Branná výchova ve školách

...aneb co se jinam nevešlo.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od urbanwarrior »

sigmark: neber to osobně, jen jsem oponoval, že s tou okřídlenou myšlenkou o naší vysoké vzdělanosti za bolševika to nebylo zas až takové žhavé :hand
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od sigmark »

ale ja netvrdim ze jsme byli po bohu nejlepsi, jenom ze jsme se mohli beze studu srovnavat, i kdyz na poli obecneho prehledu a encyklopedickych znalosti... dneska decka nemaji uz ani to. z nezajmu, nebo informacnich sumu, ktere je od studia odvadeji
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od urbanwarrior »

Lehce OT, ale jako ilustrace stupidity naší věrchušky ve vzdělávání:
http://zpravy.idnes.cz/comenia-script-v ... domaci_brd

Nezávislá psychologicko-didaktická studie prokázala, že děti píšící psacím (tzv. spojitým) písmem lépe tvoří myšlenky a lépe operují s abstraktními pojmy; navíc se aktuálně zavádí progresivní metoda učení čtení hláskováním. Nic nevadí, že naši teoretici se postavili proti tomuto systému a dokládají výrazné zhoršení schopnosti pochopit čtený text, a dokumentují svá zjištění na porovnávacím výzkumu oproti USA. Zdá se, že nás čeká generace dětí, výkonná při soutěži ve spelování, ale podepisující se tiskace.
Proti tomu absence branné výchovy v osnovách je procházka sadem.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od sigmark »

cim osobitejsi je rukopis, tim vetsi intelektualni predpoklady muzes od jeho uzivatele cekat. pokud narazis na dospeleho ktery porad pise jak ho ve skole naucili, tak je neco spatne. bud nema fantasii, nebo podnety. klasicke pismo ma sve vyhody, samozrejme, ale vetsina zaku ho stejne opousti nebo modifikuje zacatkem druheho stupne.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od vlk972 »

Bohužel vidím doma na našich 3 dětech, že ze školy prostě ví mnohem míň, než se chtělo po nás.
Zadání úkolů vypadá většinou "Zjisti na internetu to a to a pošli mi to e-mailem". Je určitě dobře, že se učí práci s počítačem, ale splnit tenhle úkol znamená 1) najít 2) zkopírovat a vložit do mailu. Málokdy vůbec ty děti ví, co vůbec hledaly.
V tom vidím velkou slabinu školství.
Moje dcera na střední škole mimo jiné taky studuje geologii a pedologii. V té jim profesorka vykládá často úplné nesmysly typu mezi usazené horniny patří zejména čedič a rula...........
Další co je hodně špatně je konzumní život většiny lidí. Takže většina lidí nemá čas na svoje děti a do škol pak prostě chodí děcka, co jsou omezená (jak psal Sigmark) a s takovým materiálem se pak asi hodně těžko pracuje. Ty děti třeba vůbec neumí mluvit........ To vidím občas na kroužku co vedu, 15ctiletý kluk nebyl schopen pochopit, že má jít napravo, protože prostě neznal a nerozuměl slovu napravo :-(
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od sigmark »

no já měl ve třídě dysáče, kterej mi ve 14 letech nebyl schopnej říct vlastní adresu. a odmaturoval!!! peklo na zemi. Ve školství se moomentálně tlačí na zrušení domácích úkolů obecně, takže není div, že si to někteří učitelé zjednodušují. Když mi přišel chlapec s takovým referátem na děják, tak dostal za 5. Někteří dokonce bykli tak pitomí, že to stáhli z wikipedie, prohnali google translatorem a NEPOZNALI že to není správně česky. a ještě se na třídních schůzkách jejich rodiče rozčilovali kde beru tu drzost jim za tu spoustu práce dávat pětky. taky jsem mám pocit byl první v historii školy, kdo nechal dítě z dějáku rupnout
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od PaF »

Budte v klidu. Prede 2 sty lety umel cist malokdo, za 50 let to bude stejne. Pocitace jiz dnes rozumi mluvenemu slovu a ctou nahlas texty, tak na co cist. Budou stacit sluchatka a mikrofon.
Ja taky pozaduji po svych sverencich nesmysly, jak rikaji. Treba pisemne delit - proc, kdyz to umi mobil...? Odpoved,"Protoze se budete ucit delit mnohocleny", kde je princip stejny, je moc nepresvedci. Na co - delit mnohocleny?! No, treba proto, abychom rozhybali hlavu :idea: :?: Na co, rozhybat hlavu :shock: :?:
A spravna odpoved? PROTOZE JEDNOU VYPNOU PROUD, BOBANCI :lol:
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od vlk972 »

A reakce?
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od urbanwarrior »

vlk: obávám se, že jejich odpověď bez rozmyšlení: ...proč by to kdo dělal...?
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od vlk972 »

Jinou bych nečekal :D
Nakonec včera jsem se tady v jiném vlákně dočetl od jednoho nováčka, mezi které taky patřím, že blackout v ČR není vůbec možný ;)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od sigmark »

asi taky produkt liberalni vychovy :-D
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od EBE »

Dnes len málo mladších ročníkov vôbec číta čo je napísané v návode alebo na obale, až keď su viac menej donútený, sám som to zažil, dokonca si pomenúvajú tovar a veci svojim slangom a potom je človek teľa čo od neho vlastne chcú..
Možno následujúce obdobie a roky ukážu, kde je "mládež" prakticky..od 18 dole..ale asi by som povedal aj viac rokov.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od PaF »

No, nekterym veci dochazeji... Ne vsem, samo, ale vlastovka se najde. Jinak by ta prace nesla delat. :rofl
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od sigmark »

jo, kdyz chytis jednoho dva na tridu, tak jsi stastnej clovek
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od Dáda »

Poté, co branná výchova přestala být samostatným vyučovacím předmětem, přicházela z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR občasná doporučení zařadit téma "chování za mimořádných situací" do různých vyučovacích předmětů (chemie, biologie, tělesná výchova atd.). Tato vlna zájmu ministerstva nastala například po teroristických útocích v USA nebo po povodních v roce 2002 u nás. Záleží jen na učiteli příslušného předmětu, zda to zařadit chce a jaká bude úroveň tématu. Obhájí si to jak před rozumným ředitelem tak před školním inspektorem. Já jsem to zařazoval třeba i do dějepisného semináře gymnázia. Přiznávám ovšem, že můj dějepis byl vždy užitý a užitný a značně militantní (což zejména kluci snášeli rádi) a že posledních třináct a půl roku jsem gymnáziu velel. A tak se na mé poslední škole konaly například přednášky polárníka Jaroslava Pavlíčka, dobrovolné horolezecké kurzy, spolupracoval jsem s Rekrutačním střediskem AČR ap. Chce to jen maximálně využít možností, které skýtá momentální situace, působiště a krajina.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1482
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Branná výchova ve školách

Příspěvek od DanBlack »

Dáda píše:...spolupracoval jsem s Rekrutačním střediskem AČR...
Drahá polovička je učitelka a tatík velitel krajské roty aktivních záloh, ještě za dob studií ho využila na přednášku, prý to mělo velký úspěch a téměř 100% sledovanost.
Aktuálně učí na ZŠ, takže mám možnost sledovat výkvět národa docela zblízka. Najdou se kusy nadprůměrné a bohužel i nadprůměrně tupé. :mrgreen:
Co mě ale zaráží, je drzost (klidně si při výkladu courají po třídě) a naprostá ztráta respektu včetně prostého pudu sebezáchvy. (Můj pokyn aby se chumel přes celou šířku silnice smrsknul před jedoucím náklaďákem ke krajnici vzali na vědomí až když jsem je přiučil pár nových výrazů. :twisted: )
Odpovědět