Zlatá Domácí Kniha (1873)

...aneb studijní materiály.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Zlatá Domácí Kniha

Před několika lety jsem měl pujčenou perfektní knihu, obsahující zajímavé rady pro každého hospodáře... druhé poloviny 19.století. Rady to jsou často rozporuplné a možná i zavádějící, leč vše je vynahrazeno extrémní náloží humoru (z dnešního pohledu). Pozor, můžete si podle návodu vytvořit zázračné mastičky o niž ste mohli číst jen v tehdejších novinách. Pozor ale na míry jako je kvintlík atd.
Celkově má kniha ohromný záběr - od čištění rour až po výchovu dětí. Vřele doporučuji (!)
Kniha je to skvělá a doporučuji ji všem stáhnout (já si ji vytisknu - nebo přepíšu):

http://www.scanzen.cz/knihy/zlata-domaci-kniha

348. Celer kromobyčejné velikosti kterak docíliti
K tomu účeli celerové semeno v listopadu vyseje a mladé rostlinky proti mrazu slamenou pokrývkou či rohožkou pojistí. V dubnu se pak celer blíže kořene uříznutý rozsází a hojně pohnojí. Jakmile růsti počne, sbírá se starší lupení, aby rostlina příliš nebujila, nýbrž spíše na kořen zakládala. Takto možno celer i přes libru těžký bez velikých útrat a velké práce docíliti. V září bývá úplně vyzralý.

349. Celer aby velmi dlouho vydržel
Chceme-li, aby nám celer velmi dlouho vydržel a jemné své chuti nepozbyl, zahrabeme ho 1-2 stopy hluboko do země, avšak tak, že ho dříve ani neočistíme, ani koření neb lupení nepřiřežeme.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Desouza »

Luxusní :)

Chléb před plísní ochráněn .
Zahnětme do těsta trochu anýzu , kmínu a feniklu, dobře-li se pak chleb vypeče , nesnadno plesniví a též lépe chutná i déle vydrží. Zvláště za čas drahoty se tyto přísady dobře vyplatí, protože jak známo starší chléb více sytí nežli novopečený. V mnohých zvláště jižnějších krajinách ze stejných příčin se i rozinky do chleba zahnětou, čímž prý výborné chuti nabude.

:mrgreen:
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od GOD »

díky a díky za scanzen
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Karlos »

Taky díky za odkaz na zajimavý web :yes
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od MRAK »

taky se přidávám s díkesem ;)

občas je to fakt hlína :lol:
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od MRAK »

především ta výchova dětí :mrgreen:
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od optim »

Připojuji se s poděkováním za prima odkaz na zajímavou knihu. :)

Uměl by někdo ten dokument projet přes OCR?

Já to zkoušel s FineReader10 a rozpoznávání se moc nezadařilo ...
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

U takhle starých knih je potíž s tím, že tehdejší tisk byl tak "kvalitní" že se lehce prorazil i na protější stranu listu, což bude v případě převodu knihy problém. Když sem ji měl kdysi v ruce, tak sem ji chtěl přepsat do počítače, ale brzo mě ten plán přešel (pořád mi v hlavě ale hlodá).
Už sem uvažoval i o tom, upravit samotný sken ve Photoshopu (nebo spíš Ilustrátoru) - každou stranu, aby vznikl klasický černobílý text. Text bych pak poslal do jedné internetové tiskárny kde tisknou knihy od kusu (za slušný peníz). Takový je zatím můj plán. Za pár let se do toho snad dokopu a pár kopií nadělám. Minimálně to je vtipný dárek :)
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Tak mi to nedalo a sedl sem k té pekelné práci.
Momentálně mám upravených 30 stran. Formát bude A5 (tak jako originál - zhruba).
Vykoumal sem na to docela dobrý způsob jak se dá relativně efektivně upravovat takovýhle sken (jen musím ještě každou stranu obmazat v okrajích).
Mám z toho ale radost - čekal sem komplikace

Tady je ukázka (není ideální, ale jde to - některé strany jsou nahlé...)
zlata_domaci_kniha-287.jpg
EDIT: tak dneska sem zvládl předělat 200 stran... a jdu umřít :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Hdm »

Pokud děláš ty samé úpravy u všech stránek, určitě by stálo za to udělat makro na pohyby a clicky myší. Jsou na to programy co to umí. Použil jsem to sice jen jednou ale docela mě to pomohlo (minimálně to ušetří nervovou soustavu).
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od optim »

Rase píše:...
Vykoumal sem na to docela dobrý způsob jak se dá relativně efektivně upravovat takovýhle sken (jen musím ještě každou stranu obmazat v okrajích).
...
Hoď sem návod, já ti s tím pomůžu.

Na vysvětlenou pro ostatní: Kniha se dá použít i v původním stavu, ale po OCR je možné ze 150 MB souboru udělat soubor o velikosti cca. 1,5 až 3MB a s tímto menším souborem je možné i lépe pracovat např. tisknout, vytahovat si různé poznámky, atd ...
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Tak maximálně za dva týdny by měla být kniha upravená k tisku - pak už záleží jen jak se dohodnu s nakladatelstvím (tiskou i od kusu za rozumné ceny) tak bych byl rád kdyby nějaká forma knihy byla v horizontu pár měsíců. Já bych ji rád dával jako takový originální dárek - udělám pak ještě nějaké kontrolní tisky, ať vidím jak moc bude vidět rastr.

- vzhled listování stránkami (flash) šel udělat snadno v Indesignu (od Adobe). Jediný problém je navkládat samotný počet stránek :idea: Jinak je to v pohodě (dá se nahrát i na web)

- návod na můj způsob úpravy je "komplikovaný" - otevřel sem PDF soubor ve Photoshopu, otevřel sem všechny strany (krom desek, ty mají špatný formát a dělají bordel). Pak sem zmenšil velikost stránek ze zhruba A3 na A5 (jako originál) - můžeš štelovat i rozlišení atd. změny se projeví u všech stran. Počítač zvládl našíst jen dvěstě stran na jeden záběr, pak hodil chybu (nevadí). Každá strana se otevře jednotlivě - dal sem funkci "práh" (Obraz - Přizpůsobení - Práh) hodnotu sem nechal přednastavenou - celkem mi vyhovovala. Vznikne černo-bílý obrázek. Okraje byly jtřeba omazat štětcem (s bílou barvou vzanou kapátkem z obrázku). Kvůli skenu jsou stránky často lehce otočené, tak je vhodné je i trochu rovnat. Gratuluju, máte první stranu :D
Teď kliknout další obrázek a zase - práh, omazat, uložit atd. strany se ukládají už očíslované z původního PDF, což je skvělé a hodně usnadní ukládání. Já je ukládal jako klasický jpeg.

Tuhle knihu už zvládnu, jestli někoho zajímá jiná kniha, tak tohle berte jako návod.
Výsledek je stejný jako u převáděných knih od profesionálů (jen na to asi mají nějaký program nebo něco takového,
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Nemáte tušení jak je to s autorskými právy u knihy z roku 1873, autor neznámý ("zkušený hospodář" jak se sám nazývá). Nakladatelství: kněhkupectví Kikuláše a Knappa v Karlíně.
jsou na tuto knihu nějaká omezení nebo je možné ji užívat bez omezení ?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Hohepa »

Nejsem si jistý, ale mám pocit, že autorská práva trvají padesát let po smrti autora.
Pak se stává dílo veřejným vlastnictvím. Alespoň tak bývalo, jak dnes , nevím.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od optim »

Díky za návod, Rase. ;)

S právy na knihu asi problémy nebudou, ale určitě bych zvážil, jestli má smysl takovouhle knihu vydávat ...

Tím Tě samozřejmě nechci odrazovat od tvého podnikatelského záměru a pokud se do toho pustíš, budu držet palce.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

To není podnikatelský záměr, jen mám v plánu vytisknout pár kusů knížek jako dárek pro kamarády a známé :idea:

Pak sem napíšu jak sem pořídil u onoho nakladatelství (neměl by ale být problém - i s pár kusy) - kolik stojí kus při jakém nákladu atd. (odkaz na nakladatelství: http://www.suplik.cz/Vlastni-kniha.aspx ) - hlavně je to ofset.
Kdyby to vyšlo tak mám momentálně rozjednaný i nákup zlatičky (ne na tenhle projekt) a razící štoček seženu za pár stokorun - dala by se tak udělat na obálku i nějaká ražba nebo zlacení.
Plán dostává reálnější obrysy - zisk nebude žádný a spíš se dostanu dost do mínusu, ale baví mě to a chci tu knihu mít vychytanou jak to jen jde
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od MRAK »

jsem ochoten za jeden výtisk nabídnout nějakou "kompenzaci" , či barter .... pokud by byla možnost ;)
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

MRAK - Něco vymyslíme, zatím ale dost času
Včera večer sem jim psal jestli je vůbec možné u nich vytisknout takovouto knihu (technicky vzato se nejedná o text, ale o jednotlivé obrázky). Zatím mi neodepsali, ale kdyby to nevyšlo, tak se pokusím vyzeptat na nějaký typ nebo nasměrování jinam.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od MRAK »

jasný

ozvi se ....

a jinak - dobrá práce :yes
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Hohepa »

Jednotlivé listy jako bitmapy by neměl být problém.

Známý , když vydával knihy přes vydavatelství ( populárně naučné - fyzika astronomie atd ), tak mu vydavatel vulgo editor permanentně zasahoval do zlomu proti jeho vůli. Hlavně šlo o pozice obrázků vůči textu.
Nakonec stránky posílal právě v bitmapě aby nemohli nic tak snadno změnit.

Při další knize proto vydavatele úplně vypustil a šel rovnou do tiskárny - založil vlastní vydavatelství :chuckle :moon
Jediný rozdíl , že si tisk musel zaplatit hned, ne až z "prodeje".

Nadruhou stranu jeden z původních vydavatelů mu (zřejmě) zatajil prodej hodně výtisků , tedy krátil ho na zisku.
Zjednodušeně jeho kniha byla v knihkupectvích ( i na netu ) ve kterých původně být neměla.
:twisted:
Odpovědět