Vyhazovat nebo schovávat?

...aneb co se jinam nevešlo.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od hanpari »

Ahoj všichni, v tomhle vláknu bych rád požádal všechny, kdo mají nějaký užitečný tip a trik, jak se dají využít různé obaly nebo součástky, které se za normálních okolností vyhodí.

K založení mne inspirovala SaraH, která správně podotkla, že tuby od celaskonu se výborně hodí na suché skladování semínek.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od EBE »

V tubách od vitamínov klasicky nosím soľ, cukor a nejaké korenia na vander ;) do Tic-Takov zas nejakú ihlu, šrubky, matičky, sklenená nádoba od kávi so šrubovateľným vekom zas sa tam dá skladovať hocičo, najnovšie tam dávam Musli, ktoré často nemajú zip na obale a vlhnú.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od BOGOVIK »

Nu ja mam ve stodole udelane takove male skladiste, ale nejaka firma. Obecne pokud nemas misto kde skladovat, nema cenu resit usporu 5procent mista apod.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od Fjord »

Hanpari:
napřed musíš vědět, co chceš vyrobit, pak k tomu adekvátně najít tu "věc" :mrgreen:
Jak jsem zjistila, tak skoro všechno se opravdu dá na něco použít. Takže nevyhazovat nic - pokud se tedy nebrodím po krk v bednách a nemám kde ani hlavu složit. Když jsem dělala ten dřívkáč, tak se hodily zbytky plechu, který tenkrát k ničemu jakoby nebyly. Pak své místo našly.
Ale možná si zkus projít různé návody a metody co se jak dělá-na youtube je toho poměrně dost. Taky na survival videích se "vaří" z vody, kde se použije opravdu v nouzi cokoli. V seriálu Experiment kolonie je též pár návodů, ale tam mají celou továrnu zbytků-to se jim to vyrábí :mrgreen: A napadá mě i ten McGyver seriál-sice vůbec nevím, jestli je to mnohdy opravdu realizovatelný, co tam předvádí, ale je to o fantazii.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od alive »

Nevyhazovat nic, vsechno se hodi :-)
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od hanpari »

Díky všem, ale asi jsme se nepochopili. Já spíš myslel něco ve smyslu toho, co psala SaraH. Totiž tipy na využití běžného odpadu, nejlépe z vlastní praxe. Nemám v plánu se brodit odpadky jen proto, že se jednou můžou hodit :)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od alive »

No, to by bylo ale rozsahle tema...

1/ z petflasky udelas trychtyr, ve zbytku muzes trebas rozmichat barvu (ne nitro:-)
2/ Z nejakeho stareho pristroje pouzijes soucastky,
3/ stare krabice muzes pouzit na zamulcovani zahonku,
4/ pytliky od mouky a cukru naplnis pilinama a mas co prilozit do kamen,
5/ logr z kafe nevylejvas do odpadu ale k zahonkum (nepolezou ti tam slimaci),
6/ stare palety se nemusej palit...da se z nich trebas vyrabet nabytek.....

a takle by se dalo pokracovat do nekonecna...Myslim, ze kdyz clovek nema volsovy ruce, tak ho nejake vyuziti "odpadu" hned napadne. Pokud ne, asi nema smysl ho syslit...Dobre napady bejvaj treba tady: https://www.facebook.com/pages/Homestea ... 7804456890
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od hanpari »

Díky, alive. V podstatě o něco takového mi šlo. Dovolil jsem si to trochu zpřehlednit :)

Sám za sebe mám jeden tip:

Kolikrát jsou v akci čaje v plechových krabičkách za cenu obyčejných papírových. A tyhle plechové krabičky je věčná škoda vyhazovat. Jsou to ideální schránky na drobnosti. Čaj vypijete a krabička je kvalitnější než nějaký srovnatelný plast, který navíc v obchodě stojí přes 20 kč. :)
Uživatelský avatar
Fenring
Příspěvky: 135
Registrován: 14.01.2012 11:33

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od Fenring »

Chtělo by to upravovat úvodní příspěvek se všemi tipy pro přehlednost. Jinak super tipy :idea:
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od peteres »

Schovávám mimo jiné plastové obaly co jsou v čokoládových kinder vejcích. Nosím v nich v batohu různé drobnosti jako třeba léky. Jsou slušně vodotěsné. Děcka donesly i nějaké maxi kinder vejce, do toho se vejde i sada kondomů. Obecně schovávám různé obaly jako dózy (na osivo), petflašky, skleničky od jogurtů (nakládám do nich houby) i větší sklenice (na zavařování).

Různé krabičky (od margarínů, jogurtů) využívám v dílně na ukládání drobností nebo i jako jednorázovky třeba na namíchání trochy sádry nebo barvy.

V krabicicích od bot, kufřících a podobných výrobcích bývají pohozené pytlíky se silikagelem, ty si taky nechávám a přilepuju je zevnitř na víčka nádob, ve kterých uchovávám suché věci (koření, tabák, kafe, sušené houby). Tenhle silikagel je i ve víčcích zmíněných tub od celaskonu, takže je dobré do toho dávat to co má zůstat suché. Proto tahle víčka zbytečně nemáčejte ve vodě, když tubu umýváte. Nasycené kuličky silikagelu se ale dají regenerovat upečením v troubě.

Popel z kamen (ze dřeva) uchovávám v plechovém sudu, něco přidávám do kompostu, něco nasypu v zimě na zledovatělý chodník. Dá se to použít i jako izolace do stěn lehkých dřevěných staveb.

Atd..
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od vrb »

Obecně má větší cenu zpravidla něco co je už samo o sobě materiál - (plech, tyče, kovy obecně, nejsnáze se dělá s hliníkem - když něco potřebuju tak nastřádané plechovky roztavím a odliju si co chci, na delší skladování je lepší mít už odlitky kvůli prostoru, vždy mám po ruce několik prázdných konzerv, podle toho jaký má být rozměr soustružené součásti)

nebo univerzálně použitelné věci - nádoby. sklenice, lahve, kanystry od ostřikovací kapaliny, lékovky, občas šikovná nádoba od šamponu, coby kutil mám velice často využití i pro prázdné tuby od silikonu - kompresorem vyfouknu zátku a můžu to znovu naplnit čím chci ... btw, těch prázdných tub od silikonu doporučuju mít v každé domácnosti minimálně 5ks v železné zásobě.

Čeho je dneska zadarmo opravdu hodně a v PA by toho byl nedostatek tak skleněné nádoby.

TIP: Do skleněné lahve od vína nebo kořalky se dá uskladnit drobnější materiál, tekutiny a potraviny.
Po nasypání ucpat zkráceným korkovým špuntem, nechat v hrdle místo na zakapání voskem coby separační vrstva a potom důkladně zalepit stavebním silikonem silikon drží na čistém skle velice dobře.
Máte tak věčné konzervy zcela zadarmo, pokud to neobsahuje kov (náboje, šperky,..). Tak je to zcela imunní vůči detektorům - pozor na hliníkový prstýnek od zátky. Nepředpokládám, že by mi někdo pročesával záhumenek půdním radarem.


Fantazii se meze nekladou, záleží na paranoi dotyčného... můžete mít zakopaných za domem stovky lahví s vysušeným obilím (dnes 350Kč/100kg v PA oddálí 350Kč smrt hladem o jednu zimu) a luštěninami, kousky pečlivě sušeného masa nebo ovoce, cukr, sůl, pár kg syntetického vitamínu C, kyselina citronová do zavařenin,... a stovky lahví s benzínem, naftou, olejem, technologickými chemikáliemi, kořalkou, ...

Jednotlivé lahve je možno konzumovat postupně nebo zapečetěné využít pro barter. Stavební silikon coby pečetidlo - Když bude silikon běžně v prodejně, nejedná se o PA.

Ještě mě napadají doplňovací zapalovače ale k tomu je potřeba koupit si plyn na doplňování.

Co se mi jeví nijak nezužitkovatelné , tak dnešní tenké igelitové pytlíky, poškozený igelit všeobecně, papíry a hadry po čištění čehokoliv.

Nefunkční elektronika se dá prodat firmě vytěžující zlato.

Oblečení a boty zpravidla využijeme kompletně, postupně od svátečního užívání jde na horší a horší práce, nakonec to buď roztrá pes při hře, nebo jsou to hadry na čištění, které se pak vyhodí nebo spálí.
Pokud je někdo navoněnej módní maniak, vždycky se hodí několik triček na horší práce, které mimo PA nevykonává.

duše z kola - po nastříhání univerzální gumičky

Strejc má doma spoustu součástek do strojů, které už neexistují, ty jsou mu dost k ničemu. tudy cesta nevede.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od SaraH »

Dovolím si zde z jiného soudku uvést příklad recyklace triček:

http://www.craftpassion.com/2009/05/rec ... arn.html/2
http://mousechirpy-polkadotpineapple.bl ... -yarn.html

Je to inspirace spíš pro dámské osazenstvo. Prozatím nemám zcela odzkoušeno. Jsem ve fázi nastříháno a srolováno. Teď musím oživit své dětské a přiznám se tristní zkušenosti s háčkem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od dracekvo »

Hmm, jenže pracovní ktrička které už vyřazuju se nehodí ani k tomuhle. Max jako hadr na ruce :D
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od Centurion »

ono je znicene tricko a znicene tricko. nekdo ma znicene tricko kdyz je na nem flek od kecupu a nekdo ma znicene tricko kdyz se zacne rozpadat :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od Tina »

Využití pet lahví v domácnosti (nevím, kde jsem ten odkaz zahlédla, je možné že tady, když tak se autorovi omlouvám, ale zaujalo mě to a případné opakování nezaškodí) při mrazení potravin, případně uchovávání sypkých i tekutých materiálů - uřízne se vršek i se šroubovacím víčkem, provlékne sáček hrdlem uříznutého kousku a zašroubuje. Je to rychlejší než gumičky a zřejmě i trvanlivější. Nevím jak vám, ale mě z mrazáku gumičky praskají. Obrázkový návod zde:
http://www.kouzelnebydleni.cz/uskladnov ... v-mrazaku/
V budoucnu se může hodit na potraviny sušené, až mrazáky nebudou :-)

Byl tu zmíněn silikagel, na odebírání vlhkosti - ideální je na toto použít čisté kočičí silikagelové stelivo. Do stokoruny máte skoro 4 litry silikagelu - např.zde- http://www.spokojenypes.cz/podestylky/k ... l?id=60600
Napytlíkujete si to podle svých potřeb a je to.

Asi tenhle příspěvek není moc o schovávání a vyhazování, ale tak nějak mi sem tematicky zapadl :-)
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od BOGOVIK »

Ja do mrazaku pouzivam krabice od mleka. Odstrihnu vrch, vylozim sackem a do toho naliju rozemlete spenat. To necham zmrazit, potom vztahnu s papiru a sacek uzavru. Vyhodou je, ze pak stohuju spenat jako cihle.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od Tina »

Vidíš, krabice od mléka, já věděla, že jsem měla 3 věci, co jsem sem chtěla napsat.
Babička z krabic od mléka dělala brikety. Zužitkovala tak veškerý uhelný prach, který by se jinak vyhodil. Někdy smíchala s papírem, někdy s dřevěnými třískami co zbyly po štípání dřeva, ale většinou samotný uhelný prach. Nasypala do krabice, zalila trošku vodou, celé to ztvrdlo, nechala to dva dny proschnout a vesele s tím topila.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

bogovik> tak to je dobra rada cihlovat pro mrazak spenaty d., mozna by slo pouzit i na ostatni tetrapacky jako dzusove krabice apod.. sackem mas na mysli normalni mikroten?

tina> ano, to je take dobre, je toho dnes plny web, vcetne bezobsluznych el. rizenych - jedou pres noc (nemec se nudi), ale obyc mech. lis je asi nejlepsi, tip: je dobre v te kostce/briketce ve forme lisu mit "vykusovac" stredu - lepe to pak hori, nekde jsem videl i peknou susicku na to, vicemene jen takova uzka dlouha prenosna policka, ty rezy z kartonu je po namoceni dobre namixovat v kyblu vrtackou (s navstavcem na michani)..

bohuzel piliny uz maji dnes takoveho vyuziti, ze doby kdy davali "tuny" zadarmo/odvoz jsou davno pryc..
piliny jsou strategicke zasoby a radeji skladovat na "lidskomrvu" viz. vlakno o hov..
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 11.09.2012 20:46, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od Rase »

Tina: no v tetrapaku je vrstvička hliníku a spalovat hliník není zrovna zdravé. K vytápění proč ne, ale k vaření bych si to nelajznul. jinak ale zajímavý nápad
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vyhazovat nebo schovávat?

Příspěvek od Tina »

Rase: No, babička je 20 let po smrti, tenkrát asi na tu ekologii tak nekoukala, hlavně že se zahřála. Topila s tím normálně v bytě v kamnech. Dneska by se ten tetrapak dal případně oloupat z té uhelné cihly, aby to bylo ekologičtější.
Odpovědět