Zlaté české ručičky

...aneb co se jinam nevešlo.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od Fabulous »

Snad je téma kartuše vyčerpáno. Ok?
Aesculap
Příspěvky: 11
Registrován: 20.10.2012 12:11

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od Aesculap »

Fabulous píše:Snad je téma kartuše vyčerpáno. Ok?
No možná je. Jen drobnou technickou. Sám vlastním již 2. verzi PB vařiče VAR. První mi odešla po cca 10 - 15 letech používání.. (ty krámy nic nevydrží :lol: :lol: ). Za tu dobu jsem plnil kartuši nesčetněkrát.. Znám blázny, co to plnili na balkóně, pak dali do ledničky, pak zase na balkóně dolejvali, co se vešlo. No tak takovou věc bych nedoporučoval.. Bohužel se artuše nedají kontrolovat, jak vypadají uvnitř (analogie tlakové zkoušky lahví), takže je to trošku ruská ruletka..

Ale co jsem chtěl říci k poznámce Sedláčkově (viz výše) - sám v době mého nákupu VARu přepouštěcí ventil dodával... Byla to defacto dvouzávitová redukce se stavěcím šroubkem pro otevření ventilu PB 2 kg lahve. Kamarád si pak vyrobil daleko lepší ventil který měl mezi závity vlastní ventil - kohout, který po otevření přepouštění spustil..

No nic.. Hrdinů jsou plné hřbitovy, poserové žijí dál.. Já mám zatím všechny části těla :rofl
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od K4cer »

Při nedávné předpovědi počasí, hrozící že budou padat kroupy, jsem přemýšlel jak zabránit větším škodám na automobilu. Pomačkaná karosérie je problém jen estetický a na funkci (rostlináře) nemá vliv, a všechny okna mám relativně svislý, krom čelního. Světla sou taky dostatečně chráněna, takže zbývalo vyřešit to čelní sklo.

Ze starý karimatky jsem uřezal kus akorát na přední okno. Z hrubé plastové fólie, která se používá na ochranu kabelů pod zemí (taková ta červená s vyseknutými blesky, ale je možno použít jakoukoli hrubší fólii, gumu, nebo kůži) jsem vystříhnul velký podložky, a do rohů karimatky jsem narazil kovový nýtovací oka, jak mají kamiony na plachtách (jen menší, k dostání běžně). Podložka z každé strany částečně rozloží namáhání materiálu kolem oka a zabrání tak jeho vytržení.
Karimatka se upevní libovolným způsobem (gumicuky, špagát) o přední blatníky, zrcátka, sloupky karosérie, zahrádku, cokoli. Altrenativně jde využít na spaní, sezení v kempu nebo kdekoliv, i k válení se pod autem.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od Josef »

Ve standardní výbavě auta mám dvě starší silné flaušové deky. Jedna z nich je z jedné strany navíc podšitá režným plátnem. Vozím je celoročně. Jedna je pro lidi (v zimě, kdyby se něco stalo a člověk zůstal někde "viset", v létě s rodinkou na posezení v trávě, ale taky třeba na zakrytí nákupu v kufru, pokud vezu mražené potraviny a budu nucen u dalšího marketu delší čas parkovat na slunci nebo se hodí na položení křehkého nákladu) a druhou deku mám do kufru pod psa nebo pro případ, když bych potřeboval lehnout pod auto a něco opravovat. Deky mají našitá ouška, co vzniklo jako nutná úprava, když to pes pod sebou neustále shrnoval. Kdyby začaly padat kroupy, roztáhnu to na autě a za ta ouška zajistím pomocí gumicuků. Většinou parkuji tak, že mám auto v dosahu, ať už je to parkování před firmou nebo před domem. Na střeše se deky potkávají, částečně překrývají a umožňují průchod antény. Deky sice budou mokré, ale to nevadí, však se usuší... Dají se použít i za prudkého slunce, aby se vnitřek auta tolik neprohřál, což používám občas při táboření (viz. třeba loňský sraz R). Jinak si myslím, že samotné čelní sklo by uchránila i taková ta alumatka, co se na auta prodává proti slunci. Ale musí být velká, aby vykryla i okraje skla a samozřejmě daná zvenčí, ne zevnitř, jak ji většina lidí, na ochranu palubovky a volantu před sluncem používá.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od Lupus »

Když už píšeš o dece na střeše auta, coby ochraně před kroupami, tak jsem si vzpomněl, jak mi kamarád vyprávěl, že si své autíčko chtěl taky zabezpečit před kroupami. Vytáhl deku, rozhodil jí na střeše a protože tam neměl vymazlená očka jako ty, zavřel konce deky do dveří. Při krupobití se chodil hrdě dívat z okna, jak že to krásně vymyslel a plácal se po rameni i ve chvíli, kdy deku sundaval ze střechy a obdivoval neporušený lak na střeše. Bohužel deka skřípnutá do dveří fungovala jako knot a všechna sedadla byla durch promočená a voda držící se na podlaze mu byla alespoň důkazem toho, že nemá v podlaze díry, kterými by vytekla.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od Count »

Josef píše:Ve standardní výbavě auta mám dvě starší silné flaušové deky. Jedna z nich je z jedné strany navíc podšitá režným plátnem. Vozím je celoročně. Jedna je pro lidi (v zimě, kdyby se něco stalo a člověk zůstal někde "viset", v létě s rodinkou na posezení v trávě, ale taky třeba na zakrytí nákupu v kufru, pokud vezu mražené potraviny a budu nucen u dalšího marketu delší čas parkovat na slunci nebo se hodí na položení křehkého nákladu) a druhou deku mám do kufru pod psa nebo pro případ, když bych potřeboval lehnout pod auto a něco opravovat. Deky mají našitá ouška, co vzniklo jako nutná úprava, když to pes pod sebou neustále shrnoval. Kdyby začaly padat kroupy, roztáhnu to na autě a za ta ouška zajistím pomocí gumicuků. Většinou parkuji tak, že mám auto v dosahu, ať už je to parkování před firmou nebo před domem. Na střeše se deky potkávají, částečně překrývají a umožňují průchod antény. Deky sice budou mokré, ale to nevadí, však se usuší... Dají se použít i za prudkého slunce, aby se vnitřek auta tolik neprohřál, což používám občas při táboření (viz. třeba loňský sraz R). Jinak si myslím, že samotné čelní sklo by uchránila i taková ta alumatka, co se na auta prodává proti slunci. Ale musí být velká, aby vykryla i okraje skla a samozřejmě daná zvenčí, ne zevnitř, jak ji většina lidí, na ochranu palubovky a volantu před sluncem používá.
Ouška na dekách chápu, gumicuky chápu, ale za co zahákneš druhý konec gumicuku, aby ti deky při krupobiti nesfoukl vítr? Protáhneš to pod autem? Nebo máš na autě očka? Jedně mě napadlo zaháknout to na mém autě za kličky od dveří, ale to bych se bál, aby mi i s dekou neodletěl kus dveří. :D
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od K4cer »

Já to věším dole za blatníky (šlo by i za díry v disku kol, spodní hranu prahů, struny/tlumič) a zrcátka. Nahoře pak o šiltík nad voknem a zahrádku, podle tvaru karoserie by to šlo zachytit o zadní hranu předních dveří třeba.
Pokud to fakt není o co uvázat, bylo by asi lepší použít místo gumicuků nylonovej provázek, a přetáhnout ho vnitřkem auta a uvázat na druhý straně deky/karimatky. Provázek je pevnej, tenkej, a nenasákavej, pokud ho dáš přes otevřený přední okna a pak ho skřípneš mezi okno a těsnění, nic moc by dovnitř natýct nemělo.
Taky to můžeš zaháknout o pootevřený střešní vokno :mrgreen:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od malajizva »

Tak jsem dneska dodělal loader kulí do lisu :beer
ještě mu chybí nátěr :angel :
https://youtu.be/B-oZ68FGQ6g
funguje docela dobře... tak uvidíme po 5 tisících, v jakém bude stavu. Točil jsem to jen narychlo z mobilu - jednou rukou tahám za páku, druhou natáčím - tak je to trochu roztřesené....
Přílohy
celek
celek
detail
detail
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od the.marek »

Pecka, palec nahoru :yes
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od sigmark »

a byl to krásný stroj
žasné síly zdroj :-D

moooc pěkné!
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od malajizva »

A protože jsem mě chvilku čas, tak jsem dokončil svůj prototyp feederu a už to funguje. Není to sice 100%, má to dřevěný kolečka, ale na ověření funkčnosti to stačí. Tak uvidím, kolik tisícovek s tím zkalibruji :D :
https://www.youtube.com/watch?v=os0L9UQMMk4
celý komplet vypadá takto:
(jo kule jsou nepovedené - odpad z galvanizace)...
Přílohy
galvanizace - prototyp.jpg
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od Josef »

Parádní "mechanika"...
(Mimochodem, dřevěná kolečka se používají už od starověku a kupříkladu na mlýnech vydržela běhat i 10 let. Takže i ve tvém případě vydrží. Stačí jen trošku namazat - lojem, voskem či alespoň mýdlem na praní.)
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od malajizva »

ahoj, díky :D
Dávám do středů ozubených kol kuličková ložiska a zuby mažu.
Při kalibraci se z desítek minut se teď dostanu na minuty, ale musím to změřit. a hlavně ten vopruz s dáváním kulí do lisu byl ubíjející. Teď už jen vychytat mouchy a dát moto-pohon.... Ale to musí chvíli počkat.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od sigmark »

moc pěkné!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od K4cer »

Není to zrovna český, ale je to dobrej nápad a nic vám nebrání to vyrobit:

Výroba vázacího pásku z PETflašky a.k.a Butylkorez :chuckle

https://www.youtube.com/watch?v=a1gni_nsB98 (7'30", rus)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od sauerkraut »

Nevim, jestli se to hodi zrovna sem do tohoto vlakna, ale nove vlakno v sekci Ostatni zalozit nemohu (zkousel jsem), takze bych rad poprosil moderatory, aby to vydelili do noveho vlakna, pokud jim to bude pripadat vhodnejsi.

Uprava domacich spotrebicu

Apokalypsa prijde brzy. Nebo taky ne. Umre 99% lidi a ostatni budou bojovat v troskach civilizace o posledni konzervy. Nebo za pocatku neumre nikdo, ale za prvni rok vsichni zkubnou o deset kilo, zemre par tisic lidi hladem a lidi zacnou pestovat kraliky a slepice i na balkonech v panelakach (Venezuela). Moznosti jsou ruzne.

Jeden z pravdepodobnych scenaru maleho pruseru (MP - analogicky ke zkratce VP pouzivane bezne zde na foru) povazuji energetickou krizi. Ekoidioti nechapajici zakladni fyziku zatim uspecne blokuji jaderne elektrarny, vedeni od vetrnych parku a stavbu precerpavacich elektraren. Pokud uplne zablokuji vsechny tri tyhle veci, bude blackout bezna zalezitost, jako v nekterych Africkych a Jihoamerickych zemich. K tomu staci nejaky problemek s plynem z Ruska, trosku horsi ekonomicka situace a vetsina lidi bude resit, jestli maji na to, aby doma svitili, topili a varili.

Vyhoda pripravy na tuhle moznost je v tom, ze se vyplati i v pripade, ze MP neprijde. Energie uz levnejsi nebude (pokud nezvladneme fuzi a v tom pripade nejdriv za 30-40 let).

Izolace lednice a mrazaku. Tyhle spotrebice jdou zaizolovat dodatecnym (nejlepe grafitovym) polystyrenem. Kdyz se kouknete na tloustku sten, tak je tam nejakych 5cm izolace. Pridejte 10 a jste nekde uplne jinde. Blbe se izoluji dvirka a v pripade izolace zadku nesmite zaizolovat chladic. Namerene to nemam, protoze jsem zaizoloval hned. Mam namereny neizolovany druhy mrazak a az ho zaizoluju, pridam sem do fora vysledky, kolik to usporilo. Hodi se i v pripade provozu solarniho systemu (izolace je levnejsi, nez panely a baterky navic).

Predelani pultoveho mrazaku na lednici. Prestavba je trivialni - dovnitr se da termocidlo a napajeni se spina podle udaju z termocidla (s nejakou hysterezi). V zasade se jedna o jeden operacni zesilovac, par odporu, tranzistor a rele (nebo operacni zesilovac, par odporu, optotriak a triak). Mel to na svych strankach jeden Spanel provozujici solarni ostrov, ale ted to nemuzu dohledat. Psal, ze mrazak ma lepsi izolaci, nez lednice a z pultoveho mrazaku nevytece pri otevreni studeny vzduch, takze cele zarizeni ma zhruba 1/3 spotreby obdobne velke lednice.

Prestavba mycky na teplou vodu. Ziskat teplou vodu v solarnich kolektorech, v kamnech na drevo, v kotli, v karme na plyn, nebo dokonce i v bojleru na nocni proud je levnejsi, nez ji ohrivat primo v mycce. Zda se, ze cast prodavanych mycek ma primo v navodu moznost napoustet az 65 stupnu teplou vodu, takze neni potreba nic upravovat. Pokud vas zdroj dava vice, nez 65 stupnu, da se to poresit termostatickym ventilem. To je takovy mosazny bazmek, co vypada jako T-kus s kohoutkem, stal me asi dvanact stovek a funguje stejne, jako termostaticka baterie za 4 litry, akorat ma na vystupu normalni instalatersky zavit (G3/4" a ne nejaky M22x1.5, nebo, co to tam bylo). Nemaji to v kazdem zelezarstvi. Nastavite 65 stupnu a vitezite.

Prestavba pracky na teplou vodu. Tady je nutne resit i teplotu, takze to je o neco slozitejsi. Nejlepsi by bylo ji koupit, ale dvacet let stara Philco ruzne pretekala a delala podobne pitomosti a z novych to umi snad jenom nejaka Miele asi za 25 tisic, coz je ponekud silena castka. Tenhle clovek uspesne predelal nejpouzivanejsi program pracky:
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-pr ... plou-vodu/
V zasade akorat pridal ventily z druhe pracky a to, ktera voda se ma pustit ridi casovacem, coz mi prijde genialne jednoduche. Casovace jdou koupit za par korun na ebayi (ale nevim, jestli se budou chovat zpusobne, zatim jsem se k nemu nedostal). Pokud se admini rozhodli smazat link, tak budete muset pouzit google, hledejte "Uprava pracky na teplou vodu" a doufejte, ze najdete spravny clanek.

Pomaly hrnec. Pro provoz na solarni system by se hodilo mit hrnec na vareni s nizkou energetickou narocnosti. Takze tepelne izolovany. Hodne jidel se dela tak, ze se maji nejakou dobu jenom udrzovat na nejake teplote - ostatne to je princip vareni v termosce. Nacpat pod hrnec omotany skelnou vatou plotynku z varice pripojenou na nizsi napeti je pomerne snadne, ale neprakticke, takze premyslim, jak to nejlepe vyrobit. Zatim mi z toho vychazi dvouplastova nerezova nadoba s topnymi elementy na dne a vodotesnym konektorem. Jenomze zatim neumim svarovat nerez, takze tenhle napad bude muset pockat, ledaze by se objevil nekdo, kdo by si to chtel taky postavit a svaril by mi nadobu vymenou za vyreseni elektriky.

Doufam, ze tu nejsem sam, kdo o tomhle premysli a ze v odpovedich najdu nejakou dalsi inspiraci.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od Jenda »

sauerkraut píše:Blbe se izoluji dvirka a v pripade izolace zadku nesmite zaizolovat chladic.
Nezvýšilo by účinnost především aktivní chlazení chladiče? Vždycky mi přišlo hloupé, že si lednička hned na zadní stěně generuje vyšší teplotu (a navíc pak musí pracovat do této teploty).
sauerkraut píše:Pro provoz na solarni system by se hodilo mit hrnec na vareni s nizkou energetickou narocnosti. Takze tepelne izolovany.
To je další věc, u které nechápu, proč se nepoužívá - hrnec, který by měl spodek neizolovaný, ale boky dvouplášťové.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od K4cer »

Pračku na teplou vodu mám :mrgreen:

Kecám samozřejmě, mám naprosto vobyčejnou pračku se vstupem na studenou vodu. Ale vodu přivádím dvěma kohoutky (všichni asi známe toty odbočovací mezikusy co se instalujou před baterii - ty jsem zakoupil dva) a dvě přívodní hadice, které sou pod vanou spojeny Téčkem do jedný, co vede do pračky.
V praxi to funguje tak, že zapnu pračku (peru téměř výhradně na 40), votevřu teplej kohoutek, napustí se teplá voda (cca 50°) na praní, kohoutek zavřu a otevřu studenej - tím veškerá obsluha systému končí. Pračka chvíli přemýšlí, pak dojde k závěru že vodu vohřívat netřeba, a zahájí praní s tím že z displeje ubyde asi 20 minut. Po vypuštění prací vody si napouští normálně studenou na máchání.

Funguje mi to několik let, spirálu v pračce prakticky nepoužívám (a když výjimečně peru na 60 nebo ještě výjimečněji na 95, tak stejně nahřívám z asi 50°, ne z 15 nebo kolik). Úspora elektřiny je docela značná.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Zlaté české ručičky

Příspěvek od dracekvo »

Mrazák upravenej na nižší teplotu mám. Ale z jinýho důvodu. Uchvovávám v něm pivo při +2°C.
Kolik to žere sem neměřil, ale nešel sem cestou bastlení, ale použil normální panelový termostat. V číně stojí do 200,- Kč. Tam kde je 230V by fakt člověk co tomu nerozumí moc bastlit neměl.
Velice jednoduše si můžu nastavit teplotu jakou chci, taktéž histerezi a ochrannou dobu proti častému spínání kompresoru.

Nějaké foto

https://img15.rajce.idnes.cz/d1503/12/1 ... 140230.jpg
https://img15.rajce.idnes.cz/d1503/12/1 ... 145752.jpg
https://img15.rajce.idnes.cz/d1503/12/1 ... 145800.jpg

Edit: akorát se připravte na to, že když do mrazáku polezete tak jako do lednice, tak bude furt plnej vody.
Odpovědět