Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

cipis píše: 25.02.2021 18:44 Ale v tom nařízení je 95% záchyt, což ty šátky splňují.
Nemůžeme čekat, že lidé na mizerně placených pozicích sekuriťáků budou schopni správně interpretovat obsah věty roztažené na 7 řádků. Navíc jde o text vytvořený někým, kdo se sice docela snažil, ale sám zjevně mnoho rozumu nepobral (viz dvě roušky přes sebe), a tento text byl ještě protažen skrz právní oddělení, které tomu dalo poslední ránu.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

cipis píše: 25.02.2021 19:00 A kde máme to měření respíků s fousama?
Si napiš panu restauratérovi na FB, sám má fousy, tak třeba bude schopnej to nějak kvantifikovat :)
https://vtm.zive.cz/clanky/respiratory- ... fault.aspx
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

A když si vezmete že žádný respirátor FFP2 (když to není nano respirátor) nemůže nikdy splňovat téměř žádnou ochranu proti virům. FFP2 respirátory mají póry o velikosti cca 600 nanometrů. Covid-19 má velikost od 90 do 130 nanometrů.
Proto je také u každého respirátoru FFP2 napsáno že nechrání proti virům a bakteriím.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Lyster: Není to tak jednoduché. Prošly mi rukama (dobře zvolené) sáčky do dvou běžných domácích vysavačů a měření ukázalo, že výborně filtrují i částice 0,3 um. Ten lepší z nich je z podobného materiálu, jaké se používají i na respirátory.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Tak jasný že nelze srovnávat respirátor za 15 - 25Kč a respirátor za 150-200 Kč. Já jsem ještě neměl na sobě respirátor FFP2 který by mi těsnil tak, aby se mi nemlžili brýle. Proto při použití brýlí jedině s tím nákrčníkem, u toho se mi to prostě neděje.

Obdoby Nanorespirátorů a Nanoroušek jsem ale ještě nezkoušel. Mám nano jen ty nákrčníky, prostě mi vyhovují nejvíc. Nebolí uši z gumiček a tak. a když si vezmu mé husté vousy, stejně by sebelepší respirátor neměl šanci dobře těsnit.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Nanomateriály měly výrazně menší tlakovou ztrátu než ony pytlíky pro vysavače, ale od jisté velikosti částic se to zlomilo a pak filtrovaly bídně. Při filtraci plynů se uplatňuje asi tak 4 nebo 5 různých fyzikálních principů, takže jediný způsob jak to zjistit pro různé velikosti částic je změřit to.

Mě osobně některé materiály příjemně překvapily (prémiové sáčky do vysavačů - tuším že u toho nejlepšího šlo o polypropylen) a některé brutálně zklamaly (mj. třeba prémiový kabinový filtr do auta, který filtroval menší částice celkem mizerně - na rozdíl od neznačkového, který pro jistotu nefiltroval prakticky vůbec). Nanomateriály mě zaujaly hlavně nízkým dýchacím odporem, filtrační schopností mě příliš neoslnily - FFP2 ano, to splní, ale tím to asi tak končí.
Udělat FFP3 s malým dýchacím odporem fakt není jednoduché a taky proto mají filtry pro polomasky a celomasky tak velkou plochu. Osobně na respirátor dosahující v reálných podmínkách to, co slibuje FFP3, v podstatě nevěřím a domnívám se, že je ve výsledku fakt téměř jedno, jestli má člověk rozumně kvalitní FFP2 nebo superprémiový FFP3.
----
Respirátor, který mi nemlžil brýle, jsem měl - ale byl s výdechovým ventilkem :lol:
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

A když k tomu dá ty vousy, tak už je to buřt úplně ...
Zajímavé, že to v tom vládním nařízení není, že se mají všichni oholit.

Jo, a jinak dneska celkem komická situace v čekárně u obvoďačky. Stará babka, respirátor, jo, měla ho dobře, dokonce každých pět minut chodila k zrcadlu a upravovala se. Ale kašlíček, rýmečka, tak to moc nedávala, no a finále bylo, jak to sundala, vysmrkala se v té čekárně, a zase nandala :D Já sedě v koutku s respilonem se nezmohl na nic :D A to ještě vlastně několikrát prošla literaturu na stolečku a kalendář na stěně. Ale vzhledem k tomu, že všechny tři sestry a doktorka se k ní velice hlásily (jedna sestra respík pod nosem), tak předpokládám věděly, co činí, a doufám, že jsem si dnes nedonesl mimo žádanky na sono i nějaký nevyžádaný dáreček. Ta cigaňa, co potom došla, s rouškou pamatující loňské bledule, tak to už byla jen třešnička na dortu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

Jenže vir se šíří v aerosolu a kapénkách, které jsou větší. Ale není to nulová filtrace, nýbrž je i tak ve vyšších v desítkách procent. Oprásek z webu okoronaviru.cz a další viz můj podpis, je tam i jak funguje filtr.
Účinnost různých materiálů při filtraci virových částic bakteriofágu MS2 o velikosti pouhých 25 nanometrů.jpg
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Tak prej ty dvě roušky na sobě zruší ...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

No hurá.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Zruší je bez náhrady, t.j. zbyde pouze respirátor.
Ale zase ti ho má dávat zaměstnavatel, jeden na 8 hodin.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

A nanoroušky snad můžou být ne?

A v čem budou chodit děti by mě taky zajímalo...
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

U dětí do 15. let se nic nezměnilo.
Nanoroušku asi ano, pokud bude mít FFP2 ...
viz.
Od čtvrtka platí nová opatření, kdy se musí na vybraných místech nosit respirátory, nanoroušky či případně dvě chirurgické roušky na sobě. Ty však od pondělí už nebudou stačit. „Dvě roušky jsou jenom na přechodnou dobu, než si lidé opatří FFP2 respirátory,” řekl Blatný na tiskové konferenci.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Teď jsem volal na Hygienickou stanici č. infolinky 1221.
Bylo mi potvrzeno že roušky a podobné věci z nanovlákna splňující FFP2 jsou stále povoleny. I po zákazu chir. roušek. No tak hurá... Bych takových peněz jsem dal za ty nanošátky
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

*Bych vraždil, takových peněz...

PS: ještě jsem tam napsal raději e mail, aby mi to potvrdili i písemně. Ať to mám černé na bílém. Tak snad odepíší co nejdříve.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Respirátor

Příspěvek od BiSon »

Lyster: dobrej tip. Me by zajimala polomaska s prekrytym vydechovym ventilem.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Dej na ventil nanoroušku a splněno :)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Jen mi ten telefonát vzala nějaká paní ne moc dobře mluvící češtinou... takže mi nejdřív tvrdila že roušky ne... než jsem jí vysvětlil že mám na mysli právě nanoroušky... Nic proti těmto lidem, ale proč na takovéto infolinky nemůžou dát Čecha? Si připadáš jak když voláš na infolinku na prodeje hrnců...

Proto jsem ještě pro jistotu napsal ten email. Už byl i přečtený, ale zatím bez odpovědi... no je pátek... tak možná v pondělí se dočkám odpovědi.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Protože to nikdo nechce dělat. Ani ti propuštění číšníci ...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

No je fakt že jak jsem email několikrát přepisoval a mazal, tak jsem tam taky napsal dvě stejná slova vedle sebe a nevšiml jsem si toho... tak nikdo není dokonalý.
Odpovědět