Pes

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pes

Příspěvek od Josef »

Za psa zodpovídá jeho majitel. To je jediná věta, která vystihuje naprosto všechno a není zapotřebí k ní doplňovat jakýkoliv další zákon. Je bezpředmětné chtít tu zodpovědnost po psovi nebo omezovat plemena. Je to stejné, jako by se omezoval prodej automobilů a zakázaly se náklaďáky protože jsou velké. Za havárku auta taky není na vině auto, ale jeho řidič.
Když hovoříš třeba o těch rotvajlerech, zrovna tady v okolí máme jednoho tuze nevychovaného a potenciálně nebezpečného. Má ho jeden nejmenovaný soused. Předtim měl psa zcela jiného plemene, ale byl úplně stejně nevychovaný a stejně nebezpečný. Je jedno jakého psa bude mít tento člověk v budoucnu, už dopředu mohu garantovat, že z něj zase vychová psa "hajzlíka". Proto, protože toho psa hajzlíka záměrně mít chce. Když nebude zbytí, vtiskne své výcvikové "schopnosti" do libovolného plemene. Udělá agresivního trhače i z jorkšíráka nebo z čivavy. Jiného rotvajlera má kamarádka o dvě vesnice vedle. O agresivitě a nevypočítatelnosti u něj nemůže být ani řeči. Dokladem může být to, že ho vodí do ústavu, kde s ním dělá canisterapii.
Pakliže má tedy někdo nevychovaného psa, je to jen a pouze o majiteli. A pokud se něco stane, má být exemplárně postrestán vždy jen majitel - za útěky, za napadení, za zranění. Ale teprve, až se něco stane! Ne preventivně dopředu se slovy "ono by se mohlo stát" nebo se slovy "tohle plemeno je od přírody trhač" aj. Proč mají být omezování a šikanováni prostřednictvím zákonů slušní pejskaři, věnující svůj čas výchově a výcviku psů, aby se jejich svěřenci chovali řádně, jak se patří. (Jak se může, bez jakýchkoli náznaků agrese, chovat dobře zvládnutý pes velikosti německého ovčáka se konec konců mohli přesvědčit všichni rozpadlíci, kteří byli na letním setkání. Jen pro úplnost dodám, že ten pes nebyl přímo můj, jen jsem si ho "vypůjčil" od manželky, která je jeho skutečným a respektovaným psovodem.)

Zatím bohužel nevím o žádném podobném expemplárním potrestání nezodpovědného majitele, ačkoliv závažná pokousání i v ČR byla. Nebo možná proběhla, ale nebyla dostatečně medializována, aby to mělo na populaci nezodpovědných majitelů dostatečný výchovný účinek. I sousedovi jeho pes klidně utíká dál. Občas zadáví nějaké ty husy a kačeny, či "postaví do pozoru" děti na autobusové zastávce*. Obecní úřad to neřeší, dokud nedostane písemnou stížnost. A tu zatím neposlal, protože si to s majitelem nikdo nechce rozházet, raději mlčky oželí ty husy. Ale právě zde v tomto řetězci konání je ta závada. Majitel nebyl a není zavčas přistižen a "přistřižen". Za útěky ani za husy. Aby mu to "ekonomicky" stálo za to, opravit si alespoň děravý plotek, přestat nadrážďovat psa na kolemjdoucí a naopak činorodě zaměstnat psa výcvikem, aby neměl potřebu vymýšlet si z nudy zábavu. Prostě se čeká, až se stane větší průs..r a až se stane, budou se všichni strašně divit. Nezodpovědný se jako vždy otřepe a bude nezodpovědným dál, zatím co ti slušní na to doplatí omezením práv. Ti slušní už nikdy nebudou pak moci ostatním dokázat, že např. i z toho zmiňovaného rotvajlera jde zcela běžně vychovat pohodového rodinného psa, protože rotvajler se ocitne na indexu.

*) 2 dracekvo:
Jen tak pro pořádek, moje děti tam stávají taky. Takže si to nebezpečí uvědomuji. Jenže současně s tím, že máme velké hafany doma (a ještě žádný chytrolím nám je z cynofobie nezakázal), umí moje děti dobře číst psí mimiku. Vědí kdy je pes naštvaný a kdy si jen hraje (byť by neurvale) a jak se ke psu v danou chvíli chovat. Díky tomu, že se mají možnost stýkat se psy, vědí, jak se mají zachovat, kdyby se něco dělo a jsou vybaveni i na patřičnou obranu (ač možná právě ten pepřák v jejich nezletilé kapse bude nejspíš to jediné, co je na tom celém nelegální).
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od vlk972 »

Víte, od nějakých 12 let jsem vždycky měl vlastního psa. Začalo to malým pudlíkem, po jeho smrti následoval kříženec čs vlčáka a labradora a po svatbě bulteriér, protože křížence si nechal táta, aby nebyl sám.
Všichni ti psi byli a ti dva žijící jsou mazlové, ale nejsou to žádní ušláplíci. Takže dovedou i hrozit a když není zbytí, brání se, nebo svou smečku. Nikdy jsem žádného psa necvičil k agresi, zvlášť u bulíka by to byla hloupost. Mám psa jako společníka, takže mi stačí základní poslušnost, ale musí být dokonale zvládnuta jak psem, tak mnou. A věřte, nebo ne, ten bulteriér je nejposlušnější ze psů, které jsem měl. Přes to, že to je lovecké plemeno (ne bojové, jak tvrdí novináři), tak se venku, když má volno, nehne dál než nějakých 30 m od pána a tuhle vzdálenost si pořád kontroluje a ani když mu něco přeběhne před čenichem, nevydá se za tím. Jedinný případ, kdy sama zaútočila bylo postřelené divoké prase, které jsme potkali a řítilo se směrem na mně a děti. Naše bulteriérka se v tu chvíli proměnila z rodinného mazlíčka v neohroženou osobní stráž a svou smečku tvrdě a neústupně bránila a ubránila. Když jsem její zápas s prasetem pozoroval, byl jsem rád, že jsem jí nikdy neučil cviky služebních psů, člověk by vůbec neměl šanci, i to prase podlehlo hodně rychle a bulteriér, když bojuje, bojuje do konce.
Bohužel média udělala z několika plemen vyloženě lovce lidí (staford, pitbul, bulteriér, rotvajler, dobrman) a lidi tomu prostě věří. Bohužel je to ale o vedení psa, jak píše Josef, pes za to ve valné většině případů nemůže. Prý dokonce existuje statistika napadení lidí psem v ČR a světe div se, největší lovec lidí je jezevčík......
Samozřejmě že existují psí bestie, ale vždy je na cestách, alespoň na začátku provází homo bestialis zamindrakus, která si velkým psem jen léčí a posiluje svoje ego............
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Pes

Příspěvek od dracekvo »

"Ale teprve, až se něco stane!"
jenže to už je většinou dost pozdě. Zmiňuješ třeba kamiony. Jenže na kamion se musí dělat ŘP, lze se poměrně snadno vybodovat a tím se ze silnice eliminovat.
Ano, jezevčici jsou hajzlíci a věřím i tomu, že je od nich nejvíc napadení. Jenže co je schopen udělat jezevčík a jiný pes o hmotnosti 50kg samý sval a šlacha.
Nikde jsem nespal, že bych tyto plemena a jím podobné zakazoval. Ale chybí nějaký mechanizmus na případnou eliminaci nebezpečné kombinace páníček a pes. Například pokud bude na psa nějaká sťížnost, bude muset majitel předvést na cvičisti, že má psa plně pod kontrolou. Za napadení psem, tresty potobné těm, jako kdyby útočil sám majitel a tak podobně.
Tento problém je na diskuzi, která by zabrala vlastní vlákno, takže už nebudu pokračovat. Jen jsem chtěl vyjádřit svůj názor na současnou situaci.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1004
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Pes

Příspěvek od Hdm »

dracekvo píše:Za napadení psem, tresty potobné těm, jako kdyby útočil sám majitel a tak podobně.
Ale ono to tak je. Světe div se, ale pes je brán jako věc, takže když pes někoho kousne je to jako by jsi ho sám řízl třeba nožem.

Jak už psal Josef, lidi si za to můžou z drtivé většiny sami.
Příklad:
Máme smečku s hmotnostmi mezi 30 a 50 kg na kus.Když přijede návštěva a vstoupí na zahradu, kde je psí teritorium, pesani se přiběhnout ZPŮSOBNĚ přivítat a zkontrolovat kdo to je. Normálně si čuchnout vetšinou k ruce a sednou, protože čekají pohlazení. Když se jim pohlazení dostane jsou rádi když ne odcházejí. Klasický člověk, přestože byl instruován jak se chovat když vstoupí na zahradu, prostě začne jančit celej se rozklepe začne mávat rukama(já říkám čarovat) a nejlépe ještě poskakovat > psi si myslí, že si chce hrát začnou taky poskakovat, pobíhat a vyštěkávat ke hře > dotyčný začne ječet a celé to končí odvoláním psů na místo, kde jsou do odvolání přestože nic špatně neudělali.

U dětí to také Josef psal, je třeba je naučit co dělat při setkání s cizím psem. Už i naše 3leté umí mimo jiné ochranné sbalení přes psem a ví, že s cizími psi nejsou žerty a nehladí se.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pes

Příspěvek od Josef »

Za bolševika se dělo ledas co. Na kdejakou ptákovinu byla potřebná oštemplovaná bumážka. Ale že by někdo vymýšlel, že třeba německý ovčák (tehdy víc rozšířený než dnes) ohrožuje něčí život nebo uvažoval, že by zavedl na psy "řidičák", tak takové absurdity opravdu nepamatuji. Svým způsobem plně stačí, že většina plemen potřebuje k chovnosti (tedy k možnosti šířit svoje geny dál na štěňata) složit nějakou pracovní zkoušku, jejíž součástí je i zkouška poslušnosti. Jinými slovy, takto řízený chov už sám o sobě preferuje a geneticky šlechtí poslušná a nadaná zvířata. Takže zbytek problematického chování už má na svědomí jednoznačně člověk. Takového, problémového psovoda poznáte snadno ještě dříve, než si pořídí psa - je nedůsledný a problémový už v občanském životě (tito lidé mají většinou i zcela nevychované děti, které nerespektují jakákoli pravidla, mají věčné spory se sousedy, příbuznými i manželkou a na silnici taky nejezdí zrovna podle předpisů). Já osobně bullíky, dobrmany a rotvíky moc nemusím, ale přece kvůli tomu, že mě se líbí jen psi "vlku-podobní", chlupatí se vztyčenýma ušima, nebudu tato plemena upírat někomu, kdo je má rád, dá jim vše co potřebují a vychová z nich pro svou potřebu dobré a upotřebitelné psy. Kdyby jednotlivá plemena neměla svoje opodstatnění, nebylo by jich v průběhu historie tolik vyšlechtěno.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od vlk972 »

Na vlastní oči jsem viděl jak jezevčík napadl a zahnal na útěk německého ovčáka. Kdo jezevčíky zná, ví že jsou to nebojácní a silní psi, i když jsou celkem malí. Myslím, že by byli schopní celkem solidně člověka poranit.
Jinak s odpovědností za škody způsobené psem je to jako se vším ostatním. jak píše Hdm. Dokonce existuje i pojistka na škody způsobené vaším mazlíčkem.
A za napadení člověka psem může člověk v naprosté většině případů. Majitel a nedůsledná výchova psa - spíš důsledná nevýchova. Navíc řada "obětí" psů je sama často vyprovokuje, třeba bitím klackem šťoucháním apodobně, pes se pak jen brání a pokud je to pes s vahou 30 a víc kg, je člověk ten slabší. Ono často stačí to, že začne člověk ze strachu dělat prudké pohyby - pro psa to znamená útok a brání se, nebo utíkat a pak jde o kořist.
Opravdu zlých psů, kteří napadají člověka na potkání je opravdu hodně málo. A troufnu si říct, že i na nich se nějaký dvounožec podepsal.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pes

Příspěvek od Josef »

Já s dovolením navážu na to co jsem (kvůli obědu) nedopsal...

Kdyby jednotlivá plemena neměla svoje opodstatnění, nebylo by jich v průběhu historie tolik vyšlechtěno. Protože v PA-době bude mít většina dnes tak zvaných "společenských plemen" opět svoje původní pracovní poslání, je zapotřebí, abychom měli šanci do PA-doby vstoupit pokud možno se všemi potřebnými plemeny. Velká pracovní, lovecká a služební plemena nevyjímaje. V PA-době nebudeme mít dostatek času nahradit ztracená vysoce specializovaná plemena nebo se je pokoušet zrekonstruovat zpět - to trvá mnoho generací. Kvůli zpřetrhané infrastruktuře nebude ani šance je od někud bezpečně dopravit. Musíme je mít k dispozici zde. (Dost na tom, když část psů vezme za své na nemoci nebo skončí během hladomoru na talíři).
Možná stojí za připomenutí, že v těžkých dobách válek měl dobrý cvičený pes značnou cenu (morální). Nejen, že byl mazlíčkem a maskotem jednotky, ale velmi často byli kvůli jeho záchraně vojáci ochotni riskovat i vlastní život. Nebylo to "jen zvíře". Byl to plnohodnotný člen týmu. A není důvod, proč by tomu mělo být v PA-době jinak.
Myslím, že i "nepejskaři" by se měli zamyslet a zasadit o to, aby podobné zákony nikdy nemohly spatřit světlo světa, protože dopředu nemohou vědět, zda to nebude právě některé plemeno, zapsané dnes na seznamu smrti, které je v budoucnu vyhrabe ze sutin či jim jiným způsobem zachrání život (i když to nebude zrovna jejich vlastní pes). Podle údajů, kdy psi mohou člověku zachránit a zachraňují život, v porovnání s počtem opravdu vážných úrazů, které jiní psi způsobili, počet těch zachráněných výrazně převládá.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od vlk972 »

Josefe, souhlasím.
Pes a člověk jsou nerozlučná dvojka už několik tisíc let. Neměnil bych to.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pes

Příspěvek od Evinka »

Tak, tohle je můj mazel a úžasný společník. Je v mé společnosti cca 24hodin denně, miluje jízdu autem a je velmi společenský. Pravda také je, že vše venku, každé zvířátko ho zajímá, není agresivní, ale zajímá ho...tudíž, vím moc dobře, že přivolat ho někde v lese je nemožné....

V době PA bych nikdy neodešla bez něj ...jen přemýšlím, že mu nechám vyrobit brašny na boky...v jedné bude mít kuličky,vitamíny a v druhé zásobu s vodou...myslím, že by někdo dokázal takovou brašnu ušít a vyrobit...
Přílohy
....mazlíček
....mazlíček
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1004
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Pes

Příspěvek od Hdm »

Není to ještě štěně? Ty minimálně do jednoho roku nemají být zatěžováni.

Na vodu se vykašli, se může nalemtat z kdejaké kaluže. Zbytečná váha. U nás ty pouště moc nejsou :P

Pokud plánuješ nějaké vaky namíru tak popřemýšlej, aby to měl vyvážené na obě strany stejně a to ikdyž budeš odebírat/krmit. Aby ti pak nezátačel :D
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pes

Příspěvek od Josef »

2 Evinka:
Jééé, ty máš krásnýho malamuta (bez PP nebo s PP, když tak z jaké ChS). Jak píše Hdm, je-li to mladší zvíře do jednoho roku, pak se zátěží opatrně (myšleno hlavně tou statickou na zádech) a kvalitně krmit. Samozřejmě tréning s lehkou zátězí na postroji či běhání do kopce určitě neublíží. Hafana je potřeba pravidelně zaměstnávat, on se na to náramně těší. Ty batohy na psa se běžně prodávají...
http://www.rockpoint.cz/batoh-pro-psa-r ... 04018.html
http://www.ovcak.cz/snek/eshop/50-1-OUT ... etrak-Pack
http://www.dobre-krmeni.cz/batohy-pro-psy/
...ale s e-shopem může být problém, je lépe to na psa vyzkoušet, aby ho to netáhlo okolo krku a v podpaží.
Batohy zvládneš ušít i sama, když využiješ "polotovar" ze dvou obyčejných chlebníků, viz.
http://faunanet.sweb.cz/psi/neco-navic/ ... batohy.htm
O tzv. "pulce" na zimní tůry neuvažuješ? http://farm4.staticflickr.com/3388/3445 ... 59e2_z.jpg
V ní pes uveze mnohem více. Jen táhne a nenese to na hřbetě, takže to nedeformuje páteř. Ty pak můžeš jít volně bez batohu. Ale je pravda, že na nedělní vycházku to není, to už jsou opravdu lepší ty batohy. Ale zase na svážení palivového dřeva, až nepůjde plyn, se to docela hodí... ;)
Uživatelský avatar
Lianne
Příspěvky: 34
Registrován: 30.09.2012 16:24

Re: Pes

Příspěvek od Lianne »

Zatím jsme doma měli jenom fenku NO a křížence labradora s kdovíčim, kterého jsme si pořídili po její smrti. Vzhledem k jejich velikosti se vždy našel někdo, kdo se jich bál a obrátil to proti mě (nebo rodičům), jako bych za jejich strach mohla. Oba byli vedeni k tomu, aby byli k lidem přátelští, ale ne otravní, a aby měli rádi děti. Obzvláště Tim (labrador) děti zbožňuje, ale díky jeho hrozivému vzhledu (velký černý pes s velkýma zubama :D) a temperamentu vyvolává u matek s dětmi infarkt. Má celkem ostré obranné reflexy, takže ho musím mít na vodítku, pokud jsou kolem chlapi nebo lidi v uniformách (či pracovních mundúrech) - opravdu nemá rád policisty, zedníky, ani chlapy celkově :) Nejhorší je, když potkáme někoho, kdo začne panikařit, když se k němu pes přiblíží - psovi se to těžko vysvětlí, že nedělá nic špatně a přesto na něj někdo křičí.
Náš pes je vlastně takový jeden veliký oxymorón - má rád kočky (máme dvě doma), neublížil by ani slepicím či jinému ptactvu (už k nám přišla stížnost, že zaútočil na koně a slepici, přestože v uvedenou dobu byl doma - toliko o strachu z velkých psů a názoru, že pokud máte velikého psa, tak je předurčen k útočení), k dětem bych ho dala beze strachu (jeden čas se kolem něj často motala batolata - byl nadšený), přesto kdyby musel, tak bude hlídat a zuřivě bránit svoje. Už jednou mě uchránil od přepadení od tří nepřizpůsobivějších spoluobčanů, a to i když mu teprv něco málo přes půl roku (stačilo, že přiběhnul a zle se na ně podíval, oni mi pak milerádi uvolnili cestu).
První tři roky nebyl zrovna snadno zvladatelný (tvrdohlavej puberťák), rád běhal za ostatními psy, nenechal se přivolat a celkově byl divoký, ale dost pomohla kastrace. Můžu říct, že z něj vyrostl dobrej parťák do nepohody. Už bych nevybírala jinak, než většího psa. Když už ale menšího, tak nějakého s loveckými nebo hlídačskými pudy. Ty "palácový" gaučíky beru jako dobrej vtip (vážně jsou roztomilí, ale pro mě k ničemu). Jak říkala spolužačka (nadšená kynoložka), na jedno kopnutí nebo jednohubka pro rotvajlera. :D
Btw, když mi bylo 9, tak mě naše fenka rafla pod oko (divoká hra, žádný úmysl). Musela jsem si dojet pro pět stehů, a toho běhání kvůli vyšetření na vzteklinu...
Přílohy
Photo0053.jpg
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Pes

Příspěvek od sigmark »

ono vůbec neškodí, když bude běhat jen tak s prázdnými brašnami, aby si na ně zvykl... nebo jen s granulemi. to má pár deka
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pes

Příspěvek od Josef »

Budu tady trousit cizí moudra:
Pes má ve svém povědomí zapsanou velikost vlka. A to i přesto, že z něj člověk během let vyšlechtil trpasličího pudla, jezevčíka nebo jorkšírka. Pes tohoto malého plemene denně naráží na krutou realitu, že jeho vnitřní představa neodpovídá jeho fyzické síle, kterou by si představoval. Nedosáhne na předměty, na které by měl, nemůže soupeřit se psy, které ve svých očích vidí jako rovbocenné soky. Ve většině případů je konfrontován s prohrou a nechce se s ní smířit. Pozvolna se stává neurotický a neustále zkouší zda už nevyrostl. Pes malého plemene se den co den zkouší povyšovat v drobných krocích nad hranici stanovenou mu páníčkem. Dnes zkusí projít dveřmi jako první, zítra v nepřítomnosti páníčka zkusí lehnout na jeho místo na gauči. Ač nehrozí příliš velké nebezpečí pokousání, majitel takového psa musí být neustále ve střehu a dost se se psem nadře. Naopak psi velkých plemen tohle vnitřní dilema údajně nemají. Berou věci tak jak jsou a jejich měřítko velikosti a jejich fyzických možností je správné. Nenarážejí tak často na neúspěch a prohru. Mají "své jisté" a proto jsou o poznání klidnější, vyrovnanější a málo kdy zkoušejí provokovat jiné psy.

Protože jsme během řady let chovali malé i velké psy (většinou dohromady), ať je to jak chce, něco pravdy na tomto výše publikovaném názoru bude. Spory, rvačky a ostatní incidenty ve smečce vždy začínal některý z malých psů, zatím co velcí byly vždy naprostí pohodáři se značnou dávkou trpělivosti a tolerance.
Uživatelský avatar
Lianne
Příspěvky: 34
Registrován: 30.09.2012 16:24

Re: Pes

Příspěvek od Lianne »

To co se tu píše, mi už vrtalo celkem dlouho hlavou :) Pěkně řečeno.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pes

Příspěvek od Evinka »

kluci, tomu mému pacholkovi je už dle veterináře asi 9let ;)

Josefe, je bez PP ....vlastně ani netušíme, odkud přišel... vzala jsem si ho z útulku, nebyl čipovaný a tetovaný také není, nežral jim, nechodil a nikdo ho nechtěl, protože už byl prý starý a neperspektivní a já s tím nesouhlasila. Takže jsem předala do útulku bednu piškotů na Vánoce a odvezla si "nemocného "psa, tři měsíce léčení ;) ...fakt je, že netuším, zda umí tahat a neznám historii...ale přesto bych ho nedala...
Přílohy
DSC_0079.JPG
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Pes

Příspěvek od sigmark »

Josef píše:Budu tady trousit cizí moudra:
Pes má ve svém povědomí zapsanou velikost vlka.


ono také moderní šlechtitelství je otázka max pár staletí ( i když díky psímu životnímu cyklu pár desítek až set generací), ale genetická paměť psa sahá mnohem dále. a kromě teriérů se menší plemeno prostě nechovala, protože nebyla konkurenceschopná. když je momentálně jako čistě pracovní používáno cca 1% všech psů, tak ostatní jsou do značné míry výsledkem módní genetické manipulace.

Náš pes v životě ovci neviděl, ale shánění do smečky/stáda má prostě v sobě. Věřím, že tím, že jeho úkol v tomhle ohledu není naplněn, o něco přichází. I když to neznamená, že by byl nějak zanedbáván!
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Pes

Příspěvek od alive »

Taky pridam...nejlepsi hlidac a rodinny mazlik:-)

mira.jpg
mira.jpg (25.86 KiB) Zobrazeno 10189 x
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od vlk972 »

Evinko, nádherný pejsek :-). Když jsem si pořídil křížence labradora čs vlčáka, byl jsem ještě svobodný a o pár let hezčí, tahával jsem ho s sebou po vandrec, pomalu každý víkend a řešil jsem podobný problém. Tenkrát jsem měl mizernou práci, peněz na zbyt nebylo, tak jsem brašny vyřešil 2 malými polními naší armády (ty plátěné) a doma dělaným postrojem. Nebylo to nic estetického, ale účel to splnilo. No a měli jsme rozdělenou práci, já nesl bydlení a vodu a pes jídlo pro oba. Ale je potřeba obě brašny, pokud možno, přesně vyvážit, jinak to pejskovi šíleně vadilo a byl hodně nervní, brašen se snažil zbavit. Když ho netáhly k jedné straně, bylo vše v pohodě. Samozřejmě si ale musel zvyknout.
K ovčáckým pudům psů. Hodně lidí by bylo překvapeno, jak má tyhle pudy vyvinuté pudl, navíc v kombinaci s loveckými. Byl to můj první pes, trpaslík. Rodiče pěstovali na zahrádce za městem králíky docela ve velkém a někdy se stalo, že pošla samice. Ty malé sirotky jsme vždycky nějak vypiplali. Jednou pošla samice jen pár dní po okocení, takže sirotečkové se vzali domů a kojilo se. Přežili všichni a když začínali vidět, nechával jsem je proběhnout v předsíni, pudlíka jsem vždy izoloval, aby mi je nezakousnul. Jenže pudl je pes chytrý, takže mně jednou převezl a schoval se pod skříň v předsíni. Pak vyběhl na malé králíčky a k mému překvapení je sehnal do houfu a pak je hlídal, aby se mu nerozprchli, prostě malej ovčáček měl malé ovečky z králíčat.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pes

Příspěvek od Evinka »

Alive :to je to štěňátko ?? :lol: krásný mazlík....a ještě vyroste, že?

vlk972: pudlík byl šikulka ;) , to musela být bezva podívaná...

Já už toho mého nechci moc zatěžovat, ale myslím, že mu malá zátěž neuškodí...tak asi pořídím ty menší brašny z odkazu Josefa , tímto ti děkuji ;) a bude. Má už problém se zadníma packami...jak dlouho chodí , tak s nimi sotva plete ...sice dostává Alavis, ale stejně už má to nejlepší za sebou....bohužel..
Odpovědět