Odolná grafitová tužka

...aneb co se jinam nevešlo.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Odolná grafitová tužka

Příspěvek od dako »

Snad neudělám chybu, když založím, zde takové téma, jako je obyčejná tužka jako psací potřebu do přírody potažmo PA doby. Zabývám se jednoduchou rádiotechnikou a pokud možno co nejprimitivnější možnosti přenosu informace, tedy i příjmem telegrafie, (řeší se i zde, v jiném vlákně) formou zápisu na papír. Už dopředu jsem vyloučil různé prupisky a pera, ty jsou k ničemu, protože prostě nepíšou za všech okolností (mastný, mokrý papír), v tomhle je obyčejná grafitová tužka bekonkurenční. Problém je ovšem její odolnost. Praxe je taková, slyšíte telegrafní signál, hned šaháte po zápisniku a hledáte tužku někde z pod spacáku ve stanu nebo přístřeškem a hle, zlomená špička, to pak potřeba rovnou vyslat QSM nebo QRX a tužku buď ostrouhat nebo z pouzdra někde v batohu vytáhnout jinou.
Máte tedy někdo tip na nějakou odolnou kovovou tužku s tuhou nebo něco podobného, co je odolné, ale hlavně píše za různého počasí? Vím, zdá se to jako blbost, ale pokud potřebujete pohotově psát, grafitová tužka je jediná, použitelná.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od proforma »

Verzatilka.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Permonik »

No jakákoliv tužka s odkrytou špičkou není určena na to, aby se válela na dně v batohu. Ať to bude klasická tužka nebo propiska, gelové pero,... cokoliv. Pokud se ti to bude válet s odkrytou špičkou, nikdy na to nebude spoleh. Pokud je pro tebe klasická tužka ideální, tak si na ni pořiď obal,alespoň na špičku a problém vyřešen, ne? :)

EDIT: Ano, jak píše Proforma, verzatilka mi na toto přijde velmi dobrá :yes
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Cep »

Dělávali se zápisníčky s úchytem na tužku. Když ji tam člověk dal, tak ji nemusel hledat pod spacákem (ano, když... :-) ).
Strčit tam verzatilku mi přijde ideální.
Kdysi se dělaly kryty na špičky tužek do pouzdra, ale nebylo to ono.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Hohepa »

Zkoušel jsi někdy v praxi vesmírné pero od Fishera ?

Měl jsem podobný problém. Malé skládací pero do ledvinky na které bude spolehnutí, protože všechny standartní propisky když jsem je po měsíci nošení vytáhl , tak byly rozlámané , nepíšící atd.. přesně jak si ztěžuješ.

Koupil jsem si fisher space pen bullet a posledních jedenáct let mám pokoj. Jo a pořád originál náplň. Teď jsem ji pro jistotu vyndal, abych nekecal a vyzkoušel, fakt furt píše.
black-titanium-bullet-space-pen-1-1100x619.jpg
Jestli trváš na grafitu dal bych před versatilkou přednost mikrotužce bo se nemusí ořezávat a i když zlomíš tuhu tak jen povysuneš a píšeš dál.

Jako študák jsem měl verzatilku na tuhy o průměru cca 1,5-2 mm to by byl asi ideální kompromis v grafitu, ale nevím kde sehnat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Bill Masen »

Ve svém penále mám klasickou verzarzatilku, zvýrazňovač, gumu v tužce a červený gelový pero.
Ale jako EDC mám taktický pero s naplní space pen https://www.spacepen.com ta píše na mastný, mokrý, vzhůru nohama atd. Ještě aby ne, když do vývoje dala NASA miliardu dolarů.
PS: vlákno by se spíš mělo jmenovat "psací potřeby"
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Bill Masen »

Si mě předběhl Hohepo :hi
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Cep »

Tak, NASA do toho vrazila hromady dolarů a ruští kosmonauti píší tužkou :-)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Hdm »

jestli nutně grafit tak si kup tesařskou, tam je odolnost o něco vyšší.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Hohepa »

NASA né to je takový městský mýtus. Realita je ještě "úžasnější" . Paul C. Fisher ten milión investoval ze svého a teprve finální funkční spacepen nabídl NASA . :yes Prostě frajer .
Vše začalo v šedesátých letech minulého století, v době, kdy mezi světovými velmocemi USA a tehdejšími USSR vrcholil boj o dobytí vesmíru. Vesmírné agentury se tenkrát mimo jiné potýkaly s obrovským problémem, jakými psacími potřebami vybavovat posádky svých misí na jejich cestách za poznáním. Vzhledem ke sterilnímu prostředí na palubách vesmírných lodí by byla ideálním řešením kuličková pera, u kterých je ale problém již v principu jejich funkce. K tomu, aby psala, potřebují sílu zemské gravitace, díky které při psaní inkoust přirozeně stéká na kuličku. Ve stavu beztíže zkrátka nefungují. Další velký problém spočíval v možnosti úniku řídkého inkoustu z otevřeného nebo poškozeného obalu náplně do okolí. Z těchto důvodů nezbývalo astronautům ve vesmíru nic jiného, než používat obyčejné tužky (mise Mercury a Gemini). Ano, zdánlivě nejjednodušší a nejlevnější řešení. Zde však vyvstávalo další nemalé riziko s potenciálem pozdějších katastrofálních následků. Při použití tužky totiž hrozilo odlomení křehké tuhy a její následné nekontrolovatelné poletování uvnitř plavidla. Kdyby se později tento zbloudilý, navíc elektricky vodivý úlomek tuhy dostal do útrob vysoce citlivých přístrojů, mohl zde zapříčinit zkrat, nebo mechanicky znehybnit některé jejich pohyblivé části.

Vyřešení tohoto problému se ujal Paul C. Fisher se svou společností Fisher Pen Company ve městě Boulder City (Nevada, USA), který se již od roku 1945 podílel na vývoji psacích per s kuličkovou náplní.

A tak v roce 1965, po proinvestování jednoho milionu dolarů (!), představil americkému Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) své patentované pero, označené AG7 (Anti-Gravity 7) Astronaut Space Pen.
https://www.spacepen.cz/historie
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Hohepa »

koukám že dělaj i finančně přijatelnou ekonomickou verzi - jednorázový obal na náplň - vypíšeš, zahodíš

https://www.spacepen.cz/e-shop/jednoráz ... dré-detail

Však je také celá propiska jen o 35 Kč dražší než samotná náplň..

Nebo spešl verzi outdoor https://www.spacepen.cz/e-shop/outdoor/ ... pen-detail
taky moc hezká :wasntme
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Cep »

Píše to na větší rozsah povrchů než ten fix 'na CéDéčka' ?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Hohepa »

Nelze odpovědět, prosím lehčí otázku.
Jaký povrch máš konkrétně na mysli ?

Pracovně ho příležitostně používám místo lihovky , právě proto že je furt po ruce v EDC kapsičce.
Ale oproti fixu dělá tenkou stopu a ta kulička je extrémně tvrdá , takže na něčem kromě stopy to rovnou dělá i rýhu
a na extra měkké materiály to už dělá jen tu rýhu.
Někde to je pro tu tenkost zas špatně čitelný - oproti té "tlusté" lihovce.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Nightmare »

Cep píše:Tak, NASA do toho vrazila hromady dolarů a ruští kosmonauti píší tužkou :-)
Tady si bych dovolil nesouhlasit. Ořezat tužku v kosmu - problém, odlétlé kousky tuhy - nic co bych chtěl nečekaně vdechnout, apod. Jako vtip (téměř klasický) dobrý.

P.S. tu propisku mám také... :mrgreen:
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Cep »

Ono se to taky jako vtip podává ..
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Cep »

Hohepa píše:Nelze odpovědět, prosím lehčí otázku.
Jaký povrch máš konkrétně na mysli ?
Žádný konkrétní, jen jestli to poskytuje oproti lihovému fixu výrazně přidanou hodnotu ve smyslu 'potřebuji si něco poznačit na různé materiály tak, aby se to při rozumném použítí a za rozumnou dobu nesmazalo'.
Jak jsem koukal, tak pro mé použití asi ne, nepotřebuji psát při 120 stupních pod vodou. Na mastný povrch by se občas hodilo, ale asi to oželím.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Bill Masen »

Ta vole já to četl jako "potřebuji psát při 120 stupních pod vodou", sem si tě představil jako vejce co se vaří a píše si o tom deníček. :chuckle
Ten space pen je prostě propiska na papir, jenom ten papír může bejt mokrej, mastnej, nebo můžeš psát na zdi.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Nightmare »

Cep píše:Ono se to taky jako vtip podává ..
:hand
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: odolná grafitová tužka

Příspěvek od Atraidis »

Už to tady někdo zmínil. Tesařská tužka je hodně odolná a za pár korun. Používám docela často.
Zorge
Příspěvky: 165
Registrován: 29.09.2013 15:30
Pohlaví: muž
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Zorge »

Odpovědět