Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.

...aneb studijní materiály.
Uživatelský avatar
Obrněný žebřiňák
Příspěvky: 154
Registrován: 27.06.2014 12:41
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Hornomoravský úval

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Obrněný žebřiňák »

Knihu jsem koupil na vánoce tchánovi, voliči ANO, "za komunistů bylo líp" a "vláda se o nás postará".

Čili super, po vánocích řeknu víc :-)
Co nepotřebuješ, nemáš. Co nemáš, nepotřebuješ.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Argonaut »

Pořídil jsem si dva kousky, jeden pro sebe, jeden jako dárek. Zatím jsem tak v 1/5 knihy. Je to čtivé, první část je spíše o psychologii. Vzadu v knížce je seznam zdrojů, sem tam jsem tam našel něco, co jsem neznal.

Když to porovnám vůči Millimu a jeho Mýty a omyly v survivalu, tak Tma ruky podaná je spíše popularizační, ale i tak hodnotná, protože je to psané pro masy a některé věci jsou tam pojmenované pěkně.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od PaF »

Obrněný žebřiňák píše:Knihu jsem koupil na vánoce tchánovi, voliči ANO, "za komunistů bylo líp" a "vláda se o nás postará".
Doufám, že máte vlastní bydlení :-).
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od eotto »

Už je doma. Na vánoce si jí nadělím. Tak doufám, že se svět do vánoc neps.. :D
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
Obrněný žebřiňák
Příspěvky: 154
Registrován: 27.06.2014 12:41
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Hornomoravský úval

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Obrněný žebřiňák »

PaF píše:
Obrněný žebřiňák píše:Knihu jsem koupil na vánoce tchánovi, voliči ANO, "za komunistů bylo líp" a "vláda se o nás postará".
Doufám, že máte vlastní bydlení :-).
V bezpečné vzdálenosti :-)
Co nepotřebuješ, nemáš. Co nemáš, nepotřebuješ.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od dr78 »

Je na ulozisti, ale IMHO zrovna toto dilo stoji za podporu autora! Kdo se chce podivat pred zakoupenim, da se mrknout na sdilene .pdf. Ta tistena verze se ale fakt lepe cte.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Lyster »

Díky za info, knihu mám, ale oči to moc nedávají. za PDF jsem rád. Přečtu si to na PC.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od RedneckBear »

Vcera jsem ji dostal od kamaradky k Vanocum. Vi, co mam rad! :twisted:
Za chvili se na ni vrhnu, zatim jsem dal jen asi ctyri stranky a cte se to dobre. :)
The Emperor protects ...
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Zapadlo »

Radši se na ni vrhni hned, dočíst to můžeš potom.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Hohepa »

než se vrhneš, nech si podepsat písemný souhlas s řádně vyplněným datem a časem.
Však víš jak se k tomu stavějí orgány EU :wasntme
hamon
Příspěvky: 1
Registrován: 28.06.2018 8:08

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od hamon »

dr78 píše:Je na ulozisti, ale IMHO zrovna toto dilo stoji za podporu autora! Kdo se chce podivat pred zakoupenim, da se mrknout na sdilene .pdf. Ta tistena verze se ale fakt lepe cte.
... asi jsem tupej, ale může mi někdo zaslat odkaz, kde je možné se mrknout na tu pdf verzi? Moc díky!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Rafael »

Byla tam, ale už není...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Lyster »

Právě jsem dočetl (tedy spíš doposlouchal) a určitě stojí za to, si knihu pořídit.

I když se člověk o tuto problematikou zabývá, a 95% věcí z knihy pro něj není nic nového, určitě by neměla tato kniha chybět v žádné domácnosti.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od donovanstangiano »

Jsem ted nemocny, tak jsem knihu precetl za dva dny. Není v ni opravdu nic prevratneho a noveho. Pro cloveka, ktery se problemem zabyva. Cilek pise dobre, obcas tedy preskakuje temata a nedrzi se v intencich kapitol (napriklad v kap. o ekonomice sklouzne do popisu impregnace, atd.), ale nejlip se mi cetl clanek Petra Horkeho (cestovatele). Skoda, že je tak kratky. Doporucuji ji jako prirucku pro Rozpadem nepolibene cleny rodiny. :)
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od kregan »

Jedná se o knihu, kterou doporučuji všem známým a která by i přes většinu rozpadlíkovi notoricky známých faktů neměla v jeho knihovně chybět. Jde o v Čechách ojedinělý ucelený přehled s praktickými informacemi motivující k hlubšímu zamyšlení nad vlastní připraveností. Autoři se v první části věnují teorii krizových situací, kterou ilustrují konkrétními příklady ze světa. Druhá část je věnovaná zajištění bezpečnosti, blackoutu, a krátce i epidemiím. Třetí část radí čtenáři, jak se nejlépe připravit na možné mimořádné situace.

I přesto mám ke knize pár poznámek.

Od editora osobnosti Václava Cílka bych očekával citace zdrojů v textu. Místy kniha sklouzává od odbornosti k osobním názorům jednotlivých autorů. Byť pravděpodobně nejsem cílovou skupinou a text je určen spíše pro „preperské“ začátečníky. Část textu pana Juránka mi přijde jako neefektivní lamentování nad tím, jak dřív bylo všechno lepší. Možná bylo, ale to nám v případě průšvihu nepomůže. V knize je málo variant dle finančních možností čtenářů a levná řešení bývají protěžována na úkor drahých, v některých případech daleko kvalitnějších řešení. Optimální by bylo nabídnout čtenáři škálu možností, členěnou dle jeho finanční situace.

Voda

Ve výčtu praktických návodů získávání pitné vody mi přijde úsměvné kopání Destilační jámy, průměru metru a hloubky 60 cm k získání 0,5 – 1 l vody za 24 hod. Při podobné práci vypiju/vypotím víc než 0,5 – 1 l tekutiny za 24 hod. Jde o nepříliš optimální metodu přepisovanou napříč tematickými příručkami. Ani získávání vody z větví stromu odparem se mi nikdy příliš nedařilo. Pokud někdo tuto metodu úspěšně používáte, prosím, ozvěte se mi.
Autor se zmiňuje o vlastnictví kvalitní přenosné vany jako o potenciálním způsobu obživy v těžkých časech jejím pronajímáním. Podle mě je opravdu velmi malá pravděpodobnost přežít krizi natolik závažnou, že budou lidé ochotni platit za pronájem vany.

Jídlo, obživa

Kniha velice často uvádí potraviny „pro zlepšení nálady“. Zlepšit náladu nám může i kaviár a šampaňské, pokud bude k dispozici. Je dobré zaměřit se především na klíčové potraviny z hlediska horších časů. Autoři nedoporučují sáčkové čaje. I jako milovník kvalitních čajů (většinou čaj nakupuji přímo na plantážích) se ani sáčkovému čaji ve svých zásobách nebráním.
V poměrně podrobném výčtu mi chybí konzervace vajec (jedna z důležitých surovin). Praktičtější než náročné sušení masa mi přijde sušit lovecký salám. Stačí ho bez obalu zavěsit na suché, dobře větrané místo. Po usušení sice nevydrží stejně dlouho jako sušené maso, i tak jeho životnost prodloužíme v řádech měsíců. U pěstování potravin v parcích po vzoru válečné Velké Británie bych se v českém prostředí obával krádeží. Je zřejmé, že v případě krize toho v Čechách moc k lovu nebude. Nicméně ptáci by mohli nějakou dobu v přírodě prosperovat a v nouzi zpestřit náš jídelníček. Autoři nedoporučují skladovat mouku. Je možné, že skladováním ztrácí svoje vlastnosti, ale myslím, že mouka bude poživatelná i po letech. U jedlých kaštanů se mi v outdoorových podmínkách oproti populárnímu pražení nejvíc osvědčilo jejich vaření.

Oděv

U svetru ze zkušenosti upřesňuji, že je ideální svetr vlněný. Akrylové nemívají žádoucí vlastnosti. Možná víc než šátek se mi osvědčila šála - vojenský rukáv. Lze ji dát na krk, udělat z ní čepici, kuklu apod.
Zmíněný pád do vody v zimě. Poslední, co bych po pádu do ledové vody chtěl, je válet se ve sněhu. Nikdy mi to nefungovalo. Akorát ruce a nohy znecitlivěly a pohyb se stal značně omezenějším. Tuhle „metodu“ dělá jen Bear Grills. Pokud to někomu funguje, dejte mi vědět.
U impregnace obuvi se bude poměrně složitě shánět/skladovat včelí vosk, bělený včelí vosk, a terpentýn. Dostupnější impregnací může být silikonový olej, živočišné a rostlinné tuky (i za cenu jistého zápachu), všechny druhy mastných krémů, v nouzi pak i minerální vazelíny. Analogicky i mycí prostředky na nádobí půjde snadněji opatřit hotové než shánět/skladovat ingredience k jejich namíchání.

Vybavení

Výbava je natolik individuální věcí, že je potřeba brát tuto kapitolu spíš jako inspiraci. Jinak opravdu velmi multifunkční kondom bych rozhodně nepoužíval jako nouzové škrtidlo. Pacientovi to spíš může hodně uškodit. Lightstick nesmí chybět v žádné super cool tactic výbavě. Taky jsem ho dlouhá léta nosil a nikdy smysluplně nepoužil. Snad je dobrý k označení konce slaňovaného úseku ve tmě, případně jak dlouhodobě uložitelná zásoba osvětlení. Autoři opatrně přešlapují kolem zbraní. Zmiňovaný pepřový sprej může být v některých situacích nedostatečný. Osobně si myslím, že každá domácnost, která to s krizovou připraveností myslí vážně by měla mít k dispozici střelnou zbraň se zásobou střeliva. Lžíci Spork rozhodně ne plastovou – vždy se zlomí v té nejméně vhodné chvíli. Houbičku na nádobí a malou lahvičku s mycím prostředkem jsem jeden čas ve výbavě měl a nikdy nepoužil, tak šla ven. Ze zkušenosti stačí voda a říční písek/mech/tráva. V krajním případě se v nádobě uvaří čaj, který zbytky rozpustí.

V kapitole o výbavě autoři sklouzávají od krizové připravenosti k zahrádkářství. Sklenice na víno a destiláty by bylo asi to poslední, co bych v krizové situaci potřeboval. Také dobrá pláštěnka, gumák nebo nepromokavá bunda bude v nepříznivých časech praktičtější než zmiňovaný deštník. Je nepříjemné, když se musíte nečekaně bránit s deštníkem v jedné a baterkou v druhé ruce. Se skladováním stavebního materiálu bych to moc nepřeháněl. Lepší bude znalost, kde si ho v případě urgentní potřeby snadno opatřit (aniž bych chtěl někoho k něčemu navádět). Rovněž deodorant nebo malířské potřeby mi přijdou mimo oblast krizové připravenosti.

Ve vybavení lékárny postrádám gumové rukavice (kdo byl na kterémkoli zdravotnickém kurzu je má jistě zažité), izraelský obvaz a staplery nebo šití. U všech léků je důležité nechávat příbalové letáky! Pokud je lékárnička v měkkém obalu, vyplatí se podlepit platíčka s léky izolepou. Zabráníte tím samovolnému vypadávání léků z platíčka.

Navigace

Ještě jsem neviděl kmen stromu, který by způsobně obrůstal lišejníkem ze severní strany (a pokud ano, jednalo se spíš o náhodu). Spolu s letokruhy pařezů a svažitostí mraveniště se jedná spíš o opakovaně přepisované nespolehlivé metody ze zálesáckých příruček. Naopak bych přidal v Čechách hojné kostely, kde je část s oltářem orientovaná k východu nebo (bohužel též v Čechách hojné) solární panely, orientované k jihu.

Rozdělávání ohně

Vím, že se na toto téma pořádají v Čechách specializované kurzy a opravdoví odborníci dokáží oheň rozdělat neuvěřitelnými způsoby. Neznám ale nikoho, komu by se to povedlo Ohňovým pluhem nebo Ohňovým řemenem. Jedná se o metody domorodých kmenů, které k tomu mají úplně jiné přírodní podmínky. Pokud tyto metody ovládáte, nebo znáte někoho, kdo je ovládá, prosím ozvěte se mi.


Oceňuji výborně zpracovanou kapitolu o přežití v zimě od Petra Horkého. I tak se kniha podle mého názoru málo věnuje fyzické přípravě. V případě příchodu krize či těžkých časů bude fyzička jedním z rozhodujících faktorů o mnoha věcech.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Bill Masen »

Tak jsem to dočetl, přesněji řečeno doposlouchal.
Kniha je určená pro někoho, kdo o prepperství neví vůbec nic. Některé části jsou dost obsáhlé, recepty na různé saláty, domácí vegetu a podobně. Testování jedlosti rostlin, kdy si mám šťávu rostliny namatlat na předloktí a počkat osm hodin mi přišlo úplně out. Taky jsem se dozvěděl, že mi doma nesmí chybět cirkulárka a míchačka.
Knihu stojí za to si přečíst, jen kvůli rozsahu jí nikdo asi nebude číst dvakrát. Zasloužila by zestručnit a rozčlenit na část krátkodobých situací do 14 dnů, jako je blackout, povodně a podobně a na část totálního rozpadu společnosti. U krátkodobé situace budu řešit zásoby potravin, vody a dalších věcí, u dlouhodobé jejich získávání. Zde je to smíchané a někoho kdo se s tím setkává poprvé to může odradit i od toho vytvoření zásob na 14 dní. Kniha je plná osobních názorů, jak psal Kregan a proto je některým částem věnováno víc pozornosti a rozsahu, než by si zasloužily. Třeba fascinace věcí na kličku je u autora známá.
Jako vánoční dárek pro někoho, kdo se nás ptá proč hromadíme konzervy ideální. :clap
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Hohepa »

ona existuje i jako audiokniha ?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a ko

Příspěvek od Bill Masen »

Ne, pdfko prohnaný přes Moon+ Reader.
McPet
Příspěvky: 8
Registrován: 18.04.2020 10:17

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.

Příspěvek od McPet »

Trochu oživím téma. Knihu jsem konečně také přečetl a určitě doporučuji všem, zejména pak začátečníkům v oblasti preperství. Myslím, že taková kniha by mohla být docela dobře zařazena mezi "povinnou četbu". V knize je spousta užitečných informací, které se hodí mít v tištěné podobě v případě výpadku internetových návodů a jakýchkoliv jiných elektronických zdrojů. Za mě je tohle přijatelná a nenásilná forma předávání informací o osobní a rodinné připravenosti a takový mě blízký preperský postoj autora knihy. Některé věci jsou dost zjednodušené a zasloužily by si doplnit (např. ekonomická krize, bezpečnost nebo by mohla být např. delší kapitola od Petra Horkého o přežití v mrazech (která se mimo jiné velmi dobře četla)).

Je zajímavé, že během začátku měsíce března s postupujícími opatřeními ohledě COVIDU19 byla kniha na mnoha místech v jednu chvíli nedostupná/vyprodaná, takže je zde naděje, že se o něco rozšířil okruh jejich čtěnářů. :)

Ještě doplním odkaz na recenzi na Rozhlasu Plus: https://plus.rozhlas.cz/kniha-vaclava-c ... na-8033419 třeba to někomu pomůže ;)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ruka noci podaná, Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.

Příspěvek od Lyster »

Chci jen upozornit, že jsem si všiml, že kniha je OFICIÁLNĚ dostupná už i v elektronické podobě. Ve formátu PDF.
Ne že by se nedala sehnat v PDF už dříve, ale teď je to vydáno přímo ofiko.
Odpovědět