bug-out checklist

...aneb co se jinam nevešlo.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

bug-out checklist

Příspěvek od shtf »

pratele, po shlednuti "doomsday preppers" na NG me zaujala jedna vec kterou bych chtel udelat.
a sice "emergency checklist" jakysi papir zataveny laminatove folii kde budou popsane jednotlive kroky
s malinkym okynkem ktere se bude prilozenym fixem zatrhavat.
Pokud se check list pripravi opravdu dusledne, v pripade nejake udalosti to bude jakysi zachytny bod
a verim ze hodne pomuze v krizove situaci.

Napadlo take me ze bug-outu existuje nekolik druhu - od absolutne mergency bug-out kdy ma clovek stezi 2 minuty az
po bug-out v radu hodin.

Proto verim, ze by bylo vhodne mit vic verzi check listu pro ruzne udalosti.

zde uvadim par prikladu k disklusi.

1/jedna se o bugout plan pro nejkritictejsi situaci napr. bleskova zaplava, apod.

Emergency checklist - RED - 2 minuty
--------------------------------
1/nalozit bug-out bag 1 (cerna taska)
2/nalozit bug-out bag 2 (cervena taska)
3/vzit kratkou
4/nalozit krabici c.19
5/dotankovat benzin
6/vypnout solarni elektrarnu
7/vypnout jistice 2-12, 14-22 2 A 3 zapnuty
8/zamknout
9/odjezd

v tomto pripade pouze nakladam BOB ktery obsahuje veci na preziti 72hod damska i panska verze:)
samozrejmne osobni ochrana, krabice c.19 v emergency zasobach obsahuje 6l vody
dolit benzin, emergency zasoby obsahuji vic benzinu nez je obsah nadrze.
na vypnuti vody neni cas, elektriku nevypinat uplne aby fungovali el.vrata pro co nejrychlejsi odjezd.


2/druhy checklist pro udalosti kde jejich epicentrum je dal a existuje cas na evakuaci.

Emergency checklist - Orange- 30 minut
--------------------------------
1/nalozit bug-out bag 1 (cerna taska)
2/nalozit bug-out bag 2 (cervena taska)
3/vzit kratkou
4/vzit dlouhou
5/zbalit krabici c.21 (ammobox)
6/nalozeni zasob c.1-20
7/dotankovat benzin
8/zatazeni zaluzii
9/vypnout vodu
10/vyponut solarni elektrarnu
11/vypnout plyn
12/vyjezd vozem
13/vypout elektriku
14/zamknout
15/odjezd

3/posledni checklist bude pro evakuaci v rozmezi 24h - popr. s moznosti 2x cesty do bug-out zony


Emergency checklist - yellow- 24hodin
--------------------------------
tady se nebudu moc rozepisovat protoze finalni checklist bude masivne velky
a bude obsahovat polozky jako odmontovat solarni panel. zatlout okna... atd.




co tomu rikate?

jinak to berte jako navrh, ne jako hotovou vec, protoze doufam ze reknete co duleziteho tam chybi.
Rad bych toto tema pojal tak aby z toho vzniklo neco univerzalniho co si bude moci kazdy vytisknout a pouzit.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: bug-out checklist

Příspěvek od felix5 »

to je moc zajímavej nápad. člověk kolikrát v tom zmatku může na něco zapomenout. tohle je takříkajíc blbuvzdorný .
jen k tomu červenýmu- asi bych raději vypnul plyn než solárko. přecijen schořelej rozmetanej barák bude horší než vyplavenej solární systém .pokud teda nemáš solární pole nebo něco takovýho.
Uživatelský avatar
revas
Rozpadlík
Příspěvky: 76
Registrován: 07.08.2011 9:11
Bydliště: Kousek od Blanska

Re: bug-out checklist

Příspěvek od revas »

Je to moc dobrej nápad, taky mě to napadlo že ve spěchu a stresu bych na půlku věci zapomněl a svůj checklist mám zrovna už asi měsíc ve fázi "zítra už ho konečně udělám" :wasntme
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: bug-out checklist

Příspěvek od shtf »

ok supr, tak pojdem zacit prvni verzi RED planu
to znamena delka nesmi presahnout 5-10 minut
musi poskytnout sanci na preziti nejmene 72hod a musi obsahovat nejzakladnejsi ochranu majetku.
piste napady, postupne budu editovat vlakno a zatim zkusim nejaky graficky navrh.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: bug-out checklist

Příspěvek od EBE »

ešte by to chcelo zanechať oznam, inštrukcie rodine, kde sa stretnúť ak by vypadlo spojenie ..
ak ma ešte niečo napadne dám vedieť inak dobrý nápad, chce to chladnú hlavu a v tom zmetku nebude čas sadnúť do kresla a premýšľať.. ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Fabulous »

Tak já mám systém barevných přívěšků (kartiček) a seznámku. V případě mé nepřítomnosti rodinka ví, co si vzít do auta při té které situaci.

Ale nemám to úplně dotažené. Zatím :(
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: bug-out checklist

Příspěvek od shtf »

a nemohl bys to dat do placu at tady zbytecne nevynalezame neco co uz mas?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Fabulous »

Já to mám velmi zjednodušené. Mám několik BOB tašek (pro každého jednu), krabice s jídlem, krabice s psími potřebami, spací packet, KDP, atd. Ale jak říkám, nemám to dotažené k dokonalosti, tak se tím nechci chlubit.

Seznam úkonů při průšvihu je rozhodně praktický a jsem rád, že ho tu někdo řeší.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: bug-out checklist

Příspěvek od shtf »

to je dobre ze to je zjednodusene, protoze v krizove situaci je lepsi cim jednodusi tim lepsi
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Terminated Account »

revas píše:Je to moc dobrej nápad, taky mě to napadlo že ve spěchu a stresu bych na půlku věci zapomněl a svůj checklist mám zrovna už asi měsíc ve fázi "zítra už ho konečně udělám" :wasntme
Nezapomeň na bod, zaskočit K MacGyverovi a zjistit jestli je už v čudu! :mrgreen: Mám tam něco podobného ;) .
Uživatelský avatar
revas
Rozpadlík
Příspěvky: 76
Registrován: 07.08.2011 9:11
Bydliště: Kousek od Blanska

Re: bug-out checklist

Příspěvek od revas »

MacGyver: neboj na to taky myslím, měli by jsme se domluvit kde si dáme sraz až to začne, já jsem pro na půl cesty takže někde u hospody, vezmeme si tam zrovna lahvinku na cestu :lol:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Terminated Account »

Jsem pro. Check listy zkoordinujeme. Sorry za OT.

K věci - mám doma několik universálních seznamů výstroje a výzbroje, podle kterých se balím na cesty. AČ to dělám poměrně často, tak jsem občas na něco zapomněl. Od doby co používám kontrolní seznamy - nemám problém.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Fabulous »

Bylo by mozne mi ten tvuj seznam zkopirovat? At muzu porovnat s tim co balim ja. Navic take vzdycky neco zapomenu :-) Dik.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: bug-out checklist

Příspěvek od PaF »

Po letech cundrovani a cestovani, kdy uz dlouhodobe unesu max. 15kg, jsem zjistil, ze co zapomenu, to nepotrebuju.
Kamarad ted na cundr zapomnel spacak a taky to nevzdal. Hold na sebe vzdycky navlekl vse, co mel s sebou, neco jsme mu i pujcili. Nohy nacpal do batohu (viz polarnik Pavlicek), zabalil se do celty a bylo :).

Cim jsem starsi, tim potrebuju min. Jak jsem si to nicil telo, tou krosnou 30-35 kg v Rumunsku :roll: Je fakt, ze 10 kg mohlo byt jen foceni :)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Hdm »

DĚTSKÝ BOB
  • baterka (nejlépe na kliku)
    píšťalka - nejlépe na krk (případně na batoh z venku)
    zalaminovaný kontakt se jménem, adresou, telefonním číslem...
    zalaminovaný kontakt na rodiče se jménem, adresou, telefonním číslem...
    respirátor
    špunty do uší
    sluneční brýle
    minilékárnička – nůžky, náplasti, případně léky, obvaz
    papírové kapesníky - více ks (i na místo toaleťáku)
    malý ručník
    kartáček na zuby + pasta (pasty stačí trochu v tubě)
    mýdlo (stačí kousek v igelitovém pytlíku)
    sušenky
    pitíčko
    pláštěnka
    spodní prádlo 3x, triko, kalhoty, mikina, ponožky 3x
    deka
    hliníková folie
    hračka/y malé (panáčci z lega, pexeso...)
    žvýkačky, bonbony
    pleny - 5 ks
RODIČOVSKÝ BOB
  • jídlo na 3 dny - dospělý + 1 dítě
    Konzerva – dá se z ní udělat dřívkáč
    čaj
    káva
    polévky z pytlíku
    instantní jídlo
    ...
    voda - ideálně 20l = 10l dospělý + 10l dítě (řešit případně tabletami na čistění vody)
    nářadí (alespoň nějaké) + pracovní rukavice
    kleště (kombinačky), fiskar skládací pilka,mačeta, rýč, sekyra
    radio (bývá i v telefonu)
    kartáček na zuby + pasta
    toaleťák
    vložky/tampony
    mýdlo
    papírové kapesníky (i na rozdělání ohně...)
    vlhčené ubrousky
    příbor
    nůž multitool
    otvírák na konzervy
    ešus (hrnek kovový)
    lihový vařič
    zapalovač, sirky
    lékárnička + lékařské rukavice nesterilní
    léky
    Alu rescue folie 213x132 cm - dospělý
    oblečení - spodní prádlo 3x, triko, kalhoty, mikina, ponožky 3x, šátek...
    stan (plachta modrá) + gumy
    spacák
    deka - dospělý + 1 dítě
    respirátor
    špunty do uší
    sluneční brýle
    EDC
    doklady, smlouvy
    peníze
    Vzduchovka, prak, foukačka, mačeta, nebo jiná zbraň
    čelovka
    provaz
    lepicí paska
    mapa – oblasti (cele republiky)
    svíčka
    dětské pleny (zásoba podle věku dítěte)
    alkohol



Jídlo mám v pohotovostní krabici takže naházím co přijde pod ruku.
Předpokladem je, že s každým dítětem bude jeden dospělý pokud by jsme se musely rozdělit.
Pro případ, že by se děti ztratily třeba v davu (záchytné centrum...) budou pískat na píšťalky.
Váhu dětského BOBu řešíme podle věku dítěte:
  • 2 leté 2,5kg
    5 leté 3,5kg
    Předpoklad je, že děti nebudou nikde dělat dlouhé pochody, to by asi nezvládly.
Dospělý BOB má 14kg jak je napsán (bez vody), případná rozšíření:
  • stan pro 3 dospělé 4kg
    2kg dvě vojenské čutory
Zabaleno je za 30 minut (2x dospělý BOB + 2x dětský BOB) 2 dospělý lidé. Testováno na lidech ;-)
Pro věci v seznamu vím kam doma sáhnout, takže neřeším problémy např. jaký provaz ...
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: bug-out checklist

Příspěvek od shtf »

to vypada supr, akorat bych to presunul do vlakna o bug-out bagu
a v tomto vlakne bych resil bug-out seznam - coz znamena seznam veci pred nozovou evakuaci

apropo, dotaz na mody, date vase cheklisty do placu nebo to resite pres SZ?
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Nobody »

To dětské zavazadlo vypadá dobře, jen nebylo by lepší dát k dítěti zdravotní záznamy? Tedy na co má alergie, krevní skupinu, případné zdravotní potíže a povinné léky. Naproti tomu špunty do uší mi přijdou zbytečné, stejně jako kartáček, mýdlo, 3x spodní prádlo, deka, pleny... To vše přece může nést dospělý, pochybuji, že by se dítě o to samo postaralo. Místo toho bych mu tam dal raději víc pitíček, kdyby se ztratilo někde, kde se o něj nikdo nepostará.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Hdm »

Nobody píše:To dětské zavazadlo vypadá dobře, jen nebylo by lepší dát k dítěti zdravotní záznamy? Tedy na co má alergie, krevní skupinu, případné zdravotní potíže a povinné léky. Naproti tomu špunty do uší mi přijdou zbytečné, stejně jako kartáček, mýdlo, 3x spodní prádlo, deka, pleny... To vše přece může nést dospělý, pochybuji, že by se dítě o to samo postaralo. Místo toho bych mu tam dal raději víc pitíček, kdyby se ztratilo někde, kde se o něj nikdo nepostará.
...alergie, krevní skupinu, případné zdravotní potíže a povinné léky...
Ano to je dobrá připomínka, to by se dalo dát z druhé strany laminové kartičky s údaji o dítěti, doplním. díky.

špunty do uší
Pro mě jsou právě dost důležité, protože toho asi moc nenaspí, když budou neustále slyšet houkající sirény a sanitky, tak alespoň nějaké ztlumení. Ono i přes den to leze dost na nervy, neustále poslouchat silný hluk. Navíc velikostí a váhou jsou zanedbatelné takže ty určitě zůstanou v BOBu. Dále by se asi dalo pro ně najít i nějaké jiné využití(provizorní ucpávka...)

kartáček, mýdlo
Nevím jestli máš děti Nobody, ale naše se dokážou docela solidně zprasit během chvíle takže hygiena je dost na místě. Navíc z psychologického hlediska jsou tyto činnosti přípravou třeba večer na spánek a děti to zklidní. Může to pomoci.

3x spodní prádlo, deka, pleny
Něco je v dětském BOBu a něco v dospělém BOBu (třeba pleny) už teď. Já jsem bral v úvahu černější scénář(o nejčernějších scénářích se ani moc bavit nechci, běhá mě z toho mráz po zádech a nejde s tím stejně nic udělat), že děti se odloučí od rodičů a někdo cizí se z dobré vůle bude chtít postarat o ztracené dítě(ano pořád věřím, že jsou mezi námi takový lidé). Tyto věci si nesou sami jako základ, aby nebyly hned od začátku velkou přítěží pro cizího.
Kdyby byly děti pořád s rodiči pak máš pravdu.

víc pitíček
Tohle je problém, protože právě tekutiny jsou hodně těžké a dost BOB narůstá na váhu. Navíc naše 2 leté si samo stejně novou lahvičku nedokáže otevřít, takže mrtvá váha. Vodu nesou rodiče a lahvička je jen provizorní a dočasná mezizásoba. Děti dokážou vydržet bez pití hodně dlouho a poradí si s tím lépe než dospělý(normálně se pořád musí děti nutit pít). Někde jsem vyčetl, že to je dáno tím, že ještě mají neopotřebovaný organismus a dehydrataci snáší poměrně dobře (ikdyž je to špatné). Teď se ale bavíme o krajní nouzi, za normální situace je to úplně jiné.

pochybuji, že by se dítě o to samo postaralo
Když bude třeba naše 5 leté se dokáže bez problémů samo o sebe postarat (převléknout, vyčistit zuby, umýt, prostě veškerá samoobsluha těla). Asi si samo neuvaří, ale sušenky či rohlík taky sám sní, když dostane hlad. Nepodceňuj děti, jsou to malý dospělý ;)

Jsem rád, že se na mé BOBy koukáte kritickým okem, je to pro mě přínosem, díky. :yes
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: bug-out checklist

Příspěvek od marish »

Souhlas. Děti, v klidu, s rodiči apod. chovají se "jako děti". Ale když nastane vážná situace, dokáží se chovat velmi dospěle.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: bug-out checklist

Příspěvek od Nobody »

Já neříkám, že kartáčky a mýdlo nebrat :). Jenom bych dětem dával co nejméně věcí kvůli váze a přehlednosti v batohu. 5-leté děcko bych už nepodcenoval, ale kdybych to měl brát podle sebe, tak já bych si zuby nečistil ;). Beru, že tohle všechno může brát dospělý, pro něj kilo navíc moc neznamená a dokud bude s dítětem, je zbytečné, aby to táhlo.

Pokud by se dítě oddělilo (a to se stát může, i bez nejčernějšího scénáře), pokládal bych za nejdůležitější zajistit jeho zdraví (potažmo přežití), než se o něj postará někdo dospělý. A z té dehydratace, zvlášt pokud by dítě podstupovalo větší fyzický výkon, bych měl dost strach. Osobně bych to volil takhle (vše ostatní co máš na seznamu bych přidal do batohů rodičů

Malá a lehká baterka na vysoce svítící LED diodu, schopná nouzového blikání (pokud by se dítě ztratilo v noci)
píšťalka - nejlépe na krk (případně na batoh z venku)
lehký mobil s dlouhou výdrží (3310 atd.)
2x zalaminovaný kontakt na rodiče se jménem, adresou, telefonním číslem, zdravotní záznamy (jednou na tělo, podruhé do batohu - kdyby se našel jen batoh, určitě je žádoucí o tom vědět, at víš, kde přibližně děcko hledat)
respirátor + případné léky (dítě bych bud poučil o užívání, nebo je pevně zajistil, kdyby bylo příliš malé)
sluneční brýle
minilékárnička – nůžky, náplasti, případně léky, obvaz
papírové kapesníky - více ks (i na místo toaleťáku)
sušenky
pitíček podle toho, kolik dítě je schopno zvládnout bez přetížení
pláštěnka
prádlo podle počasí, soustředit se na chranu zdraví (3x spodní prádlo je imho zbytečné tahat)
hliníková folie
hračka/y malé (panáčci z lega, pexeso...)
čokoláda

Beru to dle své logiky ohledně toho, aby na váhu co unese, mělo co největší šanci na přežití a uchování zdraví. Tvůj seznam byl dobrý, ale přijde mi to jako zbytečně moc věcí na jeho bedrech.

Co se pitíček týká, chápu že neotevře klasické otvírání, ale to nepropíchne ani brčkem tu krabičku?
Odpovědět