Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
me2dik
Příspěvky: 89
Registrován: 17.10.2012 19:43
Pohlaví: muž

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od me2dik »

http://www.plynova-maska.sk/index.php?node=5&filter=26 uvadzaju az 20 rocnu skladovatelnost a je to dost sirkospektralny filter. Moj nazor je ze na taku vseobecnu komplexnu ochranu by bolo treba aspon A2B2E2K2 P3, pricom je dobre ak ma tiez oznacenia R a D (R zjednodusene znamena opakovane pouzitelny / dlhsia zivotnost = povedzme dve 'pracovne smeny', a D znamena ze presiel dolomitovym testom zanasania). Maximalnu ochranu co som nasiel na nete je filter s oznacenim A2B2E2K2 Hg NO CO 20 P3 R D, takyto filter ale uz casto ide aj cez 50 eciek kus...
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Momentálně se mi dostala do hledáčku britská maska Avon S-10, pořád se mi ale nedařilo najít velikostit, až nyní... a kupodivu mají britové poněkud jiný systém velikostí než sem čekal:
Velikost 1 – Large
Velikost 2 – Medium
Velikost 3 – Small
Velikost 4 – Extra Small


V případě České masky OM-90 jsou rozměry tyto:
Velikost 1 - 132–140 mm
Velikost 2 - 140–148 mm
Velikost 3 - 148–156 mm


U staré M-10M je tomu:
Velikost 1 - do 120 mm
Velikost 2 - 120-128 mm
Velikost 3 - nad 128 mm


Slovenská maska OM-99 má tyto velikosti:
Velikost Small (S)
Velikost Medium (M)
- vyhovuje pro 95% dospělé populace

Někomu to možná pomůže s výběrem.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

Jo ještě se draží CM 4 + 12kusů MOF 6 čas do konce 10 hodin. Je to dobrá koupě když vezmete v úvahu že maska se prodáva za 100kč a 1 prošlej filtr MOF 6 za 200kč. Reálná hodnota je tedy 2500kč. Je to poslední serie tak neváhejte. Posledně jsem to koupil za 300kč musím říct že maska je jako nová a filtry jsou jestě vakuově zabalené.
http://aukro.cz/plynova-maska-maska-cm- ... 02314.html
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Jo na tu S10 mám zálusk, pokud nevyjde můj zdroj na OM-90. Na ty filtry sem se taky koukal, akorát to se budu přebíjet s místními rozpadlýky :D
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Shollochov »

Nečetl jsem celé vlákno, tak se omlouvám, jestli to dávám podruhé, ale vygůůůglil jsem zajímavý elaborát ohledně použitelnosti starých filtrů MOF-x.
http://www.population-protection.eu/att ... _hylak.pdf
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Dneska mi přišla britská protiplynová maska S-10 (Avon). No musím říct že je tak skvělá, že ji nejde dost dobře popsat, zatím mě nenapadá žádná chyba, nebo cokoliv co bych jí mohl vytknout. Mám CM-4, ta není špatná, ale vadí mi u ní převažování nosu, kvůli váze filtru a konkrétně moje maska je poněkud těsnější. M-10 je fajn, ale je u ní potíž s výměnou filtrů a hlavně je hodně velká - není to zrovna maska kterou by člověk chtěl nosit v batohu. Mám i starou Fatru, je lehká a skladná, jen bych měl strach že nedokáže dost dobře těsnit (měl sem ji na maškarním a hodně sem se v ní potil). S-10 je zkrátka skvělá, podařilo se mi ji sehnat za cenu lehce přes litr peněz, bez filtru a s taškou, velikost 2 sem trefil dobře a myslím že by pasovala tak pro 95% dospělé populace. Stáří je poněkud výrazné - 1988 (můj ročník :mrgreen: ), ale vzhled je nadčasový a vypadá pořád moderně. Stačí porovnat s moderní maskou OM-90, myslím že rozdíl co se týče funkčnosti nebude žádný. Očnice jsou lehce škráblé, ale ničemu to nevadí. Zatím se mi nepodařilo zjistit jak funguje hadička na pití (musel bych mít po ruce víčko britské polní lahve - na víčko z ČSLA lahve nepasuje), nejak nevím jaká část se má zatlačit. Zdá se že i klasický starý filtr pasuje do masky bez potíží - časem bych si rád sehnal nějaký moderní filtr (až se namanu k nějakému levnějšímu).
Momentálně sem z nové masky nadšený. Nejspíš si k ní udělám i přídavné krytky k očnicím
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Kedr »

Máte někdo po ruce CM-4ku ? Jde mi o ten otvor pro lepší srozumitelnost řeči je opravdu tak "chatrný ? Čím je ona "přízvučnice" pod kovovou obručkou vyplněna, popř. věděl by někdo víc ? Jak tak na to koukám, tak zrovna 2x to ve mě důvěru nebudí ...
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

No CM-čtverku mám po ruce, a podařilo se mi zjistit jen to, že nad ventilovou komorou má maska průzvučnici, která na rozdíl od M-10M není vyměnitelná, je přidělaná napevno ke gumě masky kovovou stahovací obroučkou. Řeč mi přijde bez větších potíží srozumitelná. CM-4 ale není vojenská maska a tak se nemůžu zbavit pocitu (možná neoprávněného) že na nich soudruzi šetřili. Ještě podotek: Je to nejlevnější a nejsehnatelnější maska, tak od ní člověk nemůže čekat zázraky (!)
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Kedr »

To samozřejmě ano - ale mimo to všechno se mi zdá na svou cenovou relaci jako jedna z nejpohodlnějších masek, které vůbec za podobné peníze člověk sežene, nehledě na obrovskou výhodu filtru 40x4. Za pár korun hodně muziky 8-)
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Nu za obdobnou cenu se toho dá sehnat opravdu málo. Jedině tak nějaká stará Fatra, snad nějaká stará masa z Polska (MC-1*) a při troše štěstí i CM-10 (tu bych ale nepočítal). Taky i maska s chobotem sevejde do téhle kategorie. Konkurence není moc velká a je pravda že CM-4 je z nich nejmodernější, nejlépe technicky řešená a celkově konkurenci válcuje.

ps. Pro mě měla CM-4 cenu filtru, jelikož sem si musel koupit celou masku, abych dostal filtr :mrgreen:
* tu mám v plánu taky zakoupit, opět jen kvůli filtru co u ní je (P-5)
http://aukro.cz/maska-mc1-2-filtry-task ... 39118.html

Edit: Tak sem si obědnal dva ty komplety MC-1 z odkazu. Samotné masky upravím do steampunkového stylu, originální filtry někam založím. Už jen dva zabalené filtry P-5 mi přijdou za cenu 340 peněz (započítané i poštovné) jako dobrá cena. Až přijdou, tak o tomhle kaufu něco napíšu - jestli bude zájem
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Kedr »

Klidně se pak rozepiš - rád si to přečtu.

Já plánuju dokoupit prozatím po dvou filtrech na CO a nějaký kombinovaný "reaktor".

Ještě by mne zajímalo jaký je rozdíl mezi závitem "OZ 40x4" a " RD 40x1/7" ". Typový "RD 40x1/7" pokud dobře počítám by měl být o něco užší, nebo jak to je ? Bohužel u sebe žádné jiné krom padnoucích OZ 40x4 nemám a jsem poněkud zvědavý (ani jsem je v ruce nikdy nedržel) .
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Reaktor, starý sem teď viděl na aukru (je jich víc): http://aukro.cz/filtr-reaktor-i2804024278.html
Podle obrázku jsou z devdesátých let - což asi ještě jde, ale cena vše kompenzuje. Uvidím co mi od těch poláků přijde a kdyžtak bysme se nějak domluvili ohledně filtrů (nějak se mi ty staré kupí :mrgreen: )
Co se závitu týče, tak taky netuším, ale asi v nich rozdíl nebude nikterak závratný (myslím že jde jn o konstrukční drobnost, která se na funkci neprojeví - ale jak říkám, taky tápu).
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Kedr »

Primárně mi jde o to, jestli jsou totožné/použitelné - u těch 40x4 píšou přímo u certifikovaného prodejce, že je to typově pro řadu CM-3, CM-4, CM-5D, a u těch 40x1,7" jsou jako typy uváděny masky převážně novější/nejnovější (CM-6, Sari, Promask Black, Scott, Kemira, Draeger, MSA Auer, ventilační jednotky CleanAir, Scott Proflow). Tzn. zajímalo by mne, jestli jsou kompatibilní mezi sebou či ne.

Co se filtrů týče tak dám nejspíš přednost čerstvě fabrikované a certifikované funglovce - přece jen ta uváděná životnost u podobných filtrů - byt nepoužitých je v řádech pár let (co jsem zběžně koukal 2-8 let/typ - nedělám si iluze o skutečné době ale i tak upřednostním něco čerstvějšího), takže o nákupu Reaktorů z let 90. nijak zvlášt neuvažuju.

Každopádně by bylo zajímavé - mít možnost tyto nepoužité filtry nějakým způsobem otestovat - hádám, že dobrovolník na ostro se nenajde :mrgreen: a přístup k příslušné měřící technice zde taky nikdo nejspíš mít nebude, takže zase nic :ne :|


Edit:Jinak momentálně si pročítám tu studii, kterou jste přiložili o pár postů výš - vskutku zajímavé počtení :)
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Kedr »

Tak už´jsem si dohledal "návod k použítí masky Cm-4", kde se slovy píše:

"Filtr se k masce připojuje našroubováním do ventilové komory. Masky se vyrábějí s ventilovými komorami se závitami RD 40x4mm nebo se závitem RD40x1/7(podle požadavku odběratele). Komory se závitem Rd40x4 nejsou značeny. Komory se závitem Rd 40x1/7 jsou značeny. Rd 40x1/7
EN 148
Druh závitu je rovněž označen na filtrech. Před použitím masky si uživatel musí ověřit, zda druh závitu ventilové komory je totožný se závitem filtru (popřípadě dýchacího přístroje), který má byt použít."

Toliko k mým nejasnostem :)
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Před pár dny jsem zde řešil nákup plynové masky a filtrů z Polska*, nyní mi konečně přišel balík. Na prvním obrázku tedy můžete vidět: plynovou masku MC-1, která mě překvapila svou pohodlností. Na první pohled totiž pripomíná naše Fatry, který byly hodně jednoduché konstrukce. V případě této masky je vnitřní část doplněná o jednoduché kanálky proti zamlžování skel (nefunguje nijak skvěle, ale jde to). Závit pro filtr je v lepším úhlu než u klasických masek a tak se příliš nepřevažuje na čumák. Je tedy překvapivě pohodlná. Celkově se dá říct že sem od té masky nic nečekal a mohla mě tedy jen příjemě překvapit (což se stalo).
Další částí balíku byl obyčejný filtr MC-4, který je až na pár odlišností obdobou našemu filtru z CO (těch to je všude plno). Jako bonus byla k tomuto kompletu i malá brašna v podivném maskovacím vzoru. Nic extra, ale nečekal sem že v balíku bude, tak mě příjemě překvapili.
Nu a teď k filtru, kvůli kterému jsem si ten komplet objednával. Filtr P-5 je zatavený ve fólii (jak můžete vidět na první fotce). Po rozbalení je opatřen uzávěrem, víčkem a plombou (viz obrázek 2). Filtr je to lehký, menších rozměrů, díky čemuž nepřekáží a dá se říct že si člověk ani nevšimne že ho má na masce. Ten který jsem rozbalil byl vyroben v roce 1994 a oficiálně prošel v roce 2004 (pochybuju ale že by se v takovém obalu mohlo něco na filtru znefunkčnit). Na poslední fotce jej můžete vidět našroubovaný na mé britské masce Avon S-10. Celkově mám z obchodu radost a sem rád že sem objednal komplety dva (aby se rozmělnilo poměrně vysoké poštovné). Ve výsledku mě tedy vyšel jeden filtr P-5 na 170,- penízů + jako bonus maska, druhý filtr a brašna. To vše dvakrát (za 340,-). Rozhodně to byl dobrý kauf, jelikož sem chtěl původně dát za jeden samostatný filtr maximálně 350 peněz.

* http://aukro.cz/maska-mc1-2-filtry-task ... 39118.html

Rasemasky (4).jpg
Rasemasky (3).jpg
Rasemasky (1).jpg
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Hdm »

Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Rase »

Britský NBC oblek

Před pár dny mi přišel britský protichemický oblek, mnozí jej již nejspíš znají nebo vlastní. Přeci jen se jedná o poměrně dostupnou a levnou záležitost (něco nad 200,-). Již dříve jsem přemýšlel o koupi nepromokavého kusu oděvu, který by šel použít i jako protichemická ochrana. Sice vlastním ČSLA protichem. pláštěnu, ale ta mi přijde moc objemná a šustivá. Našel sem si tedy britský oblek, který se zdál být (podle fotek), lehký a vyrobený z tenkého materiálu. Když mi ale přišel balík, překvapila mě velikost :mrgreen: Kalhoty a bunda jsou zabaleny oděleně, ve vzduchotěsném pytli, takto zabírají poměrně málo místa (dohromady zhruba jako JPčko). pytel jsem tedy otevřel a horní část kompletu vybalil. Bunda byla díky vysání vzduchu pomačkaná a k mému úžasu nebyl vyroben z pogumovaného materiálu, ale materiálu více podobného běžné látce. Vnitřní části byli lehce slepené, díky aktivnímu uhlí, kterým je tento oděv opatřen (na celé vnitřní straně). O lehkou pláštěnu se tedy nejdená, i tak se ale jedná o zajímavý oděv. V británii se používá i jako levné rybářské oblečení - těsnit by tedy měl dobře (rozhodně bych to do něj ale neřekl). Ještě poznámka, po znovuzabalení balík nezabírá nějak extra víc místa než ve stlačené podobě - což je dobře.
Zapínání je na zip, který je možné překrýt suchým zipem. Kapuce je velice dobře řešené, jelikož po úplném zapnutí vám vykukuje jen část obličeje (guma se roztáhne až po nasazení přes plynovou masku). oblek je doplněn i několika kapsami. Celkově je oblek logicky řešený, nevím ale jak dobře dokáže ochránit před chemikáliemi (asi ano, jinak by se nepoužíval...) nebo vodou. Mám i klasickou JP pláštěnu a těžký JPCH oblek - každý oblek se ale hodí k něčemu jinému. U mě zatím vede NBC (hlavně kvůli dvoudílnému střihu).

Tady je odkaz ať víte o co jde: http://www.zbozi.cz/?q=NBC+oblek (prodává se buď zelený, nebo maskovaný)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od sigmark »

to me zajima! jak je to s dlouhodobym pobytem v obleku? neni zevnitr pogumovany? efektivne to brani perspiraci a treba v zime je to tedy na chcipnuti. ceske JPcko je taky spis pro pohyblive cile (tak mozna dobra alternativa k nouzovemu obleku z pytlu na odpadky).

pokud jde o ceske filtry MOF, nebo filtry do M10, muzu je sehnat. bude -li zajem, overim cenu
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od Rase »

Tak schválně sem vybalil i kalhoty (rozlepování je vtipné, jelikož není poznat kde je spodek a kde vrch) a oblékl se do obleku. Zprávně by asi pod ním měla být uniforma, no já mám akorát tričko (nemám oblečené rukavice a ani masku), i tak se ale nijak zvlášť nepotím (je ale poznat že oblek není dvakrát prodyšný). Oblek pogumovaný není, materiál je pocitově taková kombinace "látky a papíru" (nenapadá mě k čemu to přirovnat). Oblek má taky štelovací sucháče na rukávech, spodní části bundy, dva suché zipy na každém lýtku + jednoduché kšandy. Místo opasku je taky suchý zip (sem útlý a tak bych snesl i větší rozsah). Velikost je tuším univerzální, ale pasuje mi (190cm, 75 kg). Konstrukční mínus vidím jen v širších rukávech a hrudi, a tomu, že hrudník přechází přímo do spodního dílu kapuce. Nosit kapuci bez masky prakticky nejde (není to nic zvlášť příjemného) - proti dešti tedy hodně nepoužitelné. Teď mám bundu u krku rozhalenou a je v ní dobře - sedím v tomhle NBC už zhruba hodinu a nemám nutkání si hostrhnout jako u JPCH. U JPCh sem byl zpocený a nasraný ještě než sem se do něj nasoukal :mrgreen:

praktický podotek No.1: podařilo se mi narvat celý NBC oblek do tašky od britské masky. Kdybych oblek nevybalil z původního stlačeného obalu, vlezl by se do tašky snáz a třeba i s filtrem nebo dalšími věcmi. Nevyhazujte ani původní gumičky - po sešlápnutí pylů s díly obleku sem je nimi znovu stáhnul :idea: Výsledné zavazadlo 265 x 265 x 155

Co se filtrů týče, tak sem je sháněl před pár týdny, teď už mám ty polské a další nehledám. Někoho by to ale mohlo zajímat
Naposledy upravil(a) Rase dne 02.12.2012 23:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

Příspěvek od sigmark »

ti polaci jsou jeste standardni varsavska smlouva ne? tam by mely pasovat MOFy. pokud je to uz NATO standard, tak napriklad bw filtry jsou celkem dostupne
Odpovědět