Dřevomorka

...aneb co se jinam nevešlo.
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Dohromady to má 8kW. Však to taky připojují na tři fáze systémem na každou fázi tři mikrovlnky (jedou na 220V).
Koukej tak, aby jsi viděl.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dřevomorka

Příspěvek od vrabi »

"zářič" si můžeš vyrobit doma sám ze staré mikrovlnky, však i to co mají firmy není nic jiného.
Problémem jsou kovové věci ve zdech a dřevu (což si asi každý vyzkoušel s mikrovlnkou). Při správné souhře náhod si s tím podpálíte barák, stačí kus smotaného drátu za trámem.
Hřebíky a šrouby (pokud jsou orientovány špičkou nebo hlavou proti zářiči) nevadí.
Samozřejmě se nedoporučuje být na druhé straně trámu nebo zdi a případné holubí hnízdo na střeše zažije nepříjemné chvilky :devil
S úspěchem se používá jak na dřevomorku, tak i na dřevokazný hmyz.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Permonik »

Psal jsem, že je to pro mě noční můra, ale naštěstí jsem se s ní ještě nepotklal. Stačily tři měsíce a už je to jinak. Před chvílí jsem byl v dřevníku pro uhlí otevřu pytel a tam na mě vybaflo toto:
foto uhli.jpg
tak jsem si říkal, jestli to je plíseň nebo spíš houba... na jednom kousku uhlí to už začínalo přecházet do hněda, tak jsem hledal až našel:
foto zed.jpg
Ještě do léta tam bylo nějaké dřevo, pak už kvůli rekonstrukci střechy pryč, jen pytle s uhlím tam zůstaly. Toto je poslední pytel uhlí (hnědé bílinské nízkosírnaté), pak tam je ještě pár pytlů briket.

Na jednu stranu je dobré, že je to v bývalém dřevníku (plánuji z toho udělat dílnu), který je nějakých 5.5 m od domu. Na druhou stranu, celé to bylo porostlé psím vínem, jak dům, tak dřevník a trávník, takže dřevěné kořeny pod zemí jsou všude (nevím, jestli umí dřevomorka růst i v hlíně pod zemí). Plus tam jsou dvě tůje, které chci zkácet, tedy další budoucí odumírajicí dřevo/kořeny v zemi.

Výskyt je v dolní části obvodové zdi. Bohužel stavěno předchozími majiteli na rychlo, takže hydroizolace sprosté slovo, zamezit vlhkosti by nešlo nijak snadně. Plus zeď je stavěná na pilířích v rohu, na tom dvě kolejnice a na tom zeď, takže příliš železa na mikrovlnkovou léčbu.

Aktuální plán boje je všechno dřevo, které tam ještě v létě bylo a zbytky, co tam jsou, tak spálit. Stejně tak spálit i to uhlí. Vystříkat deron plus 2 z venku i zevnitř, až pak oklepat omítky a vystříkat znovu. Mám ale obavy, že to stačit nebude...
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Nejlepší bude boudu zbourat a postavit znovu. Protože jak už jednou kořínky dřevomorky zalezou do zdi je velmi obtížné je odtamtud dostat.

U mne jsem narazil na další problém. Po instalaci odvětrávání že sklepa trubkou průměru 200 mm vedoucí dva metry rovně pod zemí a pak tři metry nahoru (z toho metr v zemi) došlo v potrubí ke kondenzaci vodní páry ze vzduchu ze sklepa. Ani při -10°C nebylo vidět páru vystupující z odvětrání, ale zato pod vstupem do odvětrání ve sklepě byla slušná louže. Nakonec jsem pod odvětrání udělal odpadní potrubí a svedl jsem ho do kanálku. Pokud jsem dal pod odvětrání kýbl byl v něm za den tak litr vody.
Pokud si to promítnu do tématu "stavba bunkru" bude spíš než pára vystupující z odvětrání problém kondenzace vody v něm. Tu pokud se nepodaří odvést z odvětrání bude problém v tom, že bude vytékat z odtahových otvorů a mokřit zeď. S následkem mokrá, plísní, atd.
IMG_20231215_152044.jpg
IMG_20231214_164400.jpg
IMG_20231214_164353.jpg
Dále jsem dal na podlahu iglú tvarovky, ty jsem nadbetonoval a vzhledem k vlhkosti zdiva a tomu že v něm byla dřevomorka jsem se rozhodl iglú tvarovkami obložit i zdi. Za nimi bude zeď moci větrat a uhlí se nedostane do kontaktu se zdí. Vzduchová mezera pod podlahou je spojena s mezerou u zdi. Tudíž to bude větrat společně.
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Podle zástupce firmy likvidující dřevomorku stačí dřevomorce k "restartu" jen malý kousek dřeva s tím, že její kořeny se mohou táhnout za vodou do vzdálenosti několika metrů (udává se až šest). Po zlikvidování nákazy nesmí do napadeného prostoru přijít žádné dřevo.
U mne jsem vyhodil cca tři metráky napadeného černého uhlí. To, které napadené nebylo (nechával jsem ještě ochrannou zónu) jsem přeházel do boxu kde žádné dřevo není. Uhlí přijde spálit v kotli a nové uhlí půjde do boxu až v létě po pořádném vyschnutí podlahy a dodělání izolační stěny z iglú tvarovek.b
Koukej tak, aby jsi viděl.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Permonik »

No, kdybych měl možnost se na to vykašlat, nejraději bych tam škrtnul sirkou. Přitom v létě jsem to tam opravil, dostalo to novou střechu a na střechu solární panely. Takže zbourat by byla dost velká ztráta. Jenže je to ještě na hranici pozemku a musím to probrat se sousedem, že by tam nikde neměl skladovat dřevo. Teď jsem teda taky zjistil, že by to nemusela být stoprocentně dřevomorka, ale možná jiná podobná houba, ale všechny ložiska jsem již vyhodil a spálil nebo propekl hořákem na well done, takže těžko říct.

Pokud máš pocit, že ta firma odvádí dobrou práci, můžeš mi poslat do sz kontakt, o kterou firmu jde?

Dřevomorka ti jen lezla po uhlí a hledala nebo ho i vysloveně žere?
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Wdog »

drigon píše: 20.12.2023 19:11 ...
U mne jsem narazil na další problém. Po instalaci odvětrávání že sklepa trubkou průměru 200 mm vedoucí dva metry rovně pod zemí a pak tři metry nahoru (z toho metr v zemi) došlo v potrubí ke kondenzaci vodní páry ze vzduchu ze sklepa. Ani při -10°C nebylo vidět páru vystupující z odvětrání, ale zato pod vstupem do odvětrání ve sklepě byla slušná louže. Nakonec jsem pod odvětrání udělal odpadní potrubí a svedl jsem ho do kanálku. Pokud jsem dal pod odvětrání kýbl byl v něm za den tak litr vody.
...
Ano, to je klasický problém odvětrání podzemních prostor či dvojitých podlah trubkou. Taky se mi to stalo, velmi jsem se divil, kde se mi v části dílny vzalo přes zimo tolik vlhkosti. Přišel jsem na to, a nyní tu kondenzovanou vodu zachytávám a občas vylévám. Naštěstí toho není moc.
Dobrá zpráva je, že se to děje jen v zimě, kdy je dole tepleji. Druhá dobrá zpáva je, že té kondenzované vody nebude více, než ji bylo dole původně.
Jedna možnost je, ten kondenzát chytat nebo odvádět jinam.
Z tvého popisu se mi zdá, že tvoje větrací trubka je venku 2 m volně nad zemí nahoru, předpokládám klasická oranžová odpadní trubka. Pokud ano, možná by pomohlo ji nad zemí zaizolovat, tlustou izolací. Ale byl by to finanční a estetický opruz. A nebo alespoň minimalizovat její výšku nad zemí. V zimě je celá nadzemní část trubky studená a v této části se voda kondezuje z páry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Z celkové délky potrubí 5 metrů jsou tři metry pod zemí. A dva metry nad zemí mám kvůli komínovému efektu, který sklep aktivně odvětrává. A trubku jsem obložil palubkami, takže to z dálky vypadá jako úzká dřevěná udírna.
Ke kondenzaci dochází i v podzemní části potrubí. Tudíž se jí nelze vyhnout.
Název firmy dám přímo sem. Může se to hodit každému.
Sanako (jsou z Prahy).

Edit: klasické hnědé či černé uhlí to prý přímo nežere. Ale prolízá to jím a hledá dřevo. A z napadených kusů se to může šířit dál.
To neplatí pro dřevěné uhlí. To prý dřevomorka žere zdatně.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Hdm »

Obávám se, že bez nucené ventilace (ventilátor) to bude pořád stát za prd. Kde, v jakém místě máš trubku s nasávaním vzduchu?
Odpovědět