Dálkový pochod

...aneb co se jinam nevešlo.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Dálkový pochod

Příspěvek od RobertK »

Ahoj rád bych založil nové téma.
Příští rok bych chtěl jít dálkový pochod cca 350km zde v ČR.
Šel už někdo něco takové ho?
Máte někdo nějaké rady tipy?
Poradíte?
Dík
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Radek07 »

350km? To mě bolí prdel i z auta :D
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Haluziak »

Jak mi kdysi řekl táta když mě napadla podobná hloupost (chtěli jsme s kámošem jít cestu SNP). Do baťohu 25l kanistr s vodou a všude kam půjdeš tak s baťohem. A každý víkend alespoň 20km, samozřejmě s tím kanystrem na zádech. Až ti těch 20km přijde jak brnkačka tak 30km a až ti přijde jako brnkačka 30km tak 40km Tam jseš cca na limitu co se dá za den ujít. A až ti těch 40km přijde jako brnkačka, tak můžeš šlapat co chceš.

Když jsem bydlel v Olomouci tak sem s tím kanystrem šlapal každý druhý den 8km převýšení 5m a stejně jsem toho měl plné zuby. A párkrát jsem si dal i ty schody do 5 patra, když nejel výtah :D Ale po cca 2 měsících mi ten baťoh nepřišel těžký.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od M M »

Narocnost je zavisla od toho kolko toho chces spravit za den a co vsetko budes so sebou tahat (vratane stanu / bivaku). A samozrejme ako ti vyjde pocasie. Moze to byt od 'brnkacka' az po to ze to nedas. Par kilo rozdielu vo vahe nakladu a tepelny (dis)komfort resp. kvalita odpocinku spravi strasne vela.

Netusim ako na tom si fyzicky. Pokial nemas ziadne skusenosti, tak si vyskusaj par krat dat tak 35km - idealne dva-tri dni za sebou so spanim vonku. To ti da predstavu. Strakonicka posadka organizuje uz nejaku dobu v aprili (duben) "Military death march", maju trasy 30-117km (na tie dlhe je myslim 38 hodin limit), takze moznost vyskusat s tym ze pojde X inych ludi.

Inak aj extra netrenovany clovek v rozumnej kondicii s lahkym nakladom by 50km za den mal dat v pohode (s tym ze druhy den bude nadavat ako chora vrana :D). Synci ked boli mladsi tak chodievali myslim 35km trasu pocas Benediktovej noci (skauti). Raz dali 50km a najstarsi co si pamatam tak siel s kamosmi 100km na jeden zatah. Ale druhy den bol nepouzitelny.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Stenny »

Šel jsem párkrát 200-500 km.
Chce to cvik, ale obecně:
- Dobré, prošlápnuté boty, přizpůsobené terénu.
- Pohodlný batoh (pro mě osobně je v tomhle pohodlí víc, než malá hmotnost, ale každý to má jinak).
- Hůlky hodně pomáhají, zvlášť, pokud nejdeš po rovině.
- Nepřepal začátek - pokud běžně nechodíš dlouhé trasy, nech tělu čas na adaptaci. Zvlášť to platí, pokud jdeš terén, na který nejsi zvyklý; třeba ta Cesta SNP je docela drsná kvůli tomu, jak má v některých částech neustálé kozí hřbety.
- Za pár dnů začneš jíst jako nezavřený, to je normální.
- Voda je těžká, plánuj podle její dostupnosti, pokud to jde.

Klidně se ptej, pokud chceš.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od bivoj »

Dobré boty je naprostý základ. Sebelepší fyzička je nanic, pokud ti boty zkurví nohy. Je třeba počítat, aby vydržely i nepřízeň počasí - boty, které perfektně fungují ve slunný den v létě se mohou změnit na peklo, když pořádně zmoknou.

Kdysi za mlada jsem chodíval celkem dlouhé trasy i v kanadách, ale ty jsem měl perfektně rozšlápnuté, ošetřované a velmi dobré ponožky.

Nedávno jsem se pokusil něco podobného zopakovat, ale vybral jsem si ne úpně rozšláplé kanady, no a dopadlo to takto:
IMG_20210201_214717.jpg
IMG_20210201_214438.jpg
S něčím takovým jsi prostě s pochodem skončils...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od RobertK »

Děkuji všem,
Jen upřesňuji:
Ano je to můj první dálkový pochod.
Nakonec je to cca 270km ale ještě se to mění podle vybíraní trasy.
Spaní pod širákem maximálně turistická ubytovna.
Batoh max 15kg. Ano je to velmi reálné.
Voda zatím není problém podle mapy.cz cca každých 5km vodní zdroj studánka ( ale filtr beru)
Jídlo po cestě není problém ale 1kg mám vyhrazeno na jídlo sebou.
První část max 10km denně po cestě jsou pěkný věci , bunkry , vyhlídky, atd).
Poté limit max 20km , nikam nespěchám.
Zatím co je trochu problém je výběr spacáku a chtěl bych žďárák to zatím nemám ideální.
A boty to je naprostý základ to chápu!!!
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Stenny »

V jakém ročním období chceš jít? Pokud nemáš speciální důvod, zvážil bych, jestli nevzít radši plachtu místu žďáráku - spacák bude lépe větrat, budeš míň zapařený a spacák nebude potřeba tolik sušit.

Jestli půjdeš kopcovitý terén, zkusil bych ještě odlehčit batoh, pokud to půjde. 15 kg na zádech je třeba v Tatrách už docela únavné. Ale na svém prvním dálkáči jsem měl batoh ještě těžší, takže vím, že je to vývoj :)
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od RobertK »

Určitě Jaro, Hm plachta je taky možnost, Ještě zvážím.
Dík
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Cep »

RobertK píše: 26.09.2023 13:13 ...
Voda zatím není problém podle mapy.cz cca každých 5km vodní zdroj studánka ( ale filtr beru)
...
Mapám nevěř. Studánka tam bude, ale voda být nemusí (i když jaro je nadějné).
Tahle byla začátkem července totálně vyschlá.
Kdybych na fotkách neviděl, že z ní někdy něco teklo, tak Valachy podezírám z vytříbeného smyslu pro černý humor.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od vrb »

RobertK:
Jako chápu, že to chceš vyzkoušet, ale bacha na to. Nepodceň regeneraci a kvalitní stravu s dostatkem bílkovin a kolagenu. Když to budeš drtit na pár nekvalitních konzervách nebo s virózou, tak si můžeš pěkně zavařit do budoucna.
Kolik ti cca je?

Ladislav Zibura si dálkovým pochodem zničil kolena už ve velmi mladém věku. Pak to zkoušel na kole, ale ani to nešlo.

Už tisíce let lidi používají věci s kolama a tažná zvířata, aby si nemuseli ničit svoje tělo.
Hlavně poslouchat tělo, dopředu se roztrénovat a nelámat to násilím přes limit.

Já v práci někdy nachodím denně ostrým krokem přes 10km po tvrdém betonu v bezpečnostních botách s ocelovou špicí a před víkendem už to někdy cítím i tak.
Jak píše Haluziak. Po roztrénování se dá pohodlně denně ujít maximálně tak 30-40km.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Alstratt »

Pokud budete stridat hodne ruzne boty na nejakem dlouhem pochodu, hodi se mit nejake takove lepici pasky na kuzi. Prave treba pekne mohou pomoci tento typ pasky s puchyrema, daji se pouzivat i bezne na lepeni zraneni, po riznuti apod. Tuhle pasku doporucuji. Drzi pekne a neni to zadna nenatazitelna spatna paska, pekne se kuzi prizpusobi. Nosivam ji jako univerzalni na ruznou prevenci pred necim, nebo pro zraneni.

https://mymedic.com/products/superskin-turf-tape

https://mymedic.com/products/super-skin-blister-tape

Kazdopadne poradna obuv je zaklad jak uz i mnou dirve kdysi bylo napsano. Boty a batoh, nepodcenovat. V dnesni dobe staci lehke pohodlne nizke boty, dojdete dal a tak si za dany kratsi cas toho uzijete vice a nohy z toho netrpi tolik. S kolegy do akce tez behame v nizcich lehkyhcp ohodlnyhc botech spis, vysoke tezke boty nemame radi. A prosly jsme s nima uz kde co. Ja volim stale na takvoe veci kotnikove.

batoh tez vlit nejaky pohodlny, nemusi byt ani nejlehci, ale to pohodli at poskytuje. Nenosit toho moc, nejlepe nic na nohou po kapsach, aspon ne nic co neco vic vazi, je to dost znat pri behu/dlouhem pochodu. Jak uz drive bylo zmineno, jak si nechavam vyrabet a neoc si vyrabim jako i ty modularni kalhoty, tak stejne kdyz nekam jdu, tak tu modularitu ty vymakane kalhoty plnohodnotne nevyuzivam, nic moc do nich nedavam, nic moc na ne nenavesuji. A kdzy uz na nich neco mam, tak jsou to hodne lehke veci a halvne ty tezsi nektere a vic veci mam na opasku.

Este k tem nohoum, uz nevim kde presne, ale nekteri si u nas pestovaly nohy na dlouhe pochody. Dobre zkusit zodolnit si chodidla normalni chuzi i bez bot, mazat ... Urcite doporucuji vazne ty lehke boty, mekkou podrazku, zadne velke tezke kravy na nohy. Mit vetsi spojeni chodidel se zemi je dobra cesta jakou se vydat pro zdravi.

Vim co spousta ldii u nas v US chodi ty dlouhe traily pres kus US tisice km, tak to maji delane tak, ze jdou spis nalehko, nenosi zadne velke tezke boty, a postupne na zachytnych bodech si nekde bud koupi nove boty, nebo si vyzvednou uz objednane k vyzvednuti na danem miste kdy do daneho mista dorazi. Clovke po pochodu trailu dlouheho tisice km vytsrida nekolik lehkych nizkych bot.

Na ubytovani nekde v´na nejakych obytovnach apod. pozor. Nektere ruzne ve svete mohou byt zamoreny stenicema, a to si domu donest nechcete. Je to dost rozmnozeny po hotelech, obytovnach ...

Vedecky, pro zachovani nejakeho toho zdravi co se tyka chuze, je pry dobre priblizne denne nahcodit kolem 10 000 kroku. Ale jelikoz kazdy ma jiny krok, tak primerne to je kolem 7.6 ... 8 km shruba. Kazdy zdravy clovek by tolik mel denne minimalne denne ujit.

Pro lidi netreba si nasadit hned hromady desitek kilometr ze musi ujit za den. Staci postupne pomalu navysovat na kolik se bude odtycny citit. Pro pochodu si nestanovovat velky jeden cil ale rozdelit si ho do nekolik mensich cilu. Mate pak sanci to ujit lepe nez jeden cil bez malych cilu/zachytnych bodu. Malych cilu snandeji dosahnete, a kdyz dosahnete maleho cile, tak vidite ze jste ho zvladly bez problemu, tak oto lepe se citite k dosahnuti toho dalsiho maleho cile, ty male cile vas podpori k dosazeni toho hdone vzdaleneho finalniho cile. Lide jsou radi kdyz vidi cil na dosah, a kdyz ten cil je maly, tak se sance nau spech zvysuji, jde se to lepe.

Nejaky filtr na vodu sebou se hodi a netahat sebou az moc vody. Neco na doplneni sodiku, drasliku, nejaky komplexni sacharidy, treba to od Ethic Sport Super Dextrin, muzete otestovat i trochu MCT oleje (C8+C10).

Jednoduse, pokud chces jit zadne velke dalky, chces vydavat nejake vykonny, tak neni i spatne sebou klidne vzit i nejaky potravinovy doplnky, nejaky proteinovy prasek piti, nebo nejake kvalitni proteinove tycinky atd. Neco na zrychleni regenerace, doplneni latek a tak. Zalezi co od toho chces, jak si to chces uzit.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Rafael »

Vzpomínka na ZVS, přijímač v PŠ, pochodové cvičení a dálkový přesun:

Dopadl jsem tehdy asi ještě hůř než viewtopic.php?p=301799#p301799
Z kanad jsem málem vyléval krev. A skončil jsem na ošetřovně a měl jsem delší dobu povolenou "lehkou obuv".

A od té doby nesnáším žádnou těžkou obuv. Dokonce i v zimě se snažím chodit v teniskách apod.
*
Jak dlouhý ten pochod byl si už nevzpomenu. Jen, že byl i kombinován s nějakým během do kopců.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Samotář
Příspěvky: 350
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Samotář »

RobertK píše: 26.09.2023 13:13 První část max 10km denně po cestě jsou pěkný věci , bunkry , vyhlídky, atd).
Poté limit max 20km , nikam nespěchám.
A není to málo?

Jsem starej chlap, ale denně ujdu tak 15 km včetně kopců, a to v ruce tahám desetikilovou tašku s notebookem, všemožné kabely a nabíječky, spoustou papírů. Chodím tempem 5,5 km/h, trochu se zadýchám, ale stále můžu normálně mluvit/telefonovat.
Když vyrazím ráno, vydržím jít nějakých deset hodin, v poledne si dám hodinovou přestávku na jídlo a nohy nahoru, tak za den ujdu padesát kilometrů.

Doporučuju vzít si mp3 přehrávač na baterky. A při chození poslouchat, aby člověk odvedl pozornost. Nejhorší je chodit a stále sledovat, kolik jsem ušel, to je na zbláznění.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od vrb »

Alstratt, Rafael:
Rozhodně souhlas.

Pokud to terén dovolí, tak co nejlehčí a nejpohodlnější obuv. Když se půjde po cestě, tak nějaký druh tenisek. Kdysi jsem týdenní jarní výlet s turama do Vysokých Tater absolvoval v teniskach, které jsem po příjezdu domu zahodil, protože byly úplně zničené.

Když vím, že mě čeká těžký terén, mokro, bahno, sníh, a musim vydržet celý den na vycházce, protože jinak bych zdržoval ostatní, tak se vysokym vojenským botam nevyhnu. Ty mám o číslo větší a do toho ponožky, klidně dvoje tenké bavlněné na nohu a na to vlněné teplé a měkké. Tím se nedre noha o vnitřek boty.

Do kapes na nohy a ruce jen lehké měkké věci, typu kapesník, tenké rukavice atd. V začátku jsem si z neznalosti dal náboje do kapes na nohach jako v akčním filmu, ale při první zastávce šly do batohu. Každý krok je nadhazoval, chrastilo to a bylo to únavné.

Ad přehrávač: Záleží co chceš, pokud člověk jde jen aby šel v bezpečném místě bez koordinace s ostatnima, tak budiž. Já když už někam jdu, tak tam jdu za nějakým účelem, většinou musím dávat pozor a koordinovat postup s ostatnimi a poslouchat kde se co šustne. Se sluchátkem v uchu bych nemusel slyšet upozornění a instrukce ostatních členů a někdo by kvůli tomu mohl přijít o život.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Starken »

Letos v červnu jsem chtěl jít 2x45km na této akci https://www.haervejsmarchen.dk/
mají tam na stránkách i treninkový rozvrch (neřídil jsem se jím).
Duben a květen jsem v průměru 4x týdně chodil ráno do práce 12km za +- 2h (v březnu tak 1x 5km týdně).
Ale: chodil jsem v obyč prestižích a asi po dvou týdnech mě začala pobolívat jedna noha (klenba), tak jsem si dal do bot ortopedické vložky (podelná i příčná klenba), co mám normálně v kanadách.

PS. nakonec jsem akci vzdal, ale ne z fyzických důvodů, ale pracovních - v červnu strašně moc práce.
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od sigurd »

Sme s manželkou už dlhší čas na dôchodku, a tak chodíme min. 2x týždenne na celodennú túru (aj v zime). Tak 2-3x ročne na 5-10 dňový trek (na ťažko, bez podpory) po horách. V septembri chodíme na "dovolenku" do Dolomitov, alebo Juských Álp (ferraty, prechody horskými chatami). Kondícia síce ide vekom dole, ale stále je to lepšie, ako keď sme mali 40 a fajčili.
Nejaký dlhý nudný pochod po asfaltke by sme asi nedali, autá, ľudia, smrad, civilizácia, to nie.
V divočine ide každý sám so sebou, nohy šlapú, duša sa vznáša (netreba prehrávač :) )- treba na to však osobnostne dozrieť...
Ak by chcel niekto radu, ako sa pobaliť na 10 dní, a ako to v pohode zvládnuť v ľubovoľnom počasí, tak sa rád podelím.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Grunt »

Haluziak píše: 25.09.2023 17:22 chtěli jsme s kámošem jít cestu SNP
Pánové, tak s tou cestou SNP jste mě docela dostali. Je to pár dnů co se mi honí hlavou úplně stejná myšlenka. Celou bych ji určitě absolvovat nechtěl (jde přes území obývané medvědy a rappery), ale třeba slézt to odněkud od Javořiny či Lopeníku dolů by zas nemusela být taková šichta a teoreticky by to mohl dát i netrénovaný padawan. Jelikož jednotlivé body víceméně znám, tak vím že největší problém by (aspoň v mém případě) byla asi voda, protože po hřebenu toho moc neteče.
Jinak u nás těch dálkových cest až tak moc není:
Stezka Českem (severní a jižní část), Cyrilometodějská a pak jmenované SNP. Nic víc já neznám. Klidně pište jak to jde a jak se připravujete. Vlákno si dávám do odběrů.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Piston »

Načali jste zajímavé téma. O Cestě hrdinov SNP už nějakou dobu uvažuju, ale musel bych se na měsíc urvat z práce, a to není tak jednoduché.
Před pár lety se mi dostala do rukou kniha Nalehko od Tomáše Koska a čuměl jsem na to jak péro z gauča. Filozofie, kterou tam autor prezentoval, mi vůbec nešla dohromady s tím, co jsem znal. Jenže jsem ji časem přijal za své, začal upgradovat, odlehčovat/ochuzovat výbavu a fakt to funguje. A nemusí jít jen o dálkové pochody ala Pacifická nebo Apalačská stezka, hodí se to i na víkendových vandrech nebo nějaký turistických dovolených u nás. Obecně jsou fajn běžecké oblečení a boty, i za cenu, že třeba nevydrží dlouhé roky používání – je ale pohodlné a funkční. Výbavu, spaní a jídlo nacpat do přiměřeného batohu, těžší věci (mobil, nožík, čelovka, atd), co chce mít člověk po ruce, do lehké ledvinky k pasu, jako zálohu membránovou bundu, nebo pončo proti dešti, na zateplení při odpočinku péřovku… Samozřejmě používat trekové hůlky.
Kromě koupě nové výbavy je druhým nejlepším způsobem odlehčení pořádné plánování a vytváření rezervních plánů. Není nutno tahat litry vody, není nutno tahat zásoby na týden…
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dálkový pochod

Příspěvek od Grunt »

Piston píše: 27.09.2023 19:55 Načali jste zajímavé téma. O Cestě hrdinov SNP už nějakou dobu uvažuju, ale musel bych se na měsíc urvat z práce, a to není tak jednoduché.
Taková cesta se nedává, když pracuješ, ale právě poté co přijdeš za nadřízeným a pleskneš mu s výpovědí o stůl. Leda by si teda měl extra nadčasů a nebo fakt ležérní zaměstnání a pak mě to zajímá ještě víc :D A nebo prostě jako já: plánovat to po částech. Já jenom tu část kterou bych chtěl zkusit s nějakým cestováním, vychutnáváním si kopců a třeba návštěvou Bratislavy spočítal tak na týden. Na týden když by šlo všechno dobře a já to bez problémů ušel.
Piston píše: 27.09.2023 19:55 Není nutno tahat litry vody, není nutno tahat zásoby na týden…
Když lezeš po nějakém hřebeni, nutné to je. A nebo si to nějak zařídit. Všude je samozřejmě plno studánek, ale já schválně jsem zašel nějaké po trase SNP okouknout a voda tam prostě není (možná za to mohlo sucho). A když se má škrábat na nějaký i menší kopec, voda je absolutní nezbytnost. 2l v teplém počasí to pleskneš jako nic. A jít o žízni opravdu není příjemné. Už se mi taky poštěstilo. Proto by mě třeba zajímalo jak byste tu vodu řešili.
Odpovědět