohledu jestli tu masku nasadím. Pokud se používá často, tak do té doby, než přes filtry cítíš smrad. Takže klidně i několkrát měsíčně.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od neilz »

no me jde o to jake je minimum v zamorenem prostoru, jestli treba pul hodiny, hodina, pul dne, o to mi tak zhruba jde
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od herman »

Asi podle koncentrace zamoření, podle kvality filtru atd. Přesně to určit asi nelze.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Fabulous »

neilz píše:no me jde o to jake je minimum v zamorenem prostoru, jestli treba pul hodiny, hodina, pul dne, o to mi tak zhruba jde
Myslím, že na dotaz, na kterém závisí život, nalezneš nejlepší odpověď ve specializované firmě, která se zabývá prodejem nebo výrobou filtrů :head :head :head
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

Specializovaná firma ho pošle dohajzlu akorát, schválně to někdo zkuste a přiďte se pochlubit.

Oficiální použití podtlakových (negative pressure) filtrů je jen a výhradně pro nesmrtící koncentrace, s velkou rezervou. Na všechno ostatní dostanete stereotypní odpověď, že máte použít dejchací přístroj s přísunem vzduchu (zvenku nebo z tlakových láhví) a přes to nejede vlak, protože si nikdo neveme na odpovědnost oficiálně napsat cokoli jinýho přímo proti předpisům, tečka.
Možná by se daly nějaký info vytěžit přímo od někoho u chemickýho vojska, já ale tuhle možnost teď nemám a stejně, bez spousty vstupních informací z měřících přístrojů které nemáme, nám ty info budou stejně k hovnu.

Na skutečnou výdrž filtru má vliv konkrétní chemikálie (případně kombinace a jejich interakce), její koncentrace, koncentrace dalších látek v ovzduší (protože filtr samozřejmě odfiltrovává i ty a tím se jeho kapacita snižuje), v neposlední řadě i okolní klimatické podmínky (vlhkost vzduchu, teplota, atd.) a i objem předýchanýho vzduchu konkrétní osobou, výdrž bude pochopitelně jiná při sezení v úkrytu a jiná při běhu s výstrojí. Krom toho filtr nefiltruje oxidy uhlíku (logicky) a neumí nahradit vzdušní kyslík (ofiko dokumenty zakazují použití filtru pod hranici 19,5% kyslíku). Tu tabulku sem našel a je v ní 700 chemikálií, jen od chlóru je jich asi třicet. Kterej z těchto ůdajů znáš, a kterej budeš znát v době očekáváného zamoření? No, a sme doma, stará mama.
Na naprosto neoficiání úrovni jsem slyšel něco o 30 - 45 minutách zaručenejch, v silný koncentraci ale za přítomnosti dostatečnýho množství kyslíku (chlorová bomba nebo i jen blbej propanbutan nateklej ve sklepě vytěsní veškerej kyslík a žádnej filtr na světě s tím neumí nic udělat). Počítám že skutečná kapacita filtru bude v nižší koncentraci vyšší, a to asi i řádově, ale zaručovat to nikomu nebudu. Na druhý straně proti radioaktivnímu spadu nebo slznýmu plynu je ten filtr téměř věčnej - tak si z toho vyber co chceš.

Konkrétní specs vojenskejch filtrů asi nejdou zjistit, alespoň mě se to nepovedlo, ale počítám že nejsou samospasitelný. Kombinovaný ABEK s P3 má ze všech asi nejširší záběr a tedy největčí šanci že to přežiješ; koneckonců na většinu svinstev ti stejně stačí ta P3ka. Pochopitelně, filtr kterej je čistě na jednu kategorii, bude mít větší kapacitu, než stejně velkej kombinovanej - ale pokud je tady někdo takovej pašák, že umí v reálným čase zjistit, CO je v luftě a jakej filtr na to použít, tak vot malýho kačera stejně žádný rady nepotřebuje.

Takže co, kup si nejakou pohodlnou masku se závitem 40x1/7, k tomu pár filtrů A2B2E2K2P3 (případně A2B2E2K2HgP3, ale bez tý rtuťi bych to klidně risknul) (ale voba sou drahý jaxvině), a případně pár jen P3 nebo prošlejch vojenskejch s kompatibilním závitem, na P3ce se nemá co zkazit.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Fabulous »

Specializovaná firma mi odpověděla vždy. Tedy pokud vědêla :)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od K4cer »

Tak povídej přeháněj :)
Já mám info jen z běžně dostupnejch informací na netu a od pár lidí z armády a rozhodně nejsou vyčerpávající.

Mám britskou Avon s pár A2B2E2K2HgP3 - na akutní situace; není v mých možnostech zjistit co a kolik je ve vzduchu, takže použiju kombi filtr a budu doufat že bůch je velkej. Pak mám ještě CM4 a krabici prošlejch MOFů, to spíš na vleklejší zamoření - spad a bakterie budou filtrovat dlouhodobě.
Nedostatek je že Avon je NATO a CM4 je VS, takže filtry nejsou kompatibilní a musel bych převlíkat masku. Budu chtít krabici vojenskejch v NATO normě, ale zatím je nemám.

Co se týče výměny, mám masku na to abych popadl výstroj a šel tomu svinstvu z cesty, nemám ambice se v tom pohybovat dlouho, takže jsem to nijak zvlášť neřešil. A jak jsem psal, proti spadu to funguje téměř neomezeně, a chemický útok zpravidla nebejvá takovýho rozsahu aby to na jeden filtr nešlo přežít.

Každopádně, už jen tím že mám poruce masku s kombifiltrem, jsem připraveností nad 99% obyvatelstva; pro mě osobně to je uspokojivý a dál to řešit nehodlám, spíš potřebuju řešit důležitější věci, jako výzbroj např., tam mám značný rezervy.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Grunt »

Hele a když jsme u toho, má někdo ponětí jakou kategorii můžou lícnicové filtry pro M10-M mít? Někde jsem četl že ty cvičné se používali při výcviku a testovala se slzným plynem jejich těsnost. O jaký plyn šlo? CS gas?
Odpovědět