Alkohol

...aneb co se jinam nevešlo.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Alkohol

Příspěvek od kregan »

Aneb tabuizovaná položka v survivalu.
Všiml jsem si, že ho zmiňuje Milli ve své příručce. Ač alkoholu, jako anestetika při krvácivých zákrocích bych se bál. Přeci jenom rozšiřuje cévy a je tak větší šance vykrvácení. Co jsem si měl možnost o víkendu ověřit je jeho kalorická a energetická hodnota. Na závodech od večera do večera si stačilo dát nad ránem silej horkej grog a nakopnul na několik dalších hodin.
Určitě jde silnější alkohol použít jako desinfekce a jestli si dobře pamatuju ve scénáři "Bosna" byl žádaným platidlem.
Na infekčnim mi řikali, že na vnitřním použitím alkoholu coby prevence je taky něco pravdy.
Pak je tu ještě společenský aspekt (např. jak sme se skamarádili v trans-sib. mag. s obávanými pašeráky alkoholu a měli tak status VIP cestujících) a nic nezvedne v opuštěných horách morálku tak jako doušek slivovice objevený na dně batohu.
I Radek Jaroš při nedávné expedici na K2 vezl solidní množství slivovice a asi při svých zkušenostech věděl proč i když určitě musel počítat každej gram.
A někdy může alkohol sloužit jako balzám na duši.
Taky se říká, že alkohol "zahřeje", ale v tomhle ohledu nám může být mnoho umrzlých venku nocujících dostatečným varováním.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Alkohol

Příspěvek od donovanstangiano »

"Na alkohol! Na příčinu a zároveň řešení všech životních problémů." H. Simpson

Osobně si myslím, že investice do slušné destilační kolony je jedna z nejrozumnějších věcí. Zatím to bohužel outsourcujeme na pěstitelskou palírnu, ale kdyby padly legislativní omezení, šel bych do toho hned.

Další level by byla domácí varna piva, ale tam je pak problém sehnat kvalitní suroviny.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Alkohol

Příspěvek od Baca »

Pivo sa varilo a aj vari aj z mladeho smrekoveho ihlicia :-) a da sa DOBRE uvarit z kdecoho :-) Prave pivo sa bude v PA varit najlahsie :-) Sice to nebude Pilsener lager, ale pivo to bude :-D
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Alkohol

Příspěvek od Karlos »

Pivo z ihličia? Zkoušel to někdo? Chutnal to někdo? :shock:
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Alkohol

Příspěvek od kregan »

Pivo se dá uvařit na sporáku téměř z čehokoli. Záleží na kvalitě a tudíž i na "prodejní hodnotě". Pivo vařili i Volynští Češi. Když sme dělali na Sibiři výzkum mezi jejich potomky, kteří pokračovali dál do Ruska, zmínky o vaření piva byly dohledatelné i tam.
Některé středověké kroniky z tažení vojsk Evropou uvádějí jako denní příděl vojáka půlku chleba a misku piva (údajně v tehdejším pivu stála lžíce). Moc alkoholu v něm nebylo.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Alkohol

Příspěvek od herman »

K úvodnímu příspěvku: já právě doporučuji mít vždy připraven aspoň půllitr čistého lihu. Ne snad jako anestetikum při krvavých poraněních, ale jako zevní desinfekce velmi účinné. A například při bolestech zubů docela dobrý oblbovák.
A k tomu pivu, o tom smrkovém pivu se již tady myslím psalo.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Alkohol

Příspěvek od kregan »

On se ten čistý líh hodí i na různé maceráty z léčivých bylin.

Případně naředit vodou a dosypat šumák, jak sem to zažil na makrobiologickym ústavu :D
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Alkohol

Příspěvek od paja »

Za sebe můžu doporučit destilační kolonu a né překonaný dvoukotlový systém jak je u nás zvykem. Kolonu chlazenou refluxem (zpětným tokem) a né žádné "prsty" jak někteří nabízejí. Dá se pak ladit buť aroma nebo výkon až na 92vol.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Alkohol

Příspěvek od kregan »

Destilační přístroj se dá vyrobit i v polních podmínkách z toho, co je po ruce. Jen se pak špatně odhadujou teploty a může to dopadnout solidní slepeckou směsí. Ze zemí třetího světa zas čas od času prosákne případ, kdy výbuch nelegální palírny zabil celou její obsluhu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Alkohol

Příspěvek od bacil »

To se běžně prodává v maďarsku na inzertních serverech, od malých, až po obrovské. Heslo pá*li*nk*af*oz*ok (bez hvězdiček)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Alkohol

Příspěvek od Kapo »

paja píše:Za sebe můžu doporučit destilační kolonu a né překonaný dvoukotlový systém jak je u nás zvykem. Kolonu chlazenou refluxem (zpětným tokem) a né žádné "prsty" jak někteří nabízejí. Dá se pak ladit buť aroma nebo výkon až na 92vol.
Môžeš to upresniť v jazyku pozemšťana?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Alkohol

Příspěvek od Karlos »

kregan píše:Destilační přístroj se dá vyrobit i v polních podmínkách...
Myslíš jako měl kpt. Pierce? :mrgreen:
Přílohy
mash.jpg
mash.jpg (52.06 KiB) Zobrazeno 20774 x
Nykolaj
Příspěvky: 29
Registrován: 31.10.2014 13:45
Pohlaví: muž
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Alkohol

Příspěvek od Nykolaj »

Koho takové slepecké krávoviny zajímají necht si do vyhledávače zadá- deslík- taky jsem to kdysi zadal a pak jsem se nemohl odtrhnout z dílny :?
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Alkohol

Příspěvek od brven »

kregan píše:a) Destilační přístroj se dá vyrobit i v polních podmínkách z toho, co je po ruce. b) Jen se pak špatně odhadujou teploty a může to dopadnout solidní slepeckou směsí. c)Ze zemí třetího světa zas čas od času prosákne případ, kdy výbuch nelegální palírny zabil celou její obsluhu.
ad a) naprostý souhlas, jen je třeba vědět jakých materiálů se vyvarovat, aby se výsledek dal zužitkovat (např. železa, naopak i stará smaltovaná železná nádoba je vhodná).
ad b) nesouhlas, slepecká směs nezáleží až tak na materiálu kolony, ale tom co pálím a na způsobu destilace. Slepecká směs vzniká především suchou destilací, zjednodušeně převedeno do praxe - převážně připálením břečky zejména pecek. Jak ukázaly metanolové kauzy, "trochu metanolu nikoho nezabije" pokud je užit společně s etanolem. V dávné minulosti jsem testoval amatérské výsledky domácích paličů na magnetické rezonanci a mohu odpovědně prohlásit, že pokud jen trochu máte o problematice pálení povědomost a nedopustíte se zásadních chyb při přípravě břečky, nepřekročí obsah metanolu ani ve výskočce 3% . V krizových dobách je to přijatelné riziko.
ad c) přetlak a tedy případný následný výbuch vzniká u amatérských výrobků snahou o co nejvyšší využití refluxu, tj vkládáním drobných Cu kousků, skleněných kuliček nebo sítek do dómu nebo přestupné trubky a současně chybí pojistný ventil. Pokud vsázka vypění, pak je na průser zaděláno a o to víc pokud je přestupník malé světlosti a klobouk (dóm) má malý expanzní prostor.

Nechci tímto rozpoutávat debatu o kolonách. Návodů na kolonu je na internetu bezpočet (deslik), stačí požádat strejdu Googla. Jen jsem chtěl rozvést kreganův příspěvek.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Alkohol

Příspěvek od Seldred »

Nehledě že dnes se dá legálně destilační kolona sehnat či nechat vyrobit, si zadejte do vyhledávače prodej destilační přístroj a budete koukat jaké krásky se běžně prodávají. Kdysi dávno volal tatík do jedné firmy zabývající se výrobou destilačních zařízení, pozjišťoval ceny a zeptal se "a nevadí že nemám licenci na pálení?" odpověď pobavila "ne, to je v pohodě, napíšem to jako kotel na marmeládu" :-)
Jinak vřele doporučuji deslik strejda google najde a ukáže, zde doporučuji projet zveřejněné samodomo aparáty, najdou se i kuriozitky jako pálení v panelákové koupelně :lol:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Alkohol

Příspěvek od Karlos »

Jako moderátor zde musím modře zdůraznit že pálení alkoholu bez patřičné licence je trestný čin. Naštěstí stále žijeme v době kdy samotné vědění a znalost postupů trestná není (zatím) a tak v akademické rovině by podobná diskuze neměla být problém...

Za sebe (tedy nikoliv moderátora) musím říci že dost dobře nechápu proč by mi měl stát zakazovat pálení alkoholu pro vlastní potřebu. Pro mě je to stejné jako by mi zakazoval uvařit si čaj, vylisovat mošt, vypěstovat mrkev, či chovat slepice... Pokud si Pepa vod vedle bude ve své garáži pálit nějakou samohonku pro vlastní potřebu tak jediné o co se budu starat je aby mi nezapálil barák, nechal mě o víkendu vyspat a aby všude nepoletovali hejna kvasných mušek...
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Alkohol

Příspěvek od donovanstangiano »

Protože z čaje, moštu, slepic a mrkve nemá tenhle nenažraný stát spotřební daň. Zatím. :evil:
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Alkohol

Příspěvek od Seldred »

Pálení alkoholu bez licence byl trestný čin podle starého trestního zákoníku, nyní je to pouze přestupek s max. trestem 3000 Kč. Trestný čin je však prodej takového alkoholu, ten je klasifikován jako krácení daně.
Právě změna zákona přiměla tatíka zjišťovat co a jak.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Alkohol

Příspěvek od Hohepa »

U pálenky platí to samé co všude jinde.
Pokud chci kvalitní , musím mít kvalitní suroviny na kvas.
Dobrá pálenka z hoven ve vojínovi Čonkinovi je fakt filmařský úlet.
Pokud tam dá někdo shrabané ovoce i s listím, které je nahnilé a chytá plíseň,
tak tu pálenku holt musí na deset let zakopat do zemně

Pokud chci mít luxusní , tak ten kvas bych měl stočit přes sítko , nechat sednout kvasnice , zase stočit..
A do pálenice odvést (dát, nalít) čisté ovocné víno. Pak je to lahůdka i když je to ještě teplé z des. kolony.
Ono najít dobrou pálenici, kde to umí a opravdu vám přepálí Váš kvas a bez ocasu , to je skoro na samostatné téma.
Poznámka k vlastní destilaci - nespěchat a nebýt hamižný
Destilovat pomalu aby se stačili jednotlivé frakce oddělit - tedy aby odpařující se etanol stačil ochlazovat kvas a teplota kvasu nestoupla na hodnoty varu vyšších alkoholů a ostatních příměsí (lidově tomu říkají ocas).
Přestat s destilací v čas. Opět proto aby se tam nezačal předestilovávat "ocas" a kvůli půlitru navíc si nezkazit výsledek.
Pokud má někdo strach z meťáku , tak první štamprdle stačí vylejt a má jistotu, že tam žádný metyl nebude.
Bod varu metanolu je 64,7 °C, etanolu je 78,37 °C metanol se tedy vyvaří jako první.
(ideální je mít před chladičem teploměr a co vyteče, než ukáže 80°C, vylít)
Jen se do toho kotle nesmí rvát moc tepla najednou.
A pálenice, co to jede na kšeft potřebuje vydělávat takže co nejrychleji, co nejvíc a bez zdržování




Mám otázku . Má někdo zkušenosti s obráceným procesem ?
Tedy ne destilovat, ale nechat v pročištěném ovocném víně vymrznout vodu ?
Je mi jasné že na 40% se to nedostane, ale takové portské.....
Znám to jen z doslechu . V Tatrách tomu říkali retězovica či tak něják.
Dřevěnej škopek s čistým kvasem nechali na mrazu do vnitř nechali prověšený železný řetez. Ten odváděl teplo z kvasu a voda na něm namrzala . Pak se i z ledem řetěz vytáhl a o co víc ledu na něm bylo , o to byl silnější "nápoj" ve škopku.
Nevím jestli to je fakt, nebo si mě ujo, Tatranský rodák, dobíral a je to jen Tatranská latina .
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Alkohol

Příspěvek od kregan »

Tohle sem slyšel z Ruska o "tyčovici", kde tekutinu údajně v mrazech lili na železnou tyč a to co nepřimrzlo jímali na druhym konci.
Odpovědět