Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od devlop »

tak dnes dorazila OM-90 v komplet balení, maska i filtr v origo neporušeném obalu + nějaký "atom bordel" k tomu), za necelých 800Kč. Když to porovnávám v OM-10 tak je to o kus dále, hmotnost, nasazování, výměna filtrů (a jejich dostupnost). Mé děti trochu děsí vzhled, víc než u OM-10 :lol:, ale zvykám je. Čekám ještě na filtr CleanAir P3 závit 40x1/7 z Klimafilu.

jen dotaz: ten filtr OF-90, jestli chápu dobře, je účinný jako současný ffp3 i po těch letech? Nebo raději zahodit...(filtr a maska je rv. 1998)

Obrázek
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Filtr je OK a ještě hodně dlouho bude. Samozřejmě chrání i jako FFP3 filtr.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tomáš »

Platí to, i když byl nevakuvaný? Přišel mi z protrženým "alobalem", jen malá trhlinka, kdo ví jak dlouho tam byla. ALe plomba je ok, tak předpokládám, že to je bude v poho :angel

edit:
k trošku jinému:
nějak nechápu rozdíl (hlavně při použití proti virům) u těchto dvou...
https://obchod.klimafil.cz/p/348/filtr- ... vit-40x17¨
https://obchod.klimafil.cz/p/301/filtr- ... avit-40x17

A potom, co tady postoval (tuším) Fab, tak neví někdo co má tohle za specku?
https://www.e-army.cz/filtr-do-plynove- ... e4159.html
je tam ozančení cff3 ,ale nic jsem nenašel...asi jsem už nějaký retardovaný takhle večer.
Naposledy upravil(a) Tomáš dne 02.03.2020 21:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Jestli na něm byly špunty, tak by měl být OK.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

Ten kombinovaný A2B2E2K2-P3 je kombinovaný t.j. chrání proti částicím (virům) a plynům (chlór).
Ten P3 je jen proti částicím a proti plynům nechrání.
Proti částicím chrání oba dva úplně stejně, ale ten kombinovaný bude mít větší dýchací odpor.

Protržení obalu u vakuovaného filtru by mohlo mít teoreticky dopad na tu protiplynovou ochranu (aktivní uhlí), částicová ochrana by měla být stále funkční, filtr doporučuji pro delší skladování převakuovat v domací vakouvačce.
Armádní nevakuované filtry mívají hermetické špunty, ty vakuované filtry mají většinou neutažené špunty bez těsnění.

Filtr z e-army.cz je obyčejný prošlý kombinovaný armádní MOF filtr, proti částicím by měl chránit, samozřejmě má prošlou záruku (jako všechny takto nabízené).
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tomáš »

Díky za info, asi se spokojím s tím nekombinovaným (finance:( ).

A ještě, jak tam píšou, že při ochraně proti virům, by se měli používat jednorázově... to mi přijde divné, určitě se to tu probíralo, že proti bakteriím a virům by ty filtry měly vydržet "nekonečně".
Nebo to myslí jen z hlediska dekontaminace?
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od floky »

K odpovediam na použitelnost filtrov po záruke...

http://survive-ability.cz/ukryty/vops.pdf

V skratke, aj filtre ročníkov 1975 v roku 2010 vedeli filtrovať fosgén, kyanovodík v rámci normy...
Dokument doporučujem preštudovať celý, je tam kopec informácii a tabuliek...

V skratke, u filtrov zabalených / nepoužitých v dobrom stave by som sa rozhodne nebál ich použitelnosti aj po X-rokoch od ich expirácie...
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

Ano, je to myšleno z hlediska rizika kontaminace.
Technická životnost částicové ochrany je dána tím, že se mechanicky ucpe, většinou prachem.
V klimafilu prodávali předfiltr, což byl kus tkaniny, který se dal na vstup částicového filtru a tím se prodloužila jeho životnost, dá se vyrobit i svépomocně, ten od nich pasuje jen na filtry CleanAir
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Rampa »

maska i filtr v origo neporušeném obalu
Známý jich z Armatexu ne tak dávno objednával několik na paintball a nenechte se zmást balením. Masky jsou víceméně v takovém stavu, jako jsou ty brašny. I v té nejvyšší jakosti jsou použité, je to na nich vidět, některé měly dokonce i zbytky maskovacích barev vevnitř... Akorát jsou znovu zatavené do igelitového pytle. Také mě dost překvpilo, že jsou celkem o poznání větší, než např. CM-4ky a dle mého drtivá většina lidí má velikost 1, max. sem tam 2. Opravdu si nedovedu představit hlavu, na kterou sedí velikost 3. Stejně tak mě překvapila guma. CM-4ka má podle mě pevnější a kvalitnější gumu.

Shrnuto. Rozhodně nečekejte za tu nejvyšší jakost stejnou kvalitu OM-90, jako mají např. CM-4ky za 100,-, které jsou opravdu netknuté... ;-)
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Equestrian »

Rampa:
Dobrá poznámka, mám stejnou zkušenost, občas člověk může padnout na téměř netknutou OM-90, kde je cítít fakt jen guma a max na pár místech lehčí prach/nečistoty, ale občas se stane, že došla jedna, která byla sice zatavená v obalu, ale po rozbalení fakt "fresh" nebyla, viditelně uvnitř použitá, neříkám že by tam byl hnuj, ale prostě z ní šla zatuchlina, to samé z upínacího systému. (vše jakost č.1)
Nicméně to vyřeší rozebrání celé OM-90 včetně opatrného vyndání ventilků a polomasky uvnitř (většinou ventilky jsou i po době co na masce jsou, funkční bez problému-nespuchřelé, neutrhané, normálka pruží po omytí) a důkladné omytí mýdlovou vodou a poté vysušení.
BTW. ta velikost č.3 mi přijde taky brutálně velká na běžného člověka :)
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Rampa »

Přesně tak.

Na paintball dobrý, celkově fungovat budou, technologie u plynových masek je víceméně 0, nemá tam tak nějak co nefungovat téměř, nicméně jako nějakej ležák na dno skříně bych si rozhodně koupil novou a nešetřil na nesprávném místě :roll:

I když ve finále, když to vezme člověk kolem a kolem, tak pokud nevaříte v obýváku perník nebo nekšeftujete s kvérama a tak nějak celkově nečekáte návštěvu URNY nebo nejste častý návštěvník zahraničních demonstraci, tak tu masku stejně nikdy nepoužijete :chuckle
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Del-in »

Rampo a já už jí užila, když nám tu za barákem došlo k průmyslové havárii...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od proforma »

@Rampa: Ze se maska nepouzije, s tim tak uplne nesouhlasim. Na jare treba budu vyklizet starej plesnivej byt po jednom pribuznym a az to vyklidim, tak pujdou vsechny omitky (taky s plisni) dolu. Tohle bych bez filtru delat nechtela ani omylem. Stejne tak kdyz treba sundavate vic starych nateru barvozerem, taky dobra chutovka, na filtr jak delana. Proste ja poridila polomasku i s tim vyhledem, ze ji pak vyuziju i jinak, ne jen v epidemii. A celomaska jde samozrejme vyuzit stejne.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od krvfx »

Co jsem tam kupoval M-10, tak ty byly fakt netknuté. Mají tam více kategorií podle ceny.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

Proformo, myslím, že spíš zdechneš z toho, mít tu masku celou tu dobu na sobě. Jestli máš dobrou fyzičku, ok, ale v dnešní době všech zdechláků je maska jako taková použitelná akorát tak pro kratičký přesun či vyčkávání.
To, co popisuješ, tak je ideální práce pro respirátor, který si po obědě možná ještě dáš na sebe podruhé, ale další den už určitě nový.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tomáš »

Já tam kupoval taky.

Asi 4ks M10-tek. Všechny netknuté.
5ks OM90-tek. První kus úplně netknutý, i vakuovaný filtr. V další zásilce (ta proběhla asi 3 týdny po prvním kusu - nejdřív jsem chtěl vyzkoušet jak mi bdue sedět než obejdnám víc) už bylo občas vidět to, že ačkoliv byla maska zafoliovaná, tak vevnitř byly zbytky bahna atd, takže ačkolvic vše objednávané jako kategorie 1, tak kvalita si lišila :(
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od proforma »

He he, zkuste si na Bazosi zadat do vyhledavani "respirator FFP3" nebo alespon "respirator". Stat uz uraduje...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Equestrian »

Tak s tím bazošem to je mazec, ještě včera přetékal nabídkama :)
Jinak ohledně toho mimořádnýho opatření na všechny ochranné prostředky v kategorii FFP3, platí to u na "šátky" od respilonu? Spadá do filtrační třídy, ale nevím jestli se to bere jako ochranná pomůcka pro zdravotnictví, složky atd. Zkoušel jsem najít i tu normu, podle které se pomůcky třídí, ale ten šátek nevím kam zařadit, někdo znalejší? :roll:
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cortes »

proforma To čučím že to ten bazoš stáhl. Aukro frčí dál. :roll:
Já dnes aspoň dva ks daroval potom co si můj chirurg postěžoval na situaci na trhu.
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

Eque, ono to máš jedno, stejně se už nedá nikde koupit ...
Odpovědět