Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

...aneb co se jinam nevešlo.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od JimmyJazz »

Oddeleno z Artifexova EDC

k tomu uteku z plastovych pout - pokud se pouziji opravdova pouta a je vazacky na draty (at uz jakkoliv silne), tak nepomerne narocnejsi (bez pouziti nastroju ci pomoci druhe osoby) se z takovych pout dostat:

http://www.youtube.com/watch?v=3zw3-_kBSoo
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od Artifex »

O útěkovost se nebojím, ony jsou ty plastovky strašně krásné, bezpečné, lehké a cokoli, zkus tím ale spoutat někoho, kdo se brání a snaží se zdrhnout. To je ta pro vojáky nebo policii, kde jeden útočníka zalehne a druhý v klídečku nasadí pouta. Ocelové jednoduše chytíš do ruky, flákneš pachatele po ruce a sice nejsou utažené ale už se z toho rychle nedostane, použiješ je jako přetahovadlo, tím ho položíš, otočíš, nasadíš na druhou ruku a utáhneš tu první, na videu je krásně vidět, jak jdou plasťáky blbě nasadit i když dotyčný spolupracuje. Takže pro pořádkové složky na demonstraci, kde musí mít každý aspoň 5 párů OK, pro jednotlivce bez podpory ani náhodou.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od urbanwarrior »

Klasický klepeta taky jen tak nenasadíš, když se aktivně brání - buď ho musíš pořádně uzemnit nebo férová varianta pět na jednoho. Mám klasický s tím mezikroužkem, ne s pantem, a tam žádné kroucení rukou nefunguje :lol: , jsem rád, že je druhou půlku za co držet. Já to vidím tak - lumpa dostat na kolena, ještě lépe položit na zem, zalehnout, dát mu jednu pořádnou pro výstrahu a než se otřepe, pokusit se náramky nasadit.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8793
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od Fabulous »

Já mám ve výbavě textilní jednorázovky. Maličké, lehké, skladné.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od des »

urbanwarrior píše:Klepeta nosím taky, i když byla zatím k nepotřebě. Vláčím taky kovová, říkám si, že budou dobrá v případě nutnosti jako boxer. Z plastových se dá utržením té pojistky vyvlíct. K vidění na YT.
http://www.youtube.com/watch?v=pzgfi3wA4n0
http://www.youtube.com/watch?v=PsoYuy8qoxI
http://www.youtube.com/watch?v=qP_-etlW9sg
tak tie videá su skorej zábavné. ked je tá zdrhovačka slabo zatiahnutá, tak sa logicky vyvliect dá. ked ne tak ne.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od sigmark »

mam na krame ty policejni plastaky, a je to velesunt. ty zlomim i ja a to jsem vechytek...textilni proti tomu jsou jina liga
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4364
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od bivoj »

Plastová zdrhovací pouta jsou upravdu na nic. Ať už ty profesionální, nebo provizorní ze dvou (nebo jednoho) elektrikářských stahovacích pásků. Jediné, co člověku brání je roztrhnout je to, že při pokusu dostat se z nich se zařezávají do kůže a do masa, a to opravdu hodně bolí. Pokud ovšem zatnete zuby a opravdu zaberete, jdou roztrhnout (respektivne sthnout zámky). Možná od toho budete mít řezné rány na zápěstí, ale pokud to člověk ví, že se z nich dá takto dostat, tak to jde. Svého času, za dob nezralého mládí, jsem to jako kratochvíli ukazoval v hospodě. Dodnes z toho mám jizvičky na zápěstí (ožralá hlava, no...) ale vždy se mi podařilo se z plastových pout dostat. Takže za mě doporučuji pouze poctivá klasická kovová pouta. Plastová snad pouze na ženský a to to ještě nesmí být žádný valkýra... ;)
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od Etranger »

Nevím jak jsou ty sdrhovačky řešeny teď ale v 90.letech na veletrhu IWA je pár firem vystavovalo a západka v tom "zámku" byla kovová.Pár jsme jich dostali jako vzorek a držely skvěle.
Současné elektro pásky jsou opravdu šunt,zvlášť černé.Bílé kupodivu celkem vydrží.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od goral »

ESP textilni jendorazovky jsou z me zkusenosti neprekonatelne (pokud neni samozrejme spoutany vybaven nozem).
Jsou male, lehke a se spravnou technikou se i celkem dobre nasazuji hure spolupracujicim.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od urbanwarrior »

Výborná vychytávka jsou improvizovaná pouta z uzlovačky nebo padákové šňůry, vázané na tzv. kanadská pouta, viz:
http://martani.kvalitne.cz/kajuta-n-uzly.htm#u15 nebo jiné stránky o uzlech
http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html. Jako zajištění nasazených pout doporučuji udělat jeden uzel přesmýknutím volných konců nahoru a druhý uzel přesmýknutím koknců dolů, aby se pouta nepovolila. Uzlování je blesková záležitost (výchozí hmat z lodní smyčky trvá tak vteřinu) a spoutání v závislosti na elasticitě použitého provazu je velice slušné.
Také si vybavuji v jednom starém filmu okoukané "partyzánské pouto", kdy partyzáni pochytané zajatce posazovali čelem obkročmo ke slabším stromům, přičemž jednu nohu jim skrčili pod zadek a přitlačili poutaného k zemi. Samozřejme se to nedalo neodzkoušet, prakticky nikdo se z téhle pozice sám nedostal, přestože ruce zůstaly nespoutané.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od Artifex »

Předpokládám, že myslíš vinnou révu:
Obrázek
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od urbanwarrior »

Jo, dokonalý - byl jsem trochu líný hledat odkaz. Díky.
edit: výraz v obličeji na posledním obr. je velice výstižný
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od Karlos »

Zkoušel to někdo? Moc nevěřím tomu že pokud mu ty haksny tím "přitlačili poutaného k zemi" nepolámu že se z toho nedostane...
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od urbanwarrior »

karlos: já to zkoušel na vlastní kůži několikrát - jediný úspěch byl u hodně slabého stromu, pak jsi mohl vyručkovat (jakž takž, ale fuška). Jakmile jsi seděl u troch silnějšího stromu, v nohách vznikl tak silný napnelismus, že to nešlo překonat. A když tě chytla křeč (jako mně) do spodního stehenního svalu, sundávali tě od stromu ve dvou...
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od Artifex »

Ano, opravdu to funguje, dotyčného je třeba hlídat cca 10-20 minut a zajistit, aby neměl v úrovni dosahu na stromu žádné větvičky, o které by se mohl vzepřít, po těch 20 minutách ty nohy zdřevění natolik, že opravdu dotyčný má minimální šanci se z toho dostat, potom při odvádění má i velký problém vůbec chodit.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od urbanwarrior »

Pro případné experimentátory výslovné varování : Nezkoušet sólo !!! Mohli byste u stromu zůstat déle, než si myslíte !!! Vždy si přiberte pomocníka, který vás v nouzi vyprostí !
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4364
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od bivoj »

Ohledně vinné révy - obecné informace tvrdí, že takto "spoutaný" zajatec se musí prvních cca 10 - 15 minut hlídat. Pak prý nohy začnou bolet a otečou tak, že dostat se z toho je pro cca 90% populace nemožné.

Důležitým prvkem tohoto způsobu "poutání" je také to, aby byl stromek přiměřeně tlustý (ani málo, ani moc) a hlavně co nejvíce hladký - zbavený všech větviček atp - a to do výše kam až vězeň dosáhne.

Sám si to chci vyzkoušet, ale asi až v létě. :-)

Edit: urbanwarrior a Artifex mě předběhli... :(
Edit 2: Oprava Artiflex na Artifex... ;)
Naposledy upravil(a) bivoj dne 17.12.2012 10:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od Artifex »

Ale no tak, nech si toho ArtifLexe

Každopádně, ontopic: Není to 100%ní jistota ale při minimální kontrole a hlídání zajatce je to spolehlivé, když se někdo začne vyvlékat nebo vzpírat, bude to vidět i na dálku.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od urbanwarrior »

bivoj: v době, kdy jsme s tímhle blbli, jsem měl kondici výtečnou, šplhal jsem bez přírazu, a tak. Přesto jsem se dostal od stromu jen v případě, že se dal obejmout prsty a vyručkovat. U silnějších stromů jsem s únikem neuspěl, ono jde i o to, že tím zaháknutím v podkolení jednak vzniká tlak (navíc noha začne rychle otékat, což sevření zvýší) a druhá noha, na které si sedíš je v tak pitomém úhlu, že tě neunese (plus odpor třením na obejmutém kmeni). Únik jsme zkoušeli tak za dvě minuty, ale po několikátém pokusu jsi vyčerpaný a demoralizovaný, tlakem v kloubech dochází k silným panickým stavům.
Myslím, že po dvaceti minutách u stromu by člověk nebyl schopen stát, natož chodit.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Pouta, klepeta a jine zpusoby svazovani

Příspěvek od Karlos »

Jak je to se zdravotnim rizikem pro vězně, není nebezpečí nedokrvení končetin s možností třeba i odumření (pri dlouhodobém posezení)?
Odpovědět