Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

FMJ: Samotna maska bez dobastleneho filtru je samozrejme O.K. Problematicka je az redukce na P3 filtr a filtr samotny. Aspon ja ziji v predstave, ze to co maji filtruje i vydechnuty vdzuch.
Podle tohoto videa tim nastavcem jde vzduch dovnitr i ven.
https://m.youtube.com/watch?v=OtFHjBpyQ4A

Pokud nejde ven vzduch pres filtr, ale nekudy jinudy, tak se samozrejme omlouvam za desinformaci. Ale proc by pak Decathlon ve videu ukazoval, ze jde vzduch ven nastavcem?
Naposledy upravil(a) PeFi dne 15.03.2021 8:39, celkem upraveno 1 x.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Respirátor

Příspěvek od FMJ »

No, podle schématu zcela zjevně nefiltruje... Asi jde pouze o to, ochránit personál.

Ten důvod použití filtrace s elektrickým ventilátorem je snížení nádechového odporu např. pro činnosti, předpokládající fyzickou námahu. Typycky obleky pro zdravotníky pro použití při převozu pacienta s podezřením na MERS/SARS. Navíc to působí jako přetlakový systém, kdy je omezena možnost nasát vzduch bokem při nedokonalém dolehnutí v případě usilovného nádechu. Jinak ta fičura je dost drahá.

Pokud jde vzduch dovnitř i ven, uniká mi význam jednocestných ventilů na silikonovém "náhubku"... Bude se to mlžit jako prase...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Tady na konci je to videt jeste lepe:
https://m.youtube.com/watch?v=yILALT19X ... mb_rel_end

A proto si myslim, ze ten vydechovany vzduch jde do redukce a filtru a az pak ven, zatimco s puvodnim snorchlovacim nastavcem je dusledne oddeleny nadechovy a vydechovy vzduch.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Respirátor

Příspěvek od Martysedlak »

K tématu potápěčské masky v nemocnici. Asi rozumím tomu proč to stále nosí. Nemají nic lepšího než tuto nouzovku. A na to jsem původně odkazoval, to mě docela štve. Na jedné straně plná huba keců o podpoře první linie a na druhé totální selhání, neschopnost pořídit kvalitní, funkční ochrannou pomůcku. Co vidím tak mají jen dle mého něco ne moc kvalitního.

Maska na potápění není ochranná pomůcka, takže diskuze zda je kvalitní, hladina koncentrace CO2 atd. je irelevantní. V prostředí covid oddělení mají mít ochrannu pomůcku, schválenou funkční. A to se bavíme o ceně u polamasky cca 500 Kč, u celomasky cca 2500 až 5000. A agrument že to stojí hodně peněz je mimo. Kolik denně spotřebuje sestra na covid oddělení respiků? Dva, tři? Cena cca 30 Kč FFfp, takže jedna celomaska je v ceně za tři až čtyři měsíce v jednorázových respiratorech, polomaska za dva až tři týdny.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Tak jim pojďte pár těch masek zaplatit?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Když jsem se na jaře zajímal proč si doktoři k čertu nekoupí OOP v "potřebách pro řemeslníky", tak jeden z důvodů prý je to, že mají svoje nákupní řetězce, kde mají jistotu, že papírově je vše dokonale podchyceno. Jde o to, aby případná kontrola ze SUKLu či odjinud nenašla v dokumentech problém. Takže formálně je pro ně lepší nemít nic, než mít něco pochybného původu (tj. z řetězce který není zaveden na zásobování zdravotnictví).

Kdyby někdo ze zdravotníků v mém blízkém okolí měl tento problém, tak pro něj mám v šuplíku polomasku s filtry, ale tím moje ochota sponzorovat nějak neadresně zdravotnictví končí.
---
Podle článku v Nature je mrtvý objem decathloní masky EasyBreath kolem 800 až 900 mL, což je docela vysoká hodnota. Zkoušeli masku používat jako přetlakovou a zjistili, že kvůli mrtvému objemu tam musí udržovat průtok vzduchu přes 80l/minutu, aby koncentrace CO2 byly přijatelné.
https://www.nature.com/articles/s41598-021-85093-w
----
Pokud by někdo z místních rozpadlických zdravotníků (Step, Ortvar, CombatMedic,...) měli zájem o nějaký menší sponzoring, tak se tomu nebráním.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1581
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

FJM: Aha. Teď na o čumím. Ten Easybreath má přepážku podobně jako M10 má polomasku a podobně jako M10 to má s jednocestným ventilem. Akorát ten vzduch neleze ven přes vložku, ale skrze oddělenou část zpět do šnorchlu. Tak to je masakr. Dostupné v několika velikostech vč. dětských a akorát se na to přibastlil P3 filtr od Sigmy.
Udusit se v tom nedá ani při jízdě na kole, viz testování. Jako dodělat k tomu pořádné lícnicové filtry, průzvučnou vložku a CMko hadr. Akorát je to údělné ze silikonu, ne z kaučuku. Tak to si asi nemají na co stěžovat. Kdepak se to vyrábí?
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Taky z toho testovani na tvem odkazu...
Hodnoty CO2 zaznamenané při testování masky Easybreath se pohybují mírně nad 2 %

Z jineho clanku o koncentracich CO2...
Uvádí se, že při překročení koncentrace 1000ppm se může objevit pocit ospalosti a vydýchaného vzduchu, nad 2000ppm nastává horší schopnost koncentrace a u některých osob i bolest hlavy. Nad 5000ppm se objevuje zrychlený tep.
(1000ppm odpovida 0.1%)

Tak nevim co si myslet. :?
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Zdravý zhluboka dýchající člověk to bez větších problémů zvládne.Při šnorchlování člověk obvykle dýchá docela solidně a zhluboka, takže tam problém není. Problém bude třeba v nějaké skrčené poloze, kdy člověk dýchá "blbě".
Ne až tak zdravý člověk, který v tom třeba sedí a vyplňuje papíry nebo zapisuje do počítače, úplně v pohodě být nemusí - obzvlášť pokud mu prodělaný covid trochu poškodil plíce. Limit na jaderných ponorkách je kolem 5000 ppm, reálně na ponorkách dosahují až 10 000ppm, takže proč by naši zdravotníci nezvládli 20 000 ppm - co je nezabije, to je posílí :roll:
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Na podobný problém jsem narazil, když jsem si chtěl do práce koupit svojí (lepší, normy splňující) přilbu. Ve škopku za stovku, co se fasuje od posunovače po řiditele je mi horko a v létě se mi lepí k hlavě.
Měl jsem dlouhou debatu s bezpečákem a ten mi tvrdil, že se musí na pracovišti používat pouze OOP vydané ,evidované a kontrolované zaměstnavatelem.
Předpokládám, že s polomaskou je to stejné, pokud by sis přinesl svojí, zaměstnavatel nijak nemůže garantovat její funkčnost a tudíž porušuješ směrnice BOZP.
Teletubies z decathlonu oficiálně dostali od státu a mají je (pravděpodobně) evidované a k nim zpracované směrnice k používání.
Kidně bych přispěl na masku s průzvučnicí, aby se lépe komunikovalo s pacienty, ale obávám se, že právě díky legislativě by skončila někde ve skladu a prášilo se na ní ...
Jednu atypickou masku nikdo zavádět nebude a víc zase převyšuje mé finanční možnosti.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od JIP »

Momentálně řeším podklady pro cestování mimo Kocourkov, takže jsem hledal něco v AJ. V této souvislosti sdílím odkaz na všechny cerfikáty pro produkty NanoSPACE. https://www.nanospace.cz/certifikaty/?u ... supportbox

Zároveň mám informaci od dodavatele filtrů a masek - MALINA - Safety s.r.o. po mém konkrétním dotazu na výdechové filtry pro Shigematsu GX02.

"Výdechové ventily existují náhradní jen ty klasické, co jsou na masce.
Jestli má zákazník na mysli nějaký filtr na výdechu, tak bohužel.
Zatím jsme nezaznamenali, že by byla na trhu nějaká taková maska, kde by se vydechovalo přes filtr.

S pozdravem/ Kind regards

Vojtěch Malý - Obchodně-technický zástupce/ Sales representative
"

Musím to řešit, protože pro lety se společností Lufthansa jsou ochranné prostředky s výdechovými ventily výslovně zakázány. Takže na masku za EUR300,- budu muset výdechové filtry dobastlovat. :head
gx02.png
Nicméně už to mám vymyšlené, protože mám vyřazené 3M 2138, které jsou defaultně v páru a s trochou silikonu budou na výdechy pasovat. Pakbudu dle mého názoru všem specifikacím vyhovovat. :nod :rock
3M-2138.jpg
Offtopic - BTW: původně jsem chtěl cestu řešit stejně jako velké nákupy jen v rukavicích a celomasce, ale už jsem vícekrát viděl, že jednorázový celooblek není výjimkou, takže i já počítá s jeho použitím na cestu.
Asi půjde vidět, že někteří přeživší z morového údolí to nepodceňují. Jsem na tu cestu zvědav...
Přílohy
large_1qXAbpH2pyffvKNye_7slu7zePOjOL6iZe4AYVghg0g.jpg
c1_1905205.jpg
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Jednorázový oblek bych si vzal obyčejný lakýrnický papírový, pokud by sis vzal biohazard, tak se v tom uvaříš.
Shigematsu celomasku jsem nerozebíral, ale většinou jsou ochranné zátky na výdechovém ventilu jen naražené, po jejich vydloubnutí by měl jít nabastlit vhodný filtr.
Jen nevím, jestli celomaska není příliš nepohodlná, stejně jí budeš před nástupem sundavat kvůli identifikaci a v letadle ti v ní bude horko. Osobně bych volil raději polomasku.
A pro jistotu sebou i nějaké rspirátory, kdybys s homemade úpravou neuspěl u německého birokrata ;)
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od JIP »

Díky za tipy Vrabi! Papírový oblek bude dle Tebe dostatečný z hlediska ochrany oblečení před virony?
Polomasku mám jen jednu nepohodlnou 3M a neplánuji upgrade dokud na trhu nebude profi řešení s filtry na nádech i výdech.
Shigematsu GX02 pohodlná. Měl jsem ji na sobě non-stop cca 6 hodin a úplně v poho. Nejvíc obtěžující je když se mi v ní chce kýchnout a nemožnost se vysmrkat. Nic z toho polomaska neřeší.
Při kontrolách a pití ji vždycky na chvíli sundám. Taková úroveň ochrany na 99% času je myslím řádově lepší než čím bude vybaven zbytek osazenstva i kdyby to měli non-stop. Jde mi o maximální snížení rizika a množství případné virové zátěže.
Nějaké FFP3, FFP2 i nanočátek budu mít s sebou tak či tak. Počítám, že do RTG půjde maska celá. Proto povezu i čistou tašku. V té tobě budu v nanošátku.

Nic jsem raději nevydlubával. Bastlím to silikonem jen na ten vnější plastový kryt, pod kterým je silikonový díl - zřejmě samotný výdechový ventil.
Přílohy
3m_exhale_filters_on_sts_mask_side.jpg
3m_exhale_filters_on_sts_mask_front.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Slovenský moderátor Dolinský zkolaboval v přímém přenosu. Kvůli respirátoru
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_flo
Akras
Příspěvky: 7
Registrován: 11.03.2020 17:31
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Akras »

Včera manželka v respiratoru odrodila zdraveho synka. Klobouk dolu. Zpetne si to nepamatovala a nasledne tomu nemohla uverit. Dle pokynu personalu, ja jako doprovod respirator porad, do negativniho vysledku testu na covid manzelka vzdy v pritomnosti personalu... Test negativni, takze na sestinedeli jsou bez. (reakce na kolabujiciho moderatora, pripadne klidne presunout do vhodnejsiho vlakna)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od Germanik1 »

Každopádně blahopřeji 👍 a zdraví a štěstí vám všem. 🌻
Udělám co musím
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

JIP píše: 21.03.2021 10:34 Díky za tipy Vrabi! Papírový oblek bude dle Tebe dostatečný z hlediska ochrany oblečení před virony?
Polomasku mám jen jednu nepohodlnou 3M a neplánuji upgrade dokud na trhu nebude profi řešení s filtry na nádech i výdech.
Shigematsu GX02 pohodlná. Měl jsem ji na sobě non-stop cca 6 hodin a úplně v poho. Nejvíc obtěžující je když se mi v ní chce kýchnout a nemožnost se vysmrkat. Nic z toho polomaska neřeší.
Při kontrolách a pití ji vždycky na chvíli sundám. Taková úroveň ochrany na 99% času je myslím řádově lepší než čím bude vybaven zbytek osazenstva i kdyby to měli non-stop. Jde mi o maximální snížení rizika a množství případné virové zátěže.
Nějaké FFP3, FFP2 i nanočátek budu mít s sebou tak či tak. Počítám, že do RTG půjde maska celá. Proto povezu i čistou tašku. V té tobě budu v nanošátku.

Nic jsem raději nevydlubával. Bastlím to silikonem jen na ten vnější plastový kryt, pod kterým je silikonový díl - zřejmě samotný výdechový ventil.
Papírový lakýrnický oblek https://www.lakyrmat.cz/www-lakyrmat-cz ... tion#anch1 bude dostatečný jako ochrana před kontaminací kapénkami a zamezí kontaminaci z nevydezinfikovaných ploch. Před suchým virem nepomůže, ale jelikož stejně nebudeš mít zalepené ruce a nohy, tak jej považuji za dostatečnou ochranu. Biohazard oblek prakticky nedýchá a pobyt v něm je narozdíl od lakýrnického, u kterého se počítá s celosměným provozem při zvýšené teplotě velmi nepohodlný.
Primární je ochrana dýchacích cest. Jen se obávám, že německý úřada bude mít pokyn maska a polomaska "nicht gut" a bude se ho strikně držet, jediné co by ho obměkčilo je papír s velkým kulatým razítkem od výrobce a ten při své homemade úpravě mít nebudeš :(
Takže bych počítal s alternativou, že tě s maskou vyhodí.
S nanošátkem si také nejsem jist, určitě bych k němu vzal certifikát.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Respirátor

Příspěvek od Hdm »

Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1581
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Hdm: Docela dobré. Za stěžejní považuju fakt, že do dnešního dne vlastně nemáme žádnou medicínskou normu, která by stanovovala rozumnou ochranu proti částicím virů a bakterií ve vzduchu. EN 149 (FFPx) je vlastně normou ochrany respiračních cest v průmyslovém prostředí. Bylo by opravdu fajn když by bylo v budoucnu možno sehnat v lékárnách (fungující) ochranné prostředky za pár kaček a ne respirátory (a filtry) do průmyslových provozů v řádech stokorun za kus.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Dneska jsem shazoval starý strop. Nechtěl jsem si špinit r-shield, tak jsem zkusil, co mám v zásobách.
Bezkonkurenčně nejlepší 3M Aura FFP2 s ventilkem, zkoušel jsem jakýsi ffp2 z lékárny, ten jsem sundal okamžitě dolů, pak Public Protection a taky nic ... Tak jsem tu Auru několikrát vyprášil (starý kus z doby dělání izolace ve střeše) a celé to shodil v ní, půl dne. Pak jsem si vzpomněl, že mám ještě Moldex 2400+, tak jsem nasadil a paráda. Samozřejmě, jak je to bez ventilku, tak je to horší, nicméně brýle se nemlžily a krásně to sedělo. S vousama.

Tak jdu objednat další zásoby.
Odpovědět