Stavební postupy

...aneb co se jinam nevešlo.
drigon
VIP
Příspěvky: 2979
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Stavební postupy

Příspěvek od drigon »

Trochu odbočím k děrovaným cihlám a způsobu jejich zdění. Dříve se cihly zdily na maltu (tak mám dělaný barák) a poslední dobou jsem si všiml, že se lepí na pěnu. U tohoto spoje mám obavy o pevnost a myslím si, že takový barák bude mít menší pevnost, než kdyby byl zděný na maltu, nebo celoplošné lepidlo. Zkusil jsem touto pěnou slepit dvě duté cihly a po několika dnech to od sebe šlo docela snadno. Kdežto cihly spojené klasickou maltou se rozbily. Navíc mne v tomto utvrzuje příhoda z loňského roku. V práci si majitel rozhodl, že si nechá postavit nový pentagon (ponechme stranou to, že je rakušák a na stavbu si vzal jenom rakušáky - prohlásil, že Češi to neudělají pořádně). Cihlové zdi baráku lepili na pěnu a jednoho krásného dne jim jedna zeď spadla. Zavalilo to dva zedníky. Jednomu se nic moc nestalo, ale druhému to přerazilo pánev. Zeď měla na výšku cca 2,5 metru a utrhla se mezi prvním a druhým šárem cihel (první šár byl přidělaný na maltu).
Napsal jsem, co mne napadlo a teď je řada na Vás. S pozdravem M.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Stavební postupy

Příspěvek od surikata »

nějak bylo vedro a nedorazili dělníci včas tak řidič mixu nalel do betonu vodu s cukrem oddálilo to tuhnutí. Jen pár kostek na litr vody asi sedm na 4m3 betonu.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Hdm »

drigon:
Ten uváděný příklad se mi nějak nezdá.
Na pěnu se lepí cihly broušené (přesný rozměr a tvar) a s pádem stěny musel být ve hře nějaký jiný činitel co ten pád způsobil, špatný materiál, špatný postup, vítr nebo bagr co do toho drncnul atp.. Situaci, že by to měli na 2,5 metrech křivě mimo těžiště ani neuvažuji. Pokud by už byl hotový věnec tak by to jen tak nespadlo. Už jen samotná hmotnost těch cihel dodává stabilitu. Troufnu si říct, že kdyby jsem narovnal 2,5 metru stěnu z broušených cihel nasucho na vodorovný základ tak sama od sebe nespadne.

Jinak s tebou souhlasím, malta je IMO lepší. Taky jsem dělal stěny s maltou a při vysekávání otvoru skrz mě dali nejvíc zabrat právě ty maltové spoje :-)
drigon
VIP
Příspěvky: 2979
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Stavební postupy

Příspěvek od drigon »

Co se týká pádu zdi, tak věnec ještě neměli hotový. Fouknul větříček a bylo vymalováno. Nehledě na to, že to stavěli dosti podivným způsobem. Barák má železobetonovou kostru vyzděnou 30cm. cihlami na pěnu. Co jsem si jinde všiml, tak se tento typ staveb staví tak, že se nejprve udělá železobetonová kostra a až pak se vyzdívají zdi. Oni to dělali obráceně. Nejprve dělali vyzdívky (části zdi tak 4m dlouhé a BEZ PROVÁZANÝCH ROHŮ, neboť i v rohu jsou sloupy). Když už to dělali takhle, tak jsme čekali, že mezery pro sloupy zašalují zvenku a vybetonují, ale oni dali šalování i do zdi (ze šalování udělali uzavřený čtverec) a až pak to vybetonovali. Šalování, co bylo mezi sloupem a cihlami (ve zdi) pak nemohli vyndat a když ho dostali ven, tak vzniklou díru zafoukávali pěnou. Vnitřní příčky jsou z nějakého papundeklu v kovovém rámečku (připomíná mi to umakart v rámečcích z bývalých bytových jader, ale zřejmě je to nějaká moderní verze). Všude je hafó kamer.
Popsal jsem, čeho jsem si při stavbě tohoto nóbl kanclhausu všiml a taď je řada na Vás. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavební postupy

Příspěvek od sigmark »

tak to to staveli pekni dementi to ti povim. zni to jak epizoda z Pata a Mata
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Hdm »

Ok tak to se už nedívím. Postavit samotné stěny bez provázání(přes rohy) a jen 30cítky cihly to je skutečně výborný nápad :rofl

Papundekl v kovovém rámečku myslíš asi sádrokarton, ne?
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Stavební postupy

Příspěvek od felix5 »

to neni Pat a Mat ale dnes už naprosto běžná praxe . já když se na barácích kde dělám něco přestavuje musim kolem chodit se zavřenejma očima, zacpanejma ušima a nahlas si pískat jinak bych je musel pozabíjet.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavební postupy

Příspěvek od sigmark »

to je PRAsárna, ne PRAxe :-)
takhle lepěj arabáši v poušti ty svý kuči velbloudíma hovnama, ale slušnej řemeslník by si, si myslim, nechal radši ruce upadnout, než něco takhle do..bat.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Terminated Account »

Nechápu, proč dávat jasně zfušovaný technologický postup jako příklad čehokoliv?
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Stavební postupy

Příspěvek od felix5 »

proto že chybama se člověk učí. to co se poslední roky odehrává ve stavebnictví je hrůza . na tohle totiž dokonale platí přísloví "Chceš li něco mít pořádně - zařiď si to sám. " na dobrou stavební firmu už sem nenarazil hodně dlouho ale je to daný hlavně tim že každej chce dneska všechno hned , zadarmo nebo ještě levněji. a tak není divu že se třeba jeden den položí dlažba a druhej už po ní navážej vybavení .
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Terminated Account »

Zjevně si to nepochopil. Těžiště mé otázky je jinde. Proč někdo argumentuje tím, že lepení cihel na pěnu je špatné, protože někde na stavbě spadla zeď. A z dalšího příspěvku je zjevné, že nebyly dodrženy elementární zásady technologického postupu.

Na základě této skutečnosti se nedá hodnotit použitá technologie - lepení cihel na pěnu. Pouze jsme se dozvěděli, že někde na stavbě pracovali totální neumělové.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Václaf »

je to daný hlavně tim že každej chce dneska všechno hned , zadarmo nebo ještě levněji.

Tak s tímhle se setkávám pořád,nejlíp se na všechno vys.at , zazdít se někde na samotě a na okolní svět se vykašlat. Když dám auto do servisu,o ceně nesmlouvám,když mi přijde maník opravit plynový kotel,bez keců vysolím jím požadovanou částku,ale přijedu ke klijentovi coby zedník a je to tady! To to bude stát tolik? Nešlo by použít něco levnějšího,nebo to tam nedávat vůbec? Prostě sttrašný...
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Stavební postupy

Příspěvek od big bang »

MacGyver a koľko tá pena má životnosť :lol: malta je malta o tom ma nikto nepresvedčí že je niečo z dlhodobého hľadiska lepšie a na stenu capnúť 10cm kamenej vlny a k tomu rekuperačnú jednotku a vzduchotechniku a nie že penu :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Fabulous »

Kupodivu ta pěna má bez přístupu UV paprsků velmi vysokou životnost. Při přesním založení stavby a dobrém svázání věncem, to bude fungovat. Ale já bych to nechtěl - jsem v tomto ohledu tradicionalista.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Stavební postupy

Příspěvek od big bang »

Fabulous to je koľko 20-30 rokov :lol: malta a betón bez železnej výstuže sa v ideálnom prípade životnosť ráta na storočia a v prípade betónu na milénium :lol: ale kto chce kam :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Fabulous »

Jasně, dnes se staví rodinné domy pro jednu až dvě generace. Víc se po tom nechce. Ještě hůř jsou na tom dřevostavby. Ty jsou stěží pro tu jednu generaci.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavební postupy

Příspěvek od sigmark »

Fabik: tak nejak. nasi predkove nebyli blbci a jestli neco umeli, tak stavet. Kamen a malta je klasika, a tepelny komfort je v nasem baraku celorocne naprosto uzasny. metrove zdi maji sve kouzlo
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Stavební postupy

Příspěvek od big bang »

sigmark v lete to musí byť super u vás doma :D
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavební postupy

Příspěvek od sigmark »

kdyz je venku 30, tak v baraku je krasnych 21.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Stavební postupy

Příspěvek od Terminated Account »

big bang píše:MacGyver a koľko tá pena má životnosť :lol: malta je malta o tom ma nikto nepresvedčí že je niečo z dlhodobého hľadiska lepšie a na stenu capnúť 10cm kamenej vlny a k tomu rekuperačnú jednotku a vzduchotechniku a nie že penu :lol:

:roll: boha jeho. Čteš nebo vidíš co chceš vidět? Kdo tady tuto technologii obhajuje??? Bavím se o dodržení technologického postupu! Když nedáš do malty cement a vápno, budeš argumentovat tím, že malta je na nic, protože ta zeď spadla? Je mi jedno na co kdo lepí cihly - lepte je třeba myším trusem. Pokud se chceme, ale bavit objektivně, tak srovnávejme srovnatelné.
Odpovědět