Moli (potravinoví/šatní)

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Matěj »

Hledal jsem téma, ale nenašel, i když si myslím, že hlavně ke skladování potravin, se hodí.

Dlouhodobě se doma potýkám s moli - jak potravinovými, tak šatními. Vyzkoušel jsem na ně kde co, ale pořád se jich ne a ne zbavit. Zrovna včera jsem je našel znova v kuchyni v mouce (dřív jsem myslel, že jsou zalezlí někde ve spárech, jenže kuchyni mám půl roku po rekonstrukci a to se vším všudy - od nové podlahy úplně vše, tzn. museli se namnožit nově). Jediná potravina, do které snad nelezou jsou konzervy nebo láhve, jinak se ty potvory snad dostanou všude, včetně úplně nových nerozbalených balení potravin.
...A pak šatní moli, ti mi rádi zase žerou cokoliv vlněného (přijde mi, že vlastně ne jen vlnu).
Už jsem vyzkoušel snad veškerý sortiment z drogerie proti molům, nějaké bylinky, co jsem dostal, ale moli zatím všechno přežili.
Zajímalo by mě, jestli se vám někomu něco osvědčilo na 100%? Budu rád, jak za něco agresivnějšího proti šatním, tak i něco méně agresivního, co nekontaminuje potraviny.

Díky.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od dracekvo »

My jsme s tím nikdy problém neměli. Ale nějak se potvory dostali do uskladněnýho sladu. Koupil jsem v drogerce lepící pásek na moly a snad se to vyřeší. Nachytalo se jich tam dost. Každopádně po jeho použití se výskyt snižuje.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Matěj »

Pásky jsem zkoušel, ale nepochochytá všechny, dokonce jsem třeba někdy vyhazoval potraviny s molama a na pásku ani jeden. :(
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Hohepa »

Pásky prý fungují jen na samečky ? a brání tak vzniku dalším generacím.

Základ je prevence . Broučci prý nesnáší mráz. Nově koupené nechám tři čtyři dny v mrazáku.
Teď si uvědouju že tam mám už měsíc cizrnu.
Vše přesypat do sklenice s pevným uzávěrem , používám ty s drátěným uzávěrem a ještě lepší jsou chemické prachovnice se skleněným broušeným uzávěrem, ty mám na bylinky koření.

I tak se molům občas neubráním. Naposled strouhanka. Holt panelák s volně průletovými stoupačkami :head
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od donovanstangiano »

Ja jsem si je prinesl v rýži z Lidlu. V tom pytli. Pak jsme s tím chvili bojovali. Vse presypat do doz, hnizdo meli v rohlícich na strouhanku. Savem jsem vystrikal spiz a okoli a nalepil pasky. Ted je snad uz klid.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Nuwara »

Já se šatních zbavil pomocí zmíněného mrazu. Napadené věci vyprat (ty úplně sežrané jsem vyhodil) a do mrazáku na dva tři dny. Pak další hadry z okolí, které pro ně mohli být taky lákavé. (Mám malý mrazák, holt se tam všechno nevešlo) A po dokončení jsem to celé pro jistotu zopakoval ještě jednou opět se všemi hadry :-)
Po několika letech jsem to řešil znova a to byla naštěstí mrazivá zima, tak jsem to šoupl na pár dní ven.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Alstratt »

A co zkusit davat obleceni do tech uloznych pruhlednych vzduchotesnych zapinacich vaku a ty pak ukladat do skrine? Podle velikosti skrine tak tam zavesit 1 - 2 nastrouhane mydla do nejakeho prodysneho sacku. Obleceni ve vacich zavesit na tyc ve skrini. I kdyz to zni asi blbe tak nebude na skodu nejake diody do skrine zabudovat co tam budou svitit. Moli nemaji radi svetlo tam kde se chystaji zakotvit a mnozit se i kdyz letaji v noci do domu za svetlem. Dostatecne vetrat nemit doma teplo ktere je laka, ale spis chladnejsi podminky. Napred je ale potreba to vse vycistit, zjistit v kterych tmavych koutech/skvirach apod se vyskytuji a zlikvidovat je vcetne larev/vajicek. Na spary proti ruznemu hmyzu se chemie moc nepouziva, ale spis horka para. A to z duvodu ze nejake chemie nejsou moc ucinne na vajicka nejakych tech hmyzu ale horka para kdyz je to provedeno dobre tak zabiji i vajicka. Muzete zkusit i ocet. Toz podobne se da horka para pouzit i na obleceni jelikoz dobre prochazi latkou tak se dobre dostane i k vajickam. Tak to byva treba u stenic apod. Neni potreba vyhazovat penize za drahou chemii ktera mnohdy ani poradne nefunguje. Ono kvalitni chemii moc lidi neumi ani spravne pouzivat. Staci obycejna horka para zblizka, prodavaji ruzne vykonne parni cistice a obleceni vzit poradne zehlickou treba. Spatne aplikovatelna chemie a do toho stridani te chemie s jinou ma casto za nasledek ze hmyz se stava proti tomu imunni. Proto kdyz uz se pracuje s chemii tak najit jeden typ u ktereho je znamy ze funguje a aplikovat ho poradne a to opakovat vickrat do mesice/roka (podle toho co hubime) a nemichat s jinou chemii. Kdyz mate v nabytku treba nejaky ten hmyz ktereho se i tak nemuzete zbavit tak to projet horkou parou dukladne a to pomuze. Kdyby ne a byla by venku velka zima treba mrazy, tak je dobre pokud mate zahradu ten nabytek dat v zime ven. Nechat ho tam nejakou dobu a prykryt ho on si mraz uz poradi. I kdyz to nepatri asi do tohoto vlakna tak treba u stenic je dobre dat vse ven pokud toho mate v mistnosti dost. Pote co mistnost je temer hola tak kazdou mezeru a plochu vzit horkou parou. Postupne to delat i na tech vecech mimo mistnost co budete postupne davat do mistnosti. Po udelani jedne mistnosti ji zatesnit a prejit na mistnost druhou. To plati i pro matracky a vsude kde se lide pohybuji (proste vse) proto i matracky poradne projet horkou parou dukladne a tak i cely dum. Problem neni tolik v samotnem hmyzu ktery muzete lehceji vyhubit ale v nakladenych vajickach ktere se mohou vylihnout klidne i za pul roku ci dele ktere mohou byt i ve sparech, temer vsude. U molu by to ale nemelo trvat tak dlouho a ani tak slozite se jich zbavit, plati to spis pro stenice a jiny hmyz. Moli muze i pritahovat to co vam roste na zahrade, vyssi trava, ruzny plevel, zimolez, petrklic apod.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Matěj »

Moli jsem našel i ve vlněném kabátu, který jsem právě v největších mrazech v lednu nechával vymrznout asi 14 dní na půdě. Teď jsem ho vyhazoval. A to jsem si myslel, že zrovna v těchto skříních nic není.
Šatní skříně jsem dnes alespoň počádně vyčistil, parní čistič musím prvně sehnat.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Rafael »

Babička měla ve skříních se šatsvem m.j. otevřené krabičky cigaret v kapsách kabátů.
(Škoda, že jsem je jako kluk našel a vykouřil. Dnes by to byla sběratelská rarita).
Ale taky i nějaké odpařující se tablety v tubách.
Víc nevím a nevzpomínám si. Jen to, že to perfektně fungovalo a jak jsem po létech obsah těch skříní likvidoval, tak jsem na žádné moly a ani známky jejich činnosti nenarazil.
Ale je to jen vzpomínka, žádný návod k boji s nimi.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od bacil »

Naftalín - strašnej smrad.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Matěj »

Naftalín se už prý nevyrábí.

Krabičky cigaret, to mi připomnělo, že mám po dědovi jeho památeční uniformu a když jsem ji čistil kdysi čistil, tak v kapsách byly rozdrolené zbytky cigaret, myslel jsem, že to tam zbylo, protože děda byl vášnivý kuřák, ale že by to bylo proti molům, mě nikdy nenapadlo. Paradoxem je, že do toho moly nikdy nešly, ale zase je zabalená v těžkém plastovém pytli v jeho starém vojenském kufru a na půdě, kde to v zimě prostě vymrzne.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od K4cer »

Nemyslím že zrovna votevřený cigára nějaký moli odradí; to už spíš to mejdlo. U nás vždycky bylo několik mýdel postrkaných tak různě mezi voblečením ve skříni, a zdálo se to fungovat. Další zkušenosti nemám.

S molama v potravinách jsem bojoval taky, a myslím že docela úspěšně. Všechny čaje a kafe mám ve sklenicích od kafe (DE se skleněným víčkem), a všechny sypký potraviny v 3l sklenicích (popsaný ve vláknu o zásobách). Žádný další pytlíky a krabičky nejsou, volně je jen cukr sůl a trochu mouky, a do toho chodím téměř denně, takže tam se nedají. Pokud bych přinesl domů něco kontaminovanýho, tak se to ve sklenici ukáže dřív než stihnou zamořit celej barák - ale to se mi stalo jen jednou, slunečnicový semínka ze zverimexu; ty jsem po zjištění na dva dny zmrazil v mrazáku a bylo po molích.

Krom toho mám v kredenci samolepící kartičku na moli, a v kuchyni volně pověšenou mololapku - obojí funguje jednak jako odchyt (předtím než se usadí v potravinách) ale i jako indikace výskytu a podnět k dalšímu pátrání po zdroji.

Moli od sousedů se rádi stěhují do tmy (to už někdo říkal), když necháš spíž otevřenou tak se jim v ní líbit nebude.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od bacil »

To mejdlo musí být levandulový, jinak ti nebude fungovat. Tabák funguje, ale musí ho být hodně, klidně rozsypat na dno skříně.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od jerry.mysak »

potravinový moli si přineseš klidně v mouce nebo těstovinách.
Dělal jsem na mlejně i v těstárně, takže trochu do toho vidím. Mlejny se jednou do roka ( na jaře) plynují kyanidem.
Dneska se prodává pod názvem Uragán, pamětníci je znají jako Cyklon B. Bohužel moli a potemníci mají tak malá vajíčka, že propadnou i síty na hladkou mouku a vajíčka přežijí i výrobu těstovin.

Obranou je chlad a průvan. To nemaj rádi. Naopak zavřený dozy jsou pro ně ráj. Takže pokud v doze už vajíčko je, tak se můžete těšit na pavučinky pod víčkem.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Hohepa »

Zatím jsem neměl jak exaktně ověřit teorii , že funguje, tedy že je zabije, 24 hodin na mrazáku.
Tedy co tak činím se nezjevili.

Ale infikovanou mouku jsem nezamrazil a tedy neověřil, že fakt vše vychcípá. :angel
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od PeFi »

bacil píše: 07.09.2019 19:55 Naftalín - strašnej smrad.
Naftalín funguje výborně, ale už se nedá běžně koupit, leda jako chemikálie naftalen na živnosťák. Není dobré tím zamořit obytné prostory, ale pokud máte prostory, kde se většinu času nikdo nevyskytuje, tak to funguje asi ze všeho nejlíp, jenom pak nějakou dobu trvá, než se oblečení vyvětrá.

Funguje taky biologická ochrana: http://www.molivdomacnosti.cz/moli/trichogramma
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Moli (potravinoví/šatní)

Příspěvek od Redneck »

Dobře a dlouho fungující jsou kaštany, mám celkem dost oblečení z čisté ovčí vlny a mola jsem zatím nepotkal.
Odpovědět