Přírodní antibiotika (Buhner, S.H.)

...aneb studijní materiály.
Odpovědět
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Přírodní antibiotika (Buhner, S.H.)

Příspěvek od tygrsdrakem »

Hezký den, rozpadlíci,

zavítal jsem nedávno do knihkupectví a v poličce „přírodní medicína“ jsem narazil na knížku, o kterou se musím podělit. Mezi hromadami omalovánek s velikými obrázky, recyklátů Malého atlasu liečivých rastlín (Thurzová et al., 1963), jinými slovy knížek typu „tato bylinka je dobrá na kašel“ jsem našel sice populárně naučnou, leč velmi seriozně psanou publikaci Přírodní antibiotika (Buhner, S.H., 2012). Co se v knize dozvíte:
- jak fungují mechanismy vzniku rezistence bakterií na průmyslová antibiotika a jak rychle počet rezistentních kmenů roste (exponenciálně);
- proč jsou přirodní antibiotika do budoucna patrně jedinou možností léčby rezistentních infekcí (obsahují stovky až tisíce komplexně působících látek, proti kterým si bakterie na rozdíl od jednosložkových syntetických preparátů nedokážou vytvořit obranu);
- že polovinu spotřeby antibiotik v USA mají na svědomí průmyslové velkochovy;
- proč se v současné době prakticky nevyvíjí nová antibiotika a k čemu to povede (pro farmaceutické firmy je výhodnější vyvíjet dlouhodobě užívané preparáty á la Prostamol či GS Condro Forte, než krátkodobě užívaná antibiotika);
- základy o tom jak připravovat bylinná léčiva a jak je používat.
- a spoustu dalších pozoruhodných věcí.

Kniha má z pohledu rozpadlíka i řadu nedostatků: Jedná se o americké dílo, proto se občas člověk neubrání úsměvu, kdy si čte rady typicky americké („nikdy se při sbírání rostlin nevydávejte na vzdálenost větší, než je polovina toho, co dokážete ujít“). S americkým původem souvisí i to, že řada odkazovaných rostlin není v českých podmínkách úplně běžně dostupná. (Některé si ale dají pěstovat.) Celkově si ale myslím, že ty čtyři stovky za to stály. Hlavním přínosem je dle mého soudu základní náhled do principů fungování a možností rostlinných léčiv. Dost zásadní mi přijdou i informace o prudce rostoucí rezistenci bakterií a v podstatě nulových možnostech konzervativní medicíny se s touto hrozbou v dlouhodobém horizontu vypořádat. Ve sluníčkových médiích se o věcech jako je MRSA (https://en.wikipedia.org/wiki/Methicill ... cus_aureus ) a podobné chuťovky moc nemluví, nicméně v horizontu deseti – dvaceti let bude situace v léčbě dnes celkem běžných chorob pravděpodobně dosti kritická. Uvedená publikace mě tedy přiměla k tomu, zařadit mezi mé rozpadlické scénáře, se kterými je třeba počítat, i scénář rozsáhlé epidemie nemocí vyvolávaných bakteriemi rezistentními na antibiotika.

Pokud by se mezi vámi našel někdo s lékařským či farmakologickým vzděláním, budu rád za názor odborníka. A kdyby měl někdo k dispozici něco podobného ovšem s přihlédnutím k dostupnosti léčivných rostlin ve středoevropských (českých) podmínkách, bylo by to naprosto úžasné.

-tsd-
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: Přírodní antibiotika (Buhner, S.H.)

Příspěvek od Kedarus »

Knizka ma netu dobry ohlas,taky si ji objednam.
Pak jeste Svět přírodních antibiotik (Jiří Kuchař, Josef Jonáš) .
Nazor autoru(zajimave,dost tvrde o manipulacich farmaceutickeho prumyslu i zakazech EU,v rozhlase bych to necekal)
http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudom ... e--1475640
Ukazka z knihy http://www.celostnimedicina.cz/svet-pri ... estris.htm
Reklamu nedelam,jde sehnat levneji:)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Přírodní antibiotika (Buhner, S.H.)

Příspěvek od Hohepa »

... Při hledání Světa přírodních antibiotik jsem teď narazil na tuto publikaci ke stažení.
miniencyklopedia.jpg
http://kgbacikovia.websnadno.cz/Bukovsk ... liecby.pdf
martinhej
Příspěvky: 54
Registrován: 28.08.2014 13:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Vychodne Slovensko

Re: Přírodní antibiotika (Buhner, S.H.)

Příspěvek od martinhej »

Pana Bukovskeho tak trochu poznam, a to hlavne z medii. Pan Bukovsky ma nieco do seba, avsak jeho ego mu tak trochu brani k dalsiemu rozvoju. Zrejme kniha stoji za precitanie, avsak treba citat s ohladom na to ze autor ma v prvom rade rad seba. Na druhej strane, ak chce niekto cez media prerazit, musi budovat urcit kult vlastnej osobnosti :roll:
Odpovědět