Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tonda »

DeadMan píše: 18.03.2020 15:44 Tak zásoba filtrů dorazila 8-)
Jsi si jistý že chrání před viry? Někteří prodejci to sice píšou, ale důležitější je co říká výrobce. Nikde jsem nenašel žádnou normu podle které jsou vyrobeny. Asi je to lepší než rouška, ale třeba většina nových filtrů s 40X1/7" mají zaručenou účinnost ffp3, těm věřím.

Lf10 i staré plechové mofy mám doma, ale používat je zatím nebudu.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Grunt »

Ostré LF-10 by měly v sobě mít vrstvu aktivovaného uhlí, která částice v plynech které projdou zachytí a pohltí. Problém je jen že jsou dávno prošlé a tak to nikdo nezaručí (AC po čase ztrácí sorpční kapacitu). No na druhou stranu poslední textilní vrstva musí být schopná zachytit i nejjemnější částečky AC, takže popravdě s dobrým před-filtrem bych si nedělal moc starosti. Bacha je potřeba dávat na to, že se z toho AC (jemný černý prach) nesmí sypat, protože pokud jo částicová ochrana propouští a pak je nejlepší filtr rovnou mrsknout do koše.
Popravdě kdyby se filtry LF-10 vyráběly masově za použití dnešních technologií (netkané nanovlákenné textilie), myslím si že jako biologická ochrana by byly to nejlepší k dostání na trhu v poměru cena/výkon. Navíc jsou kompaktní a rigidní zároveň.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od floky »

z návodu k maske M10 a filtrom ....

chráni proti všetkým otravným látkam, biologickým prostriedkom a rádioaktivným prostriedkom....nechráni proti kysličníku uholnatému a proti čpavku...

takže s vysokou pravdepodobnostou tie filtre chrániť budú aj proti koronavírusu...respektíve....rozhodne viac a lepšie ako nič, ruška, alebo nedoliehajuci respirátor....

http://www.biomarket.cz/images/MaskaM-1 ... omOrig.jpg

Cielom je minimalizovať riziko, nie je ho možné nikdy 100% odstrániť...

Ale aj tak vela z nás, nosí zbran, hoci nás môže sniper zastreliť na 1500 metrov...od chrbta...
Alebo máme zapnuté pásy v aute, hoci nás môže čelne trafiť kamion...
Alebo šukáme milenku s kondómom, hoci hovorí, že sme jej jediný....
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od FMJ »

Vzhledem k tomu, že OM-10 je armádní prvek individuální OPZHN a mezi ZHN patří i biologické zbraně (kam určitě patří i viry), tak bych se odvolal spiš na nějaký vojenský prováděcí předpis. Něco z netu (dopředu říkám "fachmanem" neověřeného a nepotvrzeného): https://www.blogovnik.cz/navod-k-obsluz ... 032131.php

Mohl by se k tomu vyjádřit někdo OPRAVDU ZNALÝ problematiky, ať se nebabráme v domněnkách?
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od ecart »

Musím se přiznat, že aktuální situaci jsem brutálně podcenil:
- Jasně, mám doma krabici jednorázových roušek, ale je spíš náhoda.
- Ano, měl jsem doma několik lepších respirátorů, ale to bylo jen proto, že jsem nedávno boural půlku baráku.

Dnes už je mi jasný, že nějaký roušky a respirátory jsou víc placebo, než opravdová ochrana zdravého uživatele před nákazou. Pokud se bude člověk delší dobu pohybovat v promořeném prostředí, tak s tím absolutně nemá šanci.

A z toho plynou dva dotazy:

1) Dají se někde (v zahraničí) pořád ještě koupit filtry a civilněji vypadající plynové masky? Něco jako CM6, nebo Drager. Všude vidím, že tyhle typy jsou pryč a sehnat se dají jen vojenské muzeální kousky se dvojicí zorníků.

2) Chodíte někdo nakupovat v plynové masce?

Díky :shock:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Hned na předchozí stránce máš ode mě příspěvek, kde máš odkaz na skladové masky. Stačí číst.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od ecart »

Odkaz jsem otevřel, ale vedl jen k respirátorům, takže jsem zase zavřel.
Otevírám tedy znovu a už vidím, že je tam i sekce s full-face maskami... díky!
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od L.C. »

Maska OM-90 se dá koupit jako CM-7M od Mira Safety a jsou schopní dodat i NBC filtry (teď nevím, jestli filtry projdou jejich regulacemi). Ceny za filtry jsou dost příšerné a co je horší, tak se vyrábí u nás (buď Malina Safety, nebo Sigma Lutín, nevím) a s maskami to bude asi stejné. Bohužel aktuálně sehnat novou OM-90, nebo i CM-6 je nemožné.

https://www.mirasafety.com/collections/ ... y-gas-mask
a
https://www.mirasafety.com/collections/ ... l-gas-mask

Starší OM-90 měli ještě včera na Armatexu. Dnes je tam pusto a prázdno :-(.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Hdm »

Než se pokusím nějak opravit polomasku, zkuste mi prosím poradit nejlepší způsob jak na to. Praskl mi ten ohrnutý límec na nose. Polomaska těsní i tak, ale nechci aby se to mohlo trhat dál.
IMG_20200319_125729.jpg
IMG_20200319_125749.jpg
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Matěj »

Grunt píše: 19.03.2020 10:49 Ostré LF-10
Jen doplním, ono slůvko "ostré"může evokovat, že existují i cvičné LF-10, ale neexistují. Všechny jsou ostré.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Grunt »

Já měl za to že existují ještě cvičné LF-10, které se používaly pro cvičení s CSkem.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Matěj »

Co pamatuju z nauky o OM10M, tak jediný rozdíl je ve dvou výrobních provedení a to starší (bílé, balené v průhledné folii) a novější (šedé, balené v "alobalu" viz foto výše), dokud byly v armádě, tak se taky nerozlisovalo ostré a cvičné.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od kubamk »

Fabulous píše: 19.03.2020 3:34 Zde k dispozici polomasky (ale i další zajímavé produkty). Běžně posílají do ČR. Doporučuji Aviva 40. Lze použít P3 filtry se závitem 40x1/7”.

https://en.safetygas.com/respiratory-pr ... respirator
Objednal jsem, díky za odkaz. Uvidíme zda přijde. Jinak jsem byl na nákupu v om90 a lidi se me dost děsily...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Mě normálně přišly za pár dní.
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Equestrian »

Co se týče filtrů, tak sice nepíšou aktuální skladové zásoby, ale při troše štěstí si myslím že ze Stimaxu, ještě filtry na celomasky půjdou sehnat, nebo i celomasky, ikdyž to je profi výbava pro hasiče a je to fakt hodně napálený. Ale P3 40x1/7 mi od nich došli v poho, za "normální" cenu.

https://www.stimax.cz/198-2-Ochrana-dychacich-cest.html

BTW. do nedávna cca pár dní zpět měli i nově naskladněné polomasky s filtry P3, vypadali fakt dobře, ale dnes je tam nějak nevidím (to jen malé info pro nasrání) :head :)

A jinak když posledních 14 dnů sleduji zásoby I. jakosti OM-90 v Armatexu, tak to mizí rychlostí blesku, asi jde do tuhýho, když už i tam mají pusto a prázdno :shock:
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od kubamk »

Fabulous píše: 19.03.2020 13:39 Mě normálně přišly za pár dní.
měli jenom velikost L nevíš zda se to dá zmenšit? Jinak 40ecek za dopravu je rachot..
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Jestli myslíš tu polomasku, tak pro dospělého chlapa je akorát. Velikost do jisté míry koriguješ sílou přitažení k obličeji. Polomaska má docela měkké okraje, které pěkně sednou k obličeji.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

Nevím, jestli jde do tuhého, ale troufám si tvrdit, že minimálně třetina to v životě nepoužije, protože si myslí, že když to mají v krabici doma, tak že to jako prevence stačí ...
Až to bude mít na sobě většina lidí během nákupů, tak by se dalo už něco říct.
Equestrian píše: 19.03.2020 13:41 A jinak když posledních 14 dnů sleduji zásoby I. jakosti OM-90 v Armatexu, tak to mizí rychlostí blesku, asi jde do tuhýho, když už i tam mají pusto a prázdno :shock:
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Pez »

Hdm píše: 19.03.2020 13:05 Než se pokusím nějak opravit polomasku, zkuste mi prosím poradit nejlepší způsob jak na to. Praskl mi ten ohrnutý límec na nose. Polomaska těsní i tak, ale nechci aby se to mohlo trhat dál.

IMG_20200319_125729.jpg
IMG_20200319_125749.jpg
To vypadá na silikon. Ten se lepí dost blbě. Kupuji lepidla tady, když tak se tam zeptej určitě poradí, akorát jsou ty lepidla docela drahé.

https://www.hfservis.cz/produkty/lepidl ... a-lepidla/
Odpovědět