Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Maric píše:Z tohoto pohledu se asi nevyplatí investovat do dražšího respirátoru Moldex 3408, který je určen na více použití, protože po sundání nejde bez rizika znova použít.
Já osobně jsem příznivcem vyměnitelných částicových filtrů (třeba do bajonetu). Díky tomu že jde opravdu jen o kus textilu ve vhodném tvaru by měla být výrobní cena minimální, výměna snadná a polmaska díky použití jiného materiálu velmi rigidní a odolná. Bohužel skutečnost je taková že blbé kolečka jsou ještě dražší než mnohé respirátory. V tomhle ohledu by mohli dost pomoct právě netkané nanotextílie, no bohužel si nejsem vědom že by někdo něco takového jako vyměnitelný filtr do polomasky vyráběl.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Respirátor

Příspěvek od floky »

V respirátore ktorý je nasadený tak ako má byť, tj uplne tesne, je čokolvek nad obyčajným sedením v kludovom režime po pár minútach neznesitelné...

V respirátore bez ventilu je neznesitelne teplo, plus mokro....S respirátorom ktorý má ventil je to lepšie, ale aj tak po čase je vnutro nechutne mokré a dýchací odpor zlý...Navyše pri rozprávaní sa je tendencia že sa respirátor začne šmýkať...problém, že tenké gumičky režú do do uší / krku je len detail...
Preto vačšina ludí, ten respirátor nosí (napr. pri práci) tak, že im nedolieha...a tým kompenzujú problémy s dýchaním...

jediné riešenie je polmaska...v tom sa dajú vydržat nepretržite hodiny aj pri chladnejšom počasí kedy vo vnutri kondezuje síce strašne vela vody, ale tá sa dá vyfúkať von cez centil tak že sa človek predkloní a prudko vyfúkne..Rovnako použitelné aj v lete...

Moje doporučenie Polmaska 3m a k tomu kazetové filtre P3...tuším označenie 6035..
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Maric »

Grunt píše:[Bohužel skutečnost je taková že blbé kolečka jsou ještě dražší než mnohé respirátory.
Přesně o tohle mi jde, v infekčním prostředí i filtry na polomasce jsou na jedno použití. A nikdo nemůže tušit jestli a jak dlouho budou masky a respirátory potřeba. A stovku (nebo víc, pro všechny členy rodiny) jich asi nikdo kupovat nebude, to by se docela prodražilo. Proto se nějak snažím přijít na to, jak tyto filtry, nebo respirátor opětovně sterilizovat. Prachem nebo jiným bordelem se za běžných podmínek zanášet nebudou. Mikrovlnka nebo trouba je asi blbost, protože vysoká teplota asi nebude dělat filtrům (plastovým dílům) moc dobře. Napadá mě koupel v isopropylakloholu, a nebo přece jen ty UV-C lampy, ale s tím, že bude zářivka uzavřená v bedně, a ke sterilizaci využiji ozon vznikající při svícení lampy. A nebo nějaký ozonový generátor. Ovšem netuším, zda by něco z toho co mě napadlo bylo vůbec nějak prakticky použitelné.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Respirátor

Příspěvek od Hdm »

Maric píše:Mikrovlnka nebo trouba je asi blbost, protože vysoká teplota asi nebude dělat filtrům (plastovým dílům) moc dobře.
S tou mikrovlnkou se mi to nějak nezdá. Ta přece funguje na zahřívání molekul vody a tím ohřeje jídlo. Když tam dáš suchou masku/respirátor tak se podle mě nijak extra nezahřeje jen jí budou procházet mikrovlny. Ale nejsem odborník, jen tak jak to vidím selským rozumem.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od TomSmith »

V mikrovlnce to akurat zhoří, vyzkoušeno na tričku :D
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Maric píše:Proto se nějak snažím přijít na to, jak tyto filtry, nebo respirátor opětovně sterilizovat. Prachem nebo jiným bordelem se za běžných podmínek zanášet nebudou.
Sterilizovat můžeš plynem (plynný chlor, oxid siřičitý, nevím co ještě existuje) ale sterilizovat jednorázové filtry nebo masky je blbost. Vždycky jsou zataveny ve vakuu (nebo možná ochranné atmosféře) a od momentu kdy je rozbalíš se začnou zanášet. PPF3 má tak jemnou strukturu že i když by se ti ji snad podařilo sterilizovat, těžko ji vyčistíš aby zase fungovala jako nová. A nezapomeň že tyhle věci mají i nějaké doby průrazu. Ostatně i složitější masky-filtry (pokud to umožňují) se obnovují tak že vyhodíš částicový filtr, dáš fungl nový a vyměníš aktivní složku (třeba aktivní uhlí) a víc to prostě neřešíš. Sterilizovat by si mohl třeba nějakou membránu nebo tak něco, ale já o ničem prostě nevím.

Problém je prostě v tom že ty filtry jsou průmyslové, proto stojí kolik stojí. Čistě jako biologickou ochranu zatím nikdo nic nevymyslel.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Respirátor

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Asi to nejlepší, co jsem našla :?:

https://www.nanospace.cz/290-respiratory-breasafe

"Mikroorganismy včetně virů a bakterií, které se zachytí v nanovlákenném filtru, díky použitým nanočásticím stříbra v krátkém čase zahynou. Proto uživatelé mohou respirátor používat opakovaně a přečkat s ním ve zdraví a v pohodě i případnou několikatýdenní epidemii závažného respiračního onemocnění."
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Respirátor

Příspěvek od bivoj »

No, nevím. Vzhledem k tomu, že tam píší že zachycuje jen částice větší jak 0,3 μm, tak proti koronaviru, který má 0,1 μm moc účinné nebudou...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

bivoj píše:No, nevím. Vzhledem k tomu, že tam píší že zachycuje jen částice větší jak 0,3 μm, tak proti koronaviru, který má 0,1 μm moc účinné nebudou...
FFP3 má povinnost zachytit částice do 0,6 μm s 99% účinností. Takže asi tak ;-)
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Respirátor

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Myslela jsem, že když je to FFP3, tak by to mělo být ok :? Takže ani kategorie FFP3 není jistota?
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Respirátor

Příspěvek od bivoj »

2 Grunt - necituj předchozí příspěvek! Viz Všeobecná závazná PRAVIDLA fóra, bod 18:
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=8&t=2
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Ano je. Podle toho co jsem pochopil, tak nanotextílie by měli mít ještě jemnější strukturu než FFP3 filtry. Viz ta klinická studie co si Dan vyžádal. Dodám že nabízejí i "Antibakteriální nanovlákenné respirátory skupiny FFP3" pro průmyslové využití. A ještě se k tomu dá přidat aktivní uhlí.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Respirátor

Příspěvek od Alstratt »

Ty nano filtry se stribrem muzete ignorovat, jsou to chytaky jak si nahrabat penize. Jo je to pekne co maji ale ponekud zbytecne. Ten respirator musite i tak brzy vyhodit. Jinak uvedomte si ze PPF3/P100 vam pomohou predevsim proti kapenkam a jinym znecistenim. Navic takto prenasene viry neprojdou jentak (coronaviry jsou prenaseny z velke vetsiny prave kapenkami a ne jako ciste nahe viry). Proto se doporucuje ty rousky nebo lepe respiratory, casteji menit, je to ale stale jen podpurny prostredek hlavni zustava dodrzovat hygienu, vyhybani se kontaminovanym mistum a velkemu poctu lidi. Laboratorni testy jsou neco jineho kde muzete nasimulovat idealni podminky i pro prenos cisteho viru tak i viru v kapenkove forme jak pusobi na nasavani pres respirator. Do toho musite zapocitat i venkovni znecisteni vzduchu ceho se dal viry z velke vetsiny drzi. V realnych podminkach pri chripce vas nenapada ve velke vetsine cisty samotny virus, ale virus ve forme kapenky spolecne s casticema. Ten respirator ma hlavne zvysit vasi sanci se nenakazit, neni to ale nic 100% jisteho. Vy si to predstavujete jako ze vyjdete ven a napadaji vas ciste nahy viry bez dalsich castic a to ve velkem, coz neni spravne. Ti cinani (a ne jen oni) nejsou uplne blby a to i medici co to nosi, ma to svuj duvod.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Alstratt píše:Jinak uvedomte si ze PPF3/P100 vam pomohou predevsim proti kapenkam a jinym znecistenim. Navic takto prenasene viry neprojdou jentak (coronaviry jsou prenaseny z velke vetsiny prave kapenkami a ne jako ciste nahe viry). Proto se doporucuje ty rousky nebo lepe respiratory, casteji menit, je to ale stale jen podpurny prostredek hlavni zustava dodrzovat hygienu a vyhybani se kontaminovanym mistum a velkemu poctu lidi.
Přesně tak. Co se kapének týče, to zvládnou vyfiltrovat i nižší kategorie (ostatně běžná operační lékařská rouška snad ani kategorii nemá,je to prostě kus jemné textilie), přímo bakterie a viry, to už zaručuje jen FFP3 či P3 (či něco podle NIOSH, nejsme američan) či právě antibakteriálni nanotextilie. Rozdíl je v tom že ať už filtry, tak polomasky jsou pro průmyslové účely a musí splňovat ještě jiné požadavky (odolnost proti olejům, nějakou dobu výdrže, vzhledem k tomu že se mi dodnes nepodařilo dostat k tomu ISO standardu, tak to přesně neřeknu co) a to že odfiltruje částice na úrovni bakterií/virů je jen takové plus. Jak je to s účinností vyloženě proti virům neřeknu, nejsem mikrobiolog. Pouze vím že viry potřebují hostitelskou buňku (bakterii?) k tomu aby se mohly šířit a jestli jsou schopny šířit se i mimo ně, těžko zodpovím. Možná nějaké disperznuté bojové viry? Nevím. Musí to zodpovědět někdo jiný.
Alstratt píše: realnych podminkach pri chripce vas nenapada ve velke vetsine cisty samotny virus, ale virus ve forme kapenky spolecne s casticema. Ten respirator ma hlavne zvysit vasi sanci se nenakazit, neni to ale nic 100% jisteho.
Pod tohle bych se podepsal 2×, klidně i 3×. Hodně lidí blbne s respirátorama a polomaskama a přitom zapomíná, že primárně není problém v nějakém vzdušném šíření (není to mor proboha!), nýbrž v naprosto běžné hygieně. I pokud to člověk nevdechne, je dost velká pravděpodobnost že to zatáhne do organismu jinak (jak se to vůbec vyslovuje? přes fomit?). Alespoň tak se šíří dva nejrozšířenější koronaviry HCoV-229E a HCoV-OC43. Tzn. běžný kašílek, rýmečka a prdíky. Proto ty obličejové štíty u doktorů. Když to někdo nachrstá přímo do obličeje je mnohem větší šance to do sebe natáhnout i při použití respirátoru. Štít se setře nebo vyhodí a jede se dál.
Alstratt píše:Proto se doporucuje ty rousky nebo lepe respiratory
Jinak zde se přikláním k těm rouškám. Nezapomínejte že cílem není libovolný virus nechytit, nýbrž ho nešířit! Proto i běžná rouška lepší než drát v oku. Nebo ten koronavirus …v oku :lol:
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Respirátor

Příspěvek od Mrkva »

Vypada to, ze FFP3 respiratory nejsou obecne k sehnani ani v CR. (To same rousky, dezinfekce na ruce, apod..). To se takhle blblo i pred 20 lety kvuli SARS?
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Respirátor

Příspěvek od Permonik »

Co se na FB baví lékárnice mezi sebou, tak fakt nejsou
https://www.facebook.com/pg/holkazlekar ... e_internal
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Respirátor

Příspěvek od dr78 »

Včera jsem byl osobně vyzvednout zásilku FFP3 respirátorů v Klimafilu. Respirátory už jim došly. Další kusy nejdříve až příští týden. Jsou úplně přetížený, říkali, že mají 100x více objednávek, které nejsou schopni řešit. Nefunguje jim logistika. Přikoupil jsem raději i polomasku, ta se může hodit při lakování. Filtry se dají měnit ... Vypadá použitelně.

Každopádně panika se šíří... je to jenom o nedostatečném informování ze strany vlády. :(
Uživatelský avatar
Kechli8a5
Příspěvky: 174
Registrován: 28.01.2020 0:29
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Kechli8a5 »

sestra jezdi tramvaji do prace a koupila si https://www.nanospace.cz/ustenky-a-resp ... 11313.html
ma to nejaky smysl, kdyz si nebude chranit oci? Prece staci aby nekdo kychnul vedle ni a uz je nakazena.
Navic ona si tu rousku bude menit treba jen jednou tydne, to je pak snad jeste vic nebezpecne, kdyz ten virus na rousce bude nosit vsude ssebou.
Odkud jste zjistili ze koronavirus v kapence vydrzi venku nekde v MHD na sedacce nebo na tyci hodinu nebo dve? nekde pisou nekolik hodin jinde nekolik dnu ale staci si prece umyt ruce mydlem a je to v pohode, ne?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Respirátor

Příspěvek od Bill Masen »

Včera ráno jsem respirátory objednával. Teď jsem do obchodu volal jako že kdy mi přijdou. Prý v pátek budou odesílat, tak snad mi nenapíšou, že už nejsou. :head
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Jak zde již zaznělo, spíše než řešit FFP třídu u respirátoru, je lepší se zaměřit na základní hygienu a hlavně mytí rukou. Při kašli se virová nákaza šíří primárně ve formě kapének se slinami a tyto zachytí i ta pomlouvaná rouška. Přenos kýchnutím hrozí na krátkou vzdálenost a daleko větší šance je, že nemocný člověk kýchne do ruky a tou rukou pak sahá na další věci (nákupní košík, tyč v tramvaji, ...) . Proto po každém nákupu, jízdě prostředky hromadné dopravy aj. vždy se snažit doma na nic dalšího nesahat, umýt ruce důkladně mýdlem a použít dezinfekční prostředek. Velmi dobrou účinnost (na rukou) proti virům má alkohol a nebo v případě nouze kyselé roztoky jako ocet nebo kyselina citronová.
Odpovědět