Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
proforma
VIP

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od proforma »

Protoze virus je neco na pomezi ziveho a neziveho. Mimo hostitele nedokaze samostatne prezit, natoz se rozmnozovat apod., to jenom v hostitelske bunce. Cili mimo hostitele:

- pri normalnich podminkach (teplota, vzduch) existuje dal a vyhlizi, ceho/koho by se chytil. To vydrzi par dni a pak "chcipne" (prestava byt aktivnim).

- v mrazu (nepriznivych podmikach) vetsinou "upadne do hybernace" (laicky receno). A stejne jako ledni medvedi, vydrzi v tomhle stavu o hodne dyl. A protoze zatim neni znamo, jak dlouho a pri jake minusove teplote by se pak uz "neprobudil", ma se za to, ze ho to neznici (opatrnost je matkou moudrosti).
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Puk

Příspěvek od Puk »

V tom případě nešlo by filtr/respirátor nechat na teplém a suchém místě nechat dva týdny odstát?
Filtrační vložka by vyschla a viry samovolně pochcípali...
Ale nevím co bakterie a plísně aby z toho nebyla nějaké legionela
vrabi

Příspěvek od vrabi »

Ano, to by samozřejmě stačilo a můžeš to urychlit zvýšením teploty do rozumné meze (50 st.)
Filtr, tím, že přes něj narozdíl od respirátoru pouze nadechuješ moc nenavlhává a tak by tam plísně a bakterie moc růst neměli.
Ideální kombinace, zavřít filtr do igeliťáků, přidat silika gel a strčit do trouby na noc na 50 st, pak nechat ještě pár dní odležet při pokojové teplotě.
PeFi

Příspěvek od PeFi »

Equestrian píše: 27.02.2020 8:50 Když vezmu v potaz, že buňka se skládá z nějakého obalu a jádra o velikosti kolem 10-20nm , tak vir o velikostí 100nm zase si představuji určitou kuličku s nějakým mechanismem (záznamem RNA), nejsem žádný profík, ale co se týče objemu, tak i vir se musí chovat jinak při -30 nebo +80 ? Když ho lze zničit teplem, proč ho nezničit vysokým mrazem? Je někdo znalejsi a popř. doplnil by tenhle text a osvětlil fci viru? :idea:
Voda v buňce zmrzne a to buňku může roztrhat. Taky může dojít k poškození buňky tím, že voda zmrzne a tím vzroste koncentrace solí uvnitř buňky, takže buňku zabije dehydratace. Není buňka jako buňka, takže například likvidovat mrazem bakterie jde hodně blbě, spíš naopak lze zamrazení použít pro dlouhodobé uskladnění živých bakterií. Já v mrazáku úspěšně skladuji kulturu na výrobu jogurtu. Mráz bude poškozovat mnohobuněčné organismy, ale takové bakterie se v mrazáku pouze zpomalí (vypnou) a po zahřátí se zase zapnou a fungují vesele dál.

Vir v sobě, na rozdíl od buňky, neobsahuje vodu, která by mohl zmrznout, takže ničit mrazem viry bude ještě méně efektivní, než ničit tím bakterie.
floky

Příspěvek od floky »

Na klimafile sa objavili filtre cleanair P3 závit NATO...svieti pri nich skladom a objednávka sa dala odoslať...
Fabulous
Administrátor

Příspěvek od Fabulous »

Jo, těch jsem zatepla pár koupil. Kvalita...
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
vrabi

Příspěvek od vrabi »

P3 cleanair z klimafilu dobrý, jen by mohli být líp zabalený.
Neměl jsem víčko na fitru zespoda ani zeshora a zabalený v dost pofidérním igeliťáku.
Takže jsem ho převakuoval do folie, stejně jako staré MOFy ;)

Brýle Delta Plus Galeras (už nejsou skladem) nic moc :? , na to že píšou, že jsou přizpůsobené pro dioptrické brýle + polomasku nebo respirátor, tak možná, ale ne pro můj obličej, mám zespoda netěsnící škvíru.
DeadMan

Příspěvek od DeadMan »

Z prdele jsem kouknul na AliExpress a vše pryč.

Filtr bych tam nekupoval, ale těch polomasek bych se nebál.
You cannot kill me as I am already dead!
Fabulous
Administrátor

Příspěvek od Fabulous »

Filtr P3 z Klimafilu nemusí být vzduchotěsně zabalen, neb neobsahuje aktivní uhlí, ale jen filtrační tkaniny.
dolmar

Příspěvek od dolmar »

DeadMan: a kdy čekáš že to přijde, na podzim? Mně ještě od nich neodešly objednávky ze začátku ledna, jen mi neustále prodlužují lhůtu. Pár mých známých je na tom stejně. Jedná se o různý sortiment.

K tématu: mám masky M10, ale mám pocit že nejsou vhodné k odfiltrování kouře. Bydlím v paneláku a chtěl jsem je pro případ požáru. Dají se nějak upravit nebo si mám koupit něco jiného, případně co? Co jsem našel rozhodně není v podobné cenové kategorii...
DeadMan

Příspěvek od DeadMan »

Neměl jsem v úmyslu tam ty masky nyní nakupovat, jen jsem byl zvědavý a poznamenal, že filtry raději nee.

Jinak dnes mi po víc jak měsíci vyexpedovali dříve objednané zboží.

Plynové masky na kouř nefungují, tam je potřeba dýchací přístroj!
You cannot kill me as I am already dead!
Grunt

Příspěvek od Grunt »

dolmar píše: 27.02.2020 16:31 K tématu: mám masky M10, ale mám pocit že nejsou vhodné k odfiltrování kouře. Bydlím v paneláku a chtěl jsem je pro případ požáru. Dají se nějak upravit nebo si mám koupit něco jiného, případně co? Co jsem našel rozhodně není v podobné cenové kategorii...
Pozor! LF-10 v malém množství jsou schopné odfiltrovat dráždivý kouř (sám jsem si je za tímto účelem sháňel), ale rozhodně nijak nefiltrují oxid uhelnatý a jiné nebezpečné látky. Takže se v nich v případě požáru stejně pravděpodobně udusíš. Když už tak si sežeň CM-4 a příslušné hopkalitové filtry (jsou to většinou ty nejdražší) a nebo se rovnou na filtrační masku vyykašli a sežeň si nějaký kyslík nebo rebreather nebo prostě něco co jako únikový požární prostředek určeno. Na nějaký virus je LF-10 úplně v pohodě, jestli se ptáš na to.
pekoz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pekoz »

Na ochranu při požáru - CO2, nedostatek kyslíku atd. nefunguje žádná maska.
Na OKD jsme používali tohle:
http://www.zdarbuh.cz/banske-zachranars ... troj-zp-4/
Dnes už jsou novější přístroje Drager:
https://zachranar.cz/2019/01/novy-sebez ... v-okd-a-s/
Princip stejný.
Grunt

Příspěvek od Grunt »

ZP-4 píše:Hlavní funkční částí přístroje je filtr obsahující sušidlo a katalyzátor hopkalit. Vysušené vzdušiny se na hopkalitu zbavují CO katalytickou oxidací, která probíhá na úkor vzdušného kyslíku za vývinu tepla.
Pro záchranu života proto musí být v okolním ovzduší více než 17 % kyslíku.
Tzn. naprosto ty stejné pravidla jako pro masku s našroubovaným hopkalitovým filtrem. Samozřejmě používat starou masku s prošlým filtrem jako únikový prostředek při požáru je blbost. Možná tak maximálně jako kulisu pro nějaký film.
Edit: A ta druhá věc to vypadá právě jako zmiňovaný rebreather s filtrem. Takže přesně tohle bych si sehnal.
asterix

Příspěvek od asterix »

Dnes som bez problémov kúpil pár FFP2 v miestnych autolakoch, doporučujem hlavne zastrčené predajne.
Fabulous
Administrátor

Příspěvek od Fabulous »

Poznatek pro masku OM90 - i s nasazenými dioptrickými brýlemi s tenkými nožkami slušně těsní. Pro použití s prachovým filtrem P3 a dotaženými řemínky a těsnou kapucí na hlavě je to použitelné. Pro filtry s vyšším nádechovým odporem a v prostředí s otravnými látkami to samozřejmě použít nelze.

Nevíte někdo, kde lze sehnat dioptrickou vložku?
dolmar

Příspěvek od dolmar »

Pekoz, Grunt - díky, mrknu se po něčem takovém.
Puk

Příspěvek od Puk »

Už jsem je také hledal
Filtr SCOTT PRO2000 CFR32 A2B2E2K1 Hg NO CO20 P3 zúžený vstup foliové balení se závitem 40 mm x 1,7"
Filtr DRG 1140 A1B2E2K1 Hg NO CO 20 P3 R D se závitem 40 mm x 1,7"
Nějaký měli na Klimafil kolem litru ale už ho tam nemůžu najít. Až opadne panika tak se jich zkusit optat.
Ale pořád platí, že minimum je 17% O2
P.S. Ten hopkalit je směs oxidů manganu, mědi, kobaltu a stříbra a měla by to být katalitycká reakce - což znamená že se nevyčerpá
Puk

Příspěvek od Puk »

Grunt

Příspěvek od Grunt »

Dovoím si psát mimo (současné) téma ať to tady není pořád na jedno brdo.
MaskaM-10-M-Priprava-k-Pouziti-PredniStrana-150dpi-FromOrig.jpg
ProhlaseniRediteleGumarnyZubri-MaskaM-10M.jpg
Podařilo se mi narazit na nějaké dokumenty ohledně ochraných masek M10-M a docela mě zaujalo datum a výrobce (Gumárny zubří a.s.). Myslel jsem že šlo o nelicencované kopie amerických M17 a že jejich výroba skončila víceméně se zánikem Varšavského paktu. No očividně ne. Má někdo páru do kdy se vlastně masky vyráběly? Je mi jasné výroba byla zastavena se zavedením novějšího typu, ale souviselo to nějak se vstupem ČR do EU nebo NATO? Docela by mě zajímalo jaký osud měli lisovací matrice ve kterých byly masky vyráběny. Předpokládám že LF-10 neměli na starosti GuZu, ale že jejich výrobu zabezpečoval někdo jiný. Má někdo o tohle přehled?
Odpovědět