Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od PeFi »

blindp píše: 02.04.2020 18:44 Tak to se omlouvám, je to v jiném vláknu. Byl to momentální záchvat euforie, že i já se mohu zapojit (tiskem). :)
Máme nový kontaktní e-mail (vutmaska@gmail.com), který je k dispozici pro dotazy týkající se polomasky.
V současné době probíhá první větší testování masky. Mnoho dobrovolníků masku tiskne. Všem těm bychom chtěli poděkovat za důvěru a zároveň je poprosit, aby s námi sdíleli své zkušenosti, co se týče funkčnosti masky a zejména ergnonomie v obličejové části!
Všechny připomínky zaznamenáváme, reagujeme na ně a průběžně inovujeme design a nabízíme nové verze modelů okamžitě ke stažení. V sekci "Výrobní podklady" je pro každý model uvedeno datum jeho vystavení.
Probíhá proces testování efektivity různých běžně dostupných filtračních materiálů. O jeho výsledcích budeme informovat.
https://www.vutbr.cz/vut/aktuality-f195 ... 19-d197642


Pokud jsi vytiskl a máš zpětnou vazbu, tak se jim ozvi, ať jde vývoj kupředu.
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cortes »

Respilon R-shield různé varianty, naskakují průběžně už asi 15 minut skladem.
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od uaz469 »

02d9cc47.gif
02d9cc47.gif (2.02 MiB) Zobrazeno 4905 x
... „Lojzíku, ty už přece dneska víš, že nejde o to, co je a co není. Důležitý přece je, jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat.”...
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tonda »

Ad masky pro doktory.
V ČR prý máme 3.5 doktora na 100k obyvatel. To je cca 35 000 doktorů? V roce 19 jsme měli 40 tisíc policistů? Nevím, jak to chodí u policie, ale nemá každý policista svoji masku? Možná by ji mohl na měsíc půjčit doktorovi?

Pak je otázka, zda dokáže Sigma za týden vyrobit 35 000 filtrů P3R? To je 5 tisíc filtrů denně. A to je opravdu hodně. A kde máme sestry? Těch je 2-3x více, než doktorů.

Připomíná mi to situaci při likvidaci černobylské havárie. Víme, že je to asi zabije, nebo aspoň poznamená, ale někdo to udělat musí. Myslel jsem si, že jsme za těch 30 let pokročili... Nechci si ani představit co by se dělo, kdybychom tady měli pandemii skutečně smrtícího viru.

Přitom by stačilo, kdyby doktor, který bere průměrně 85 tisíc jednou za 20 let sáhl do peněženky, vyndal 5 litrů, které vydělá za den a koupil si něco, co je podle mého názoru pro práci ve zdravotnictví elementární - ochranné pomůcky. Taková celomaska s krabičkou filtrů P3R by mu vydržela až do důchodu.
To opravdu praktický lékař nepočítá s tím, že mu tam může přijet infekční pacient? Nebo že ho mohou potřebovat v kontaminované oblasti? Když už nemá celomasku, to si nemohl koupit ani krabičku respirátorů a roušek? Situace, kdy praktik má v ordinaci jednu ústenku a vyhrožuje, že nebude ordinovat, mi přijde tragikomická.
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Equestrian »

bivoj píše: 30.03.2020 14:48 Já kupoval Sigmy P3 nedávno na Stimaxu a snad pořád mají...:
Včera taky dorazilo pár filtrů P3 od SIgmy, takže můžu jen potvrdit :yes a myslím že i průběžně doplňují zásoby, jelikož tam teď nově mají i P3 filtry od Avec. CM-6tka tam je zařazená taky už pár dní.

BTW. někdo zkušenost s filtry od Avec? jak je to s nádechovým odporem, pár řádků zpět se porovnával Clean AIR se Sigmou, kde Sigma vyšla odporem lépe i obalem mi přijde lepší, kde došla vakuově zabalená v docela silným igelitu se zátkou, oproti Clean AIR, kterej je jen tak zabalenej do pofiderního obalu.
Každopádně mám na OM-90tce aktuálně napíchlej Clean AIR a nemám s ním sebemenší problém.
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od PeFi »

Tonda píše: 03.04.2020 23:00 To opravdu praktický lékař nepočítá s tím, že mu tam může přijet infekční pacient?
Nebo že ho mohou potřebovat v kontaminované oblasti?
Když už nemá celomasku, to si nemohl koupit ani krabičku respirátorů a roušek?
Situace, kdy praktik má v ordinaci jednu ústenku a vyhrožuje, že nebude ordinovat, mi přijde tragikomická.
Ne. Navíc četnost používání OOP není úplně ideální.

Ne.

Mohl, ale je kolenovrt (Jsem chudák, podívejte se kolik bych bral v takové Anglii, koukejte mi přidat) a navíc stát nebo zaměstnavatel se přece postará ne?

Není tragikomická, je tragická, ale souvisí s tragickým způsobem myšlení, který je pro tuto profesi v podstatě profesní deformací - věří v systém, protože kdyby v něj nevěřil, tak by nemohl dělat svou práci, protože by u ní moc přemýšlel a pak ještě navíc z toho v noci špatně spal. Doktor, který moc přemýšlí a málo se drží zavedených postupů a schémat, je jednou nohou v kriminále a druhou na dlažbě. Kdyby tady hrozila epidemie, tak by je přece systém včas informoval a také nařídil a financoval minimální potřebné množství OOP. Na minimální vybavení ordinací jsou nějaké standardy, co je nadstandard je vlastně luxus a luxus zdravotní pojištění nefinancuje.
----
Bohatý a tedy úspěšný v našem systému nebude praktik, který má zdravé pacienty, ale praktik, který formálně správně zaeviduje a vykáže hromadu lukrativních výkonů a nedělá výkony,které se mu nevyplatí. Takže výše uvedené není jejich chyba, ale systémově vypěstovaná vlastnost.
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Equestrian »

Chtěl jsem ještě hodit EDIT, ale už není možný.
Všiml si někdo poslední cca týden, jak změnili Armatex? OM-90tky měli co pár dní vždy vyprodané ve všech velikostech a mají změnu v tom, že už je I. jakost za o dost vyšší cenu a mají kombo buď s filtrem OF-90, nebo P3 Avec, pak II. jakost a párkrát do týdne tam naskočí možnost samostatného objednání P3 filtrů Avec.
BTW. CM-4ky který tam dlouho neměli skladem, teď mají taky, kdyby někdo chtěl.
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bivoj »

Co je zajímavý, tak na obrovské spoustě amerických a kanadských prepper fórech a videích se poslední dobou vyrojily české masky z GUZU (ponejvíce CM-6), jako např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=VnoF6FduMII a jinde (už jsem zde dával obdobný odkaz včera na odpověď, proč nemáme masky u nás v ČR - no, protože je nikdo za to zodpovědný ve státní sféře nekoupil a nebyly ani v plánu zásob nějakého krizového řešení).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od zedik »

Ty masky v USA (cm6,om90) se tam dělají tuším v licenci (Mira safety)..Takže od nás se zřejmě nevozí
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bivoj »

A to skutečně mají vlastní lisovnu, nebo dováží od nás? Protože Mira Safety (mimo té dětské cm-2m) nabízí vlastně jen 2 další - OM-90 (pod názvem CM-7M) a pak CM-6M. Viz: https://www.mirasafety.com/collections/frontpage
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

A není to opačně? Že GUZU vyrábí v licenci? Nebo to je naše konstrukce?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bivoj »

Řekl bych, že minimálně OM-90 je vlastní vývoj GUZU ve spolupráci s armádou (viz stránky GUZU a armádní zdroje) - původně VOM-90 (vojenská ochranná maska, vzor 90, zkráceno na OM-90). U CM-6 netuším, ale protože CM je zase zkratka z Celoobličejová Maska (někde se uvádí Civilní Maska), tak opět IMHO náš vlastní vývoj a výroba. Navíc je to pokračovatelka řady CM-4, CM-5...

Citace z webu GUZU:
...V září 1998 byla provedena inovace vojenských ochranných masek pod označením OM-90. Ačkoliv domácí poptávka klesala, zahraniční se významně zvyšovala a díky nim společnost zažila zásadní zlepšení...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od hrd »

M10 byla kopie, ale jinak je to vlastní vývoj. Je fajn, že máme firmu (Gumárny Zubří), která umí vyrábět tyto produkty, know-how nevymizelo, lidé se nerozprchli a nejsou tam dnes jen nějaké sklady na zboží z Číny.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Zde mají skladem Avivu 40 na klasické filtry:

http://www.takos.cz/polomaska-aviva-40- ... -9837.html
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

bivoj, hrd - až se tomu málem nechce věřit. Tak to je fajn, že je to naše :)
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od MarS »

nepovedlo se mi zatim objednat R-shield, tak jsem ted na vyzkouseni vzal par rousek od nanuntio, nema nekdo zkusennost?

https://nanuntio.com/cs/antivirova-rouska-s-nanovlakny/
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Grunt »

Já přidám pár „filmečků“, resp. kopií z VHS. Už to tu kdosi postoval, ale ať je to pohromadě: Nejvíc mě asi šokuje že v roce 1993 existovaly v rámci CO nějaké Výdejní střediska (resp. asi bylo naplánováno v krizové situaci zřídit) a bylo v plánu fasovat prostředky individuální ochrany (masky) civilnímu obyvatelstvu. Do kdy to tak mohlo být v plánu? 1995, 1997? Pak asi přišli i důležitější události a přerovanaly se priority, že?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od PeFi »

Tohle všechno nejspíš zaniklo s likvidací CO. Sklady byly například při školách, na ZŠ i SŠ občas v rámci branných cvičení každý žák nafasoval do ruky "svou" masku a museli jsme ji před nasazením desinfikovat hypermanganem atd.

31. 12. 1993 byly zrušeny štáby civilní ochrany okresů a statutárních měst na základě Usnesení vlády České republiky ze dne 24. prosince 1993 čl. 660

1. ledna 1994 převzaly úkoly civilní ochrany okresní úřady (magistráty měst)


V této době to sice bylo podfinancované, ale ještě to existovalo.

Usnesením vlády České republiky č. 53 ze dne 20. ledna 1999 byl vysloven souhlas s převodem výkonu státní správy ve věcech civilní obrany z působnosti Ministerstva obrany do působnosti Ministerstva vnitra, s účinností od 1. ledna 2000
(Vláda Miloše Zemana) Odhaduji, že převod z MO pod MV znamenal v podstatě likvodaci).


Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, vymezil povinnosti k plnění úkolů civilní ochrany hasičským záchranným sborům, vybraným ministerstvům, obcím, právnickým, podnikajícím fyzickým a fyzickým osobám.

Vyhláška ministerstva vnitra č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva, jednotlivé úkoly blíže specifikuje

Nařízení vlády č. 463/2000 Sb., o stanovení pravidel zapojování do mezinárodních záchranných operací, poskytování a přijímání humanitární pomoci a náhrad výdajů vynakládaných právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami na ochranu obyvatelstva ve znění pozdějších předpisů, vymezuje náhrady poskytované hasičskými záchrannými sbory krajů právnickým a podnikajícím fyzickým osobám na ochranu obyvatelstva.

22. dubna 2002 byla usnesením vlády České republiky schválena Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2006 s výhledem do roku 2015.

http://www.hzsmsk.cz/sklad/kraoo/vyvoj_co.htm
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Grunt »

PeFi píše: 05.04.2020 21:21 V této době to sice bylo podfinancované, ale ještě to existovalo.

Usnesením vlády České republiky č. 53 ze dne 20. ledna 1999 byl vysloven souhlas s převodem výkonu státní správy ve věcech civilní obrany z působnosti Ministerstva obrany do působnosti Ministerstva vnitra, s účinností od 1. ledna 2000
Já si to myslel že to mohlo být takhle nějak. Osobně jsem odhadoval 1997 (povodeň). Dík PeFi za potvrzení. Jinak v některém z těch videií se kolem roku 1993 objevuje předchůdce dnešní CM-6ky,
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

https://www.inzep.cz/set-polomaska-poly ... tr-2000-p3

Skladem a pocitadlo ukazuje hodne kusu na sklade.
Odpovědět