Pes

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Pes

Příspěvek od Václaf »

Úplně jsem se Vám zapomněl pochlubit,minulou středu moje první Beauceronka oslavila 14 let. Na svůj věk je ve výborné kondici,neskutečně pažravá a občas má takovou radost,že by i běhala a hopsala,jen ty nožičky už ji to nedovolují v takové míře. Ať nám ti pejsci dělají radost co nejdéle :hand
Na fotce v popředí Amy Fahave 14 let a Bareilly Gitigaro 15 měsíců
Přílohy
IMG_20200216_101519_2.jpg
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Pes

Příspěvek od Rafael »

Serža píše: 02.12.2019 0:42 to mu budeš osobně předvádět? to bych chtěl vidět :-D
Naučil se to sám. Chalupa od hlodavců vyčištěna. Ale rozmohl se nám tady takový nešvar. On ty myši nosí zvenku a uvnitř si s nimi hraje. Sežere je až po delší době. A jak ty myši piští :mrgreen:
I psovi to rve uši.
*
A jinak dobrá zpráva:
IMG_20200322_204018_20200322204345311.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Pes

Příspěvek od Václaf »

Dnes bafani projevili trochu té spolupráce. Amy 14 let a měsíc,Barča 17 měsíců,Koudík 6 let,to je ten kropenatej s monoklem :rofl
Přílohy
IMG_20200328_161607_2.jpg
IMG_20200328_161624_2.jpg
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Pes

Příspěvek od Rafael »

Pěkný psinec a co tak jsem viděl na tabletu vypadá Koudy pěkně zahojený.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Pes

Příspěvek od Václaf »

Ano,jizva je patrná pouze na omak pod srstí :yes
Čechy čechům !!!!!
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Pes

Příspěvek od NoobsRush »

Zdravím rozpadlictvo,
vzhledem k tomu že mi nejde založit další téma (asi ověření), vkládám svůj větší dotaz sem - kdyžtak poprosím moderátory o přesunutí.
Po sáhodlouhý konverzaci se známou jsem začal přemýšlet nad tím, že bych měl doplnit výbavu (a znalosti) o věci pro "břemeno" v podobě psa (ovčácký plemeno), který je mým celoživotním parťákem. Sám mám za sebou už nějaký výcvik survivalu (teorie a nesčetněkrát praxe), ale jak se vlastně "chovat" a připravit na situaci, kdy budu muset opustit safe-zonu se psem? Představu o tom jak by nouzový zavazadlo pro mě a čtyřnohýho společníka mělo asi vypadat mám, ale určitě jsou věci, který jsem buď opominul a nebo by se mohly hodit. Dodneška si pamatuju záplavy z roku 2002 kdy se obecně radilo nechat zvířatům volný únik a opustit je - obzvlášť v oblastech kde hrozily častý či nečekaný záplavový vlny, což je postup který mi prostě přijde nesmyslný (nehledě na to, že mě beztak pes bude následovat ať chci nebo ne). Hodně z vás asi namítne, že prvním řešením bude výcvik - ano na cvičák chodíme neustále, avšak ne každý má doma ostrýho obranáře co zázračně poslechne na slovo a umí řešit pomalu einsteinovy úkony za chodu, to je doména hollywoodských filmů.
Zároveň bych poprosil nebrat v úvahu tzv. "walking meatsack" tj., že pes/zvíře se sebou bere pouze jako zdroj nouzového masa a materiálu, to nepovažuju za úspěšný směr kam by měl můj dotaz mířit a zároveň bych to bral jako úplné selhání celé přípravy.
Dále poprosím pouze o braní v úvahu realných scénářů co mohou nastat.

Inventář toho co jsem zatím ve výbavě:
3x 1kg konzerva s vysokým obsahem proteinů a masa (v nouzi lze ujíst i psovi).
5 metrů paracord na nouzový vodítko
2x plato na odčervení
FAK doplněn o extra obvazy, dezinfekci a antibiotika
Zacelující mast na polštářky
IR světlo na postroj.
Rolnička (pro případ lovu kdy mi pes lítá navolno)

Předem díky za odpovědi
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pes

Příspěvek od Josef »

No, předně bych psovi pořídil batoh na dockpacking, aby si svoje věci mohl nosit sám. Budeš-li muset psa dočasně někomu svěřit, bude mít sebou na několik dní vše potřebné. Na psa velikosti německého ovčáka se dá bez obav naložit 7 kilogramu. Na psa velikosti huskyho cca 5kg. Konzervy bych rozhodně vyměnil za granule. Proč sebou tahat neskladný "kus plechu", když pytlík s granulemi lépe vyplní zavazadlo a pokud to má pes na zádech, nebude ho to vůbec tlačit. Odčervovací přípravek jednoznačně doporučuji i když první týden či čtrnáct dní se bez něj pes obejde. Jiná léčiva lze použít z lidské lékárničky (dezinfekci na rány, oční kapky, obvazy, aj.), takže nevidím důvod dávat je do psí lékárničky (člověk pak musí hlídat několik lékárniček, zda něco v nich už nepropadlo expirací). Je potřeba mít sebou "papíry k psovi" - tedy alespoň očkovací průkaz. Mazání na tlapky může nahradit jakýkoli jiný tuk nebo i pomáda na rty, ale je pravda že "to něco" by měl člověk sebou mít. Co bych ale doporučil přednostně - mít alespoň jednu "psí botičku" (jakou používají tažní psi), pro případ, že by si pes zranil tlapku. Obváže se to "lidským" obvazem, ale je to potřeba pro další pochod zakrýt něčím, co dlouhodobě na tlapce vydrží a nebude sklouzávat. Veškeré improvizované "ponožky" po pár stech metrech psovi z nohou padají a pochod se zdržuje neustálým nasazováním a opravováním, zatím co profi botička vydrží mnoho kilometrů a nepadá. Jako další (pro mě už zcela nezbytnou) věc bych doporučil přibalit třezalkový olej. Dokáže vydezinfikovat a urychlit hojení i hodně hlubokých bodných a řezných ran, které by jinak vyžadovaly šití. A šití psa za pochodu (tedy bez anasteze) je problém. Zatím co aplikovat do rány třezalkový olej, ránu stáhnout a ovázat, to si pes většinou nechá, protože to neštípe, nepálí a navíc to působí i proti bolesti. Moje osobní zkušenost je, že po takovém zranění vznikne jen minimální jizva a často se i na místě obnoví srst (byť by jiné barvy). Paracord jako vodítko není dobrý, je příliš tenký. Raději nějaký popruh. Když už to má být víceúčelová věc, třeba jako vodítko použít dva metry bavlněného knotu do petrolejky - to se dá v cílovém místě v bártrovém obchodování docela dobře směnit za cokoli jiného.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pes

Příspěvek od proforma »

Jeste bych prihodila nejaky silnejsi kozeny obojek s kovanim nebo malymi ostny ven, aby mel chraneny krk.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Pes

Příspěvek od NoobsRush »

Díky za odpovědi.
Botky na tlapy máme, tak nějak jsem je bral jako samozřejmost, ale díky za připomenutí.
O čem jsem nevěděl je třezalkový olej, takže ho doplním a počtu si i něco na co všechno se dá použít.
Tím že doplním/rozšířím FAK jsem neměl na mysli jen věci pro psa, ale obecně že navýším počty všeho co se dá pro mě i pro psa použít, že se dá hodně léků použít jak pro mě tak pro něj je jasný.
Co se týká toho knotu tak netuším kolik toho vydrží v případě tahu psa i když ho napůlím. Ta moje bestie nemá problém tahem za postroj poslat k zemi 120kg osobu, která zrovna nedává pozor a paracord mě napadl především z toho důvodu že se dá využít ke všemu možnýmu.

Co se týku obojku, kvalitní široký máme. Kování sice nemá, ale už byl při hraní s ohařkou několikrát prověřen že od kousanců uchrání. Ostnáč jsem zavrhl především z důvodu střelecký pohotovosti kdy rukou podvědomě sahám pro psa a tam by mi ostnáč překážel.

Tak mě napadá další dotaz, lze nějak v přírodě vyrobit náhražku našich chemických léků na odčervení? Psi sice údajně žerou trávu právě z tohohle důvodu, ale ne vždy je to pro ně efektivní a kolikrát si zbytečně zhuntují žaludek.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od Ulfhednar »

Přesně, jak píše Josef - ať si to pes tahá sám a konzerva je na nic. Voda a plech. Granule, ale grainfree. Nemusí to být ani extra drahé. Třeba Brit care Lamb and rice, nebo Solomon and potato.

Obojek s bodáky je na prd, možná do krutopřísných cool filmu. Pes to nepotřebuje, spíš s tím zraní sebe, majitele, nebo s tím potrhá stan, celtu, někde se zahákne v křoví či pletivu. Je to "praktické", asi jako zubatá čepel u nože. Pevná, silná kůže stačí...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Pes

Příspěvek od Patrol »

Nevím, jak u psů, ale ovce můžeš v zimě odčervit tím, že jim dáš jehličnany. Prořezaný mladý borovice žerou s chutí a to jehličí jim dá krom odčervení i nějaký vitamíny. Do psa ale asi jehličnan nedostaneš, tak jedině nějak extrahovat účinné látky.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Pes

Příspěvek od NoobsRush »

Drcený jehličí s masem by zkombinovat nešlo? Nebo se tím pak pomine efekt "přírodního odčervení"? Nejsem sice expert, ale nadruhou stranu netuším co by na to řekl typicky psí žaludek, byť se kolikrat chovají jak popelnice co žerou všechno.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Pes

Příspěvek od Haluziak »

Kolegové mám takový obecný noobovský dotaz :D ale nejdříve uvedení do situace.
Za cca rok až dva se budeme s koc stěhovat ze Štatlu do městečka kousek od České kanady. Z králikárny do dvougeneračního baráku (dole tchýně). U baráku je zahrada ale ze 75% se na ní pěstuje zelenina, 20% je trávník kolem baráku a posezení kolem ohniště no a zbytek jsou kytky.

Chtěl bych si tam pořídit psího kámoše, otázkou je jakého. Původně jsem chtěl Západosibiřskou lajku, jenže pak jsem si udělal seznam věcí, které chci aby byl schopen dělat, z čehož minimálně jedenu položku lajka papírově nezvládá.

Seznam:
1. Hlídat dvůr/stan...
2. Dohledávat střelenou zvěř a upozornit na zvěř, kterou jsem si já nevšiml (a že jí je hodně), popřípadě udržet zvěř na místě do mého příchodu
3. Nést a táhnout si své věci popřípadě i nějaké věci mé
4. Být nenáročný na údržbu a klimatický odolný - boudu bude mít venku do baráku nesmí
5. Bránit "smečku" i před lidma (zde lajka pokulhává)
6. Nebýt atomový tele - tchýně mi řekla, že pokud ji bude běhat nebo hrabat v záhonech, že tam zasadí jeho a pak mě (Měla kokra, který způsobně chodil jen po chodníkách)
7. Plánují se i děcka, tak ideálně aby je nezakousl při první nebo třetí příležitosti.

Ad dva: Vypadá to, že za prací budu každodenně dojíždět cca 45-60min tam a to samé zpátky, takže si značnou část dne, bude muset vystačit sám/s tchýní a koc.

Ad tři: Mimo jiné mám dva koníčky, které se se psem spíš vylučují - airsoft a motorka - takže se bude stávat, že někdy na celý weekend až tři týdny zmizím a zůstane pouze s koc a tchýní.

Ad čtyři: Za 30 let jsem měl dva druhy zvířat - rybičky, které jsem naučil chodit za světlem a potkany, kteří se naučili chodit, za šustěním pytlíku s mlskama, jinak zkušenosti žádné.

A teď babo raď jakého :D mě osobně se líbí výše zmíněná Západosibiřská lajka, pak ČSV (ten asi nepřipadá v úvahu z důvodu mé nezkušenosti), Maliňák, nebo i zde zmíněný Chodský pes (který mi už ale přijde vzrůstově menší)
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pes

Příspěvek od proforma »

Mas problem, ze chces po psovi vylucujici se kriteria. Chces hlidace, barvare a obranare + hodneho na deti. To Ti neda zadne plemeno kompletne, nektere vlastnosti se primo vylucuji. Budes muset bud volit kompromis, coz nedoporucuju, protoze pak budes vzdycky s necim nespokojenej, nebo si musis ujasnit, co je pro Tebe nejdulezitejsi. Serad si to podle priorit a potom napis znovu :-)

P. S. Z Tveho predvyberu nedoporucuju zadne plemeno, nejsou vhodna pro zacatecniky.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Pes

Příspěvek od Germanik1 »

Střední knírač s velkou péčí bych viděl jako kompromis. A nebo košík a vodítko na tchyni
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od Ulfhednar »

Možná výmarák. Zdá se mi, že chcete v podstatě ohaře, ale trochu ostřejsiho a více do obrany. Což je případ výmarského. On je to takový "neohař". Jenom klimatická odolnost nebude nic extra, asi jako maliňák.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Pes

Příspěvek od Haluziak »

Germanik1 píše: 19.01.2021 10:01 Střední knírač
Knírače ne, mám na něj špatné vzpomínky, za které pesan vůbec nemohl - kdysi ho koupil strejda dědovi, nejhorší věc co se mohla stát, živelného psa (samý sval) staršímu pánovi po mrtvici. Děda na něj prostě nestačil a tak ten chudák znal jen hůl.

proforma - no body 1-4 by měla zvládat právě lajka :angel jen ten zbytek už moc ne. Známí mají Borisa, když uviděl srnku tak se málem oběsil na vodítku, když potkali medvěda tak tři krát štěkl a schoval se za páníčka. S děckama byl v pohodě akorát, když už byli moc otravné tak je pleskl tlapou nebo prostě šel pryč.
Na toho mám fajn vzpomínku :D když měl cca 9 měsíců tak mě při hře chytnul za ucho a potahal mě po celý chatce.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pes

Příspěvek od proforma »

Jenomze lajka je vazana obvykle na 1 cloveka (tj. ten, koho posloucha, ostatni toleruje), coz by v rodine mohl byt trochu problem. Potrebujes, aby poslouchala vsechny (kdyz budes v praci, tak i manzelku nebo tchyni), coz nejspis nebude. Nebo si vybere za pana manzelku a problem budes mit Ty. Taky potrebuje hodne prostoru/pohybu, coz jestli bude mit 80 % zahrady zakazany, tak bud to nebude delat dobrotu, nebo s ni budes muset kazdy den na 1-2 hod. na vychazku. Budes na to mit cas? Bude na to mit cas manzelka, kdyz planujete sviste?

Kdybys slevil z naroku, doporucila bych stredniho nebo vlciho spice. Skvely hlidac, rodinny pes, nesmirne inteligentni, takze ho muzes hodne veci naucit. Lovecky pudy ma potlaceny, takze nehrozi, ze by v lese utekl, ale stopovani by asi zvladnul. Neni to obranar, byl vyslechten tak, ze do lidi se nekouse. Coz pro rodinu s malyma detma hodnotim jako nejvetsi plus. Holt na obranu bud jineho psa, nebo ji prevezme pan domu :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Pes

Příspěvek od Elishka »

Lajku bych dle tvého popisu škrtla z výběru. zaprvé je to primitivní plemeno, vhodné pro zkušeného chovatele, ne začátečníka. Navíc vzhledem k tvému pracovnímu a volnočasovému vytížení... Lajka není pes, kterému stačí nasypat granule a vyhodit na zahradu. Navíc je u nás lajka vzácná, nebude moc chovatelských stanic, z toho vyplývá velká pokříženost... Nešla bych do lajky ze střední Evropy. ČSV je stejný případ, až na tu omezenou nabídku. U ČSV bych se bála, že sice bude lovit, ale ty nebudeš umět usměrnit jeho lovecký pud žádoucím směrem.

Hezky jsi sepsal seznam toho, co chceš ty od psa, doporučuji si udělat stejně podrobný seznam, co ty můžeš nabídnout psovi. Jen pokud budou tyto seznamy kompatibilní, budete oba spokojení.

ad1: co si představuješ pod hlídat dvůr? chceš poplašňák nebo zabijáka, co vetřelce zneškodní? (a co když to bude sousedovic dítě, co mu k vám spadl míč?)
ad2: pokud budeš vybírat psa, po kterém budeš chtít práci, třeba vybírat nejen plemeno, ale i linii. Pokud vybereš chovnou stanici, kde jde více o exteriér než o vlohy, můžeš získat psa, co se bude v lese bát.
ad3: pes není soumar. Dospělý zdravý pes unese KRÁTKODOBĚ cca třetinu své váhy, na delší trasu nebo při větší zátěži spíš šestinu. Většina psů neunese ani jídlo a vodu na víkend pro sebe, s nějakým nošením části tvých věcí proto moc nepočítej.
ad4: = pes bude často sám, takže nevybírat společenské plemeno a plemena, kde je historicky vštípená spolupráce s člověkem.
ad5: opět... co si pod tím představuješ? v jaké situaci má bránit smečku? v normálních podmínkách střední evropy je tohle věc, kterou se naopak většina normálních chovatelů snaží potlačit. Pes je pes, jeho vyhodnocení, co je pro smečku nebezpečí, může být dost rozdílné od reality. Pokud budeš mít zabijáka, co bude ostře startovat na jakéhokoliv cizince, odjedeš na 3 týdny na motorku a tchyně, žena či děti si pozvou návštěvu... Skončí to tak, že pes bude zavřený v kotci. a pes v kotci nic neohlídá ani neubrání.
ad6: to je z velké části o výchově. ale opět... kolik hodin denně se budeš psovi věnovat? V každém případě, přítomnost psa na zahradě se projeví. Některý pes bude sklízet úrodu, jiný bude hrabat, bude občůrávat kytky i zeleninové záhony, fenky zas močí vypalují trávník, vyběhá cestičku podél plotu, při prohánění kočky zlomí čerstvě zasazený strom
ad7: výchova, výchova, výchova. dětí i psa. a i pak to chce hlídat, sledovat, jejich interakci moderovat a usměrňovat.

Jak psala Proforma, tvé požadavky nesplňuje žádný pes, navíc v kombinaci s nezkušeným chovatelem, který má hodně zájmů a málo času.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pes

Příspěvek od proforma »

@Haluziak: nebo bych na to sla obracene. Podivala bych se po nekterem plemeni, ktera patri mezi nejinteligentnejsi (tj. borderka, pudl, spic, labrador... si urcite dohledas). Z nich vyber ty, kteri muzou byt venku. A z nich ty, ktere maji jako urcujici vlastnost tu, kterou nejvic potrebujes (hlidani? les? obrana?...). Kdyz budes mit dostatecne inteligentniho psa, vsechno ostatni ho dokazes naucit (pokud to nepujde vyslovene proti jeho naturelu a schopnostem). Zaroven inteligentniho psa muzes/musis zamestnavat vic psychicky nez fyzicky, jinak dela rotyku. Tj. kdyz nebudes mit cas vypadnout s nim na 2 hodiny do lesa, muzes ho unavit doma ucenim neceho obtiznejsiho a vedle toho bude stacit kratsi intenzivnejsi probehnuti.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět