Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od cortes »

Ještě k té V4
Bodově:
Respirátor FFP3 zachycuje 99 procenta škodlivých částic. „My jsme o dva řády dál. Naše filtry zachycují 99,995 procenta všech škodlivých částic.
......
Maska je výjimečná i tím, že její filtry je možné sterilizovat. „To je důležité zejména pro nemocnice a zdravotnická prostředí. Po každé směně je mohou sterilizovat a následně opakovaně použít jako čistý filtr.
....
Životnost pro skladování masky je zhruba 10 let.
....
Normální respirátor má předepsanou funkční životnost osm až dvanáct hodin. Naši masku můžete nepřetržitě používat několik měsíců.
Zdroj:
https://prazska.drbna.cz/zpravy/spolecn ... svete.html
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Woody Crafty »

Technická poznámka:
-ŽÁDNÁ polomaska ani celomaska nebyla určená k tomu aby se v ní fungovalo 8 hodin denně po dobu týdnů, natož měsíců. I plynová maska je určená na použití v hodinách, max. 2 dny.
-cokoliv delšího se nikdy nemůže obejít bez zdravotních následků ve stupni závažnosti podle toho jak na tom byl dotyčný zdravotně předtím

jediné co je certifikované pro denní používání v práci dlouhodobě je něco takového:
Obrázek
A stojí to od 40 000 nahoru, podle kvality.
I tak jsou z toho chlapi co v tom dělají, po směně dost vyčerpaní. Takže v podstatě neexistuje nic v čem by se dalo chodit měsíce bez následků.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od cortes »

Několik měsíců bylo myšleno, že můžeš opakovaně po určitých úkonech znovu používat ty filtry.
O to mě nejde, spíš o osobní zkušenosti. :yes
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

cortes píše: 21.10.2020 11:20 Ještě k té V4
Bodově:
Respirátor FFP3 zachycuje 99 procenta škodlivých částic. „My jsme o dva řády dál. Naše filtry zachycují 99,995 procenta všech škodlivých částic.
Filtry sice zachycují seč můžou, ale pořád je to jen polomaska a tedy při reálném nasazení od cca 95% dominuje vliv netěsností při dosednutí na obličej.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

Dnes jsem vyzkoušel respirátor WPA Nanomask V4 ve velikosti M a L.

Ale popořadě:

Plusy:
Obě velikosti dobře sedí na obličeji a lze je naprosto bez problémů použít s dioptrickými brýlemi.
Velmi malé filtry nepřekáží při pohybu.

Zápory:
Nádechový odpor je relativně dobrý, ale čekal jsem ho významně lepší.
Zklamáním je výdechový odpor, který by měl být z principu velmi nízký, ale zde není.
Veškeré plastové díly vypadají značně nedůvěryhodně a uboze. Což použít o chlup lepší plast a formy alespoň vypískovat?
Zapošití gumového popruhu také moc důvěru nevzbuzuje.

Edit:Trochu jsem respirátor WPA zkušebně prodýchával. Klidné, pomalé dýchání OK. Ale nedovedu si představit v tom běžet. Nádechový odpor tam prostě je a docela překvapivě je tam i nezanedbatelný výdechový odpor. A rozhodně v tom nejde mluvit, takže pro učitelky nevhodné (a to jsem ženě koupil růžový).
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od cortes »

Tak uvidíme jak jak dorazí.
Pak dám vědět jestli je to stejné.
Jak jsem psal, chci to primárně na cestu do a z práce metro,bus.
Ale zdá se mě divné, že by to drželo tak málo.
:yes
Ps, Viděl jsem záznam videa jak s respirátorem uběhl policejní instruktor Pavel Černý 5 km a filtry neztratil :lol:
Takže bych se zase tak nebál, že je ztratím.
Uvidíme :beer
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Respirátor

Příspěvek od Hdm »

Špatně zapošité popruhy jsem už tady taky někde psal, to je opravdu odfláknuté.

Co je ale super, je plastový kus na hlavě, ten sedí parádně a nikde netlačí ani mě holohlavce :-D
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Respirátor

Příspěvek od mahroch »

ja jsem procital tu jejich stranku, zvazuji taky koupit. jenom nerozumim proc nikde nepisou jak se daji dekontaminovat ty dekontaminovatelny filtry. V navodu je jenom maska a jeji dekontaminace. Vite nekdo? Ozon by sel?
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Ozonem určitě ne. Ozon ničí statický náboj ve filtrech.
Dekontaminace je dle mého myšlena tím, že to otřeš zvenku, tj. to vydrží alkohol apod. ?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Návod jak sterilovat filtry zde.
https://www.wparespirators.cz/wp-conten ... _rev06.pdf

10. Doporučené postupy pro dekontaminaci filtrů
A) DEKONTAMINACE V AUTOKLÁVU HORKOU PÁROU
1) Z masky odejměte filtry a filtry zabalte do nepropustného sáčku, který vydrží nejméně 90°C. (PET
sáček)
2) Zabalené filtry vložte do autoklávu a dekontaminujte na teplotu 90°C po dobu 60 minut.
3) Po skončení dekontaminačního cyklu nechte filtry minimálně 2 hodiny relaxovat v čistém prostředí
s teplotou od -10°C do 55°C při relativní vlhkosti pod 90%.
B) DEKONTAMINACE V HORKOVZDUŠNÉM STERILIZÁTORU (SUCHÝ VZDUCH)
1) Filtry vložte do horkovzdušného sterilizátoru a sterilizujte na 90°C po dobu 60 minut.
2) Po skončení dekontaminačního cyklu nechte filtry minimálně 2 hodiny relaxovat v čistém prostředí
s teplotou od -10°C do 55°C při relativní vlhkosti pod 90%.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Respirátor

Příspěvek od mahroch »

A kdyz se nemuze ozonem cistit filtr, respirator se muze? Nekde jsem to tady na rozpadu cetl, ze to v pohode je. Je ta technologie filtrovani skutecne tak odlisna? Ted mi jde o ty respiratory, zda nedelam chybu pri jejich sterilizaci...
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Respirátor

Příspěvek od mahroch »

a jeste jeden postreh, ktery mne tak trochu rozladuje: na tech strankach WPA maji porovnani nakladu na rok respiratory 12600kc vs. jejich masky 998kc. To zni supr nez zjistis, ze to muzes sterilizovat v autoklavu, nebo horkovzdusnem sterilizatoru, kterych ceny zacinaji na 13 000 kc (pro rozumny objem pro vlozeni 2 filtru), o cene autoklavu ani nemluve ... jako, ok, kdyz to pouzivas rekneme pro rodinu, kde mas 4 lidi, tak na konci dne te to vyjde levneji nez respiratory, ale to jejich porovnani je podle mne hodne zavadejici, kor kdyz mam firmu a zvazoval bych nakup pro zamestance. to bych pak ten sterilizator potreboval jeste vetsi abych to nemusel vymenovat po jednom paru filtru ...
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Tak jsem poprvé vyrazil ven s R-shield light a první dojmy fakt celkem fajn, dýchá se v tom fakt líp i než v jednorázové roušce. Ani do kopce jsem se nějak extra nezadýchal.

Jen taková myšlenka pod čarou, neberte jí moc vážně:
Jen "doufám" že se za pár let zjistí, že z nanovláken (všeobecně) se uvolňují do plic nano částice které jsou karcinogení a rakovinotvorné... Takový azbest 2.0 v nanoverzi.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Respirátor

Příspěvek od Alstratt »

UV ci ozon na masku dejme tomu jo, ale mit drahou masku tak volim setrnejsi zpusob. Na filtry jinak UV, ozon, ci ruzne vlhke metody.. nedoporucuji, obzvlast u nano materialu. Proto taky uz drive zminuji ze bacha na ty nano castice uvolnene nevhodnou metodou likvidaci breber. Skoncit potom s problemem mesothelioma nechcete. Nechci tim strasit ale jen si na to dejte pozor at nevolite nevhodnou metodu ktera by vas casem mohla stat hodne. Jinak mam novy oblek cbrn k tomu class B tak i class 1 level A a k tomu modularni dychaci jednotku jako vyssi dalsi stupen ochrany k te ma masce s filtrama.. Takze bud FM53 nebo ST53.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Respirátor

Příspěvek od Martysedlak »

K sterilizaci filtrů WPA. Berte to tak že autokláv je nějaké řiditelné prostředí, pro nemocnice, laboratoře atd. Já to řeším pečením v troubě. Princip sterilizace je vysoká teplota.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Asi by šla i horkovzdušná fritéza.

Ozon "likviduje" elektrostatický náboj na filtru, UV záření zase likviduje plasty a dovnitř filtru se stejně nedostane.
Obyčejný respirátor UV prosvítí, to tu kdosi před půl rokem měřil a vyšlo mi z toho, že není třeba otáčet na druhou stranu.
Tedy ty naše relativně jednoduché a levné způsoby nejsou pro ty krabičkové filtry vhodné.
Myslím si, že se dá žehrat na to, že to vydenzifikuji akorát zvenku, abych to neopatlal, no a vnitřek bude žít svým životem a pokud se nedostane k nějakému tomu autoklávu (či ekvivalentu), tak se prostě vyhodí, až začne zapáchat.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Respirátor

Příspěvek od mahroch »

tak horkovzdusna friteza je vskutku out-of-the-box mysleni, a pravda je ze nevidim duvod proc by nemela fungovat :yes navic ma taky to vedlejsi vyuziti na pripravu jidla :D
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Nutností je samozřejmě kontrola teploty, protože ta moje z číny/německa nastavená na 200 má 180-195 (sranda, že v menu je 200 a i samotné vnitřní čidlo ukazuje 180-195, asi to borci v číně nezkalibrovali).
Pro praktické využití (v nejhorším to dá člověk na židli někam ven na prodlužku) je to asi násobně lepší varianta než pevná trouba v lince.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Mám dotaz, nikde jsem to teď v rychlosti nenašel. Jaké mají rozměry ty filtry na tu WPA masku?
Vešly by se oba dva třeba do tohoto sterilizátoru?
Nebo při nejhorším aspoň jeden filtr.

vnitřní rozměry: (D x Š x v) 245 x 115 x 70 mm

https://www.conrad.cz/p/emag-steri-15-h ... or-1677612

Tady je ještě jeden, ale asi to bude ten samý a trochu levnější, jen má na sobě jinou značku.
https://www.dum-zahrada24.cz/dum-zahrad ... erilizator
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

100% se vejde.
Odpovědět