Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Respirátor

Příspěvek od štaflík »

Vzhledem k tomu, že mám pocit, že pán ví o čem mluví, prosil bych o nástřel produktů pro situace:
1.) "něco lítá" ve vzduchu, zatím to není tragedie, ale je potřeba výrazně SNÍŽIT riziko. Zatím vše funguje, chodíme do práce, komunikujeme... tj. produkt, se kterým lze 8-10 hodin na čumáku +/- normálně fungovat a SNÍŽIT riziko při pohybu v populaci, která zatím není nemocí příliš penetrovaná. A děti??!
2.) je fakt malér, vysoce infekční a letální agens.Promořenost populace značná, už to není o pokusu normálně fungovat, vychází se jen když je to fakt nutné. Vysoká ochrana, slušná mechanická odolnost, dobrý výhled. Děti zůstávají doma.
Nebylo by špatné i udělat to s rozptylem cen - kategorii slušné službu za slušné peníze / špička, ale na peníze nekoukejte.
alfias
Příspěvky: 2
Registrován: 28.04.2014 16:38
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od alfias »

Dobrý den všem.

Zkusím odpovědět nějak srozumitelně. :-)

Ad1) V principu nemá smysl řešit, ffp kategorii respirátoru. Cenový rozdíl mezi variantami není tak velký, aby byl důvod si těch pár kusů nekoupit prostě "to nejlepší". Respirátor pro toto použití je vždy lepší s ventilkem. Tento minimalizuje zadýchávání respirátoru z vnitřní strany a snižuje odpor při vydechování. (ventilek by neplatil pouze v případě, že by osoba která respirátor nosí byla již (možná) infikována a chtěla by chránit i okolí proti sobě.).

Jsem trochu patriot, proto budu lobovat za české produkty. Výbornou variantou je respirátor REFIL 651 Výrobce: Refil, spol.s r.o. Karlovy Vary. http://obchod.klimafil.cz/p/288/respira ... -ventilkem

Špičkou mezi respirátory, která se kvalitou již blíží klasické pryžové či silikonové polomasce je respirátor Moldex 3505. Tento má integrovanou pryžovou těsnící linii, která eliminuje právě ono "přidechování vzduchu bokem". Je ze skládaného materiálu s velkou plochou a tedy minimálním dýchacím odporem a je chráněný plastovou síťkou proti mechanickému poškození. Cena je poměrně vysoká, ale rozhodně tam za ty peníze "něco" je. Výrobce Moldex, firma je sice cizácká, nicméně alespoň výroba právě respirátorů je v Ústí nad Orlicí.
http://obchod.klimafil.cz/p/324/respira ... -ventilkem

Co se týče dětí je to špatné :-(. Existuje jen málo respirátorů v dětských velikostech. Máme tu velikost S od firmy Moldex. Nemáme ho ve standardní nabídce, je tu pouze pár vzorků. Ještě jsme je ani nezkoušeli. Až si to trochu ověříme dá Vám vědět.

Tady je ona slíbená levná, ale velmi funkční polomaska.
http://obchod.klimafil.cz/p/152/polomas ... -profile-2
+ filtr P3
http://obchod.klimafil.cz/p/211/filtr-p ... o-p3-r-par
Nebo filtr ABEK-P3 (tedy něco jako MOF)
http://obchod.klimafil.cz/p/219/filtr-p ... 1k1-p3-par

Znovu zopakuji poměrně opomíjený fakt, že muž nosící plnovous (já) si respirátor ani brát nemusí... :-)

Ad2) Pokud už je to tak zlé, nezbývá než celoobličejová maska. A o těch je zde již popsáno stránek, a to velmi fundovaně. Typy, současné i minulé, filtry a jejich kvalita, výhody nevýhody, ceny, dostupnost.... jéeee je. Bylo by to na celé delší povídání a nejsem si jist, jestli jsem ten pravý odborník :-)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Respirátor

Příspěvek od štaflík »

Sakra ty fousy mně nenapadly :(
Díky, well done :yes
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Respirátor

Příspěvek od Hdm »

Protože zmíněnou polomasku používám, přidám pár informací a obrázků:

Tuto polomasku používám pro práci v prašném prostředí (broušení trámů, skelná vata atp.).
Pocitově je to velice lehká polomaska i s nasazenými filtry (Filtr proti částicím Profile PRO P3 R (pár)). Větší filtry jsem ještě neměl delší dobu "na krku" takže tam nevím jak se pronesou.
Filtry se snadno nasazují a mají IMO malý nádechový odpor, takže se dá v pohodě fungovat i při vyšší fyzické zátěži. Jako bonus se dají koupit ještě prachové předfiltry, které pak prodlouží životnost samotného filtru.
Lícnice je krásně měkká a dobře dosedá na obličej.
Upínací pásky by mohli být lepší, ale za tu cenu...
Přílohy
Lícnice zevnitř s nasazenými PRO P3 filtry
Lícnice zevnitř s nasazenými PRO P3 filtry
Lícnice zevnitř - výdechový ventil
Lícnice zevnitř - výdechový ventil
bajonetový způsob připevnění filtru
bajonetový způsob připevnění filtru
filtr PRO P3 se sundaným plastovým vrchním krytem
filtr PRO P3 se sundaným plastovým vrchním krytem
filtr PRO P3 s použitým předfiltrem v krytu filtru
filtr PRO P3 s použitým předfiltrem v krytu filtru
filtr PRO P3 a vyjmutý požitý předfiltr z krytu
filtr PRO P3 a vyjmutý požitý předfiltr z krytu
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Wilderness »

Zmiňovaná maska profile 2 spolu s filtrem P3
nás tedy s doplňkem jakékoli ochrany očí dokáže ochránit před jakýmkoli druhem nebezpečí?
-virová pandemie
-biologický či chemický ůtok
-radioaktivní či jiný spad
A to spolehlivě?

Jen se ještě zeptám, jakou tak má filtr P3 životnost při nonstop nošení?
A je-li výměna filtru v zamořeném prostředí snadná a spolehlivá?
A výměna předfiltrů u tohoto typu filtru nepadá v úvahu, vždy jen celý filtr?
Zmiňovaný respirátor Moldex 3505 bude v jakých okolnostech zaostávat?

Děkuji za odpovědi
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Respirátor

Příspěvek od Hdm »

filtr P3 chrání pouze před prachovými částicemi, nic víc. Ale dají se samozřejmě dokoupit filtry na různé látky co chceš filtrovat. Životnost mají dokud se nezačneš dusit ;-)
Výměna je snadná, je tam bajonetový spoj, viz foto.
Předfiltr je jen kus něčeho co tam nacpeš: netkaná textilie, filc, cokoliv co jde prodýchnout. Stačí trochu šikovné ruce a nůžky.
Pocitově je maska na obličeji v pohodě, ale samozřejmě je tam vlhký vzduch a sráží se tam kapičky vody.
Taky je všeobecně u polomasek problém s brýlemi, protože polomaska je nasazená až dost nad nos a běžné pracovní brýle nejdou nasadit. Musí se použít štít.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Ještě bych chtěl téma obnovit. Nemám v plánu bavit se o pandemii eboly či bůh ví čem, ale respirátor může být vcelku užitečná věc i v době rýmeček a chřipeček (nebo dokonce angínek :shock: ). Myslím že to znají všichni dost dobře: Do práce se musí i kdyby trakaře padaly, stačí jeden nakažený a už to jede. Za chvilku se vystřídají na nemocenské úplně všichni a někdy se kolečko otočí dokonce dvakrát. Přitom by stačilo nasadit masku a odfiltrovat se od bacilo-nosného okolí. V Asii naprostým standardem, bohužel ne u nás.

Jenže: I když u nás v práci máme povinnost jednorázové masky a respirátory nosit a dokonce se fasujou, téměř nikdo je nenosí pokud ho šéf nechytne. Důvod je prostý. Nejsou vůbec pohodlné, tlačí, nedá se v nich popíjet kafe/čaj, pokud zrovna člověk nemá v hubě Orbitku tak po chvilce dýchá obsah vlastního žaludku (ještě lepší je když se začne vlhký vzduch srážet na obličeji), mumlá, atd. Neustále kritizovaná M10-M z tohohle pohledu není vůbec špatná. Jenže seďte celý den v práci ve vojenské ochranné masce. To už bych byl asi za úplného vola.

Takže první otázka: Existují vůbec nějaké jednorázové respirátory k běžnému užití které se naprosto bez problémů dají nosit celou pracovní dobu, nevypadají blbě, nestojí půl výplaty a přitom ochrání aspoň proti nejběžnějším druhům kapénkových onemocnění a zároveň dosahují aspoň kvalit M10? Všiml jsem si že např. Asijské varianty respirátorů jsou modelované a když nic jiného tak se dají zachytit za ušní boltce (jsou lehounké). Klasické 3Mka mají pouze kus tenké gumy přišpendlené sponkou, na nějaké štelování absolutně zapomeňte:
3M FFP2
3M FFP2
Navíc u nás v lékarně se dá maximálně sehnat běžná rouška používaná při operacích v nemocnici za 10Kč a tím to hasne.

Další otázka se bude týkat ochrany. Jednorázové masky jsou v podstatě kus nějakého porézního textilu s pofidérním odfukovým ventilem. Jsou vůbec schopné ochránit proti běžným vzdušným virům a pokud ano v jaké kategorii? FFP1 jsou dobré v tom že při výdechu jde část vzduchu i přes textil (u FFP2 to jde už hůř, FFP3 jsem neměl v ruce ale předpokládám že to jde ještě hůř). Vždyť ani nemají vrstvu adsorpční uhlí pokud to na nich není explicitně uvedeno. Dodám že ostré lícnicové filtry pro M10 mají kombinovaně velmi dobrou aktivní plochu a měly by obsahovat právě zmiňované uhlí což je při ceně 25Kč za oba naprosto bezkonkurenční. Jenže pokud je mi známo, do ničeho jiného než do M10ky se nedají použít.

Dále jsem se byl podívat co u nás v pracovních potřebách nabízejí jako nějaký nadstandard:
Moldex a Neo Tool
Moldex a Neo Tool
  • Moldex FFP1 - 83Kč/1ks - je dobře tvarovaná, má jakousi ochranou mřížku, opravdu o něco málo lepší než klasické 3M ale jinak žádný zázrak. Zvláště když i pouhá FFP1 (proto dotaz ohledně kategorie) stojí 83Kč a přitom by mělo jít o jednorázové použití. Připevňuje se běžnou gumičkou kolem hlavy.
  • Neo Tools FFP2 - 89Kč/3ks - cena už celkem ujde a jako bonus by měla obsahovat Activated carbon. Ať cituju manuál: Polomaska má navíc vrstvu netkané textilie s obsahem aktivního uhlí pohlcující obtěžující pachy, s koncentraceni pod expozižní limity, které se mohou vyskytovat spolu s prašností. Jestli je to k něčemu dobré nebo pouze obarvili krycí textilní vrstvu šedou barvou, neposoudím. Přijde mi že líp voní, uchycení není guma ale elastický silon, zase je hůř tvarovaná (dokonce i hůř než 3Mko) a hodně měkká.
Díval jsem si i na polomasky. Ceny nejsou tak strašné vzhledem k tomu že jde o jednorázovou investici, jenže všechny barvy duhy a ani jeden čistě bílý. Další věc jsou ceny filtrů. Jestli nejde o ceny za 10/100ks tak výhodu jednorázové investice do polomasky zcela stírají. Škoda že v Zubří se nedělal polomaska kompatibilní s lícnicovýma filtrama :)

No a na závěr ukážu co se používá ve Státech v civilních službách:
Obrázek
Barva dobrá (ještě ty filtry mohyl být bílé), používají se k tomu nějaké NIOSH P95:
Obrázek
Ale nemám ponětí kde se něco takového u nás dá sehnat. Dá se to vůbec u nás sehnat?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od K4cer »

Jen nápad a nejspíš blbej: nešla by M10 voříznout tak, aby z ní zbyla jen spodní polovina, a přitom to furt alespoň nějak těsnilo? Já moje nemám zrovna poruce takže se nemohu podívat.

Ale budeš vo tom vypadat, no, asi divně. :chuckle
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Určitě šla. Vždyť má integrovanou polomasku. Jenže právě že vzduch vstupuje do polomasky tou horní částí (fouká přes filtry na líce) a navíc navrchu jsou uchycené střapce. Tohle by se nějak muselo vyřešit. Jinak by ovšem byla polomaska na principu M10-M naprosto bezkonkurenční s filtrama za naprosto bezkonkurenční ceny :D A že se filtry mění zevnitř by ani v civilním použití ničemu nevadilo.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Dobrý článek na D-Testu, i když od té doby (2009) jsou nějaké novinky.
https://www.dtest.cz/clanek-673/zapomente-na-rousky

Zajímavě vypadají nové technologie (nanovlákna), pokud moc nepřehánějí účinost odpovídá FFP3.
http://www.nanospace.cz/173-ustenky
Plánuju vzít akční balíček (10ks za 441Kč, libovolná kombinace modelů), tak kdyby se chtěl někdo podílet... ;)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Grunt píše:Určitě šla. Vždyť má integrovanou polomasku.
Určitě nešla...
Polomaska v M10 funguje "naruby" - vzduch z filtrů je směrovaný na zorníky (proti zamlžení) a pak přes ventily do polomasky (pro dýchání).
Tady je to hezky vidět:
Obrázek
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

DanBlack píše:Zajímavě vypadají nové technologie (nanovlákna), pokud moc nepřehánějí účinost odpovídá FFP3.
http://www.nanospace.cz/173-ustenky
Díky moc. Přesně tohle jsou ty Japonské potvory. Hned skočím do lékárny nech to objednají. Právě na Klimafilu jsem si všiml že ochrana před bakteriemi a viry je v popisu pouze u FPP3 a myslím některých P3 a veškeré jsou samozřejmě za ceny těžce přes 100Kč. Akorát to mohlo mít ještě ten výfukový ventil.
DanBlack píše:Polomaska v M10 funguje "naruby" - vzduch z filtrů je směrovaný na zorníky (proti zamlžení) a pak přes ventily do polomasky (pro dýchání).
Tady je to hezky vidět:
Však to píšu. Tohle by se muselo nějak vyřešit aby to šlo z lícních filtrů přes ten ventil přímo do polomasky. Další věc je že zorníky jsou těsně nad tou polomaskou takže by se to dost blbě obřezávalo. IMHO je to škoda si takhle ničit funkční masku.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Žádné japonské potvory, vývoj i výroba je česká! :yes :ugeek:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Jasně, ale tohle se tradičně nosí v Asii, tyhle tvarované masky. Furt jsou na to reklamy. U nás v lékarně je dostupná pouze obyčejná lékařská rouška za 10Kč. Tohle je poprvé co tu u nás vůbec vidím v nabídce, z čehož mám samozřejmě radost. :)
Naposledy upravil(a) Grunt dne 27.09.2016 11:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Count »

V rychlosti jsem proletěl jejich web, ale nenašel jsem žádné technické informace k té tkanině, ani výsledky testů, o kterých píšou. Zvláštní mi taky příjde, že existují zavedené kategorie dle normy EN149:2001 FFP1 až FFP3, ale tento výrobce se jimi neřídí a píše něco o velikosti částeček, což mi příjde dost zavádějící. Pokud by jejich ústenky prošly testy dle normy, budou všichni vědět, jak na tom výrobky jsou. V tuto chvíli tomu věřit nemohu a např. Refil 651 stále považuji za lepší variantu. A dá se sehnat za míň než 80Kč s DPH.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Napsal jsem jim dotaz... :ugeek:

Dobrý den,
v sekci dotazů píšete, že vaše produkty byly testovány v "Textilním zkušebním ústavě v Brně, na Technické univerzitě v Liberci a ve Státním zdravotním ústavě v Praze"...
Bohužel jsem nenašel nikde zveřejněné výsledky testů, je možné je někde získat?
Případně alespoň doplnit informace které normy vaše výrobky splňují? (EN149:2001)


Našel jsem jenom info z VUT Brno - ukončené projekty. :|

Kód: Vybrat vše

HS13557080
Měření průchodu částic přes respirátor ReSpimask
zahájení: 30.10.2014, ukončení: 17.6.2015
poskytovatel: Neveřejný sektor
příjemce: Sekce termomechaniky a techniky prostředí
hlavní řešitel: prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Count píše:Zvláštní mi taky příjde, že existují zavedené kategorie dle normy EN149:2001 FFP1 až FFP3
Když už jsme u toho, nemám přístup k EN149:2001, ale aspoň dle výtahu různých výrobců co čtu tak proti patogenům a radioaktivním částicím do 0,6 μm s 99% účinností má povinnost odfiltrovat pouze FFP3, že? Ostatní kategorie ne.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Count »

Ano, jen FFP3.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Respirátor

Příspěvek od Alstratt »

Rozhodne se jich zeptejte za zeptani nic nedate at dolozi neco protoze takovy respirator bez norem vam bude mozna k nicemu kdyz to nebude treba nic splnovat. Ma to jak pisou nanomembranu tak schvalne jak dlouho takova nanomembrana vydrzi co myslite. Jinak k tomu na co se ptal Grunt na ttu filtracni polomasku s ruzovyma filtrama tak zkus zadat do google 3M 2097 to jsou ty ruzove kulate filtery najdes samozrejme i jine k tomu. Pak do google zadej 3M 6300 maska cz a vyjede ti par prodejen co to u vas prodavaji a myslim si ze najdes i spousty jinych dalsich. To P95 je americke znaceni mate P/R/N a to jsou odolnosti proti olejovym casticim dale procenta 95/99/100 to jsou zas procenta propustnosti castic co urcite velikosti ted si nevzpomenu cislo myslim 300 nm pokud si to nepletu. Rozhodne na praci vam staci 95 pri tech dalsich se uz hure dycha a rychleji se zapoti a pak se pres ne dycha este hure. U vas to bude mit jine znaceni EN**** ale co koukam na nekterych inetrnetovych obchodech u vas u toho pisou EN 140.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Count píše:Ano, jen FFP3.
Tohle je dobré vědět. Takže mám doma pakl jednorázových masek úplně k ničemu :D To potěší.
Alstratt píše:Ma to jak pisou nanomembranu tak schvalne jak dlouho takova nanomembrana vydrzi co myslite.
IMHO než se ucpe nebo nějak zvlhne či jinak degraduje.
Alstratt píše:Jinak k tomu na co se ptal Grunt na ttu filtracni polomasku s ruzovyma filtrama tak zkus zadat do google 3M 2097 to jsou ty ruzove kulate filtery najdes samozrejme i jine k tomu. Pak do google zadej 3M 6300 maska cz a vyjede ti par prodejen co to u vas prodavaji a myslim si ze najdes i spousty jinych dalsich.
Už jsem na to přišel. Ono je to asi pouze na obou kontinentech jinak značené. Myslel sem si že když je to jen kus nějakého látkového kolečka bude to téměř zadarmo, tudíž snadno měnitelné, ale posuďte sami: Dodám že k ochraně proti bakteriím, virům a spórám je potřeba ta P3 a to je ještě bez ochrany proti plynům. Vyloženě zdarma. Ta maska není zas tak příšerně drahá, ale když se započtou všechny držáky a filtry tak už je to pořádná pálka.
Alstratt píše:U vas to bude mit jine znaceni EN**** ale co koukam na nekterych inetrnetovych obchodech u vas u toho pisou EN 140.
V Americe platí NIOSH standardy a ty mají jiné značení než naše EN. To je celé.
Odpovědět