Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

Hopkalitové filtry co se prodávají v armyshopech jsou vesměs 40 a více let staré :cry:
O MOFu to nevadí, ale u hopkalitu bych to neriskoval.
Za mě nakoupit neexpirované MOFy a běžet, otrava CO není zas tak rychlá, zplodiny z hoření plastů jsou mnohem horší, při správné kombinaci zplodin stačí dva nádechy bez ochrany a končíš.
Pokud to ale myslíš vážně, kup si dýchák Saturn a nech si zrepasovat střeva. Od dobrovoláků se dá levně koupit i s flaškou. Flašku ti nafouká potápěč kompresorem. Akorát nezapomeň po 3 měsících měnit vzduch ;)
Pozor, jak zde bylo již psáno, u netrénovaného člověka počítej na běžnou flašku max 20 minut.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Grunt »

DanBlack píše: 07.04.2020 13:36 Dále se nesmí používat při obsahu kyslíku menším jak 17%, hrozí zadušení!
Hele co konkrétního se děje s hopkalitovým filtrem při nižších koncentracích O2? Začne to propouštět ten kysličník uhelnatý?

Jinak doporučení stejné: Žádné prošlé armádní cosi, ale fungl nové čisté hopkalitové průmyslové filtry. Alespoň to. Se ZP-10 jak tu kdosi doporučoval mám zkušenost a na to bacha. Je to určené pro opuštění tanku při zatopení kdy ty flašky nadnáší voda, v požáru bych s tim rozhodně klusat nikde nechtěl. To je tak na rozbití si držky. To už fakt radši ten hopkalit, ale samozřejmě úplně nejlépe prostředky na to určené. CO je humus, to vím moc dobře.
sigurd
Příspěvky: 396
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od sigurd »

V hopkalitovom filtri zoxiduje(zhorí) na katalyzátore CO na CO2-pri tom sa spotrebuje ďalší kyslík z vdychovaného vzduchu,čiže pri vstupnej koncentrácii pod 17% O2 je už problém s dýchateľnosťou vzduchu za filtrom.Nižšia vstupná koncentrácia kyslíka má za následok nižšiu účinnosť premeny CO,a nezoxidovaný CO môže preniknúť cez filter.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Grunt »

No tak to je problém. Zas na druhou stranu bez O2 není požáru ne? Na to aby mohl požár proudit musí mít přísun čerstvého vzduchu jinak zdusne. Nevím. Asi bych to konzultoval s nějakým hasičem.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od hrd »

To by možná spíše hovořilo pro fitry typu MOF - jde o to se rychle dostat pryč z ohroženého prostoru, kde nejspíše bude O2 dost málo. Tj. že lepší dostat nějaký CO než se připravit o O2 kvůli odfiltrování CO.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

Právě proto abychom nemuseli při požáru řešit typ filtru nosíme na zádech flašky. To bys musel pokaždé dělat rozbor a zjišťovat, jaký filtr použít.
Jednou máš kyslíku dost a máš tam složky fosgenu z plastů, jednou není kyslík a pak zas je plno sazí, které by ti filtr ucpali, a samozřejmě CO.
Univerzální filtr existuje, ale zkušenosti s ním nemám, samozřejmě neřeší nedostatek kyslíku a ucpání sazemi http://www.takos.cz/filtr-drg-1140-a1b2 ... 15326.html
nebo http://avec.cz/cs/produkty/armada-polic ... osxp3-d-r/
sigurd
Příspěvky: 396
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od sigurd »

Ono toho CO pri požiari veľa nebýva(tak pod 1%),čiže to zníženie kyslíka nie je až tak kritické,ale na otravu CO to bohate stačí-ak je možnosť použiť hopkalitový filter,tak jednoznačne áno.Kľudne aj starý,ak nie je iná možnosť.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tonda »

cipis píše: 06.04.2020 10:06 https://www.inzep.cz/set-polomaska-poly ... tr-2000-p3

Skladem a pocitadlo ukazuje hodne kusu na sklade.
Chtěl jsem pořídit do zásob, ale kašlu na to...
Předevčírem cca 750 a teď už 1355. Za čínskou masku s čínskými filtry... a to se vyplatí :hand
V téhle době je třeba nakupovat rychle.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

Hustý, a to jsem ti říkal, ať vezmeš dvě ... Nj, surový kapitalismus.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Nyní skladem.

https://obchod.klimafil.cz/p/153/ochran ... dni-kaucuk

A polomaska za babku:

https://obchod.klimafil.cz/p/802/poloma ... matsu-rs01

Bohužel patrně na proprietární filtry, které nejsou skladem, takže by to chtělo vytisknout redukci třeba na 3M bajonet.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tonda »

Tohle je velká paráda..
https://obchod.klimafil.cz/p/860/poloma ... avit-40x17

Škoda, že číňan moc nezná závit 40x1/7" a není takových polomasek se závitem na P3R např. od SIGMY více.

Sháním ji pro člověka, který nosí brýle a má fobii z celomasky a díval jsem se na spoustu testů různých polomasek a hodně mě zaujalo, že většina jich špatně těsní kolem nosu. Po ucpání filtru se dalo dýchat, jak maska přisávala falešný vzduch.
Jestli je to běžné, pak asi polomaska ztrácí význam?

Máte s tím někdo zkušenost?
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od floky »

Polomaska 3M na alze za predkrízové ceny:

https://www.alza.cz/3m-polomaska-3m?dq=5276049

Filtre skladom na klimafile....
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Díky za tip na 3M filtry skladem. Dokoupila jsem. Filtrů není nikdy dost ;)

https://obchod.klimafil.cz/p/485/filtr- ... 38-p3-ozon
Kdo je připraven, není překvapen.
petrS
Příspěvky: 5
Registrován: 07.04.2020 9:43
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od petrS »

Já objednal toto https://2052634198.eshop-rychle.cz/Polo ... -d1773.htm ale ještě jsem to netestoval..
Nemá někdo typ na cm-4 se závitem 40 x 1/7"? Tedy pokud se opravdu dělali?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Přijde mi to extra předražené. Nejde to použít s brýlemi a nelze v tom sklonit hlavu.
petrS
Příspěvky: 5
Registrován: 07.04.2020 9:43
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od petrS »

Fabulous píše: 09.04.2020 13:10 Přijde mi to extra předražené. Nejde to použít s brýlemi a nelze v tom sklonit hlavu.
Tak dlouho člověk vybírá až vybere...
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

CM-4 se závitem 40x1/7" nikde neseženeš, pokud už to má někdo někde napsáno, tak je to vždycky chyba.
Sháněl jsem je v době překoronavirové a sehnat nešli ani tehdy, ani teď. Byl to jeden z důvodů, proč jsem navrhl a nechal vyrobit redukci z 40x4.
40x1/7" má z toho co jde sehnat za málo peněz polská MP5
petrS
Příspěvky: 5
Registrován: 07.04.2020 9:43
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od petrS »

vrabi píše: 09.04.2020 13:32 CM-4 se závitem 40x1/7" nikde neseženeš, pokud už to má někdo někde napsáno, tak je to vždycky chyba.
Sháněl jsem je v době překoronavirové a sehnat nešli ani tehdy, ani teď. Byl to jeden z důvodů, proč jsem navrhl a nechal vyrobit redukci z 40x4.
40x1/7" má z toho co jde sehnat za málo peněz polská MP5
Díky, já to tušil, ale pořád to někde píšou..
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Palm »

Ahoj,

nevím zda to tu již není někde řešené - Mám polomasku 3M 7500 - docela dobře dělaná, výdech je veden dolu, takže neupoutá pozornost ( mimo ni mám také CM6-tku, ta ale zatím není pro běžné cesty ven v Praze prioritou ), v téhle době se v ní docela dobře chodí, žádný problém ze strany kohokoliv, spíše tichá zvědavost a zájem, filtry P3 se dali sehnat přes Amazon, nějaké dojdou v nejbližší době i z Číny. Takže celkem pohoda a cenově v normě.
Dotaz

1 - jak vnímáte skutečnost, že výrobce udává u polomasek při použití trojkového filtru ztrátu na úroveň dvojkového - filtr je přeci stále trojkový, pokud ta polomaska dobře těsní, kde se bere tak velký úbytek? Pochopitelně není zde ochrana očí (pokud nemáte alespoň nějakou ochranu ve formě brýlí), ale to je logické - těsnost je také lepší u celomasky, o tom žádná, ale to nesouvisí s filtrem a jeho účinností, přijde mi výrobcem udávaný úbytek příliš velký, přitom pochopitelně respirátor FFP2 x versus polomaska s filtrem třídy P3 určitě musí být úplně na jiném levelu. Jak to vnímáte vy? Proč výrobci udávají tak velký rozdíl? Z čeho vycházejí - nenašel jsem jejich testy. Není to zavádějící?

2 - neudělal již někdo redukci 3M bajonet x 40 x 1/7 a obráceně? Vzhledem k tomu, že jde o nejčastěji používané moderní filtry, byla by taková redukce více než žádoucí tak, aby se dalo použít do těch masek to co je aktuálně k dispozici, zvláště pak, když nevíme co v budoucnu ještě může za svinstvo přijí - bohužel 3D tiskárnu nemám a vím, že někdo dělal a dá se tu koupit redukce ruská x NATO

Jinak díky za odpověď, názor a hlavně přeji Vám všem hezké velikonoce a koroně zmar :rofl
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od BiSon »

Palm píše: 09.04.2020 15:27 2 - neudělal již někdo redukci 3M bajonet x 40 x 1/7
viewtopic.php?f=34&t=6819
Odpovědět