Šílené představy Ayn Randové, na něž jsme všichni doplatili

...aneb studijní materiály.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Šílené představy Ayn Randové, na něž jsme všichni doplatili

Příspěvek od hanpari »

Velice zajímavá analýza současného stavu světa.

http://blisty.cz/art/58757.html

Carpenter: „Neřekli jsme jim nic. Lidé ale za chvíli sami poznali, že na obrazovce před nimi jsou malé červené a zelené body a že placky na jejich sedadlech mají červenou a zelenou stranu. Uvědomili si, že je to spojené.“



Carpenter pak začal s experimentem. Začal promítat na obrazovku počítačovou hru ping pong. Každá půlka obecenstva společně kontrolovala elektronickou pálku ping pongu na své straně obrazovky. Když jednotlivec pozvedl na placce červenou, elektronická pálka se hnula dolů. Když pozvedl zelenou, hnula se nahoru. Avšak obecenstvo muselo řídit obě elektronické pálky společně. Na to, aby se pálka pohybovala tak, aby míček z obrazovky nezmizel, musela část obecenstva pozvednout červenou a část obecenstva zelenou. „Není jasné,“ svědčí Carpenter, „jak to lidé společně zkoordinovali. Vytvořili podvědomý konsensus.“



Z takovýchto myšlenek vznikla tzv. „kalifornská ideologie". Byla to podivná směsice radikálního individualismu a utopických teorií o počítačových systémech. A vznikl mezinárodní kněžský řád, který to šířil po světě. Spojovala je představa, že je svět nyní jediný navzájem propojený systém. Že národní státy jsou irelevantní. Že by se politikové neměli snažit systém ovládat. Že by měli dovolit, aby se svobodně rozvíjel a aby vznikl nový druh demokracie.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Šílené představy Ayn Randové, na něž jsme všichni doplat

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Velice pěkné, celé jsem to přečetl a minimálně ,,duch" je pravdivý.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Šílené představy Ayn Randové, na něž jsme všichni doplat

Příspěvek od JimmyJazz »

vytvari kravy podvedomy konsensus? Ovce? Ptaci? Ci snad mravenci? Clovek je stale zviretem a desitky tisic let zivota v tlupach a 'stadech' se jen tak z genu nevymazou...nic zvlastniho.
Zbytek toho clanku je tradicni blistovska slatanina nehodna pozornosti.
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Šílené představy Ayn Randové, na něž jsme všichni doplat

Příspěvek od rudde »

já bych ten článek tak neodsuzoval.
Například jsem se dozvěděl, že druhá nejvlivnější kniha v USA je Atlas Shrugged.
Kdo ovlivnil postoje A.Greenspana
že existovala „kalifornská ideologie" http://jdem.cz/p2p84
atd.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Šílené představy Ayn Randové, na něž jsme všichni doplat

Příspěvek od hanpari »

JimmyJazz píše:vytvari kravy podvedomy konsensus? Ovce? Ptaci? Ci snad mravenci? Clovek je stale zviretem a desitky tisic let zivota v tlupach a 'stadech' se jen tak z genu nevymazou...nic zvlastniho.
Zbytek toho clanku je tradicni blistovska slatanina nehodna pozornosti.

Myslím, že sis to špatně přečetl a také špatně zhodnotil. Chyba je spíš na tvém přijímači. Hned v úvodu, kdybys četl bez zjevných předsudků, by ses dozvěděl, že:
Přinášíme shrnutí argumentace první části třídílného seriálu televize BBC význačného britského dokumentaristy Adama Curtise "Jak na nás všechny dohlížejí stroje láskyplné milosti" - o iluzi, že bude prostřednictvím počítačů možno vytvořit nový, svobodný, individualistický svět - o iluzi, která selhala.
Takže sotva blistovská slátanina, ale slátanina BBC, shrnutá blisty.cz, pokud chceš takto "věcně" argumentovat :)
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Šílené představy Ayn Randové, na něž jsme všichni doplat

Příspěvek od JimmyJazz »

ja jsem si ten clanek precetl, dokonce dvakrat :) A obavam se, ze ten, kdo ten dokument BBC nepochopil, byl redaktor blistu :)
Proto ta slatanina.
Mimochodem, dokonce jsem cetl i Atlas Shrugged (filmova adaptace [tedy, prvni dil neb ta kniha je hodne tlusta] s celkem solidni pompou nedavno uvedena do americkych kin. U nas to vsak bude vychazet pouze na DVD, pokud vubec). A musim rict, ze pointa te knihy je ponekud odlisna od toho, co je nam presentovano v clanku.
Proto ta slatanina.
A to, ze pomoci pocitacu nelze vytvorit lepsi svet? Co takhle revoluce na severu afriky a blizkym vychode?
Proto ta slatanina.

Abych citoval klasika: 'Frantisku, nesmis verit vsemu co davaj v televizi.'
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Šílené představy Ayn Randové, na něž jsme všichni doplat

Příspěvek od hanpari »

JimmyJazz píše:ja jsem si ten clanek precetl, dokonce dvakrat :) A obavam se, ze ten, kdo ten dokument BBC nepochopil, byl redaktor blistu :)
Proto ta slatanina.
Mimochodem, dokonce jsem cetl i Atlas Shrugged (filmova adaptace [tedy, prvni dil neb ta kniha je hodne tlusta] s celkem solidni pompou nedavno uvedena do americkych kin. U nas to vsak bude vychazet pouze na DVD, pokud vubec). A musim rict, ze pointa te knihy je ponekud odlisna od toho, co je nam presentovano v clanku.
Proto ta slatanina.
A to, ze pomoci pocitacu nelze vytvorit lepsi svet? Co takhle revoluce na severu afriky a blizkym vychode?
Proto ta slatanina.

Abych citoval klasika: 'Frantisku, nesmis verit vsemu co davaj v televizi.'

No nebudu se tady hádat, protože do toho tolik nevidím. Pokud ten dokument BBC znáš, tak asi víš líp než já, o čem mluviš :). já jen měl dojem, že sis nevšiml, že jde o shrnutí.
Ta analýza mi přišla zajímavá, ale asi nijak zásadní. Pochybuji, že by právě tady byl zakopaný pes :)
Odpovědět