Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

...aneb studijní materiály.
Odpovědět
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od Kocour »

Naše vojsko 1984, 2003 ISBN 80-206-0648-3
Celkem známý příběh o japonských vojácích, kteří vzdorovali na jistém Filipínském ostrově až do roku 1974. Naprostá klasika, která obsahuje kromě vyprávění i spoustu návodů pro přežití v záškodnické válce. Docela se divím, že to tu v doporučené literatuře nikde nebylo (alespoň jsem ji nebyl schopen najít)
Naposledy upravil(a) Kocour dne 03.08.2012 0:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od Rase »

Už se dá i stáhnout (na Uložto), nedávno sem ji ale viděl v knihkupectví za rozumný peníz a radši bych zainvestoval do hmatatelné formy. Rozhodně bych ji doporučil už kvůli těm návodům a vychytávkám které používal aby přežil.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od Karlos »

Mám doma (papírovou) a určitě doporučuji k přečtení... neuvěřitelný příběh.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od sigmark »

jó, tohle byla moje oblibena. dodnes na cestnem miste :-)
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od Kedr »

Díky za tip - přečteno během několika málo hodin. Silné čtivo - lidská paranoia a přesvědčení nemá hranice.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od sigmark »

Onoduv pribeh je hodne zajimavy. Clovek si dokaze zduvodnit jednoduse cokoliv :-)
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od Kedr »

http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/v ... ce/1031575

"V Japonsku zemřel bývalý voják Hiró Onoda, který si druhou světovou válku prodloužil o 29 let, když se skryl ve filipínské džungli a o kapitulaci japonské císařské armády se dozvěděl až v roce 1974. Onodovi, který zemřel ve čtvrtek v nemocnici v Tokiu, bylo mu 91 let."
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od cipis »

Jo, také tam píšou, že za tu dobu zavraždili 30 obyvatel ...
hachimaki
Příspěvky: 53
Registrován: 12.11.2012 20:38

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od hachimaki »

Jo, dá se to zaškatulkovat jednoduše jako paranoia a zdůvodnění čehokoliv - ale druhá strana mince je že to je zatím nejsilnější příběh o síle lidské vůle, ve smyslu ne krátkodobého vzepětí sil, nýbrž dlouhodobé výdrže, ve stresovém prostředí a každodenním "obrušováním". Většinu z těch třiceti let bojoval Hiró Onoda pouze s ještě dvěma dalšími partyzány/vojáky, deset let dokonce přežíval na tropickém ostrově a (jak to chápal) na nepřátelském území v sám a stále aktivně "válčil" v rámci možností jednotlivce. Mimochodem, o kapitulaci se "dozvěděl" dřív než po třiceti letech, ale bral ji jako nepřátelskou propagandu, jak byl vycvičen - rozkaz ukončit bojovou aktivitu mu musel předat jeho původní nadřízený. Navíc protože na pobřeží ostrova byla zřízena cvičná vojenská střelnice amerického námořního letectva, ho podporovalo v představě že válka stále trvá. Co se týče smrti zhruba třiceti lidí - šlo o přestřelky mezi filipínskou armádou či policií, tedy na obou stranách byly zbraně. Ostatně tak padli jeho dva spolubojovníci. Od civilistů sice rekvírovali jídlo, oblečení a další výstroj, ale násilnosti na nich nepáchali.

Jistě, žil ve velkém životním omylu a japonská vojenská doktrína společně s typickou národní hrdostí vytvořila skutečně loajálního/zfanatizovaného (jak kdo chápe) člověka. Jeho vůle a výdrž je nicméně podle mne velmi silně inspirativní a dal jednoznačný příklad "jde to".
Uživatelský avatar
Robinson
Příspěvky: 84
Registrován: 29.09.2011 20:11

Re: Moje třicetiletá válka - Hiró Onoda

Příspěvek od Robinson »

Onodův příběh byl zfilmován: https://www.csfd.cz/film/1001468-onoda/prehled/
Odpovědět