Pes

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Pes

Příspěvek od Haluziak »

Elishka

Ad1: Vrčet, štěkat, tak abych se ideálně vzbudil a mohl tam dojít i s hromovou holí. V případě fyzické konfrontace někoho z rodiny s případným narušitelem zubatý zásah.
Ad2: Proto se v tom angažuji už dnes, i když se pes bude (kdyžtak) pořizovat až za dva tři roky.
Ad3: Nosit - granule a trochu vody, popřípadě nějakou ochrannou vestu. Nebo na místo toho tahat na vozíku nebo smyku třeba alespoň jídlo a vodu.
Ad4: To je problém, neboť jsem kancelářská krysa, přítelkyně je taky kancelářská krysa a v konečném důsledku tchýně je taky kancelářská krysa akorát má kancl doma. S tím dojížděním do práce se asi nic nezmění, holt všude se musí makat.
Ad5: Viz bod 1, nepotřebuji aby mi roztrhal pošťáka ... spíš když by byl nějaký problém, aby se do toho taky vložil, hlavně v případě, že přítelkyně (kdyby se tak chtěla naučit střílet ale kloktavé železo odmítá vzít co i jen do ruky) nebo děcka budou sami. Na povel naježit, vycenit zuby a vrčet, to by mělo případné vagabundy odstrašit.
Ad6: Tohle je jeden z problémů, který řeším a který mě nahlodává, jestli je vůbec vhodné si čtyřnohého kámoše pořizovat, aby to nebyl jen utrápenej chudák. Když se po cca 11 hodinách vrátím z hokny teď tak jediný co chci vidět je postel. Jo každý si řekne, že až se vrátí z práce tak dá hafanovi vše, ale nelžeme si on si člověk chce taky dáchnout. Takže co, přijdu kolem 16:00 přivítáme se hodím mu dva krát míček a jdu se najíst, za cca další hoďku až dvě 17:30 můžeme jít na hoďku dvě ven. Mám vyhlídlý cca 10km okruh, který by se dal absolvovat (pole kousek louky, les) a vede kolem cvičáku takže dojít na cvičák tam zablbnou, něco potrénovat a zpátky dom. A je 20:00 pokud je počasí na to být venku tak si můžeme sednout k ohništi, jinak je to každý sám za sebe. A to jsem ještě neudělal nic na zahradě a kolem baráku. Až budou svišti odrostlý tak můžou jít s námi, do té doby jsem se ještě nevěnoval jim. A ve 22:00 hurá do postele abych v 05:00 mohl vstávat a jít do hokny :head A to tam ještě není započtena denní dávka suchého drillu a virtuálního tréninku reflexů.
Fakt bych někdy bral aby ten den měl více hodin.
Ad7: Jelikož jsem to ještě nikdy nedělal tak se to uvidí, na druhou stranu alespoň u svišťů nám bude mít kdo radit.

Času je málo pořád s tím souhlasím, ale co je to moc zájmů? Motorka, holt tam to do kupy nepůjde. Střelba - škoda hafanovi kazit sluch. Airsoft - pořídit mu dobrý štít na oči, tak bych ho vzal i sebou, i když jsem si na 99,9% jistý, že to není dobrý nápad. Navíc jak mi ho nějaký pako nastřelí, tak mě zavřou a už se mu nebudu moct věnovat vůbec. Navíc jsem si říkal, že až se přestěhuji na vesnici tak bych se chtěl začít věnovat myslivosti, tam se to dá dělat dohromady.

proforma jj touhle dilemou si lámu hlavu už déle, nad borderkou jsem taky přemýšlel, ale ta jedna co jsem znal ta by snad i pomohla nosit tašky zlodějům. Na druhou stranu, děcka zahnala do kouta a nepustila je z tama dokud nepřišla panička z nákupu.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pes

Příspěvek od cipis »

Dotaz laika - není jednodušší chránit psovi sluch než zrak?

Jinak toto schéma rozhodně není pro psa, spíš bych to viděl na ty rybičky ...
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Pes

Příspěvek od Václaf »

...Beauceron...
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pes

Příspěvek od proforma »

cipis píše: 19.01.2021 15:59 Jinak toto schéma rozhodně není pro psa, spíš bych to viděl na ty rybičky ...
Myslis hlidaci rybicky? Teda neci jako zraloka? :D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od TomSmith »

Haluziak píše: 19.01.2021 9:40dole tchýně
Už jsi to s tou tchýní probíral? Abys pak neletěl i se psem :mrgreen:
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pes

Příspěvek od proforma »

Nejlepsi hlidaci, kteri muzou byt zaroven celorocne venku, jsou pastevecti psi a ovcaci. Pastevecti - spis nahaneji stado, smeruji ho nekam (pasivni ochrana), ovcaci = aktivni hlidaci (za svoje stado se porvou). Problem je, ze oba tyto typy 1) byli zvykli pracovat samostatne = byvaji hodne nezavisli = obtiznejsi vycvik = nemeli by si je porizovat zacatecnici. 2) Jsou zvykli byt porad se svym "stadem", tj. neni vhodne dlouhe odlouceni od rodiny (prace, sam venku v noci).

Dobrymi hlidaci jsou i sluzebni plemena. To, ze nejvic jich je nemeckych ovcaku, ma svoje duvody. Jsou prakticky univerzalni (hlidani, onrana, tolerance deti), ale do lesa a jako tazni ne-e. Zajimavou variantou k NO jsou hovawarti (zejmena co do trpelivosti vuci detem). Vyhodou je, ze tolik netrpi, kdyz maji byt v noci sami. Ale jakykoli sluzebni pes potrebuje duslednou, pevnou a jednotnou vychovu, jinak se z nej stane pomerne nebezpecna zbran. Jsi toho schopen? A rodina?

No, a potom jsou psi spolecensti (a dalsi, napr. lovecti), kteri jsou tvarni, nekteri s dobrym hlidacim pudem, ale nikdy to nebudou tvrdi obranari, protoze to se neslucuje s ucelem jejich slechteni. Jsou vhodni pro zacatecniky, protoze dokazi odpustit nejakou tu vychovnou chybu, resp. ta u nich obbykle nemiva tragicke nasledky.

Osobne bych Ti doporucila nasledujici postup:

- pokud jsi OPRAVDU presvedcen, ze chces psa, porid si ted hned nejakeho mensiho spolecenskeho. Zjistis, co to obnasi, co pes potrebuje, co jsi schopen mu dat, jak Te to omezuje nebo naopak bavi...
- az se pak za 2-3 roky prestehujete, budes uz mit predstavu, jestli si chces poridit nejakeho druheho na hlidani. Budes vedet, co to obnasi.
- pokud by ses rozhodl 2., hlidaciho psa nemit, maly spolecensky s vami v klidu a pohode dozije. A zvolis-li dobre plemeno, klidne i ten barak ohlida (treba takovy jorksir, kerry terier, velsterier...), jenom holt zlodeje nezastavi. A tchyne bude vdecna, az pak na zahrade bude lovit krtky.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Pes

Příspěvek od Haluziak »

TomSmith píše: 19.01.2021 17:12 Už jsi to s tou tchýní probíral? Abys pak neletěl i se psem :mrgreen:
Jo není nadšená, ale pokud ji nebude likvidovat zahrádku tak to zkousne.

Proforma: s tím pejskem hned to neprojde:
1. Bydlíme na sdíleném bytě - tzn. vše co máme je v jednom pokoji. (ani ten lis na náboje už není kam dát)
2. Já jsem prý astmatik a přítelkyně je alergik. Když jsme měli 6 potkanů tak už jsem to skoro nedával, teď máme poslední dva starouše a je to v pohodě.

Václafe dnes jsem si otevřel popis tvého kámoše a taky je to zajímavý pes (i když nemá ten vlčí vzhled lajky nebo ČSVčka :devil ). Od toho, že se využívá jako pátrací pes odvozuji, že asi umí stopovat i po barvě. Je to tak? Jestli máš tu zkušenost, upozorňuje i na zvěř, které by sis třeba nevšiml? A jak? Ty dva paspárky, které se vyžadují dle standardu - nejsou zdrojem nějakých zdravotních potíží (zatřžení, infekce atp.)? Kolik toho sežere, resp. potřebuje sežrat aby nestrádal? Co ty zmíněné postroje/tahání? A prozatím poslední otázka, co DKK? pro kterou jsem třeba vyloučil NO z výběru.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od TomSmith »

Tak to rovnou nakup el.ohradníky, jinak pes vleze všude a zničí vše.
Říkáme mu zahradní destruktor a ohradníky jsou kolem všech záhonů :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pes

Příspěvek od proforma »

Beauceron je jedno z tech plemen, ktera nejsou vhodna pro zacatecniky.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Pes

Příspěvek od Václaf »

Bosíka jsem si pořídil po Dobrmanovi a je to sakra rozdíl. Je to velmi všestrané plemeno. Bezvadně tahá na postroji,byvá statečný,ale ne pomstychtivý. Velmi vyrovnaný a pracovitý pes. Baruška je můj čtvrtý bosík. Ve výchově je potřeba důslednost. Přiznám se,že Barča je bláznivá střela,které spoustu věcí odpustím,ale také ji dokážu potrestat když je to třeba a to i opakovaně. Je to mladá blbka a ještě neví co si může dovolit a co už je ,,kurva,, za hranou. Ale neměnil bych. Samozřejmě psa jako byla moje Amy už neseženeu...
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Pes

Příspěvek od Rafael »

Předesílám, že nejsem žádný zkušený kynolog který by mohl smysluplně radit.
Jen si dovoluji napsat své dost malé zkušenosti:


Asi bude hodně záležet jaký má vztah k psům žena a hlavně tchyně.
Ale jak píšeš, že dům pro něj bude zakázán tak asi moc dobrý ne.
*
Z mého pohledu, mé ženy a i tchyně dokud žila, pes není hospodářské zvíře, ani užitkové, ale kamarád a společník. A v životě by ani jednu z nich nenapadlo uvázat psa u boudy, zavřít ho do nějaké klece nebo kotce a většinu dne ho tam nechat.
Měly časem vždy postupně velké množství velkých psů a všichni trávili většinu času s někým v domku.

Jak jsem tam přišel já, měly druhého už staršího dobrmana.
A pokud bych ho chtěl, což absolutně nehrozilo, vystěhovat ho z domku, vyhodily by raději mně!
Byl mimořádně hodný, ale i tak měly strach jak mě přijme když se traduje, že ta rasa uznává jen jednoho pána.
Stačilo jen pár dnů, nebyly to týdny ani měsíce a pes byl absolutně můj. Velmi rychle jsem se stal vůdcem smečky v jeho očích. Pokud jsem nebyl doma, nebyl problém s páničkami, poslouchal je a držel se jich. Ale jak jsem vrátil okamžitě o ně ztratil zájem a věnoval se mi jen mi.
*
A pokud pes není většinou v kontaktu se svou lidskou smečkou, nebo zavřený v kleci, nebo volně puštěn na zahradě udělá tam časem neskutečné škody. Skoro na všem a myslím, že ani tak moc nezáleží na rase a velikosti.
*
*
P.S. Dokud jsem se nepřistěhoval do "Psího domku" měl jsem se psy jen jednu zkušenost. Ale ta stala za to. Vyhozený malý "ratlíček na Samotě u Lesa.
Co vše dokázal a jak byl po jeho špatných zkušenostech mimořádně chytrý a soběstačný.
*
(Třeba někdy napíšu o něm aspoň povídku).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pes

Příspěvek od proforma »

Haluziak píše: 19.01.2021 17:56 1. Bydlíme na sdíleném bytě - tzn. vše co máme je v jednom pokoji. (ani ten lis na náboje už není kam dát)
Kamaradka na koleji bydlela na ctyraku 20 m2 s dalsima 3 holkama. Mela 2 prazsky krysariky. A protoze zvirata na koleji byla zakazana (takze ob pokoj krome psu tam byli taky potkani, cincily, rybicky, hadi a dalsi havet :-) ), tak je vzdycky pres vratnici nosila vencit v kapsach bundy :-) Kluci se vyvencili, kdyz nebyla doma, vyhrali si spolu, byli vyborne socializovani :-) a spatne jim nebylo.

Tim chci rict, ze pokud psa CHCES, muzes si poridit takoveho, ktery ani v omezenych prostorach nebude stradat. Na druhou stranu, i malemu psovi se musis venovat, malej pes neznamena min starosti.

Zatim to ale na mne pusobi dojmem, ze nevis, jestli ho chces. Coz je fajn, ze to odpovedne zvazujes. Ale s tema omezenima, ktery jsi vyjmenoval, bys mozna psa mit nemel: nemas zkusenosti, oba jste alergici (pes venku neni reseni, jak ho chces cvicit a venovat se mu, kdyby ses ho nemel dotykat a blbnout s nim?), koukas po plemenech, ktery vyzadujou prave ty zkusenosti, ktere zaroven nemas/nechces kde ziskat... Uvazoval jsi, ze bys aspon treba chodil do utulku vencit psy nebo pomahat s vycvikem na cvicaku?

Kdyz si sousedi kdysi poridili odrostlyho kavkazana, podarilo se mi ho nejen "ochocit", byt jsem nepatrila do sousedovy "smecky", ale dokonce mne i v zakladnich povelech poslouchal (privolani, sedni, pac). A presto bych si na jeho porizeni (nebo podobne plemeno jako napr. kangal, sarplaninec, komondor, tervueren nebo treba moskevsky strazny pes... - to vsechno jsou jedni z nejlepsich hlidacu) netroufla. Proste - zvol metodu postupnych kroku, snaz se nejdriv ziskat nejake prakticke zkusenosti a potom pokracuj ve zvazovani a planovani :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Pes

Příspěvek od PaF »

Jako kluk jsem nemohl psa mít, tak jsem chodil jako figurant na cvičák. Postupně jsem se začal starat jako chůva o psy, na které někdo neměl dost času. Nakonec jsem měl v péči novofundlanďáka, jehož pán skončil na vozíku...
Všechno (nebo skoro) o psech jsem se naučil na těch svěřencích.
2Haluziak
Chodit na cvičák, najít si někoho, kdo uvítá, když budeš každý večer chodit venčit, občas vypomoct v útulku je správná cesta. Zjistíš, jak na to reagují tvoje alergie. Když hned koupíš psa a pak zjistíš, že to nejde... co dál?
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Pes

Příspěvek od Haluziak »

S alergií je to takové zvláštní, jak říkám, když jsme měli v pokoji 6 potkanů, tak už jsem měl problém s dýcháním ale to v té místnosti i spím :) teď máme poslední 2 a jsem v pohodě a to tu trávím většinu času co nejsem v práci.

Proto nechceme mít psa v domě ale na zahradě/venku. Druhý důvod je, že vždy když jsme byli na návštěvě u někoho kdo má psa v bytě, tak jsme odcházeli kompletně celí od chlupů :D - od toho chceme uchránit naše případné návštěvy a taky je to způsob boje s alergií.

Nad útulkem jsem neuvažoval, ale ten figurant na cvičáku vypadá zajímavě.

proforma: Já vím, že ho chci, akorát nevím jestli je to vhodné a aby to nebyl utrápený chudák. Ad ubytko, prostě tady pes být nemůže, ač skrz astma/alergii nebo spolubydlící. Také ani já ani přítelkyně nejsme zastánci samohybných smetáků a bytových psů - pes má vypadat jako pes a má mít svoji boudu venku na dvoře.

PS: Škoda, že jsem po tátovi nepodědil ty správný geny, toho poslouchají i cizí psi :D
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Pes

Příspěvek od NoobsRush »

Haluziak: pokud si přeješ psa a víš že máš zdravotní problémy tak mysli do budoucna. Mám kamaráda který to měl stejně - Alergik + jeho přítelkyně lehký astma. Měli doma černýho retrievera a jakmile jeho přítelkyně porodila tak se jí dýchací obtíže zhoršily o několik dekád a navíc jejich dítě podědilo kombinace toho co měli oba předtím. Pes se z rodinnýho parťáka stal rázem "nebezpečným" břemenem a museli za doprovodu slz dát pryč.
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Pes

Příspěvek od Elishka »

Haluziak: Myslím, že si toho na sebe na sebe nakládáš trochu moc najednou. Za dva roky se plánuješ přestěhovat k tchyni (!) do baráku, z přítelkyně udělat manželku a vyrobit děti, pořídit si psa, který bude hlídací, obranný a myslivecký, hodný k dětem a zvaným návštěvám. A aby zbylo dost času na airsoft a motorky a tu myslivost. A práci kolem baráku, výchovu dětí. Dle mého toho chceš moc. Pokud chceš rozhodně psa (a lze to i v modelu pes jen venku), nepočítala bych s tím, že zrovna ten první bude myslivecky veden. Prostě si pořiď přeměřeně velkého psa, měj ho rád a zkus ho vychovat tak, aby byl uživatelsky příjemný = venku mohl chodit na volno, nežral pošťáka a návštěvy. Ten první by mohl být třeba hovawart. Postupně s ním můžeš zkusit nosit/tahat, dělat stopy. A až bude pes starší, pořídíš si k němu jako zkušený pejskař už toho správného psa, budeš vědět, co chceš.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Pes

Příspěvek od Rafael »

Od konce ledna podstoupil tři léčení.
Vždy mu pomohly a v mezidobí byl úplně čilý, živý a tak.

Jenže po té poslední už nemoc nad ním zvítězila. Úplně mu ochrnuly zadní nohy.

A celých 24 hod. pak jen bezmocně ležel. Sice něco snědl, pil ale jen vleže. Jinak byl čilý, pozoroval nás, postavit se snažil, ale nešlo mu to. Jen se převaloval.
*
A včera byl veterinářkou uspán.
Neviděli jsme už jiné řešení.
(Do auta jsme ho museli odnést v dece. A i tam to musela MVDr udělat.
*
Samuel Sluníčko, vánoční psík, labrador z útulku. Uz starý a nikdo ho prý nechtěl.
*
Kuwaaa fix proč ti naši psíci nezemřou nějakou přirozenou smrti a musíme řešit takové věci?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Pes

Příspěvek od Tazi »

Rafaeli drž se.Celý život mám psy,...vím jak ti je.Jsem ten typ...když spadne dopravní letadlo,...je mi to fuk.Pokud nespadne na psí boudu.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Pes

Příspěvek od jerry.mysak »

Rafael
přesně to samý jsem řešil nedávno. Měl jsem 2 bordeauxké dogy, psa a fenu z množírny (nikdy nehárala, tak byla neperpektivní) psovi 10,5 feně o rok mín´. Psovy taky začali vynechávat zadní nohy, z procházky jsem ho musel přivézt v kolečku. Toho jsem nechal utratit loni v létě. Fena to samý letos na jaře. Taky do deky (měla 60 kg), do kufru a v kufru uspána.

Ted mám Moskevský strážní pes.
https://vse-pro-zviratka.cz/moskevsky-strazni-pes/
Perfektní hlídač i jako 8 měsíční prcek (má zatím jen 60 kg). Váhově by to moh dotáhnout k 80-90 kilům. Jen mu budu muset udělat novou boudu. Nějak jsem to neodhad a pes se do ní skoro nevejde už ted.

Mám už předběžně domluvenou fenku, aby nebyl sám. Jo, je to náročný na krmení, ale každá sranda něco stojí.
Výběh má po 1/4 hektarovej zahradě, každej den procházka 3-8 km.


Historie mojich psů:
Boba-fenka podvratáka (15 kg)
Foxlík- syn Boby (20 kg)
Brit-vlčák (45 kg)
Dyk-rotvajler (50 kg)
Brok a Una- bordauxký dogy (65 a 60 kg)
Ňufík-moskevák (hezký jméno pro 80 kilovou obludu, ne? Pro fenku chci "Blažena", ale přítelkyně je proti :-) )
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pes

Příspěvek od Cep »

Nevejde do boudy? Ne Ňufík, jen Fík se měl jmenovat :-)
Odpovědět