Stavební postupy

...aneb co se jinam nevešlo.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Stavební postupy

Příspěvek od Karlos »

Odděleno z vlákna: Stavba skrýše na jídlo a zásoby. Karlos.
-pp- píše:beton z betonárny nikdy neřeď vodou
Mohu se zeptat proč? Případně co by se stalo?
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Václaf »

Asi myslel to,že by se trošku degradoval,ale jinak f tom problém teda nevidím. Když mi přijede mix a já mu řeknu,že to chci řidší,tak mi to poslušně naředí. Neředit beton čtyři hodiny starej,radši ho zdělat včas než započne proces tuhnutí.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od cipis »

4 hodiny? To už má být dávno v klidu, na místě, přesně, jak píšeš. Na betonárce dostaneš papír s 90 minutami. Že to máš zpracovat. Takže do té doby se to dá ještě lehce naředit, ale později už ne, on je problém v tom, že ta chemická reakce začne už v samotné betonárce. V létě je to rychlejší, v zimě pomalejší.
Existují samozřejmě přísady, které to zpomalí (anebo naopak urychlí), ale běžně se to dá všechno zvládnout. Pokud zrovna nedělá někdo primér tunelu, nějaký stříkaný beton apodobně :)
Také je potřeba dávat bacha na teplotu, sice se dá betonovat v zimě, ale už je to o energetické náročnosti - začneš teplou vodou, při nižší teplotě už musíš ohřívat i písek/štěrk/cement, přidávat přísady atd. Beton musí mít min. 5 stupňů, takže takový dobrý začátek, když vyjde betonování stropu dílny na poslední listopadovou sobotu, tak přikrýt konstrukci plachtou a ventilátorem tam trochu zatopit, aby se lil beton do tepla. Jak už je nalito a je to dostatečně tlustá vrstva, tak si ten beton topí sám, akorát zase přikrýt a kontrolovat vlhkost, případně polévat - beton strašně moc bumbá a jakmile dojde voda, tak shoří. Tohle je zejména potřeba kontrolovat v létě.
Nejhorší je, když si někdo doveze zavlhlou a pak z toho celý den dělá, to mu pak rozhrabou slepice ...

Ehm, jak to tak koukám, to je málem na extra vlákno na výrobu a použití betonu ;-)
(pokud toho bude více tak to oddělím Karlos)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od DeadMan »

Betonování jsem si užil víc než dost.

Největší makačka byla když jsme betonovali podlahy to mi prošlo rukama 9 kubíků betonu během tří dnů a málem jsem z toho pošel (kancelářská krysa :mrgreen: ).

Tenkrát mi stavaři co dělali vedle nabourali plot a tak jako kompenzaci jsem měl jeden kubík zdarma a další po litru.

Byla to polosuchá směs kterou bylo nutné hodit ještě do míchačky (to jsem dělal já) a zředit vodou ovšem musí se s tím pracovat opravdu rychle protože to tuhne už od namíchání v betonárce (probíhají tam chemické procesy) takže pokud se to zadrbe tak pak beton nemá požadované vlastnosti.

PS na VŠ to byl samostatný předmět a je to fakt věda ;)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od sigmark »

my si mícháme sami. samozřejmě že homogenity fabrického betonu to nedosahuje, ale je to svinsky odolné, navíc s armaturami.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od cipis »

Já jak co. Betonárku mám jednu 2 km, druhou 12 km, na multikáru naložím 0,7-0,8 kubíku, takže když jsou lidi, tak to jde jak po másle. Technické minimum je 0,3 kubíku, takže co je míň, tak míchám v míchačce, už mám na to vyladěný postup, doma najdu odkaz na skvělý článek. Principem je přesné dávkování a žádné šizení cementu, potom také pořádné bednění, aby vydrželo vibrování. Na aukru si dejte hledat "Ruční vibrátor betonu HHBR35/1,5", mám to už 4 roky, kámoš 3, a naprostá spokojenost. Na podlahy si půjčím vibrační lištu i s kámošem.
Základem je samozřejmě mít všechno dobře připravené, hlavně pořádné bednění. Není problém dělat dva dny bednění a mít to za dvě hodiny zabetonováno. Bohužel řada lidí bednění odrbe, neudělá pořádně pevné a pak, jak se do toho nacpe beton, tak se to rozjede a podobně.
Další podstatnou věcí jsou dilatační spáry, zejména teda u podlah, buď teda rovnou přiznaná, třeba deskou, co tam zůstane jako ztracené bednění anebo druhý den po betonování vyřezaná diamanťákem na 3m pásy. Delší kusy se již venku trhají, ikdyž je v nich výztuž.
U výztuže je potřeba dodržet minimální krytí, jak tu někdo vzpomínal, sítě je třeba sdrátovat, protože jinak vyplavou. Když už se to stane, tak je pak potřeba čučící železo odřezat, vyříznout i s kusem betonu a pak to zalít třeba epoxidem. K té výztuži se totiž nesmí dostat vzduch, jinak začne korodovat, zvětšovat se a trhat beton zevnitř ...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od DeadMan »

tak schody, základ pod branku, sloupky atd. tak v takovém množství si to taky namíchám sám ale několik kubíků to už je potřeba hodně surovin

třeba výplň cihlových sloupků jsem dělal z betonu který byl 1:2 a byl úplně modrý (uvnitř konstrukce z betonářské oceli 8mm) takže to vydrží i náraz auta :D
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Stavební postupy

Příspěvek od EBE »

cipis, ak nájdeš presný postup "čarovnej betónovej superzmesy" pokojne prilep a najvyšší sa postarajú o nové vlákno za ktoré sa prikláňam ( napr.stavebné postupy) ako svoje ( takticko-pivno-vinno-utekomanželské) bunkre vybudujeme čo najpevnejšie, všetkým ďakovala, už vidím polovičky ako z varechou pred bunkrom zahajili blokádu :D
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od cipis »

http://www.mct.cz/index-4.html

http://www.mct.cz/PDF/WEB-VYROBA%20BETONU.pdf
http://www.mct.cz/PDF/WEB-BETONOVANI%20V%20ZIME.pdf

Já to udělal tak, že jsem si zvážil kýbl s pískem, se štěrkem, no a přepočítal to dle poměru na 25kg pytel cementu a teď už to jedu dle kýblů. Voda samozřejmě dle vlhkosti písku. Přidávám jar ;-)
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Stavební postupy

Příspěvek od JimmyJazz »

A proc se beton musi zahrivat? Ja mel za to, ze to v ramci tuhnuti zvladne sam.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavební postupy

Příspěvek od cipis »

Zvládne to sám, když je dostatečně tlustý.
Ale pokud máš venku nulu nebo dokonce mínus, tak pro nastartování reakce potřebuješ, aby ten beton měl +7 stupňů.
Takže tomu pomůžeš teplou vodou, zahřátím prostoru, který budeš betonovat, nahřátím písku/cementu, ...
Ostatně je to popsané v jednom z těch pdfek.

Vím, že hromada lidí řekne, ále, to přece není potřeba, dyť se to tak nikdy nedělalo apod. Jenže pak se divíš, že 10 let stará zídka venku už pomalu padá, zatéká někam, drolí se, praská atd.
A platí samozřejmě to, co je tam též popsáno - ten beton nijak neopravíš, jedině vybourat a znovu. Takže opravdu nešetřit, nešetřit na hloubce základů a pečlivosti.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavební postupy

Příspěvek od sigmark »

co si pamatuju, tak zednici zasadne nebetonovali kdyz bylo pod 2 stupne. tenhle technologicky postup dodrzujeme i u nasich staveb a vsechno drzi
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Václaf »

ten jar tam přidáváš k čemu,smíl-li se optat? díky
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavební postupy

Příspěvek od cipis »

Strana 3 toho prvního uvedeného pdfka.

Všichni se mi tady smáli, když jsem jim to říkal. Ale když pak viděli ten beton, tak jim padla brada :D
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Václaf »

Aha,alespoň neumřu uplně blbej,musím vyzkoušet,díky
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavební postupy

Příspěvek od cipis »

No má to také dobré vedlejší účinky :-) Jednak spotřebuješ krapet míň vody a druhak pak nemusíš tak pucovat míchačku a kolečka a nářadí. No a do třetice to taky voní a tak nějak se to lépe zpracovává.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Stavební postupy

Příspěvek od biskup »

cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavební postupy

Příspěvek od cipis »

Četls to pdfko?
Že tam o JARu nepíší nejen jako o plastifikátoru, ale hlavně provzdušňovadle? Tedy něco, co vyplní vzduchové mezery, a logicky se tedy sníží pevnost betonu, než když tam ty bubliny vůbec nejsou (tedy lehce sedí to porovnání s porobetonem).
Nemůžu za to, že nějaký "expert" nalije půl litru JARu do míchačky.
Od té doby, co jsem začal dávat JAR, tak se ten beton už přibližuje tomu, co si vozím z betonárky.
Podle toho, co jsem tam četl, tak tam toho lidi narvali neskutečně moc. Anebo ošulili cement. Což je naprosto zásadní problém, už jsem se x krát hádal se "strejčkama", co dali jen pár lopat na celou míchačku. Ostatně v tom dokumentu je to také popsáno.

Jinak samozřejmě mají pravdu v tom, že existuje celá řada přípravků na to přímo určená, tak ať si každý vybere. Ale kvůli pár míchačkám ... Možná je to tím, že mám multikáru a betonárku za rohem.

Navíc stejnak, tam, kde je potřeba pevnost, tak jiné řešení, než betonárka není. Nedokážu si představit, že se někde celý den betonuje strop, to za ty ušetřené peníze nestojí. Jo, svého času jsem zvládl doma udělat 10 koleček za hodinu, ale od té doby, co mám multikáru, tak míchám opravdu už jen na nějaké maličkosti.

Písek 300 Kč/tuna
Štěrk 480 Kč/tuna
Cement 2800 Kč/tuna
Voda 70 Kč/ tuna
Podle té tabulky to pak tedy vyjde na 0,4*2800 + 1,08*300 + 0,58*480 + 0,178*70 = 1735 Kč

V betonárce za rohem nejlevnější směs 1750 Kč.
Naposledy upravil(a) cipis dne 06.03.2013 21:34, celkem upraveno 1 x.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Stavební postupy

Příspěvek od big bang »

Bingjian Zhang a jeho kolegové nyní zveřejnili v časopisu Accounts of Chemical Research výsledky rozboru starého čínského zdiva. Do malty se přibližně od roku 500 n. l. rýže opravdu přidávala.

Zhang dospěl k závěru, že se tradice zakládá na pravdě. Číňané používali jako přísadu do malty místní rýži (v angličtině se o ní mluví jako o sladké a lepivé, prostě odrůda, která je dosud základem východoasijské i západní kuchyně, i když na talíři lepit nemá). Polévka až kaše z rýže se přidávala do běžné malty z hašeného vápna, písku a vody. Svým způsobem se jednalo o nejstarší „kompozitní“ stavební materiál kombinující organické a anorganické složky. Oproti normální maltě byla ta rýžová především odolnější vůči dešti a také pevnější; odolává i zemětřesení, v moderní době pak buldozeru. Za tyto vlastnosti mohl především škrobový amylopektin (polysacharid), který ovlivňoval růst krystalů uhličitanu vápenatého při tuhnutí malty. Stavěly se z ní náboženské objekty (pagody, hrobky…), ale třeba i městské hradby.

Výzkum má i praktický závěr – podle vědců je právě malta s rýží také nejvhodnějším materiálem pro obnovu místních historických budov.

http://www.scienceworld.cz/technologie/ ... ryzi-5802/
-pp-
Příspěvky: 27
Registrován: 04.03.2013 20:15
Bydliště: Jihlava

Re: Stavební postupy

Příspěvek od -pp- »

Karlos píše:Odděleno z vlákna: Stavba skrýše na jídlo a zásoby. Karlos.
-pp- píše:beton z betonárny nikdy neřeď vodou
Mohu se zeptat proč? Případně co by se stalo?
směs na betonárce je vyrobená tak, že množství vody které se do ní zamíchá by měl pobrat cement k hydrataci. V opačném případě v struktuře tvrdého betonu vznikají kapilární linie kterými se do něj dostává všechno možné (to je na dlouho). dobře zpracovaný beton má například tu vlastnost že díky svému PH výztuž "pasivuje" tzn. že nerezne. Taky se nesnižuje jeho pevnost atd. atd. je toho hodně.

jar se do betonu přidává proto, že (když to uděláš dobře) vzniknou v něm mikro bubliny do kterých můžou růst krastaly vody ale i solí apod. a déle vydrží bez poškození. platí ale pravidlo že méně je více.

beton v zimě -2°C pokud se nejedná o nějakou slupku nebo něco malinkatého betonu vůbec nevadí. Když to řeknu tak nějak poučkově - povrchová teplota betonu nesmí klesnout pod nulu dokud jeho pevnost nebude min. 5Mpa (pak ho nedokáže roztrhat mrznoucí voda). tedy u C16/20 cca den a něco při průměrných -5°C. Jinak pokud beton zmrzne a pak dojede tak to v 90% případů vůbec nevadí. pokud zmrzne - rozmrzne - zmrzne pak ho rozlámeš v rukách

jinak s tim vibrováním a řídkým betonem - nechejte si to vždy udělat na betonárně. oni totiž řídkost ovlivní chemicky a ne vodou. nemusíte pak tolik vibrovat (nebo propichovat) a kvalita je stejná. když vedle sebe uděláš hromádku rozředěného betonu a neředěného ale se stejnou konzistencí, kolem toho prvního se udělá louže vyteklého cementu s různými filmy (popílek apod). ten druhý je spíš jako konzistentní bahno a kolem je sucho.
Odpovědět