Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Nasgol »

Aha, tak má chybka...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

V pohodě. Spousta stránek na webu je laická a zavádějící. Vždy je dobré si informace ověřovat z více zdrojů.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

Zeptal jsem se mailem u odborníků, jaký filtr by doporučili "na všechno". Zde je odpověď a tímto jim za ochotu dělám malou reklamu :) :

Dobrý den,

stručná odpověď zní: nemáme. Takový filtr prostě neexistuje. Jsou látky, které se prostě filtry filtrovat nedají,
nebo jen velmi omezeně. Pokud bych Vám mohl něco doporučit, pořiďte si filtr kombinovaný A2B2E2K2-P3, což je lepší
obdoba dříve s maskami běžně v civilní ochraně používaného MOF-6, on toho vždy hodně zachytí a v případě nebezpečí si
ho i s maskou vezměte a rychle utíkejte někam kde už žádný nebude filtr potřeba.
http://obchod.klimafil.cz/product/kombi ... -40x4-634/

Vím že to zní jako taková selská rada, ale ono to opravdu o mnoho lépe nejde.

Přeji krásný den.

Klimafil Praha s.r.o.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Když se dívám na ty dva typy nekompatibilních závitů:

- standardizovaný závit OZ 40x4, vhodné například pro masky CM-3, CM-4, CM-5D(40x4)
- standardizovaný závit RD 40x1/7, vhodné například pro masky CM-6, Sari, Promask Black, Scott, Kemira, Draeger, MSA Auer, ventilačním jednotkám CleanAir, Scott Proflow a dalším

tak si říkám že hodně užitečná věc by mohla být redukce z jednoho na druhý. Bohužel na stránkách jsem nic takového nenašel...
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od uaz469 »

-volil bych něco ze skupiny NBC
http://www.avec.cz/?ref=3&id=2
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Grunt »

jaromir píše:TY HADICE TO MĚ ZAJÍMÁ.!!!
Pasují?
Jak hrnec na prdel.
jaromir píše:kde se dají sehnat?? potřebuju k jedné masce udělat přetlakový systém s ručním měchem!!!!!!!
Jo, jo. ZP-10. Jako malí jsme se v Chorvatsku rochnili s těma malýma flaškama v ruce a Tajfunem do úst pod vodou. Byly naprosto perfektní. Až když jsem našel ty stránky jsem si uvědomil, že je to komplet. A kupodivu ho otec našel (jsou v něm ty hadice). Je to sice v docela pofidérním stavu, ale po malé revizi by to mohlo fungovat. Velice rád bych si to vyzkoušel na ostro. Moc mě totiž překvapilo, že by ty masky měly být vodě-odolné. Teoreticky by se měla ta přízvučná vložka zaplavit a mohla by šířit vibrace při mluvení. To budu muset zkusit. A ještě mě štve, že se v tom nedá chytnout nos (asi to není pro moc velké hloubky). Takže až uslyšíte o nějakém magorovi co se na Senci utopil, protože mu pod vodou sjela maska, držte za mě prosím alespoň 1 minutu ticha. Děkuji.

A ještě jedna zajímavost: V kombinaci OPCH-70 už by to mohl být docela zajímavý Hazmat suite s vlastní atmosférou. Sice ne tak profi jako má Gordon Freeman, ale aspoň něco.
přírodní ježek píše:tam tyhle komplety zp 10 snad ještě mají..
Už bohužel ne. Též by se mi hodil jeden nový.
přírodní ježek píše:akorát vám nenaplní flašky
Na to má můj otec další home-made ze starého kompresoru. Funguje spolehlivě.
Fabulous píše:Je to divné. Všechny filtry chrání v řádu desítek minut a zrovna tenhle celých sedm hodin???
Jen tak čistě pro zajímavost: Ten školní filtr mám nasazený už třetí den a proti dýmu z ohně chrání furt spolehlivě (i když už se přes to ten vzduch tahá trošku těžší).
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

Stručné uživatelské srovnání filtrů.

Dnes jsem porovnal dva filtry - průmyslový filtr CleanAir A2B2E2K2-P3 a standartní filtr NATO, snad ze zásob Bundeswehru. Nebudu se příliš rozepisovat, takže v bodech:

Popis:
CleanAir - celoplastový, solidně se tvářící filtr s velkým vstupním otvorem. Těsnící zátky z plastu, opakovaně použitelné, jako deklarace neporušenosti funkce je filtr zavařen v plastovém pytlíku. Popis filtru a jeho schopností v přiloženém návodu a také na nálepce na filtru.
NATO - celokovový, odolně vypadající, s poměrně malým vstupním otvorem. Na nepoužitém filtru jsou těsnící zátky na filtru připlombovány raznicí s logem Drager (kvalitní německá firma vyrábějící masky, dýchací přístroje, atd.). Návod a jakýkoliv popis samozřejmě chybí. Na filtru je vyznačeno datum použitelnosti (asi?), které je velmi staré.
Oba filtry jdou lehce našroubovat a spolehlivě drží a těsní.

Kvalita filtrace:
CleanAir - jasná deklarace druhu zachycených látek, času použitelnosti a jasně danou životností 10 let.
NATO - plní (plnil) normy NATO, které mi jsou bohužel celkem neznámé, životnost dávno prošlá.

Nádechové odpory:
Výrazně (hodně) nižší je u CleanAiru. Je to dáno plochou vstupu, oproti "dírce" na NATO filtru. Přesto je použitelné obojí celkem dobře.

Hmotnost:
CleanAir - 427 gr.
NATO - 324 gr. Obojí je na plynové masce snesitelné.

Cena:
CleanAir - 440 bez DPH. http://www.klimafil.cz
NATO - od 120 bez DPH. Různé armyshopy.

Závěr:
Pro případ náhlého průseru, nehody, atd. bych držel alespoň jeden CleanAir nebo podobný průmyslový filtr ke každé masce. Je to absolutní jistota! Pro případ Rozpadu ještě v krabici pár NATO filtrů.
obrázek 1-1.JPG
obrázek 2-2.JPG
obrázek 3-1.JPG
obrázek 4-1.JPG
obrázek 5.JPG
Naposledy upravil(a) Fabulous dne 16.02.2012 15:29, celkem upraveno 1 x.
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Nasgol »

Ahaaa a jak se liší od filtrů MOF-x pro masky CM-x, když uvážím, že jsou 5-15x dražší??
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

No minimálně svoji novostí - 100% garancí funkce. Pokud jsi četl odpověď maníka z Klimafilu v tomto vlákně, tak CleanAir by měl být o chlup lepší než MOF. Takže pokud má tvůj život cenu 120 Kč bez DPH a méně, kup si bazarový filtr, pokud si ho ceníš na víc, kup si alespoň jeden kvalitní filtr.
edakemlink
Příspěvky: 135
Registrován: 04.01.2012 11:53
Bydliště: Brno

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od edakemlink »

Je to sice trochu mimo, ale když se tak dívám na ten "NATO filtr", tak mi dost konstrukčně připomíná filtry typu FE, které vznikly v době 2. světové války a používal je Wehrmacht na svých maskách typu GM-38, viz. zde:

http://gasmasklexikon.com/Page/Germ-Mil-FE.htm

Jinak na to Gasmasklexikonu je docela velký přehled typů vojenských i civilních plynových masek:

http://gasmasklexikon.com/Page/Start01.htm
edakemlink
Příspěvky: 135
Registrován: 04.01.2012 11:53
Bydliště: Brno

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od edakemlink »

Jinak ten vojenský má malý vstupní otvor jen na první pohled, pod tím plechových krytem s malým vstupním otvorem je velká plocha opatřená dirkami (vypadá to jako sprchová hlavice), předešlé typy tohoto filtru ten kryt neměly. Ten kryt s malým otvorem nejspíš složí jako ochrana proti rozměrnějším nečistotám, popř. proti prozažení zespodu, což je asi pro vojenské účely vhodné.
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Nasgol »

Fabulous píše:No minimálně svoji novostí - 100% garancí funkce. Pokud jsi četl odpověď maníka z Klimafilu v tomto vlákně, tak CleanAir by měl být o chlup lepší než MOF. Takže pokud má tvůj život cenu 120 Kč bez DPH a méně, kup si bazarový filtr, pokud si ho ceníš na víc, kup si alespoň jeden kvalitní filtr.
Studie u československy vyrobených věcí :) kvalitka zůstává i po 30-40 letech
http://www.population-protection.eu/att ... _hylak.pdf
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

Fajn, do Rozpadu si klidne nakoupim bednu starych filtru s 84% sanci na spravnou funkci. Ale pro tuto dobu (pozar, chemicka havarie, atd.) si nakoupim dva kvalitni a zarucene filtry. Nejsem tak chudy (to snad nikdo), abych nyni musel dychat skrz 20-30 let starou plechovku. To by bylo nesmyslne setreni na zatracene spatnem miste.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Roman »

Fabulous píše:Fajn, do Rozpadu si klidne nakoupim bednu starych filtru s 84% sanci na spravnou funkci. Ale pro tuto dobu (pozar, chemicka havarie, atd.) si nakoupim dva kvalitni a zarucene filtry. Nejsem tak chudy (to snad nikdo), abych nyni musel dychat skrz 20-30 let starou plechovku. To by bylo nesmyslne setreni na zatracene spatnem miste.
Nový filtr 40x4 stojí 528Kč x 2ks, tj. 1056Kč. K tomu nové masky CM5D za 2154Kč. Za jednu dospělou osobu tedy výdaj 3210Kč. Singles si to může dovolit. Ale ne táta od rodiny s manželkou v domácnosti+děti = 12.000 do 19.000Kč za nové masky a za nové filtry.
Filtr Reaktor P3 = 30Kč/ks http://militiae-caelestis.nabizi.cz/fil ... -3_p36231/
Lícnicový filtr LF10M = 30Kč/ks http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/
Maska CM4 = 120Kč/ks http://www.armyvyprodej.cz/shop/maska-o ... -1976.html
Maska OM10M = 210Kč/ks http://www.armatex.cz/plynova_maska_m10m.php

Cena 85% šance stojí rodinu s dětmi od 720Kč do 1080Kč.

Takže klidně postačí přijatelné riziko s 84% šancí, než nulová šance (tj. nekoupit nic). Fabik, je to divné, ale jsou lidé chudí a bude každým měsícem hůř; rozpad v podobě bídy a strádání se přibližuje každým měsícem..
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Terminated Account »

O výši investic do nouzového vybavení bych se nepřel. Každý má jiné možnosti a myšlení. Nejlepší na tom je, ale že záleží pouze na každém spoluobčanovi jak se rozhodne :yes
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

To: Roman
Nikdo netvrdi, abys kupoval nove masky. Kvalita gumy je na prvni pohled jasna. Staci koupit kvalitni filtr, coz je pro ctyrclennou rodinu investice cca 2000 Kc na deset let. Coz jsou dve az tri rodinne vecere v bezne restauraci. Ale kazdy je sveho stesti strujcem a ja nikoho premlouvat nebudu. Je to skutecne kazdeho vec jak zabezpeci rodinu.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Roman »

Fabulous píše:To: Roman
Nikdo netvrdi, abys kupoval nove masky. Kvalita gumy je na prvni pohled jasna. Staci koupit kvalitni filtr, coz je pro ctyrclennou rodinu investice cca 2000 Kc na deset let. Coz jsou dve az tri rodinne vecere v bezne restauraci. Ale kazdy je sveho stesti strujcem a ja nikoho premlouvat nebudu. Je to skutecne kazdeho vec jak zabezpeci rodinu.
Fabik, ty mně rozesmíváš :lol:
Dva filtry je směšné. Na co je mi 100% kvalita, když se ty dva filtry za chvíli ucpou radioaktivním spadem.
Minimální počet filtrů na osobu počítám dle skromných odhadů 10ks. Takže matematika rodiny není 2000 Kč (2ks filtry 528Kč x 4osoby = 4224 Kč), ale 10ks filtrů 528Kč x 4osoby = 21.120 Kč jenom za NOVÉ filtry.
Sorry, ale zajistil jsem si přes 100ks různých typů filtrů za cenu nepřesahující i s poštovným 4.000Kč. Takže vím, o čem mluvím. Filtry jsou odzkoušené laboratoří a stále vyhovují i překračují normy v kladném smyslu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

Kdybys lépe četl, tak jsem psal - dva nové filtry pro náhlý průser/nehodu a hromadu levných do Rozpadu. Ale nechme toho, není to důležité.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Roman »

Problém je, že věříš obchodníkům s předraženými filtry. Já jsem na tom byl před rokem úplně stejně. Jedině super-duper nové filtry, nejlépe ty, co mají spoustu písmenek A2B2E2K2-P3. A pak stejně časem zjistíš, že filtry tě neochrání před oxidem uhelnatým (výfukové plyny z dieslových centrál náhradních zdrojů) - leda drahý filtr A2K2COP3D za cenu 1165Kč/ks, ani před oxidem uhličitým - vydýchaný vzduch lidmi z přeplněného krytu. Zkušenosti ze žoldáckých válek o filtrech a maskách jsou na specnazu http://www.specnaz.cz/zoldacke-zkusenos ... ove-masky/

Nakonec jsem v sobě zlomil pýchu mít to nejlepší, a začal se zajímat o levnější, ale funkční varianty. Objevil jsem právě široce dostupné masky CM3 a CM4 se závitem OZ40x4, na které pasují klasické, ale stále vynikající filtry MOF-4 a dražší MOF-6. Stejný závit OZ40x4 mají i dětské ruské masky PDF-D (P15) http://www.armytrade.cz/detail/plynova- ... -s-obalem/.
Pro dospělé se dají sehnat na českém aukru i polské masky MC1 http://www.maski.wojsko.pl/mc-1.htm.

Jakmile si bude někdo kupovat novou moderní masku se závitem RD 40x1/7, hrozí nekompatibilita se starším závitem filtru OZ40x4 !

Je to důležité o tom psát: až bouchne první jaderná bomba na civilisty v Iránu, tak lidé budou v úzkosti hledat ochranu a v zoufalství zjistí, že neví, co mají hledat.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Nebylo by mozno shrnout co v tom clanku Chlibek pise? Vyzaduje registraci...
Odpovědět