Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Jo, všiml jsem si těch opravdových děr, proto jsem příspěvek upravil, a v tu stejnou chvíli si na to napsal komentář... tak pardon.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Ženu vykázali z pražského supermarketu, i když měla certifikovanou nanoroušku

Hmmm...
Další stupeň covid-šílenství? :tmi
To abych sebou k certifikátu od R-Shieldu nosil ješte plné znění toho nařízení MiZr...
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Já zatím všude bez dotazů, ale vzhledem k tomu, jaká tu byla dosud morálka, tak jsou myslím rádi, že přes tu pusu vůbec něco mám. Ani na úřadě žádný problém.
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Respirátor

Příspěvek od scorpio »

Mě se v průběhu antigenniho testu (FN u Sv. Anny) ptala sestricka, proc mam pouze nadřík misto respiratoru (letni R-shield). Po odpovedi, ze se jedna o nanorousku nic neodpověděla, ale byl to nejmene příjemný odběr vzorků, co jsem absolovoval. :P
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od pepaf »

Edukace k tomu, co si za správné představuje profesionál ;-)
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Respirátor

Příspěvek od Martysedlak »

V tom je nonospice o trochu lepší má vpředu vyšité velk NANO, r- Schild pouze ten žlutý proužek z rukou. To pozná jen znalec.
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Bak-ly »

Navíc ne každý R-shield ten proužek má. Já mám variantu bez něj. Na blbé pohledy už jsem si zvykl :D
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Já dnes (už včera) běhal po městě v nomém NanoSpace šátkem (ten bílý.) V potravinách (večerka), Lékárna, Výdejní místo Balíkovny, jídelna, všude bez problémů, jen v Trafice se paní zeptala jestli je nano... Odpověděl jsem že ano a víc to neřešila.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Jinak včera mi dorazila i ta 50m role filtru do roušek. Takže super. Jen to teda plánuji spíš v případě nouze použít do 3M 3200 polomasky, protože jinak nevím, jak bych všude vysvětloval, že mám v klasické roušce. vložený filtr.

Ale třeba zrovna tato rouška s kapsou si o nošení v dnešní době prostě říká... ;)
Přílohy
IMG_20210306_114823.jpg
IMG_20210306_115331.jpg
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od JIP »

dTest zdarma zveřejnil test respirátorů 2020: https://www.dtest.cz/clanek-8649/test-r ... atoru-2020 :yes
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Respirátor

Příspěvek od Martysedlak »

Velmi jsem váhal do jakého vlákna toto patří, jestli tady nebo do absurdit.
Oni po stále po roce používají v nemocnici potápěčské masky z jara! :puke
Zdroj; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pr ... 120844_onz
To zavání ohrožení životů těch sestřiček. Vždyť šlo o nouzovku, na trhu je a v průběhu covid roku bylo, mnoho mnoho certifikovaných, funkčních polomasek a celomasek. Tvl. To vedení nemocnice by zasloužilo min tři výchovné po čuni.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Cep »

Jako horší bych viděl to, že jedou bez dovolené, bez volna... Výchovné by si zasloužili a nejen v Kolíně...
Známá sestra dělala na covidovém oddělení a covid dostala v okamžiku, kdy to oddělení bylo papírově změněno na necovidové a tím pádem dostali horší ochranné pomůcky...
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Zase na druhou stranu, kdybych si měl vybrat, jestli masku z decathlonu s filtrem P3 Sigma, nebo noname čínský respirátor ze státních rezerv, asi by má volba byla jasná ...
Bohužel v nemocnicích nic jiného není, a že by na vlastní triko nemocnice koupila pro personál 3M Scott Safety Promask moc reálně nevidím.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

vrabi: Při běžném dýchání se mění překvapivě malý objem vzduchu (pouze něco kolem půl litru). Profi masky proto mrtvý objem docela úzkostlivě řeší, aby se problém minimalizoval. Decathloní maska + P3 filtr mají s velkou pravděpodobností celkem značný mrtvý objem, takže pokud uživatel dýchá mělce, tak se může přidusit svým vlastním CO2.

Jediná výhoda Decathloní masky je, že jsou kryté i oči. Ale jinak je to průšvih a doklad toho jak málo si ve skutečnosti vedení resortu váží svých lidí.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

PeFi píše: 12.03.2021 18:49 Decathloní maska + P3 filtr mají s velkou pravděpodobností celkem značný mrtvý objem, takže pokud uživatel dýchá mělce, tak se může přidusit svým vlastním CO2.
To je IMHO blbost. Dá se vůbec v nějaké masce/polomasce udusit vlastním CO2? U normálního zdravého člověka fungují autoregulační mechanismy, takže pokud se začne v krvi hromadit CO2, tak začne nevědomky hyperventilovat (typické vzdychání a zívání když je v místnosti „vydýchaný vzduch“). Před samotným přidušováním se COčkem ještě následuje spousta stavů, které uživatele donutí sundat si masku z nosu.

Nicméně je fakt že v obytných a veřejných budovách vyhláška sbírky zákonů určuje jako limit 1500ppm a proto je třeba ve školách nařízeno pravidelné větrání. Dlouhodobý pobyt v místnostech s nadlimitní koncentrací CO2 je považován za škodlivý (klasické bolení hlavy), proto by dle mého názoru alespoň profesionálové, kteří jsou nuceni v tom trávit celou směnu měli být vybaveni adekvátní ochranou = polomasky s výdechovým mechanismem. Jako jestli sestřičky tráví celou směnu v potápěčských maskách tak to potěš koště.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Slaměný panák jak z učebnice argumentačních klamů. Stojí ti to za to?

Nenapsal jsem udusit (tj. zemřít), napsal přidusit (tj. mít fyziologické potíže způsobené nedostatečným dýcháním). Udusit ne, přidusit nepochybně ano. Navíc ti zdravotníci v tom mají pracovat a dělat rozhodnutí, ne přežívat.
Vnímavost na CO2 je silně individuální. Níže píšou, že u mělce dýchajících naměřili koncentrace kolem 25 000 ppm, což je totální masakr. Na sobě poznám už hodnoty něco málo přes 1000 ppm, při cca 4000 ppm přestávám být kvůli bolení hlavy a nedokysličení mozku použitelný na cokoliv jiného než jednoduché činnosti.

Máš pravdu, že člověk začne hyperventilovat. Jenomže lidi hyperventilují poměrně mělce a mělké dýchání je v případě mrtvého objemu podstata problému, takže hyperventilace problém nevyřeší.

https://www.researchgate.net/publicatio ... h_Concerns
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

A jakpak se učebnice jmenuje? „Máme pravdu na internetu – argumentační šerming?“ :D Byla to vážně myšlená otázka, ne pokus o argumentační klam.

Fyzicky by snad nemělo být možné se v masce/polomasce udusit jinak než v bezvědomí či hlubokém spánku, ne?
PeFi píše: 14.03.2021 22:03 Máš pravdu, že člověk začne hyperventilovat. Jenomže lidi hyperventilují poměrně mělce a mělké dýchání je v případě mrtvého objemu podstata problému, takže hyperventilace problém nevyřeší.
Jenže to by mělo donutit člověka tu masku sundat. Můj názor je že by nemělo být možné se v masce udusit/přidusit.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

Nejhorší možný scénář - uživateli se vlivem vysoké koncentrace CO2 zatočí hlava, spadne, praští se do hlavy a už si masku sám nesundá. Téměř určitě neumře, ale dobře mu to teda neudělá.

Tady jde o to, že zdravotníci v tom mají pracovat, přitom se ví, že už koncentrace v nízkých jednotkách tisíc ppm CO2 mají negativní vliv na aktivity, u kterých se musí přemýšlet. Nevím proč to bagatelizovat tím, že když tak si trochu zahyperventilují, když na trhu je víc než dost kvalitních ochranných pomůcek (např. polomasek) zhruba v ceně hodinových nákladů na zdravotníka (500 Kč), které tímto problémem netrpí.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Respirátor

Příspěvek od FMJ »

Velmi nerad vám vaši silně teoretickou debatu narušuji, ale vzhledem ke zřejmé neznalosti konstrukce daného typu masky - odělení vstupu pro vzduch vdechovaný a výstupu pro vzduch vydechovaný - je to přesycení CO2 i při mělkém dýchání dosti obtížně proveditelné. Zkuste si, než začnete teoretizovat o závážnosti problému, zjisti, zda tento problém má reálnou šanci vůbec vzniknout. Pro úplnost si dovoluji připojit schéma cirkulace vzduchu v daném typu masky.
Screenshot_20210315-012859_Chrome-02.jpeg
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od Hohepa »

No on asi nějaký důvod, proč se vyrábí masky, polomasky s nuceným oběhem vzduchu (s ventilátorem), asi je.

Před dvaceti lety jsem neměl problém pracovat u stolu s 3M polomaskou 6000 a filtry 6059 ABEK1i
čtyři hodiny v kuse (dvousložkové akrylátové barvy).

Dnes jen s 6035 (P3), které jsou při subjektivním porovnání snáze prodyšné, se musím po půlhodině jít rozdýchat.
Ne že bych se dusil, ale stejný pocit nedostatku kyslíku jak ve špatně větrané zasedačce s dvaceti spolusedícími.
Odpovědět