Přebíjení nábojů

...aneb studijní materiály.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Přebíjení nábojů

Příspěvek od viktor »

„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Robinson
Příspěvky: 84
Registrován: 29.09.2011 20:11

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Robinson »

Viktore, jak tu knihu hodnotíš ?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od viktor »

nevim, je beznadejne vyprodana....
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Radek07 »

Prvně jsem měl knížku (2017) a poté osobní účast na kurzu přebíjení p. Leitnera.

Od té doby přebíjím - moc mi to pomohlo - obojí doporučuji.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od jolky palky »

Není tam nic co bys nenastudoval na fórech nebo nenačetl na netu či YouTube.
Kdysi kniha dobrá když nebyl takový přístup k netu, dneska přežitek, ty informace si načteš nebo vytáhneš z někoho kdo přebíjí.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Radek07 »

osobní zkušenost na kurzu je asi podle mého názoru nejlepší - to ale nechám na vkusu každého soudruha ;)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od viktor »

jolky palky, no to ze jsou odborne publikace prekonane a vse najdes na netu je zas dnes prekonane a vracime se zpet ke korenum, ted zrovna nemam neresim zminenou publikaci ale obecne, problem netu a obsazenych informaci v nem je zas v jejich mnozstvi a kvalite, proste 90 % sra..ek a pak se v tom vyznej.. takze kdyz neco hledam na netu yotube treba kolem moto tak dobry ale servizni manual mam taky.. takze to ze si na sve " place a nakouslym jabkem nasrmdlas neco platneho je sice mozne ale vubec ne zarucene... :D
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Argonaut »

četl jsem jak knihu, tak sledoval videa. Pointa vždy byla v detaiulu, či technologickém kroku, který třeba ve videu sfoukli za vteřinu a já pak bádal.

Osobně bych začal dneska knihou a teprve pak koukal na videa. Druhá věc - nezačínal bych bez nábojového kalibru.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Haluziak »

Místní přebíječi, je ještě něco co nutně potřebuju k přebíjení .308Win? Hradla a šupleru mám, váha je na cestě. Popřípadě nahradili by jste tam něco za něco výrazně lepší a přitom né zas až o tolik dražší?
Přebíjení.jpg
PS: Trickler už jsem si tam hodil.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Radek07 »

trychtýř na dávkování prachu do nábojnice, kalibr, něco na zkrácení nábojnice a úpravu hran pro vstup střely, mazivo na kalibraci, držák na nábojnice - alespoň pro 100 ks
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od jolky palky »

Určitě jiného výrobce matric, všechny mimo 9mmL jsem vracel.... Předpokládám, že je nekupuješ na chvíli.
Zápalkovač bych vzal ruční...
Vibr. pračku. Já jedu i v ultrazvuku. Jiné hejblátko na zkracování?
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Haluziak »

jolky palky co bys doporučil za matrice, ono v konečném případě asi potřebuju jen neck a seating matricu. Co se ti nelíbí na téhle zkracovačce? Mne se líbí, že zároveň zkracuje a rovnou odjehluje. Zápalkovač ruční bude časem, ale pro začátek to ozápalkuju na lisu. Pračku musím konečně sestavit - rotační plus tělíska.

Radek07 držák, mazadlo mám. Trychtýř tam musím přihodit :)
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od jolky palky »

Myslím že FL matrice taky bude občas třeba. Nebudeš používat jiné hilzny než vystřelené z Tvé pušky? Za mě Redding.
Já začínal s tímto:
https://www.proarms.cz/lis-pro-prebijen ... aboju-8984

Na tom jsem se naučil.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Haluziak »

Tak jsem to trochu přeskládal a navýšil cenu o třetinu, ale za to může ten systém na nábojnice.
Přebíjení2.jpg
FL matrici asi taky nakonec koupím ale ze začátku by měli stačit tyhle, stejně na začátek koupím x továrních nábojů na brake in hlavně a trochu ke sžití se se systémem.
Otázka je jestli nekoupit ještě čistě odzápalkovací matrici na který bych to odzápalkoval, pak opral a teprve pak zápalkoval a formátoval.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Wdog »

Haluziak:

Proč tam chceš ta bajonetová pouzdra - bushingy? ... ten lis má normálně závit, a takovou rychlost výměny matrice snad nepotřebuješ, že bys to normálně nezašrouboval do závitu...

Asi bych doporučil pro začátek vynechat tu elektrickou zkracovačku, bude asi dost drahá, a případně koupit jen ruční oboustranný srážeč hran ústí nábojnice, a nějakou jednoduchou mechanickou pomůcku na zkracování.

Matrice: RCBS nebo Redding, obojí je zaručená kvalita. odzápalkovací matrice není drahá, pokud chceš prát odzápalkované, musíš to udělat před praním. Ideální je mít v sadě obě, FL a NECK, tzn. celoformát a krčkovací.

Samotné praní je otázka, za mě bych řekl, že to není nezbytně nutné. Když ty hilzny neválíš po střelbě v nějaké špíně, stačí je pak přejet hadrem. Sice uvnitř budou zbytky spalin, ale ne že by to u mne něčemu vadilo. Nebudou se sice lesknout, ale to je také věc vkusu každého soudruha. Ale uznávvám, že tento můj názor je asi menšinový.

Ještě bych přidal delaborační kladívko, hlavně v začátcích se může hodit :)

Pak je otázka prachování, podle tvé sestavy chceš asi vážit každou dávku zvlášť a vsypávat přes trychtýř. Je to asi nejvíc precizní, když máš ale dobré váhy, ale dost zdlouhavé. Pokud nejsi super profík na benchrest nebo tak něco, mohl by ti stačit bežný objemový prachovač, který by ti výrazně zrychlil práci u více nábojů.

Přebíjecí postupy pro superpřesné náboje a pro náboje "na kropení" se mohou lišit.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od dolmar »

Haluziak:
Na zkracování používám klasickou frézku s dřevěnou kuličkou a výměnným trnem pro různé ráže (jedu .223 a .308) a na úpravu nábojnic tohle https://www.strobl.cz/multifunkcni-nast ... yman_p3089 , to je dokonalé. Ty jednotlivé nástroje se dají upnout do malé ruční vrtačky z IKEA, dost to pomáhá :) Přebíjím na Turretu, veškerou přípravu dělám v ruce.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od jolky palky »

Na přesnější zkracování bych vzal něco takového https://www.strobl.cz/zkracovac-nabojni ... mmer_p3548 s redukcí na aku.
Na objemové .223 taky přemýšlím o tom hejblátku od Frankford, ale cenou se mi to pomalu blíží ke zkracovači od Dillon...Což je asi jiná písnička.
Na úpravu otřepů mám Hornady Case prep trio, tím oddělám i crimp na zápalce.
Dávkování prachu dávkovačem a přesné doladění na váze pomocí trickeru.

příklad u 223:
1) seberu hilzny na střelnici - ultrazvuk
2) mazání+ FL+SB formátování XL650- ultrazvuk
3) zkracování + úprava nbc - vibračka
4) zápalkování v ruce při různých možných příležitostech
5) XL650
6) kontrola komorovým kalibrem
7) jdou spát do muniční bedny

u 308 to jde na jednooperáku+ ruční vážení a kontrola prachu.
Vím, že by se to dalo zjednodušit nebo něco vypustit, ale takhle to prostě mám :-)
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Haluziak »

Děkuji za rady pánové.

W-dog jj ta elektrická zkracovačka stojí docela nesmysl, podívám se ještě na tu ruční. Ad bajonety - popravdě nevím, přišlo mi to jako dobrý nápad, když budu měnit tří matrice (vypichovací, oprat, formátovací+ zápalkování , naprachovat, usazovací), že by se zacvakli vždy stejně, otázkou je jestli přes ten závit neudělám menší odchylku než přes ten bajonet :D

Ad prachování mám ideu, že po formátování a ozápalkování, naprachuju, přes trychtýř pomoci nějaké objemové naběračky, kterou si upravím pro své potřeby (uřízlá 50bmg hilzna nebo tak něco) a do požadované váhy dosypu tricklerem - tzn vážit každou navážku, ono u těch cca 500-1000 ran ročně to sice bude pakárna ale asi to bude zkousnutelný.

Tohle mám fakt jen na precizní střelivo pro kulovnici. Pokud vím, tak přebíjet pistolové náboje co teď střílím nejvíce (pistole + pcc) se vlastně ani nevyplatí jestli se vůbec povede sehnat komponenty. A ARko stojí v koutu trezoru se zásobou střeliva na průser. Takže tohle bude fakt zábavka jen pro kulovnici.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od jolky palky »

Haluziak píše: 13.09.2022 10:42 Pokud vím, tak přebíjet pistolové náboje co teď střílím nejvíce (pistole + pcc) se vlastně ani nevyplatí jestli se vůbec povede sehnat komponenty.
Proč by se neměly dát sehnat komponenty? Dyť všecko k sehnání je.
Za kolik se teď kupují náboje 9mm , když tvrdíš, že se to neoplatí?
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Přebíjení nábojů

Příspěvek od Wdog »

Haluziak:
... obecná moje rada je držet se s prvotní investicí spíše při zemi, časem si vypiluješ postup a dokoupíš potřebné drahé doplňky. Snad s výjimkou lisu, tam je dobrý hned koupit kvalitní. ... já se snažím kupovat vše po aukcích z druhé ruky, je to výrazně levnější. Preferuji značky RCBS a Lyman, to je takové vybavení klasického střihu. Matrice RCBS, Lyman, Redding, jen v nouzi LEE. Zkus třeba www.egun.de, tam se tohoto vybavení točí hodně. Občas někdo nabízí "startovací sady", to jsou soubory s výhodnou cenou, většinou jednooperační lis, prachovač, váhy, někdy fréza, drobnosti.

Ty bajonety ti přesnost nezvětší. U klasické matrice na závit je pozice přesně daná fixovanou pozicí pojistného kroužku. řekl bych, že je to lepší než ten bajonet.

Jestli to chceš do kulovnice (závisí taky na ráži), asi by ti pro začátek stačil normální objemový prachovač. Pokud sypeš třeba 40-50 grs. prachu, je přesnost prachovače dostatečná, jedno či dvě zrníčka prachu nerozhodují. To dosypávání tricklerem musí být hrozný opruz, jen pro hračičky. Navíc tou "naběračkou" bys nasypal pokaždé něco jiného, a pořád bys musel ubírat či přidávat.

Zda se přebíjení ekonomicky vyplatí, je v zásadě matematický výpočet, kde jsou tyto proměnné: spotřeba nábojů za rok, cena komponent náboje, cena vybavení na přebíjení, cena vlastního času, fakt, zda tě to baví či ne, a pak cena továrního náboje. .... svého času jsem si na tento výpočet napsal excelovou tabulku :) ... ale dělám většinou historické ráže, a tam je přebíjení nutnost.
Odpovědět