Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

...aneb studijní materiály.
Odpovědět

Má (musí!) Milli vydat svůj epos knižně?

Ano
167
83%
Ne
34
17%
 
Celkem hlasů: 201
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Maric »

Počítal jsem přibližně čtvrtinu stran barevných, a grafickou obálku. Ať to má nějakou úroveň, když už se bude něco vyrábět. A je jasné, že cena výtisku pro 10 nebo 100 kusů knihy by byla velice odlišná. Na netu existuje spousta online služeb pro malonákladový tisk. Stačí si jen vybrat. A rozhodně se nechci angažovat jako výběrčí peněz či distributor. Toto bych raději přenechal některému ze zasloužilých členů fóra. Moje nabídka spočívá jen v sazbě do knižní podoby bez nároku na honorář. Nemám potřebu na tomhle nějak vydělat.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od K4cer »

Já si myslím že tý knížce je dobře tam kde je - ale rozhodující je samozřejmě vůle Milliho.

Ale hlavně, to co je v ní máme vědět, né mít uložený v polici.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Rafael »

Jo, přesně. Vědomosti uložit do palice, ne do police. :D :D
*
A když už do police, tak nějak svépomocí což je v dnešní době velmi jednoduché. Skenery, kopírky, tiskárny, OCR apod. To dnes díky tomu zvládne i dítě. Natož rozpadlík!!!
*
Kdysi za mlada jsem si, a mi podobní, odborné a jinak nedostupné knihy, z SVK kopírovali fotografickou cestou. A to byla fuška s porovnáním s dnešními možnostmi...
Ale bavilo mě to a byl jsem hrdý, že něco takového svépomoci doma dokážu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Nuwara »

Jen dva postřehy.
Je už dneska tisk na domácí nebo kancelářské tiskárně tak dobrý jako knižní tisk? Nebo to za deset, dvacet let na rozdíl od knížky nebude k přečtení?
A druhá věc, řešíte neřešitelné, neb pořád chybí souhlas autora :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Piston »

Pokud bych to k tomu něco dodal, tak že po úpravě a profesionálně provedené redakci a sazbě by se ta kniha dala vydat v normálním nakladatelství ve vysokém (relativně) nákladu. Pracuju v knižní distribuci a když vidím, jak dobře se knihy s touto tématikou dlouhodobě prodávají, a to i když jsou třeba obsahově podřadné, nebo jsou to stokrát omílané blbosti, tak bych se nebál… Okruh zájemců tu, a jsou ochotní pustit chlup.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Rafael »

Je už dneska tisk na domácí nebo kancelářské tiskárně tak dobrý jako knižní tisk? Nebo to za deset, dvacet let na rozdíl od knížky nebude k přečtení?
To netuším. Ale ty mé fotokopie mají cca 40let a vypadají pořád stejně.Jednu knihu z té doby mám i v xeroxu a taky bez viditelných změn.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od bivoj »

V současné době garantuje skoro každý výrobce inkoustové tiskárny u černobílého tisku (text) minimální životnost cca 80 let, při řádném skladování (viz níže). U laserových černobílých tisků je odhadovaná životnost o mnoho větší, v řádech stovek let.

Problém číslo 1 je, že digitální tiskové technologie tu ještě nejsou natolik dlouho, aby bylo možno ony odhady a garance porovnat s realitou. Přece jen, najít nějaký dvě stě let starý dokument z laserovky či inkoustovky může být docela těžké. ;)

Problém číslo 2 - a zcela kruciální - je, že na životnost tisku i papíru má naprosto zásadní vliv skladování. UV paprsky a vyšší teplota způsobují rychlou degradaci jak papíru, tak i tiskového materiálu (barva/inkoust/polymer). Tzn. stejný jednostránkový dokument vystavený ve výloze obchodu rozhodně nevydrží čitelný tak dlouho jako ten, co bude ležet v šuplíku.

Resumé - při vhodném skladování (tj. bez přístupu světla a za běžné pokojové teploty) bych se o životnost tiskovin z domácích tiskáren vůbec nebál a troufnu si tipnout, že životnost budou mít, při stejných podmínkách skladování, stejnou jako tiskoviny tisknuté tiskařskou barvou.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od bivoj »

Ještě jako příklad uvedu vlastní laserový tisk z roku 1995, tedy skoro čtvrtstoletí starý. Nevykazuje absolutně žádné známky degradace a to ani pod značným zvětšením:

Část textu stránky, makro foceno přes hodinářskou lupu, zde zmenšeno na 25% velikosti:
tisk_1.jpg
tisk_1.jpg (152.94 KiB) Zobrazeno 11117 x
Výřez z výše uvedeného snímku v 1:1 (rozkliknout pro plnou velikost):
tisk_1_detail.jpg
Na to, že to bylo tištěno před čtvrt stoletím na obyčejný kanclpapír v draft režimu si myslím, že tento výtisk přežije i vnoučata... (Teda asi nepřežije, páč co si kdo nechává za písemnosti po prarodičích, že...)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Nuwara »

Jo, dík za vysvětlení, mám opačnou zkušenost, ale pravděpodobně to bylo způsobeno tím nevhodným skladováním.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Cep »

K tomu skladování + ještě: skladovat nastojato, nevršit na sebe na placato. (Zrovna dnes jsem četl u Cílka)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od štaflík »

Ono hodně záleží na typu tonerů, zda má tiskárna dodatečný "zapékání" (finišer) a jak je nastavený atd. Mám dokumenty ze starých laserovek, které nejsou moc čitelné, protože listy se slepily v místech, kde je barva. Skladováno v suchu na stojáka. A mám dokumenty ze stejné doby a jsou jak nové. Nedá se moc generalizovat, je to koktejl faktorů (papír, barva v toner, způsob napaření a zažehlení, podmínky skladování...). Primární cíl výrobce jsou vždy náklady na tisk a rychlost. Jestli to vydrží 20, nebo 50 let nikoho nezajímá. Resp. nezajímá to výrobce. To, že to většinou vydrží hodně dlouho je spíš vedlejší efekt. Ale obecně bych řekl, že na stojáka z laserovky to vydrží v řádu dost desítek let.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Hohepa »

Piston píše:.......kniha dala vydat v normálním nakladatelství ve vysokém (relativně) nákladu. ......
Někde ve vedlejším vlákně tu je zmiňován P. Kulhánek a jeho knihy ... Znám ho osobně.
Relativně dlouho.
Kdybych měl popisovat všechny jeho peripetie s nakladatelstvím a nejedním...
například
.....Naprosto dementní zásahy editorem do odborného textu bez toho, aby blb chápal jeho obsah, ale jen že měl "uměleckej pocit" . To nakonec Petr řešil zasíláním podkladů v *.jpg :head
..... nekontrolovatelné a popírané dotisky, tedy z nich neproplácené honoráře autorovi :devil .....
atd, atd

cca před deseti lety se rozhodli ve skupině Aldebaran vydávat knížky vlastním nákladem.....
a maj svatej klid od všech vydavatelskejch xindlů ( takhle přesně to Petr neřekl :angel )
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Piston »

Mezi nakladateli jsou i pěkní parchanti, o tom žádná. Nicméně založení vlastního nakladatelství má svá úskalí a totéž distribuce. Pokud to chceš dostat k co největšímu počtu čtenářů, není na výběr. Většina čtenářů je konzervativních, mají svá oblíbená knihkupectví a eshopy, a pokud to nenajdou u nich tak si knihu prostě nekoupí. Nápad „sám si to vydám a sám si to budu posílat z vlastního eshopu“ není dobrý.

Příklad: Člověk v drsné přírodě od Jaroslava Pavlíčka má aktuálně osmé vydání a muselo se ho prodat desetisíce… Prostě, potenciál tu je. Člověk, který už má pět příruček a bushcraftu, survivalu a táboření, si koupí i šestou a sedmou. Je to jako s noži, svítilnami, zbraněmi, atd :-)
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Maric »

Nevím jaký má na tištěné vydání publikace názor samotný autor, ale pokud se nebude používat oficiální distribuční sítě, ale jen že se pár zájemců složí na vydání určitého množství výtisků, tak se nemusí využívat služeb vydavatelství, žádat o vydání ISBN kódu atd, protože publikace by byla v podstatě volně (oficiálně) neprodejná. (Podobně jako různé firemní katalogy a manuály.) Na druhou stranu mám několik knih od autorů, kteří se vydali vlastní cestou vydávání a distribuce svých knih široké veřejnosti (za účelem výdělku) a myslím, že by byli i ochotní se o své zkušenosti podělit.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Piston »

Vydání ISBN kódu je zdarma, ale národní knihovně se posílají povinné výtisky, takže to vlastně zadarmo není… Není problém si knihu vydat samonákladem. Cesta „autor vlastním nákladem“ má ale svá úskalí. Pokud kniha neprojde jazykovou redakcí (a tu si autor sám není schopný udělat, minimálně z toho důvodu, že k dílu nemá patřičný odstup, o vzdělání a zkušenostech nemluvě), bude text v tristním stavu. Pokud se na knihu nepodívá někdo, kdo má zkušenosti s redakcí, a nepomůže to autorovi nějak logicky utřepat, najít nelogičnosti, místa kde se opakuje, atd, opět problém. Dobrá je i oponentura nějakého spřáteleného odborníka. Pak přijde na řadu sazba a grafika, což opravdu není nalítí do Wordu a uložení do pdf - bez specializovaných a drahých programů a velkého know how to nejde -, pak další kontrola redaktora… To všechno jsou naprosto nutné činnosti, a tudíž i výdaje. Už jsem tohle pár lidem radil, už jsem se na pár knihách podílel, ať už jako překladatel, nebo jsem na nich dělal řekněme odbornou redakci. Takže vím co je na tom práce a výdajů. Proto všem radím, ať jdou k solidnímu nakladatelství, které tohle odvede za autory, postará se o distribuci a zaplatí jim. A pokud se kniha prodává, zaplatí dobře a rádi. Bonus je, že se to přes oficiální distribuční kanály dostane k potenciálním zájemcům. A pokud to jedno nakladatelství odmítne, jít klidně k druhému, eventuálně si poslechnout výtky.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Hohepa »

No ale když to čtu tak mám čím dál větší pocit, že do toho autor nepůjde a můžeme být rádi když nám tady na rozpad.cz umožnil soukromé a nekomerční shlédnutí jeho díla.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Piston »

Právě proto to píšu - protože tomu všemu se může vyhnout, když to nechá na nakladateli. Tomu se, pokud se domluví a podepíše smlouva, dodá text v nějakém normálním formátu, ideálně wordowském. Obrazové přílohy už musí být ve slušné kvalitě a rozlišení, jinak to bude po tisku vypadat hrozně. A na to, jak vypadá kniha, která je na internetu, zapomenout… po profi sazbě a grafické úpravě to bude vypadat asi 10 krát lépe. Měl bych dokonce tip na vydavatele…Jenže to jsou takové řeči u piva, rozhodnout si to musí autor. Mě osobně by mrzelo po tom, co do toho investoval tolik práce, to nepustit co nejvíce čtenářům.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci,

jistě znáte muzikanty, kteří hrají jen tak pro radost, případně za pivo. Tak já píšu knihy o tom, co jsem prožil nebo poznal také jen tak pro radost. Psaní je pro mne jedna z forem relaxace.

Jako technik a technokrat používám samozřejmě digitální média. Je to prosté. V digitální "free" formě budou knížky dostupné každému a kdo si ji bude chtít vytisknout, je to jeho věc. Vše formátuji na klasickou A4, takže stačí založit papír do tiskárny a stlačit na klávesnici tlačítko PRINT.

Jestli si chcete příručku vytisknout, vydat, je to jen a jen vaše věc. Příručka je naprosto volně šiřitelná jako tisíce jiných příruček na síti. Konec konců, čerpal jsem náměty i ve vašich příspěvcích na Rozpadu, Nezdolných, Postapu atd. Takže ji prostě berte jako jakési kolektivní dílo, kterému jsem dal jen čitelný tvar.

Možná jste si někteří všimli, že Josef je vynikající psavec a dal na síť několik svých příruček pro potěchu a ponaučení druhým.

Pokud budete mít zájem o update, dám vám ho na obvyklé úložiště.

Full verze bohužel nejde uložit nikam.
Za prvé, nevím o žádném úložišti, kde by se dalo uložit 30GB dat.
A za druhé, takový balík stahovat po síti je prostě nesmysl.

Přeji všem hezký večer
Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem okamžiků, které nám braly dech.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Rafael »

Uschovna premium nabízí prostor do 50GB. Bezplatná verze do 25GB.
*
Jinak těch avizovaných 30GB jsou u mě mobilní data na deset měsíců...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Bill Masen »

Ahoj Milli, vážně to má 30 GB? Hodina videa ve Full HD, 2000 Kbps 23.976 fps má 1 GB. Co tvoří tak obrovský objemy dat? Třeba bych ti mohl pomoci s optimalizací.
Odpovědět