Přežití jaderného útoku

...aneb co se jinam nevešlo.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Grunt »

Tak mi dneska přistálo v odběrech toto video:

Ať to shrnu: Vlastník vlogu je naprosto zhnusen faktem že ho ráno v šest budí sirény upozorňující na prolétající balistické střely ze Severní Koreje, celou scenérii si jde ven na balkón natočit, patřičně to okomentuje a jde zase spát. Je vzbuzen ještě několikrát, při snaze dospat, automatickými výstražnými systémy, pouze to okomentuje a jde spát dál.

Tak milé děti, obávám se že to je ukázka přesně toho co nemáte v žádném případě dělat, když hučí výstražné varovné systémy se slovy že byl detekováno vypuštění mezikontinentální balistické střely ze Severní Koreje mířící vaším směrem. Ale řečnická otázka: Co vlastně dělat?

V první řadě bych rád rád pochválil výstražný systém J-Alert, protože o systému který s přesnými instrukcemi co dělat rozezní sirény, zapne televize a rádia a rozešle varovné zprávy a to vše v řádu několika sekund až minut od satelitní detekce vypuštění (tedy ještě v době kdy je střela ve vzduchu), obávám se že o tom si my a i spousta jiných vyspělých států můžeme nechat jenom zdát. Obávám se však že i jinak na vše připravení a disciplinovaní Japonci prostě s touto variantou nepočítali a podobně jako bychom my, tak maximálně panikařili (a nebo prostě varování ignorovali).

Ať se věnuji tématu, v podstatě mohou nastat dvě hypotetické situace (a spíš než že by nastali u nás počítám s tím že mě můžou zastihnout někde na cestách):
  • Budu nějakým způsobem včas informovaný o možném útoku a přilétající střele a i když je to nepravděpodobné očividně je to v některých koutech světa dost dobře možné
  • Uvidím pouze záblesk
Brannou výchovu jsem už jako polistopadový ročník už nezažil, přesto se pamatuju že jistou imitaci nám učitelé připravili a také si od těch dob pamatuju, že jakožto kryty civilní obrany byly vyhrazeny sklepy nedalekých obecních činžovních domů (blízko školy). Pamatuju se kdysi tam bývaly takové obrovské hranaté umyvadla a bůh ví co ještě, ale pokud moc neplnili svoji úlohu už tehdy obávám se dnes po několika desetiletích už sotva. Co tedy dělat jsem-li informován o útoku dopředu? Plynovou masku mám u postele nachystanou, v případě nutnosti bych možná vyhrabal i nakoupený atombordel a to je tak asi všechno. Vím že nemám v žádném případě stát u oken, na balkóně či se snažit vyhledávat co se děje venku (hodně lidí na to doplatilo při průchodu Čeljabinského meteoru - i když se nic moc vážného nestalo spoustu lidí posekalo rozletující se sklo když se šli dívat co se děje), ale kam se zašít? Kryty civilní obrany tu prostě nejsou a asi nikdy nebudou. Maximálně že by nějaký dobrák v době nouze otevřel dveře od svého vinného sklípku. Hodně rád jezdím krajinou a umím se zašívat v lese:
les_pano.jpg
Co dělat když mě varování zastihne právě tam nebo někde na cestě otevřenou krajinou? Zašít se ještě víc a nebo naopak co nejrychleji z lesa zdrhnout pryč?
Obecná informace z dob branné výchovy zněla zapnout a poslouchat rádio, rádio už spoustu let nemám (odpočtu-li samozřejmě chrchlavé hodiny co mě každé ráno budí), ale co mám vždycky sebou je chytrý mobil s možností zapnout si mobilní internet (kupodivu sice špatně, ale přesto fungující i v tom lese). Existuje nějaká stránka s bezpečností výstrahou kterou bych měl sledovat nebo mě dokonce informovala která území budou zasažena a mám se jím vyhnout?

Druhá varianta je podstatně horší i když pravděpodobnější, tedy že informován o jaderném útoku nebudu a už mě pouze zastihne pohled na padající hlavice (MIRV bych možná poznal, disponuje vůbec Severní Korea MIRVem?) nebo samotný termonukleární záblesk:
Obrázek

Téměř před půl stoletím vytvořila Americká FCDA instruktážní video Duck and cover (tedy přikrčit se a krýt se) které nabádá děti jako účinný prostředek osobní ochrany v případě náhlého termonukleárního útoku zalehnutí (třeba i pod stůl) a krytí si hlavy:


Je to velmi podobné drilu v případě náhlých zemětřesení nebo tornád. Jenže doporučuju si přečíst komentáře. Tento způsob ochrany proti náhlé jaderné explozi je vysmíván po celé půlstoletí od dob svého vzniku. A není divu. Jenže na druhou stranu je fakt, že nejsem-li blízko epicentra výbuchu kde můžu v otevřeném prostranství očekávat okamžitou evaporizaci, s životem neslučitelné popáleniny či trauma způsobené vysokým přetlakem je nejčastější příčina zranění buď popálení (jak tepelné, tak radiační) a nebo právě nějaká zranění způsobená odletujícími troskami. Z tohoto pohledu to tedy není až takový nesmysl. Ostatně už samotný horizont v případě vzdálenější detonace může poskytovat velmi kvalitní ochranu proti prvotním účinkům. Nebylo od těch dob vymyšlen nějaký účinnější způsob?

Napadá mě že např. obyčejná plachta z vakuově nanášeného hliníku by poskytla několikrát lepší ochranu proti teplně-radiačním účinkům než celý gumový atombordel.
Obrázek
Co radiační účinky? Vím že v minulosti americká armáda testovala a zvažovala použití lehkých ne-olověných materiálů jakožto radiačně stínící ochrany. Nevymyslelo se od těch do nic lepšího?

No a v poslední řadě jsou tu přetlakové účinky rázové vlny:

Se sebelepším vybavením není tohle možné na otevřeném prostranství přežít. Jenže kdysi v dobách dávno minulých (než se to zabanovalo) Americká armáda na svých mariňácích testovala účinky jaderného výbuchu a velmi mě překvapilo že je možné ho přežít naprosto bez újmy ve vhodně vykopaném zákopu či okopu:



Což mi nedává moc smysl. Platí-li fyzikální zákony neměl by se přetlak v médiu šířit všemi směry a nejen po povrchu a nebo opravdu libovolný okop poskytuje dostatečnou ochranu pro přežití tlakových účinků jaderného výbuchu? Co potom takový automobil? Je možné se v něm schovat nebo je lepší z něj v případě detonace utéct a vyhledat úkryt jinde?

A co starší ročníky, naučili vás vůbec v branné výchově něco užitečného o co se teď můžete podělit? ;)
Pro adminy: Nejsem si jistý jestli se zde téma už probíralo a má vlastní vlákno, v každém případě se mi ho nepodařilo najít, proto jsem založil nové. Pokud existuje klidně stávající vlákno smažte.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Roman »

Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Roman »

1) První věc, co pražáci po výbuchu udělají, že se schovají do metra. bez jídla a pití do tří dnů všichni vylezou ven... poté zemřou na radiaci spadu..

2) kdo vyleze z úkrytu dříve, než za 14 dnů, zemře. První týden je radiace stále vysoká; na rozumnou polovinu poločasu rozpadu spadne až po 14 dnech, aby se dalo pobývat pár hodin venku.

3) od tohoto času (14 dnů) se vše odvíjí. Bude nutné pohřbívat mrtvoly, stovky, tisíce mrtvol..

...živý budou závidět mrtvým...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od štaflík »

Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Grunt »

Takže si i sám odpovím na základě poskytnutých linků:
  1. V případě že nebude lepší možnosti, opravdu je nejvhodnější zalehnout směrem nohama k epicentru výbuchu a chránit si hlavu a krk. Vhodnější je ovšem zalehnout do nějakého zákopu, okopu, úvozu či klidně ke zdi, vydechnout a vydržet do doby než projde tlaková vlna. Doufám že nebude problém pokud si vypůjčím obrázek:
    Obrázek
    Kupodivu to samé platí i v případě řízení vozidla.

    Jsem ohromen. Nemyslel jsem si že obyčejný okop dovede ochránit před tlakovými účinky (nedává mi to smysl), ale očividně to tak je. Existují nějaké tabulky jak by měl byt veliký nebo tak? Při průjezdu jistým nejmenovaným vojenským objektem jsem si všiml že přes celou jeho délku byl zbudováno několik vedle sebe jdoucích okopů vyztužených betonovými panely (samozřejmě za minulého režimu, teď se to nákladně ruší). Souvisí to s tím nějak?
  2. Les je dobrá varianta pokud je hluboký a hustý a detonace není přímo nad ním (což není moc pravděpodobné, kdo by útočil na les?). Hustý les dovede zeslabit záření z detonace až 13× a i když to není explicitně psané, předpokládám že to stejné se bude týkat i tlakové vlny. Solidní okop v lesním porostu lepší než otevřené prostranství. Akorát bych teda asi měl strach z požáru. Hory jsou ještě lepší, ale kde žiju se žádné nenacházejí, takže v tom směru nebudu moc bádat. Co takhle voda? Myslím vodní tok, jezero, nádrž, atd. Voda je nestlačitelná, ale ochrání proti světelným a radiačním účinkům?
  3. Co se úkrytu týče, je to velmi dobré, ale jak také sleduju použité materiály jsou ještě předrevoluční. Předpokládám tedy že pokrok od těch dob bude přesně 0 kroků s tím že jedinec se má vhodně ochránit jak chce, že? Proč nejsou vlastně obecní majetky (různé obecní byty, činžáky, paneláky či jiné vhodné objekty se sklepy) zvelebovány v tomoto duchu a následně patřičně označeny?
    Obrázek
    Kupovat a spravovat filtroventilační jednotku pro rodinný dům nemá moc smysl (málo osob), ale mít takovou věc připravenou v rámci obce smysl má, pokud je takové místo označeno jako evakuační bod. Proč jsem nikdy nikde nic takového neviděl? Metro je sice pěkné ale pouze v Praze a pro pražáky. Je to 250km od místa kde žiju.
  4. Krom masky bych měl mít připraveno u postele ještě evakuační zavazadlo. To je užitečné vědět. To mě nenapadlo.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Serža »

snad jedna klasika z r.1951 k tématu - Duck And Cover
https://youtu.be/IKqXu-5jw60

btw my máme kryt CO v baráku, dveře a jejich uzavírací mechanismus je OK (kontroloval jsem a namazal jsem), leč na schůzích zaznívá stanovisko dveře vybourat a udělat z toho další sklepy...a sám to nemám šanci uhlasovat :-(
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Grunt »

Serža píše:btw my máme kryt CO v baráku, dveře a jejich uzavírací mechanismus je OK
Jako přetlakové dveře? To jako fakt?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Lyster »

Top 10 ►LARGEST Nuclear Detonations◄
https://www.youtube.com/watch?v=l9ETEEWW5eU

Nic moc vyhlídky. :(
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Serža »

Grunt: to jako fakt

celá řada poválečných bytových domů měla vlastní CO kryty se skladem zásob, skříní s maskama a nouzovým východem mimo barák - bylo to tak v domě, kde jsem kdysi bydlel v Berouně, je to tak i tady
pochopitelně za ty roky už zásoby a masky nejsou, z úkrytu zůstala jen ta místnost s dvěma východama (jeden hlavní do baráku, druhej dlouhou štolou do zahrady za domem), oba uzaviratelné přetlakovejma dveřma

bohužel ostatní členové společenstva vlastníků mají na využití těch prostor jiný názor, než já
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Grunt »

Jo jako v bytovém domě. Teď to dává smysl. Ono taky myslet si že někdo má přetlakové dveře na rodinném domku je docela ulítlé :)
Hele a můžeš to aspoň vyfotit a popsat jak to vypadá?
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od zedik »

...Občany starší 45 let městská Komise ochrany před zářením od tablet odrazuje. V této věkové kategorii totiž roste nebezpečí vedlejších účinků jódu, které je u nich pak vyšší než hrozba rakoviny štítné žlázy v případě vystavení účinkům uniklé radiace.

slyším prvně ,že užití jodových tablet může být nebezpečné pro lidi 45+ . neví někdo jaká rizika jsou myšlena ?
zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/44794 ... varie.html
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 448
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od gravedigger »

Při debatě o jaderném útoku si vždycky vzpomenu na brannou výchovu na základce a spolužačku Olgu. Když nám učitelka říkala, že je nejlepší se schovat za olověnou desku, tak se Olga přihlásila a ptala se, kde ta deska teda je.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Jenda »

Grunt píše:Hele a můžeš to aspoň vyfotit a popsat jak to vypadá?
Zhruba jako http://metro.zarohem.cz/tunely/photos/photo_38.html, jenom pro člověka menší (uprostřed zdi díra cca. 1x1.5 metru, ze všech čtyř stran masivní futra, u toho čtvercový poklop (s přesahem) na velkých pantech nebo rameni s ovládáním většinou na páku nebo "volant")

http://www.milujuprahu.cz/wp-content/up ... 68x438.jpg

Jinak tohle máme ve škole, ale nevím, jestli jsou tlakové. Kdysi tam sídlila banka: https://jenda.hrach.eu/f/zvonik/?o=14 a další dvě fotky
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Grunt »

BTW: Liší se opatření nějak výrazně má-li jít o detonaci vodíkové bomby (řekněme třeba 100kilotun)?
Jenda píše:Jinak tohle máme ve škole, ale nevím, jestli jsou tlakové. Kdysi tam sídlila banka: https://jenda.hrach.eu/f/zvonik/?o=14 a další dvě fotky
Taky můžeš nafotit jestli něco takového u vás je.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Lyster »

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

https://veda-a-technika.eurozpravy.cz/v ... nem-utoku/

Z článku:
Patříte tedy k těm šťastným, kteří byli dostatečně daleko a výbuch přežili. Radovat se určitě můžete. Rozhodně to ale není konec vašich problémů, ještě stále můžete zemřít. Nebezpečí pro vás představuje radioaktivní odpad (v angličtině nazýván fallout).

Odpad? Opravdu? Pán redaktor by si měl zjistit, jaký je rozdíl mezi odpadem a spadem. :head
A takovýto materiál nám tu dělá novináře. :roll:

On tedy celý článek stojí za to.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od sauerkraut »

Pan reaktor je - jak uz to tak u novinaru byva - zjevne suteren. Nejen pri poziti cizich termitu hrozi rizoto fiakru.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Lyster »

Asi tak. :lol:
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Lyster »

Nedávno jsem četl nějaký článek, že vědci zjistili, že nějaká plodina zasazená na poli do sebe vtáhne radiaci z půdy. Za boha si nemůžu vzpomenout, co to bylo zač. Možná jsem i někam na Rozpad dával o tom článek, ale fakt už nevím. Neví někdo? Díky.

PS: Zase si dávám takovou sérii dokumentů Vlákna a Den poté 1983 (znáte snad lepší způsob trávení sobotního večera?) :lol:
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Lyster »

Už jsem si vzpomněl. :)
Slunečnice u Fukušimy mají pohltit radiaci
https://www.lidovky.cz/svet/slunecnice- ... ranici_mtr
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvek od Josef »

Grunt píše: "Nemyslel jsem si že obyčejný okop dovede ochránit před tlakovými účinky (nedává mi to smysl), ale očividně to tak je."

Nenapíši to co do formulací asi zcela přesně, ale pokusím se to laicky vysvětlit, jak nás to kdysi učili:
Detonace je "výbuch" který má nadzvukovou rychlost. Tlaková vlna se proto nechová podle Pascalova zákona, zvýšení tlaku není rovnoměrné ve všech směrech, ale šíří se převážně přímočaře od bodu exploze. Proto cokoli, co je schováno "někde za rohem" je zasaženo jen menšími účinky. Je to jako když se schováš před větrem do závětří.

Okop nebo sklep může mít ještě jednu důležitou funkci. Pokud se do něj schováš ještě před prvním výbuchem (nebo alespoň před těmi co budou bezprostředně následovat), velmi se sníží prvotní radiační dávka, kterou dostaneš do těla. Záření se šíří z místa výbuchu přímočaře a to hned na jeho počátku, pak už ne. Záměrně píši z místa výbuchu - tedy bodu ve výšce, kde nálož explodovala (to že pak atomový hřib stoupá do výše není podstatné, to už většina jaderného paliva zreagovala). V prvotní chvíli záleží, zda máš "bombu" v přímé viditelnosti (pak dostaneš plnou dávku sníženou pouze vzdáleností od centra) nebo zda mezi tebou a "bombou" něco leželo. Není třeba obkládat dům olověnou deskou. Hlína či skála nemá sice tak dokonalé stínící vlastnosti jako olovo, ale stínění je závislé na dvou veličinách. Tou druhou je tloušťka. Ležíš-li v zákopu či příkopu u silnice, můžeš být v poloze, kdy v přesné přímce mezi tebou a centrem výbuchu leží desítky metrů (někdy i kilometry) hlíny. Ta při té tloušťce pohltí prakticky veškeré záření. To, že těsně nad tvou hlavou, kde už hlína nestíní, proletí dávka, která by na místě zabila krávu, není podstatné. Radioaktivní záření se neohýbá. Pomoci může i součet tlouštěk všech stěn domů co tě oddělují od místa výbuchu nebo třeba tě chrání železniční násep či dálniční terénní nerovnost. Vše co stojí mezi tebou a "bombou" a je z masivního materiálu se na snížení záření podílí.

Stejně tak je důležitá poloha těla. Když jsi nohama ke směru výbuchu. Plocha tvého těla (z pohledu "bomby" která se "dívá" na tvé nohy) je malá. I když by jsi nějakou dávku dostal, je to mnohonásobně méně, než kdyby jsi ležel k výbuchu napříč a absorboval záření celou plochou těla. (Proto v nemocnici při rentgenování lidí často různými olověnými zástěrami odstiňují ostatní části těla, které se nerentgenují, aby se nenavyšovala celková dávka ozáření nad nezbytně nutnou mez.) Za radioaktivitou jde v další vlně tepelné záření (také se šíří přímočaře) a je vždy lepší, když se ti seškvaří jen podrážky na botách, než když na tobě vzplane celý oděv. To jsou sice zdánlivě drobnosti, chápané často jako výcviková buzerace a "zelené" blbosti, ale jsou schopny dávku záření snížit několikanásobně, což aniž by jsi měl k dispozici další sofistikované ochranné prostředky a to bezesporu rozhoduje o tvém přežití či nepřežití ať už budeš výbuchem zaskočen kdekoli.

Radioaktivní spad se na zem (prach z hřibu) dostane až po minutách či hodinách. Proto se bezprostředně po průchodu tlakové vlny doporučuje asi čtvrt hodiny až hodinu prchat směrem od místa výbuchu a současně pryč ze směru, kam vítra vane prach. Po uplynutí této doby najít úkryt (ideálně pod zemí, se silnou vrstvou hlíny nad sebou)* a pokusit se tam oněch 14 dní přežívat, ležet šetřit energií a nevylézat (hladem neumřeš, ale musíš mít k dispozici čistou vodu).
Plynová maska nemusí být "plynová". To co člověka ohrožuje je radioaktivní prach ne jedovatý plyn. Když se člověk nadýchá radioaktivního prachu, bude tento prach svítit přímo uvnitř jeho těla. Je potřeba použít jakýkoli respirátor schopný zachytit prach (i mokrý hadr okolo hlavy je lepší než vůbec nic). Dekontaminace pak spočívá ve zbavení se a smytí čehokoliv, co by mohlo být radioaktivním prachem zaprášené. To je základní způsob, jak se zbavit toho, aby v blízkosti těla cokoli "zářilo" a pomalu, ale jistě zvyšovalo prvotní dávku radioaktivity, kterou naše tělo dostalo v okamžiku výbuchu. Ta prvotní dávka vůbec nemusí být smrtelná, ale to postupné záření z okolí (případně potravy a pod.) ji může ke smrtelné hodnotě postupně navyšovat**.

------------------------

*) Prach napadá na střechu budov nebo strop úkrytu a odtud bude zářit na osoby ukryté uvnitř. Proto bývají kryty ve sklepech paneláků - mnoho vrstev železobetonových stropů chrání proti záření, které produkuje radioaktivní prach na střeše. Na vesnicích, kde je tenká eternitová nebo plechová střecha a dřevěné stropy to mají lidé mnohem horší (pomohlo by nanosit pytle s hlínou na půdu, alespoň nad částí místnosti (ale pozor na nosnost stropů) a pod touto se zdržovat (alespoň v noci při spánku, to je nezanedbatelné množství hodin).

**) Pozor na déšť a kontaminovanou vodu !!! Mnoho lidí v Hirošimě popálených prvotním výbuchem, kteří výbuch přežili, by prý v následujících letech předčasně nezemřelo, kdyby nemělo ten špatný nápad, ochladit své popáleniny a polykat kapky deště, který se bezprostředně po výbuchu spustil, který obsahoval radioaktivní prach a dostali ho tak do těla.
Odpovědět