Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

Na jaře mi ho na přímý emailový dotaz v Respilonu posvětili, že neobsahuje chlor ani alkohol a je tedy ok.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Také jsem tam napsal, tak snad mi napíší to samé, jen mě překvapilo tohle: Koukal jsem na ten Sanytol a píšou tam:
Zahubí 99,9 % mikrobů, bakterií a plísní... o virech se tam nepíše ani slovo... To je divné ne?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Kluci, jedeme to zase znova.
Jak píše bacil, teplo, anebo další možnost, stříknout na to ne líh, ale peroxid vodíku.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

Asi ale mluvíme každej o něčem jiným. Např BreaSafe explicitně uvádí, že peroxid tu membránu poškodí a doporučuje čistý líh. Respilon ani líh.
Jinak Sanytol dezinfekce na prádlo má na sobě psáno, že je virucidní po 10 min.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

MrPorter píše: 17.10.2020 19:23 bacil: máš k tomu nějaké zdroje? Mám za to, že klasické respirátory fungují na elektrostatickém principu, zatímco nano jako Rshield nebo ty výše zmiňované Spurtexy mají princip mechanický, tedy "síto".
Vidíš, co mám v podpisu? Tak tam běž a listuj dále, všecko tam najdeš.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

Nenašel jsem nic. V těch dvou vláknech dáváš informace o dezinfekci klasických materiálů peroxidem, o zalepení glycerinem, a o využití ozonu. Nenašel jsem nic o tom, že by nano membrány nefiltrovaly jako síto a nic o tom, že by čistý líh měl membránu zalepit.
Takže se budu řídit podle informací od výrobců, ti by tomu mohli rozumět. Shrnutí:
  • Respilon R-Shield - (odkaz), pračka na program ruční praní 30°C s neagresivním pracím prostředkem. Plus Sanytol dezinfekce na prádlo taky možná.
  • Produkty nanoSPACE - (odkaz), tedy Spur roušky a respirátory, BreaSafe a konkurent R-shieldu šátek nanoSPACE. Dezinfekce pomocí čistého lihu. Oni prodávají předražený 70% líh v sexy lahvičce 300ml za 370 Kč, nevidím rozdíl oproti Jelínkovi 500ml za 230 Kč. Dále zde uvádí: "Nepoužívejte prostředky obsahující peroxid vodíku, který působí jako silné oxidační činidlo, a mohl by poškodit nanovlákennou membránu v respirátoru."
Ještě nějaké další zajímavé odkazy ohledně nano membrán, druhý odkaz explicitně zmiňuje dezinfekci lihem:
https://www.respilon.com/news/respirato ... otect-you/
https://phys.org/news/2020-06-nanofiber ... ilter.html
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

MrPorter píše: 18.10.2020 9:40 Dezinfekce pomocí čistého lihu. Oni prodávají předražený 70% líh v sexy lahvičce 300ml za 370 Kč, nevidím rozdíl oproti Jelínkovi 500ml za 230 Kč.
Může obsahovat stopy ořechů, arašídů či jiných alergenů. Konzumní líh je určen k jednomu jedinému účelu: Konzumaci. Zkus nějaké technické kapaliny, třeba 99,9% IPA která neobsahuje příměsi vůbec ničeho.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Myslím, že se nám to tu zúžilo do debaty, jestli nano filtr funguje na principu statiky, které např. ozon ublíží a doporučuje se spíše ten peroxid, anebo je to čistě mechanický filtr, kterému naopak ublíží peroxid a všelijaké sračky z těch alkoholových desinfekcí.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

Grunt: OK to je dobrá připomínka, i když teda ten líh Jelínek byl uvedenej jako reakce na koronu a přímo na obalu má použití do domácí dezinfekce (ano, na ruce a obecně povrchy, ne na nano materiály) a žádný info o alergenech, takže bych čekal že to bude v rámci možností čistý. Každopádně isopropylalkohol mají nano výrobci schválenej taky, takže fajn.
Popravdě pro mě je hlavně důležitý, jestli ta látka nepoškodí membránu chemicky. Pokud je nějaké nízké riziko zanášení mikroskopickým množstvím třeba ořechů, tak to mě zas tolik netrápí. I s dezinfekcí jsou tyhle respirátory a roušky na pár dní max.

cipis: Ano máš pravdu, a zatím všechny články na tohle téma co jsem viděl hovoří o tom, že nano = mechanický filtr. Jestli někdo má odkaz na opak, tak to sem prosím dejte.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

Začínám být na všecko co je nano alergický a nevěřím tomu ani puntík. Tady je jak fungují filtry (z vláken v podpisu) download/file.php?id=18206
Praní respillonu mýdlem doporučoval výrobce na konkrétní dotaz, snad Proformy?

Tady je dokument od 3M, taky to vylovíte z podpisu download/file.php?id=18202
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

To se nedívím, já být bacil, tak bych byl na ně taky alergický. :lol:
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Tak první dojem z R-shield light je celkem O.K. jen ta spona na nose trochu tlačí, tak snad to bude při dlouhodobějším nošení v pohodě. Ani brýle když si nasadím, tak se mi nemlží jako u roušek nebo respirátorů co doma mám a fakt se přes to dýchá dost dobře, jen jde všechen ten vydechovaný teplý vzduch směr ke krku, ale s tím se snad bude moct dát žít. Takže asi dobrý. :)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Technická - cokoliv se mlží, když je blbě nasazené/utěsněné. Tj. když je to nějaký respirátor apod., tak neplní svoji úlohu na 100%, protože tam ufukuje ten teplý vzduch nahoru a pak se mlží brýle. Víceméně je to velice dobrý identifikátor toho, že to nemáš dobře nasazené.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Jasný, proto jsem to zmínil. :)
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MarS »

Testuje si někdo respirátory na těsnost v zakouřeným prostředí? Já to zkoušel teď s goodmask a měl jsem pocit, jako bych neměl na puse nic.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Pez »

Odolnost resp. odfiltrování kouře (CO2 a jiných splodin) není posláním respirátorů FFP2 (3) na to musíš použít jiné udělátka. ;)
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MarS »

Vim, ale čekal bych že odfiltruje větší část zápachu kouře.


Cítíte cigaretu?

Je tedy zřejmé, že zejména u materiálů s velmi malými otvory pro záchyt nejmenších částic aerosolu se sníží snadnost prodýchání a dotyčná osoba nasává vzduch netěsností (většinou kolem nosu nebo po stranách, když okraje nekopírují pohyb obličeje nebo když není obličej hladký (vous). Při výdechu pak dochází k úniku netěsností (zamlžování brýlí), což znamená, že osoby s virovou nákazou volně šíří aerosol s viry do okolí.

V takovém případě honba po zachycování co nejmenších částeček aerosolu (i pod 0,3) nm je jenom obchodním trikem výrobců. Zásadním kritériem pro zákazníka totiž není proklamovaná kvalita respirátoru, ale především kvalita jeho spolehlivosti při užití.

Ověřit si to může každý třeba tím, zda bude v respirátoru cítit cigaretový kouř z okolí nebo si odzkouší kvalitativně těsnost pomocí aerosolu nějaké sladké (sacharinu) nebo hořké (Bitrex) látky. V takovém případě by mohly dostatečně posloužit i prodyšnější a kvalitněji zakrývající roušky, a to i když budou zachycovat jen částice větší než 0,3 mikronů.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Pez »

To se zde již mnohokrát probíralo, účinnost respirátorů je jen tak dobrá, jak ti přiléhají k obličeji. Každému sedí něco jiného. Řešením je polo nebo celo maska a adekvátní filtr. Bohužel nic lepšího nevymyslíš.
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od tajfun »

cigaretovej kour cejtim i v polomasce a plynovce v p3 filtrama, tesnost dokonala... ten kour by to imho odfiltroval az fitr s uhlim...
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od cortes »

Zdar a sílu :)
Je tady někdo, kdo používá WPA Nanomasku V4?
Jako mám R-shield, ffp3, ffp2, 50 metrů filtrů, šátky s kapsou. + Celoobličejová maska, na kterou je ještě čas.
Ale mám pocit, že vzhledem k zhoršující se situaci potřebuju ještě tu V4 -)) ( objednáno)
Uvítám zkušenosti, jestli se v tom dá fungovat s přestávkami třeba 10-12 hodin. ( Moje pracovní doba), a snese se i trocha té fyzické zátěže.
Primárně bude určená na cestu do a z práce.
10 minut většinou plný bus a a 40 minut většinou plné metro.
Díky 👍
Obrázek
upload image
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Odpovědět