Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

vrabi píše: 01.04.2020 9:25 Zkoušeli jsme několik typů respirátorů z 3D tisku a nakonec jako nejvíce funkční je ten z VÚT Brno https://www.vutbr.cz/vut/aktuality-f195 ... 19-d197642
Má dobře řešené utěsnění filtru a proti ostatním poměrně slušnou filtrační plochu.
Jako všechny plastové respirátory, ale nesedí každému a po delším používání řeže do tváře, možno vylepšit dodatečným obvodovým těsněním.
Už jsou tam k dispozici 3 velikosti S, M, a L zhruba podobně jako u komerčních masek.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

To je dobrá zpráva, díky PeFi. Já mám vytištěný už nějaký čas ten co tady šel už dřív, sedí dobře.

Tady je výsledek toho štítu na eurofolie - mám doma jenom matnou...
štít na euroobal A4.jpg
štít na euroobal A4.jpg (21.76 KiB) Zobrazeno 5377 x
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od zedik »

Existuje v současné době nějaký vytisknutelný respirátor/polomaska se závitem na 40x1/7 filtry?
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

vím jen o prodávaných:
https://obchod.klimafil.cz/p/860/poloma ... avit-40x17
https://obchod.klimafil.cz/p/397/poloma ... avit-40x17

U vytisknutelných máš problém s výdechovým ventilem, ten ti tiskárna neudělá a doma ho nevystřihneš, tak aby opravdu 100% těsnil :?
Nádechový by asi udělat šel ...
Vykostit ventil z respirátoru není řešení, jelikož není určen pro dlouhodobé používání, jedině bys musel sehnat ventil z plynové masky (polomasky) a ten tam napasovat.


Pro majitele 3M masek jsem rozšířil nabídku závitových redukcí a je možné dodat redukce 3M/40x4 a 3M/40x1/7"
Takže na 3M masku si můžeš dát částicový filtr a nebo na plynovou masku filtr 3M.
Musí se ale jednat o lehký částicový filtr, plechový MOF by ti polomaska neudržela ;)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... paign=null

Navod, jak si pomoci solneho roztoku vyrobit podstatne ucinnejsi filtracni vlozku do rousky
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Respirátor

Příspěvek od Majkl Night »

To Vrabi:
Pokud by jsi byl schopen navrhnout a vytisknout zátku místi filtru na plynovky 3M. Tak bych ti asi utrhal ruce.
Prodloužilo by mi to zásoby filtrů na dvojnásobek. Jelikož to v pohodě s jedním filtrem při nevysoké námaze udýchám. :hand

Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od tty123 »

Myslíš že to má nějaký reálný účinek na spotřebu filtrů? Nadechneš zhruba stejné množství vzduchu, takže akorát projde filtrem 2x větší objem, tedy se bude filtr zanášet 2x rychleji.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Filtrem vzduch proudí rychleji, filtrační účinek klesá.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Respirátor

Příspěvek od Majkl Night »

Na spotřebu to má velký vliv, protože chodím do obchodu jednou týdně a to jsou dva filtry za týden místo jednoho. Déle je stejně nechci skladovat z důvodu vlhkosti a růstu bordelu.
Jedním filtrem potřebuji prohnat jen dvojnásobné množství vzduchu. Což se může zdát, ale není to zas tolik. Při fyzické námaze filtry profuním i dedetinásobné množství vzduchu než při klidné chůzi a to je o dost víc než potřebuji pro nákup v obchodě.

Majk

PS: mám za sebou testy v různých zátěžích přímo od borca z 3M a v poho.
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od zedik »

Co tohle? Zatím jsem na to narazil poprvé https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/c ... um-1368347
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Majkl Night píše: 02.04.2020 20:39 To Vrabi:
Pokud by jsi byl schopen navrhnout a vytisknout zátku místi filtru na plynovky 3M. Tak bych ti asi utrhal ruce.
Prodloužilo by mi to zásoby filtrů na dvojnásobek. Jelikož to v pohodě s jedním filtrem při nevysoké námaze udýchám. :hand

Majkl
Zátku je možné dodat, dává se k 3M filtrům s vyměnitelnou vložkou. Můžem se domluvit pře SZ.
Uživatelský avatar
Kechli8a5
Příspěvky: 174
Registrován: 28.01.2020 0:29
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Kechli8a5 »

Ta sul je fakt spolehliva? Prislo mi to skoro jako april.
Sul prece moc nestoji a filtr je hned hotovy, proc to pak nedelaji rovnou vyrobci?
kolik z vas to uz pouziva?
Ja se citim jako bych chodila solnou jeskyni kdyz si to nasadim
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Kech: Pokud tě to zajímá, tak si nech udělat testy zda to fakt funguje. Když se do toho pustíš tak ti pak možná dojde, proč to nedělají rovnou výrobci. Začne to tím, že ty testy málokdo umí udělat a taky že ty testy musí někdo zaplatit a levné ani rychlé fakt nebudou.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

Sůl je v seznamu dezinfekčních prostředků EPA - likvidace viru trvá 10 minut. Kdybste se aspoň podívali do těch dokumentů co sem všude dávám než sem něco napíšete...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

bacil: Samozřejmě že to funguje, stejně tak fungují jódové přípravky, jenomže on ten výrobce, kdyby chtěl použít nějaké filtrační médium (dejme tomu P1) by musel ověřit, že:
- jím zvolené filtrační médium nepoškodí namočení do solanky,
- filtr neroztrhají krystalky soli, které vyrostou, jakmile se voda odpaří,
- opakované cyklické navlhnutí a uschnutí, tedy opakovaný růst krystalů při opakovaném používání, neškodí materiálu filtru.

A pak by stejně ještě musel hodně draze nechat otestovat pravdivost tvrzení, že virus průchod slaným filtrem "nepřežije" - je na to vůbec norma, podle které by test měl proběhnout, aby to šlo brát jako legitimní ochranný prostředek? Hlavně ale, proč by to výrobce, který má vyvinutý filtr P3, asi tak všechno podstupoval?

Mimochodem, kdybych si měl vybrat, jestli budu nosit improvizované filtrační médium třídy P1 napuštěné solí, nebo normální P3, tak nejspíš sáhnu po vyzkoušeném P3, protože tam mám zaručené vlastnosti (holub v hrsti), zatímco kvalita účinnosti likvidace viru slaným filtrem je zatím spíš vrabec na střeše.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od Hohepa »

Vrabec? řekl bych kachna...

Pokud bych už masku , respirátor, vložku do roušky ...
něčím napouštěl, šáhnu po kyselině citrónové ...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

Tak já jsem viděl "osolený" filtr z mikroskopu, musím potvrdit že podle pohledu se filtrční schopnosti - ano, musely zvýšit. Neboť vlákna se obalila a na průnik viru zbylo tak méně mista.Tedy je to zvýšeení účinnosti na úkor prodyšnosti. Přirovnal bych to k efektu ucpaného filtru.

To že slaná rouška zabije prolétající vir je samozřejmě špatná interpretace a zaručeně ho nezničí. Co vir zničí je až kontakt se solí, tedy když už je v ní zaklíněný. A taky to není hned, ale trvá to (už nevím kolik, u roztoku je pravděpodobnost styku s dostatečným počtem chlorových iontů) .
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Dost mě překvapil článek o Respilonu, hustě se do něj obuli :?:
Vláda svěřila dodávky statisíců roušek firmě Respilon. Ta se ohání pochybnými certifikáty

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/korona ... li=BBOrHtz
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

To je normální komedie. Fakt bohu dík za „blbou chřipečku“ a ne třeba nějakou jadernou havárii nebo únik nějakého bojového viru. Až to skončí, tak jedině nějakou prověřenou polomasku nebo celomasku jako jistotu.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

Asi konkurenční boj. Státní zakázky jsou zajímavý a očividně v ČR umí ty nanovlákna vícero subjektů. Takže je potřeba trochu dloubnout do vosího hnízda. Až přijde nějaký výrobce nano roušek/šátků s nejnovějšíma certifikátama od renomovaných laboratoří, rád přehodnotím svůj postoj k Respilonu. Do té doby mi R-shield stačí.
Odpovědět