Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

No zatím sem všude našel jen prodávat masku ve velikostech 4 a 5. Tak se mi podařilo najít:
Vyrábí se ve dvou velikostech:
Velikost 4........vhodná pro ženy
Velikost 5........vhodná pro muže

V případě staršího typu CM-4 byly velikosti tyhle:
velikost 3 - 104 až 112 mm
velikost 4 - 112 až 122 mm
veklikost 5 - 122 až 134 mm

CM-4 mám ve velikosti 3 a je mi malá, i tak se do ní ale vlezu a těsní (aspoň se to tak zdá).
V případě té CM-5 bych se nebál té velikosti 5. Otázka jenom jestli máš spíš menší obličej, nebo nějaký atyp
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

Ok díky moc. Tak já jdu přihazovat.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Nevíte kde by se daly za rozumnou cenu koupit náhradní lícnicové filtry pro M-10?

Mívali je zde ale již nějakou dobu mají vyprodáno: http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Nasgol »

Karlos píše:Nevíte kde by se daly za rozumnou cenu koupit náhradní lícnicové filtry pro M-10?
/
Můžeš zkusit tohle :):
http://www.armyvyprodej.cz/vystrojni-so ... 0-974.html
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Hdm »

tyhle by jsem nekupoval. Podle toho co vím, tak to budou cvičné filtry, ostré se prodávají ve stříbrném ochraném obalu. Rozdíly cvičné/ostré dohledej na netu.
Já je ještě stihl koupit právě v http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Jenže to jsou pouze cvičné filtry. "Ostré" filtry musejí být baleny v alobalové folii jako je to na obrazku nize:

Obrázek

Edit: byl jsem předběhnut :)
edakemlink
Příspěvky: 135
Registrován: 04.01.2012 11:53
Bydliště: Brno

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od edakemlink »

Já si vždy myslel, že ty filtry v igelitu jsou ke staršímu typu masky M-10 a ty v alobalu k novější M-10M. Taky je to tam napsáno. Jsou samozřejmě zaměnitelné, ale ty v igelitu jsou starší...
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od shtf »

nevite prosim, kde se da sehnat dioptricka vlozka do CM-5?
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

Vložky přimo do CM-5 asi neexistujou ale nevim to určite. Myslim že by neměl bejt problém si je případně nechat udělat na míru v optice.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od shtf »

jedna se konkretne o CM-5 D na strankach vyrobce pisou ze tento typ lze vybavit vlozkou, ale nezjistil jsem kde ji vzit, kontaktoval jsem vyrobce - bez vysledku.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

No podle mě potřebuješ prostě obyč dioptrickou vložku jako se dává třeba na sluneční brýle. Já osobně jsem tu masku v ruce neměl tak se podívej kam se to upíná, zajdi si do optiky a vyzkoušej co tam pasuje.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

Nevíte někdo jaký filtry se balí to těhle obalů. Dá se tam vyčist možna něco jako MOF. Vim že MOF 4 se takhle nebalí. Nevim jestli se vůbec výraběly MOF 5 takže jediný co mě napadá je MOF 6. Může to prosím někdo potvrdit nebo vyvrátit.
Přílohy
obal.jpg
obal.jpg (51.51 KiB) Zobrazeno 20721 x
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

Karlos píše:Nevíte kde by se daly za rozumnou cenu koupit náhradní lícnicové filtry pro M-10?

Mívali je zde ale již nějakou dobu mají vyprodáno: http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/
http://aukro.cz/sada-filtru-filtry-m10m ... 12864.html
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Zatím se tady řeší jen relativně staré plynové masky, už delší čas se ale ohlížím po nějakým moderních kouscích. Chtěl sem se tedy zeptat zda zde není někdo, kdo by měl s těmito maskami zkušenost. Konkrétně mám na mysli třeba současné masky AČR OM-90, v porovnání s M10M a jinými provařenými kousky. Osobně mám v hledáčku krom OM-90 i masky jako třeba britskou S-10, nebo něco obdobného. Hodně zajímavá je i moderní finská maska Kemira M/95 (tu sem ale ještě u nás prodávat neviděl). Polská MP5 je sice zajímavá, ale vadí mi, že nemá filtr šroubovatelný zboku. Zajímalo by mě, žda jsou tyto masky v něčem lepší než starší modely, nebo se jedná jen o hi-tec vzhled, v lepším případě stejnými vlastnostmi.
Jinak bych si radši sháněl starší finskou masku M/61 (boční šroubování filtru), která se prodává za levný peníz. Mám M-desítku a různé staré masky, ale chtěl bych něco použitelného i v případě nouze.
ps. kdyby měl někdo kontakt na někoho kdo prodává modernější masky, z nepřestřelené ceny, dejte vědět.
Děkuju za pomoc (snad nejsem sám kdo se o tuhle problematiku zajímá)
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Pepe »

Určitě zásadní rozdíl mezi m10(m) a modernějšíma maskama je možnost napojení 2 filtrů zaráz (výměna filtrru v zamořeném prostoru). Další výhoda modernějších masek je v menším mrtvým dýchacím prostoru (om90 - 150ml). :yes

Doplním ještě, že při namáhávé práci v masce může dojít k subjektivímu pocitu dušení (pro tělo špatný poměr mezi O2 a ox.uhličitým). Pak je třeba se hodit do klidu (ukončit činnost, posadit se, nezmatkovat) a několikrát se zhluboka nadechnout. Necvičený personál často reaguje tím, že masku ztrhne!!!
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Centurion: díky za upozornění, už jsou doma a jsou opravdu nedotčené - doporučuji :!:
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

Neví někdo jak poznám u filtru jestli ještě filtruje? Řekněme že mám filtr s kapacitou 5 hodin a jsem 5 hodin v bezbarvém, jedovatém plynu bez zápachu. Začne filtr klást větší odpor na dýchaní, protože je zanesenej? nebo začne propouštět plyn protože už je mimo kapacitu? Poradí někdo?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

Nejsem si jisty, ale asi to nijak nepoznas :(
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Josef »

U standardního filtru na bázi aktivního uhlí se to nijak nepozná, odpor se nezvýší. Prostě po nasycení jen přestane aktivní uhlí stíhat škodliviny přijímat a začneš se trávit. Ale ta uváděná doba je jen orientační čas, kdy by bylo záhodno filtr vyměnit. V praxi záleží jak na koncentraci škodliviny, tak na množštví vzduchu prosátého přes filtr. Jinými slovy, při klidu, kdy dýcháš méně hluboce a nebo při nízké koncentraci škodliviny, může ten filtr vydržet spolehlivě filtrovat mnohem déle.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

Takže při zvýšené koncentraci, nebo zvýšené fyzické námaze mi nepomůžou ani stopky. Nedaly by se sehnat nějaký širokospektrý papírky, který se při styku s jedovatým plynem začnou zbarvovat? Papírek by se mohl umístit ze vnitř na průzor masky a až by filtr začal propouštět tak by se papírek začal zbarvovat a poznal bych že mam filtr vyměnit.
Odpovědět