Technicka reseni - pouzitelne dily

...aneb co se jinam nevešlo.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od sauerkraut »

Tohle tema je asi vic pred-apokalypticke, nez po-apokalypticke, ale na druhou stranu technicka priprava na PA provedena z dilu, ktere v prumeru odejdou po roce provozu je mozna horsi, nez zadna priprava.

Neni problem koupit neco co je drahe a uplne k nicemu. Toho jsou dneska plne obchody. Problem je koupit, nebo postavit neco, co funguje a bude fungovat dlouho.

V tomhle tematu bych rad sbiral tipy na ruzne soucastky (napriklad mechanicke, elektricke, pneumaticke, ale i jine) potrebne ke stavbe uzitecnych stroju, ktere muze clovek potrebovat k zajisteni sobestacnosti. Nejlepe s nazvem, linkem do obchodu, navodem k vyrobe z dostupnych materialu, nebo popisem z jakeho zarizeni se to da vybrakovat.

I soucastky, ktere nefunguji, tak jak se vyrobce snazi nalhat zakaznikum v prospektech mohou byt pouzitelne. Ale v takovem pripade prosim pridejte i informaci v jakych podminkach, nebo pro jake pouziti to skutecne funguje. Nejlepe s informaci jak dlouho a v jakych podminkach vam dane reseni funguje.

===

Problem, ktery jsem ani po nekolika pokusech uspokojive nevyresil je mereni hladiny vody v nadrzi na destovou vodu, ve ktere rostou rasy.

Subtilni polystyrenove plovacky pohybujici se na tyckach jsem zavrhl hned, to nemelo cenu ani zkouset. Rtutovy polohovy spinac neni uplne spolehlivy - asi to chtelo, aby s nim tekl vetsi proud. Horsi je, ze se mi ho nepodarilo dostatecne vodotesne uzavrit, tak mi funguje pouze jako horni spinac (nadrz plna), ale ne jako dolni. Pak jsem jako dolni spinac zkusil dve nerezove desky, od kterych vedou draty do baze spinaciho tranzistoru. Desky jsem umyslne udelal dost velke, aby stacil jen jeden tranzistor (a timpadem nebyl zesilovac moc citlivy). Vyblokoval jsem je nejakou obrovskou kapacitou (snad 10, nebo 22 uF), aby nechytaly vf ruseni, na stole to chodilo pekne, ale v nadrzi ne.

Aktualne uvazuju o nejake trubce, ve ktere se bude pohybovat plovak a snimani dat nad hladinu, ale obavam se, ze se dovnitr dostanou rasy a zablokuji plovak.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od dracekvo »

V praci to resime vice zpusoby. Bud vodivostni rele siemens. Neni to moc levne, ale funguje to. Holt prumyslova soucastka, pak tlakovy alalogovy senzor, nebo klasicke plovkove spinace, rikame jim mejdla. Kdyz se dobre uchyti, neni s nima problem.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od colek »

Není jednodušší se zajít podívat,než vymýšlet zbytečnosti?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Rafael »

Jazyčkové kontakty, přepínací jazýčkové kontakty v kombinaci se silným plovoucím permanentním magnetem uvnitř nádoby.
(Vlastně i ty jazýčkové kontakty jsou zatavené ve skle tak by mohly být i uvnitř nádoby).
*
Anebo použit plovák z nějakého ponorného čerpadla.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od viktor »

:D ne je vždy lepsi vymyslet "zbytecnosti" nez se jit podivat. To je totiž zaklad pokroku. Nakonc proc lest ze stromu, když je na nem ještě lupeni dost, nez snášet utrapy s napřímenou chuzi a životem na dvou zadnich koncetinach... bez urážky, ale o tom to cele je.
na mereni obsahu "sracek" nekdy doslova protože ciste kapaliny je radost merit, jsme pouzivali dve metody, tu presnejsi a sofistikovanejsi a to ze jsme to cele postavili na vahu. ( tenzometry ) a byl klid. V pripade ze ti staci vlastne jen dva stavy a to plna, ci prazdna to fak vyresi bimbatko nebo jak tady někdo psal " mejdlo" proste prevraceci plavak z kalového cerpadla a je naprosty klid. Také jdou pozit dva pro presnejsi regulaci ci uz naprosto zoufale stavy.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od krvfx »

No a jako hitech řešení se dá koupit ultrazvukový nebo optický senzor, který je vždy nad hladinou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Rafael »

Možná je to blbost, ale nedá mi to:

Anebo se inspirovat obyčenými mechanickými plováky, něco jako je v běžných záchodových splachovačích.
Samozřejmě daleko větších a masivnějších aby překonaly odpor těch řas a podobného.
Nic to nežere - nepotřebuje to žádnou energií, jen sílu vztlačnou a ta může být i vcelku velká, silná a výkonná.
(Podle převodů a velikosti a váze plováku).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Bill Masen »

Taková otázka, proč vlastně potřebuješ měřit hladinu dešťový vody? Prostě prší, voda se doplňuje, neprší, voda ubejvá. Když ti hladina klesne, tak co? zapršíš?
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od JOBU »

Chladí jadrový reaktor v garáži,normálna vec :D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Bill Masen »

Ta otázka nezněla, co dělá s tou vodou (i když je jasný, že každej rozumnej rozpadlík od verze 3.1 má v garáži jaderný reaktor, protože elektrocentrála je hlučná a smrdí). Otázka zněla proč potřebuje měřit výšku hladiny v nádrži na dešťovou vodu a co by s těmi daty z měření dělal. To na tom nechápu.
Uživatelský avatar
El Yubiyo
Příspěvky: 12
Registrován: 10.12.2017 9:29
Pohlaví: muž

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od El Yubiyo »

Bill Masen píše:Taková otázka, proč vlastně potřebuješ měřit hladinu dešťový vody? Prostě prší, voda se doplňuje, neprší, voda ubejvá. Když ti hladina klesne, tak co? zapršíš?
:chuckle
Jasne, pustí pršanie :clap
Reálne, polievam z "dažďovej jamy" a automat mám nastavený takto:
- málo vody = dočerpám zo studne
- veľa vody = odčerpám preč (do kanalizácie, hanba mi)
Ak neodčerpám, začne to prepadom vsakovať samé, ale vytápa mi to pivnicu
Senzory používam:
- pre dopúšťanie biooptometrické = dlho neprší - kuknem-vidím - pustím čerpadlo v studni
- pre odpúšťanie plavákový spínač na obyčajnom kalovom za 40 éčiek
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Bill Masen »

Takže ve výsledku leješ do kanálu vodu ze studně, místo abys zalejval dešťovou a když ti zaprská hadice tak jenom prostě přecvaknul na kohoutek ze studny :wasntme
Uživatelský avatar
El Yubiyo
Příspěvky: 12
Registrován: 10.12.2017 9:29
Pohlaví: muž

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od El Yubiyo »

Vo výsledku do kanála lejem dažďovú, keď je jej veľa.
Polievam dažďovou, ked ju mám.
Keď ju nemám, dopustím zo studne.
A polievam studňovou.
Studňa má slabú výdatnosť, preto ju ťažko viem dať napriamo na závlahu. Musím akumulovať.
Teraz po sezóne na jeseň som to kalové (prepadové) spustil hlbšie do dažďovej jamy a tak sa spustí skorej, tak pri 15% výšky.
V lete je vytiahnuté tak na 90% výšky.
:beer
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Bill Masen »

El Yubiyo píše:...do kanála lejem dažďovú, keď je jej veľa...
Pořád to nechápu, podle toho co píšeš ty a co chce zrobiť zelí, tak máš nádrž, kam je svedená dešťová voda. Pokud ji vyčerpáš a klesne hladina, sepne ti spínač a nádrž se doplní vodou ze studně.
El Yubiyo píše:...automat mám nastavený takto:
- málo vody = dočerpám zo studne
- veľa vody = odčerpám preč...
Pokud začne chcát, tak nádrž je plná, protože je doplněná z tý studně, a dešťová voda smíchaná s vodou ze studně jde do kanálu. Jak vlastně tu dešťovou vodu uchováváš, když ti čidlo vždycky po odčerpání vodu doplní ze studně? :angel
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od sauerkraut »

dracekvo: diky. Ty tlakove spinace funguji v pohode - nezasira se to? Netusis nahodou, jestli ten plovakovy pojede v pohode na stejnosmerny proud (neni zhaseni oblouku - ale zase jen 24V/1A).

colek: jasne, ze je jednodusi se prijit podivat. Otazka zni kam. Ja jsem se podival na rozpad a vytvoril jsem na to vlakno :-). A predpokladam, ze nejsem sam, kdo neco konstruuje, takze ocekavam, ze tohle vlakno vyuziji i ostatni.

rafael: ale jak zajistit, aby ten magnet jel vzdy okolo toho jazyckoveho kontaktu? Kdyz ho zabalim do polystyrenu a navliknu na tyc, tak mi ho muzou zablokovat rasy. Kdyz to dam na provaz a dolu i nahoru dam kladky, tak mi rasy zablokuji spodni kladku. A delat plovak s metrovou tyci, aby se to vsechno dostalo nad hladinu (a v pripade plne nadrze metr nad nadrz) mi prijde neprakticke. A dat kontakt dovnitr do nadrze znamena zaizolovat draty proti vode, coz uz se mi nepovedlo se rtutovym spinacem. Plovak ze splachovace se da pouzit pro horni mereni (nadrz plna), ale pro spodni (nadrz prazdna to bude nastejno).

Ohledne izolace - jasne, ze bych si mohl nechat neco presne vyfrezovat a podobne. Ale nejdriv se to snazim vyresit jednoduchymi zpusoby (plastovy zavit a tavne lepidlo neprosly, chodilo to jenom prvni den).

viktor: zatim to vypada, ze tam skonci dve mejdla a rele. Snad do toho spodniho mejdla nenatece, kdyz bude temer trvale pod hladinou.

Bill Masen: Presne tak. Zaprsim. Sepne cerpadlo a voda z nizsi nadrze zacne prset do vyssi. Nemam tolik mista, abych je mohl mit vedle sebe a i kdybych mel, tak tu, ze ktere se zaliva potrebuju mit vys, nez mam okap. Takze potrebuju v jedne nadrzi hlidat, ze je plna a vypnout cerpadlo, aby nepretekala. A ve druhe hlidat, ze je prazdna a vypnout cerpadlo, aby se neznicilo. Pokud bych mel dost mista, tak by to resila dvakrat vetsi nadrz a mnohem vykonnejsi a drazsi cerpadlo (ktere do te nadrze nedostanu bez rozrezani vrsku), ktere by davalo dostatecny tlak. Ale jedno spodni cidlo hladiny je zjevne levnejsi a jednodussi reseni. Studnu nemam.

Predesle taky definuje strop ceny systemu - nez tam rvat cidlo za 20 tisic, tak radsi koupit vykonne cerpadlo za 5 tisic a za dalsich 5 az 10 vybetonovat podzemni nadrz.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
El Yubiyo
Příspěvky: 12
Registrován: 10.12.2017 9:29
Pohlaví: muž

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od El Yubiyo »

Pokud začne chcát, tak nádrž je plná, protože je doplněná z tý studně, a dešťová voda smíchaná s vodou ze studně jde do kanálu. Jak vlastně tu dešťovou vodu uchováváš, když ti čidlo vždycky po odčerpání vodu doplní ze studně?
Bill Masen
Tak tu sme sa neporozumeli, dopustanie zo studne pustam "na ruku" v case sucha, takze sa mi retencna nadrz na dazdovu vodu nepreplna. :F
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Rafael »

Já nevím, ale nějak mi pořád nejde do hlavy:
To množství řas které je schopno vyřadit z provozu plovák...
Jak pak ten zarostlý systém může vůbec fungovat?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Bill Masen »

@El Yubiyo: Tak to už začíná dávat smysl. Jenom jakou že funkci tam má mít to čidlo?
@Rafael: Světlo?
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od sauerkraut »

Rafael: ty rasy jsou prevazne na hladine. Jenomze jich tam nekdy plave i centimetr tlusta krusta (ne po cele nadrzi, ale to je z pohledu zajisteni funkce senzoru uplne jedno).

A protoze hladina kolisa podle toho, jak prsi, muzou se rasy dostat i do urovne spodniho plovaku. A snazim se to vymyslet dostatecne spolehlive, protoze system, ktery musim kazde 2 hodiny hlidat mi je k nicemu. Potrebuju to pustit a zapomenout na to. A vedet, ze mi nebezelo cerpadlo celou noc (nebo treba celou dovolenou) naprazdno. Protoze dlouhy chod naprazdno to cerpadlo neprezije.

Takze plovak od zachoda na horni spinac funguje. Ale plovakovy spinac, ktery ma kus polystyrenu, ktery se posouva po tycce bych se tam bal pouzit, protoze staci pul milimetru ras na tycce a uz se neposouva.

Plovak od zachoda na spodni spinac bude mit problem s kloubem, protoze puvodne neni urcen k tomu, aby byl cely ponoreny. A nema rozsah metr. A kdyz ho nastavim tyci, tak ho nedostanu do te nadrze.

Libovolne reseni jde samozrejme nakonec donutit k tomu, aby fungovalo, ale otazka je, jestli by pak nebylo levnejsi dat tam treba LIDAR :-).
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Technicka reseni - pouzitelne dily

Příspěvek od Rafael »

Nemyslel jsem běžné magnety, ale neodymové.

Magnety ze slitiny neodymu, železa a boru udrží 1000násobek své hmotnosti, některé dokonce 2000× více než samy váží.
A vyrábějí se i ve spoustě tvarech.

Proto by plovák mohl být velký, těžký a s velkou vztlačnou silou, nemusel by být nějak úzce prostorově limitován a s těmi řasami by si poradil.
Třeba ve tvaru kruhu.jpg
Třeba ve tvaru kruhu.jpg (53.44 KiB) Zobrazeno 9768 x
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět