Magdalena Vožická: Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti

...aneb studijní materiály.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Magdalena Vožická: Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti

Příspěvek od Kapo »

Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Magdalena Vožická: Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti

Příspěvek od bivoj »

To se divím, že jsi nenašel... Je tady k tomu thread už z roku 2013: viewtopic.php?f=20&t=2771

Jen jestli jsi ty skutečně hledal... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Dada2
Příspěvky: 13
Registrován: 26.10.2016 10:30
Pohlaví: muž

Re: Magdalena Vožická: Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti

Příspěvek od Dada2 »

První vydání knihy vyšlo v roce 2013 v nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media a.s. a v listopadu 2020 pak druhé, rozšířené vydání v nakladatelství Walden Press, přičemž zatím je ke koupi pouze v jejich přidruženém knihkupectví Bio Books za 300,-Kč. Autorka má na ženu sympaticky drsné názory třeba na obranu, na upotřebitelnost domácích mazlíčků coby jídla v době POSTAPO apod. Poněkud rušivě mi působí vložený příběh úředníka stavebního úřadu Jindřicha zdokonalujícího se v přežití, který prolíná celou knihou - ale je to autorčin výběr formy, nic nového a nic špatného. Jako kluk jsem to v oblíbených knihách bral. Podrobné recenze o druhém vydání jsou na internetu: Jedna z pera Evy Hauserové, druhá od Aleny Gajduškové. Obě dámy se dlouhodobě zabývají permakulturou.
Já jsem rozšířené vydání z roku 2020 zasponzoroval vnukovi a případný názor na to, co je tam nového eventuálně sdělím později. První vydání mě ale rozhodně nezklamalo.
Uživatelský avatar
Dada2
Příspěvky: 13
Registrován: 26.10.2016 10:30
Pohlaví: muž

Re: Magdalena Vožická: Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti

Příspěvek od Dada2 »

Prolistoval jsem druhé vydání. Za cenné považuji nově uvedené autorčiny svéživotopisné údaje. Vysvětluje. že řadu let strávila na venkově a to, o čem píše, z valné části prožila a odzkoušela. U převzatých vychytávek na to pak férově v textu upozorňuje. Kromě obohacení obsahu kapitol prvého vydání jsou do vydání druhého zařazeny dvě nové kapitoly, a sice o výrobě hrubé vypalované keramiky a o stavebnictví. V té o stavebnictví je zajímavá například stať o improvizovaném vypalování vápna z vápence. Rozšířený je seznam použité literatury a dalších zdrojů. Za velmi cenný pokládám celoroční seznam prací a úkonů, které by měl vykonat ten, kdo se pokouší o přežití či soběstačnost. Termíny se ovšem mohou posouvat podle aktuálního počasí v daném kalendářním roce, podle zeměpisné polohy a nadmořské výšky. Seznam je závěrečným textem druhého vydání.
Odpovědět